12-20-2014, 01:43 PM
(This post was last modified: 12-20-2014, 05:33 PM by HomeMadeAudioProject.)
(12-19-2014, 10:24 PM)Braca Wrote:(12-19-2014, 09:32 PM)11277 Wrote: sa drugom slikom dali ste mi odgovor na moju zbunjenost oko izmjerenog izlaznog oblika napona takođe na 4r zvučniku pojačala APEX D200 gdje sam takođe dobio sliku HF signala - ono što filter propusti a zvučnik ne može "ozvučiti" ili možda i može ali mi svakako ne možemo čuti.
Ovde je potrebna mala dopuna: za klasičan pojačavač klase od A do B © ovo ne bi bio dobar oscilogram, već bi to bio onaj prvi, tj. sa belim šumom reda veličine par mV. Hypex UcD180 je pojačavač klase D, dakle čoperski PWM sklop. On na izlazu daje četvrtke promenljivog vremena trajanja (Pulse Width Modulation), koje tek prolazom kroz LC filter daju koristan sinusni (muzički) signal i ostatak takta, tj. čoperskog signala. Ono što vidimo na izlazu je signal frekvencije 450kHz, koji nema uticaja na ton (vide ga samo zvučnici), ali za okolne radioaparate može da bude smetnja. Imam još uvek jedan tranzistorski radio iz DDR, koji sam stavio u blizinu zvučničkih kablova da bih utvrdio da li snagaš smeta komšijama. Na svu sreću, osim par slabih zvižduka tu i tamo nema smetnji.
Kada na izlazu iz klasičnog pojačavača vidiš takav signal, to znači da imaš oscilujući pojačavač
I još nešto - molim bez persiranja.
Pozdrav
(12-20-2014, 12:48 AM)Macola Wrote: HMAP,
Analogni pojačavači, kao što reče Braca, ne smeju imati HF oscilacije na izlazu. D klasa ih mora imati jer je to ostatak noseće frekvencije.
Nisi se ništa zbunio. Oscilacije koje si otkrio na analognoj mašini ne smeju postojati i siguran su znak da neće svi stepeni u tome imati ispravnu radnu tačku, kao što sam i naveo u prethodnom postu.
Ne mora biti tako ali verovatnoća da radne tačke neće biti na projektovanom mestu je ogromna., tj. i zvuk sa prisustvom tih oscilacija van projektoanog kvaliteta, ma koliko male nijanse bile u pitanju.
Kod D klase su oscilacije prirodan način rada i većina komponenti rade kao prekidači, krećući se od jednog do drugog krajnjeg stanja.
Kod analogne naprave radna tačka mora biti na predvđenom mestu inače postaje sporna linearnost toga što će proći kroz analognu mašinu.
Povratna veza će ispraviti sve što može dok radne tačke ne dohvate neku od margina. Posle toga je nemoćna jer nema prostora za delovanje.
U svakom slučaju HF oscilacije bilo kog tipa na analognoj audio napravi su PARAZITNE i treba ih sprečiti po svaku cenu.
Nešto malo se može dopustiti kod kratkospojenog ulaza na mic preamp ili RIAA, ali to je isključivo poreklom od lokalne snažne radiostanice na srednjem talasu (MW) i to jedino ako je malo veća petlja kojom se kratkospajaju ulazi, pa radi kao antena.
Na pojačavaču snage, kome je osetljivost ulaza reda stotine milivolti, baš ni malo toga ne bi smelo da bude.
Pozz
heh,ipak jesam malo zbunjen,zbog ovog gore zeleno podebljanog : je li dozvoljen taj bijeli šum ili jok?
izgleda da imam neke promjenjive u svojim mjerenjima : mjerio sam SymAsym,STUDIO-SE,A23 i Mongrel A1.3VBC sa kratko spojenim ulazima i dobio kod svih tanku liniju na 0,5uS/div 5mV osjetljivosti sonda na x10. dok je na sonda x1 samo SymAsym je imao onakvu sliku kako je prikazana na Bracinoj slici (bijeli šum) a ostala nabrojana pojačala imala su jednako tanku liniju kao kad je sonda bila na x10.
probao sam mjerenje kad je pojačalo na jednoj a osciloskop na drugoj utičnici,razlike nekakve kao ima ali nije dramatična niti lao uočljiva,barem između te dve utičnice (doslovno paralelno spojene na udaljenosti od metar i po)
koja je idealna postavka pri mjerenju osciloskopom? vjerujem da bi osciloskop i posmatrani uređaj (kako to "posmatrani" zvuči...nekako! ) trebali biti uključeni na istu utičnicu ako se ne koristi razdvojni transformator,a ako se on koristi onda osciloskop preko razdvojnog transformatora i isključene mase-uzemljenja.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...