Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
STM32 uputstva za iskusne početnike
#4
Kratka pauza od tutorijala, ali bih podelio sa vama jedan po meni neočekivani obrt.

Kako bih se lagano uigravao sa STM32 mikrokontrolerima napisao sam moj standardni kod za prijem podata putem UART-a i tako prepoznat parametar ubacivao u tajmer interapt petlju kako bih menjao period blinkanja LED diode. Sve je to bilo super dok sam koristio "stare" STM32F0xx_StdPeriph_Driver biblioteke koje su izrađene 2012. godine. Princip rada je skoro pa kao kod PIC mikrokontrolera, što je meni i više nego dobrodošlo.

Međutim u međuvremenu je izašao novi paket biblioteka koga zovu STM32F0xx_HAL_Driver, njegovu dokumentaciju možete pogledati ovde, a trebaće vam:
http://www.st.com/st-web-ui/static/activ...105879.pdf

Koristeći ove biblioteke, trebalo bi da ste prilično kompatibilni sa većinom kompajlera kao i mikrokontrolera ARM (ili STM32) serije. Pa se one i preporučuju za korišćenje.

Međutim, na moje iznenađenje one su za eto tih par godina toliko izmenjene i promenjene da su iz mog ugla i iskustva postale manje upotrebljive nego ove prethodne. Recimo, ako želimo da na klasičan način interaptom koristimo UART prijem to je moguće na svega dva načina: prijem podataka FIXNE dužine ili koristeći DMA. Prethodne su omogućavale veoma jednostavnu konfiguraciju "ring buffer"-a kao što sam radio uvek do sada... ostao sam malo zbunjen i verujući da sigurno ja grešim potražio razjašnjenje na netu. Nažalost, samo sam našao gomilu istomišljenika kojima nije jasno što su to tako uradili... još uvek želim da verujem da sam ja nešto prevideo.

Inače, da samo pojasnim, apsolutno je moguće koristeći "low level" kodiranje da postignem ono što želim, ali standardizacija bibliotekama upravo služi da ovo ne moram da radim i da bi kod bio što portabilniji.

Ništa, idemo dalje... ko kaže da napredak uvek ima svoje prednosti Smile
Reply


Messages In This Thread
STM32 uputstva za iskusne početnike - by npejcic - 05-16-2015, 08:21 PM
RE: STM32 uputstva za iskusne početnike - by npejcic - 05-17-2015, 07:36 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)