Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3D štampa
#21
Ja PLA stampam u dnevnoj sobi ali provetravam redovno. Koliko sam se informisao PLA nije stetan dok ABS jeste i njega cu stampati tek kada printer prebacim u radionicu Smile
Reply
#22
Stampali smo sin i ja poslednjih dana pet-g, a od juce i pla. Iskreno ne osecam miris ni jednog ni drugog. Ili to ne smrdi ili je korona u pitanju.
Reply
#23
(04-14-2020, 12:46 PM)ddanijel Wrote: Stampali smo sin i ja poslednjih dana pet-g, a od juce i pla. Iskreno ne osecam miris ni jednog ni drugog. Ili to ne smrdi ili je korona u pitanju.
Stampao sam i Pet-G i PLA i nikada nisam imao problema sa mirisom. Iskreno i ja nesto ne osecam.
Pet-G je opasan materijal, ljut kao kuche. Kad se pogodi dobra temperatura onda bude zilav i dosta jak. ABS je tezak za shtampanje, mnogo se vise upreda od svega gore navedenog. Potrebna je komora , fino zagrejana i molitva pre toga. ?
Reply
#24
Ne bih se ja kačio sa ABS za sad, primetio sam da i kod štampača uglavnom naglase da može da štampa PLA i PET-G (5G?!, nije to slučajno... Big Grin), a ABS u manjim komadima.
Za sad u dnevnoj ne bih baš štampao PET-G, dovoljan je PLA malo da se igram...
E sad, šta je najbolje uzeti u tom nekom cenovnom rangu 200-300e? Meni deluje kao da bi mi ovaj običan Ender 3 završavao posao za razne igrarije, ali ne znam isplati li se dodati još malo za neki bolji?
Reply
#25
Posle ovog ender3 mislim da sledeci skok moze da bude samo na prusu i multifilament extruder, tipa 3 boje . Ender3 moze da odradi bez problema 220x220x250 i ne vidim za sad da bi nesto vise trebalo. Doduse ja nisam reper jer imam pored toga cnc ruter i laser co2. Sto se tice pet-g veruj mi da se apsolutno nista ne oseca. Evo danima stampamo kod klinca u njegovoj sobi, niti ima dima niti mirisa, apsolutno NISTA, nikakva isparenja! Inace pet-g smo radili na 240c i zilav je zestoko. Juce smo stampali neki tockic pa posto sam hteo fino da ga obradim, stavio na burgiju pa u busilicu vrteo i smriglao preko. Izuzetno tvrda plastika i lepo se obradjuje. Ono na prvu loptu sto sam primetio je da je puno preciznija stampa sa pet-g nego sa pla. PLA danas sto radimo neke delove za neki egg-bot nisam previse zadovoljan jer dolazi do blage distorzije ivica sto kod pet-g nije bio slucaj. PLA radimo na 210c, jedino da probam da spustim malo temperaturu , mozda bude bolje.
Inace trebalo je ove poruke vezano za 3D stampu da mozda neko od moderatora premesti u zasebnu temu, bude korisno i lakse za pretragu.

https://www.youtube.com/watch?v=-dv1iWXPhWg
Reply
#26
Izdvojeno iz "Izvint'e, samo da pitam..." Smile
Reply
#27
Samo da dodam za PLA da je nevidjeno los za bilo kakvu obradu i smirglanje, realno uzas. Pokusavam da ubacim neke delove 1 u drugi i mora malo da se osmirgla i to ce biti jako jako tesko za izvesti. Tek sad vidim koliko je PET-G superioran u tom smislu.
Reply
#28
(04-14-2020, 04:02 PM)ddanijel Wrote:  PLA radimo na 210c, jedino da probam da spustim malo temperaturu ....
Danijele,
primetices kada budes kopovao nove kaleme PLA ili Pet-G da nisu svi isti i da ne reaguju svi isto. Potrebne su im razlicite temperature. Ako budes menjao filamente razlicitih proizvodjaca uvideces da sa nekima ne mozes uopste da stampas, tj.pokusavaces da nastelujes temperaturu, brzinu...ali bezuspesno. Postoje filamenti koji jednostavno ne vrede.
Probaj taj PLA koj imas sa temperaturom od 200° i probaj ga takodje na 205°, naravno stampaj isti predmet. 
Moguce da je ta temperatura od 210° previsoka.

Takodje Pet-G mozes probati sa nizom temperaturom za 10-15°.
Vidim gore polemiku koj stampac kupiti u ceni 200-300e. Za taj Ender svi tvrde da je dobar. Ja sam zvao 3d market da se raspitam za Ender 3 i oni su kao "surovi profesionalci" naveli samo njegove lose strane.
Kao glavnu losu osobinu su naveli to sto nema linearne vodjice vec tochkice, sto ja ne vidim kao losu stvar.
Npr.kad sam kupio Wanhao i3 plus, na njemu je jedan lezaj vec imao lufta, na Y-osi. Kupio sam nov Printer iz "3d Marketa", tako da lezaj nije mogao da propadne. Jednostavno, te linearne vodjice koje se ugradjuju u te Printere su kineske i jeftine, tako da nisu nekog kvaliteta. 
Takodje prednost nije zapremina koju printer moze da odradi. Hocu reci da ne treba traziti printer po nekoj ogromnoj zapremini i da to ne treba da bude zvezda vodilja. Retko kada postoji potreba da se printa neki veliki komad, a ne verujem da ce neko od nas da printuje vaze. ?
Da bi printer odradio neki veliki predmet, njemu treba mnogooo vremena, a dovoljno puta mi se desilo da nestane struja na pola printa. Takodje veliki predmet ili ogroman predmet moze se stampati iz vise delova pa se posle napravi sklop.
Naravno kod skupljih printera je problem sa nestankom struje resen ali kod ovih koje mi za sada koristimo je to VELIKA boljka.
Novac nakon kupovine printera po meni treba uloziti u jedan UPS. 
Takodje printer je super stvarcica za ljude koji vole da se igraju jer mozes da ga BUDZISH do mile volje.

Izvinjavam se, pisem sa telefona i nisam video da je otvorena nova tema za 3d stampu. Molim vas prebacite ovaj post u tu temu. Hvala vam.
Reply
#29
Sve sto je gimba naveo je ispravno, nemoj previse da se zamaras velicinom i zapreminom radne povrsine jer ti zaista nece trebati kada vidis koliko vremena treba da se isprinta neki relativno mali komad. PLA je definitivno najlakse printati. Ja sam printao dosta stvari u ABS-u ali sada izbjegavam jer par sati printanja ABS-a usmrdi citavu radnu sobu za sljedecih 5 dana iako stalno drzim prozor otvorenim, i napravio sam enclosure za ABS.

Ja koristim privatni 3d printer vec skoro 2 godine i zelim samo nekoliko stvari ili bar mojih iskustava da podjelim.
Ovdje je tema koju sam otvorio 2018te, pa mozes pogledati.

3d printeri su jako zanimljiv hobi, ali po mom misljenju sve masine koje su ispod 300-350 eura su polufunkcionalne i zahtjevaju mnogo rada i truda da se dovedu u stanje gdje ce printati pouzdano. Nema nista gore nego kada ti treba neki komad koji traje 3-4 sata da se printa i pokvari se na pola, ili pred kraj. Ili ono sto mene izludjuje je ako mi treba 20-30 minuta da podesim sve kako treba da bi print bio uspjesan.

Smatraj da ces u skorijoj buducnosti uloziti jos toliko novca u taj printer. Vazno je da mehanika printera dobro dizajnirana i smisljena, i zbog toga ja bih izbjegao ovaj ender 3 jer ima samo jedan stepper na Z osi.

Stvari koje su po mom misljenju apsolutno neophodne:

1) senzor detekcije radne povrsine za mesh bed leveling. Nesto kao BL-Touch. Ovo ce ti spasiti toliko vremena jer vecina neuspjelih printanja propadne zbog loseg prvog sloja.
2) direct extruder, tj. extruder gdje je steper koji gura filament jako blizu nozzle-a. Benefiti ovakvog extrudera su ogromni, ima par kvalitetnih kineskih kopija titan aero-a koji vrijede svaki cent.
3) grijaci za radnu plohu, ali mislim da je ovo vec postalo standardno na vecini printera
4) kvalitetnija napojna, i preci na 24V sistem. Ovo ne utice direktno na kvalitet printa ali znaj da napojne koje dolaze sa ovim printerima nisu sigurne. 
kvalitet kablova na mnogim od ovih printera je sumnjicav, pogotovo kablovi koji idu na grijac za plohu. One su cesto po 200W i to je bolje zamjeniti sa silikonskim bakrenim kablom. 
5) bolji steper drajveri i linearni lezajevi. Ja ne podnosim buku tako da sam uradio sve sto sam mogao i moj printer je sada jaaako tih.
6) Raspberry pi+octoprint olaksava kontrolu printera
Reply
#30
Možel neko da isprinta ? Da vidim kako je?

https://www.thingiverse.com/thing:2243413
Reply
#31
https://youtu.be/qxj5eUkAFUI

https://youtu.be/HVgPM1ojyLw
Reply
#32
Stigao mi je PETG CARBON 30% filament kao i dizna sa umetkom od rubina posto je carbon filament abrazivan i nije preporucljivo raditi sa klasicnom mesinganom.



Danas pao prvi test i rezultat je zadovoljavajuci, otprilike kako sam i ocekivao gledajuci recenzije.
Malo je "musav" ali posto ima carbon vlakna ocekivano je da bude takav na sitnim detaljima.

Reply
#33
Posle malo rucne obrade i smirgle rezultat je zadovoljavajuci. Ima 1 detalj na kabini brodica kao da je nesto omanuo oko transporta filamenta, ili zaglavio pa 1-2 linije nije izvukao kako valja. Tezina ovog sa carbonom neznatno veca u odnosu na isti petg crni bez karbona.



Inace po recenzijama i testovima koje sam gledao, carbon petg je cirka duplo jaci/cvrsci u odnosu na obican petg tako da je odlican za strukturalne delove, i jako lepo se smirgla .


ovo iznad je obican petg crni  i petg carbon
Reply
#34
Stigao mi je i PLA bakar, koji ima u sebi bakarni prah ali nemam podatak koliko procenata.
Na vagici primetno je tezi, i kada se smirgla smrdi na oksid bakra i posle toga gde je presmirglano potamni kao sto bi i klasican bakar.


Svi brodici su stampani sa istim parametrima sto se tice brzine i ispune unutra, kao i visinske rezolucije koja je 0.15mm.
Jedina razlika je u temepraturi, PLA smo sin i ja radili sa 210c, dok petg crni 240c i petg carbon sa 250c .

Posto su stampani sa istim parametrima moze lepo da se vidi znacajna razlika u tezini, cirka oko 15% izmedju normalnih PLA i ovog sa bakarnim prahom.
Slike ispod smirglana povrsina i na kraju sa granulatom 2000 . Poenta je da ako se ne smirgla i uopste ne dira, bakarni prah je zarobljen unutar pla i nema kontakta sa vazduhom i samim tim ne oksidira. Kada se smirgla skine se sloj plastike i bakarni prah izadje na povrsinu , samim tim kiseonik posle odradi svoje i dodje do promene boje. U varijanti ako se ubaci u sirce i slicno moze da se izvuce i zeleni oksid. Dosta njih radi figurice sa ovim filamentom koje cetkama poliraju i na taj nacin skinu povrsinski sloj plastike da bi se izvukao bakar povrsinski. Ako se lepo odradi izgleda gotovo kao da je figurica livena od bakra.



Malo smo se igrali, razliciti filamenti + malo farbe u spreju i rezultat nije izostao Smile
Projekt je sa :
https://www.thingiverse.com/thing:1097511

Ja se igrao dodatno sa farbanjem i lakiranjem tako da je zaista ispalo fenomenalno !

Reply
#35
odličan rad i prezentacije materijala!
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#36
Fantasticno su ispali oni zutaci... Smile Kako si ih farbao? Konkretno me interesuje kako si oci farbao crvenom bojom a da boja nije presla na glavu?
Reply
#37
Oci se naknadno ubacuju. Oko pricvrstim na holsraf koji stegnem u aku busilicu, lagano vrtim i pustim lagano maglu iz spreja pod odgovarajucim uglom.
Crni deo u oku (zenica) je crni filament i naknadno se ubacuje. Danas sam ovog plavog sto se oka tice odradio vrhunski, odradio plavu, ubacio zenicu i onda bezbojnim lakom presao preko i dobio sjaj koji treba.
Uglavnom svi detalji su odradjeni sprejom iz ruke, nista cetkica . Za ruke koristio parce kartona sa usekom tako da navucem preko ruke i zastitim telo da ne predje farba kad prskam.
Evo slicica...



i crni Smile

Reply
#38
Ako se naknadno ubacuju onda je sve jasno... ja sam mislio da je print izjedna i onda sam se bas iznenadio da tako osta prelaz ima a da nije umrljano okolo... ekstra je ispao ovaj plavi... Smile Crini je kao djavo! Big Grin
Reply
#39
Ideja za sledecu stampu... Smile

https://youtu.be/IQi8FUsZ8OY
Reply
#40
Ne mogu tacno da ukapiram kakav je ovo 3d printer i da li je 3D printer uopste ili neka vrsta lasera koja "glodje" postavljenu ravnu plocu, ali svakako nije ovo sto vecina koristi sa filamentom.
Inace kada smo kod 3D printa, ovo je vrhunac tehnologije sa realnom primenom :

https://www.youtube.com/watch?v=IUp3oCGZOzk
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)