Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Komparator neće morati da se menja, dovoljan je LM311 od 50 centi.
Pitao sam se već neko vreme zašto ne dobijam strminu napadne ivice od oko 100ns, prikazanu na Fig. 3 u DS i jutros sam našao razlog: nisam koristio istu šemu.
Za merenje tog parametra korišćena je šema isa Fig. 11, u kojoj je kolektor izl. tranzistora vezan otpornikom od 500 oma na +5V, dok je kod mene on bio vezan na 15V otpornikom od 10K, odn. razdelnikom kako bi se na izlazu dobila amplituda od 5V.
Vezivanjem kolektora na 5V, dobija se deklarisana strmina (napajanje komparatora ostaje i dalje na +-15V), kao što se vidi u prva dva priloga. Prvi prikazuje četvrtke na 80kHz, a drugi detalj uzlazne ivice koja je strmija od 100ns.

Treći i četvrti prilog prikazuju četvrtke na izlazu iz bafera ispred potenciometra, tj. signal na potenciometru za regulaciju izlaznog nivoa, prvo kao ceo signal, a zatim i detalj uzlazne ivice. Vidimo da je uspon sada sporiji (oko 180ns), a razlog je što sam kompenzovao prebačaj, odn. blago "zvonjenje" na obe ivice signala, zašta na improvizovanoj pločici ima dovoljno razloga, a do čega može da dodje i na dobroj pločici, u zavisnosti od korišćenog opampa (trenutno je to OPA627).

Ova izmena traži samo jedan dodatni stabilizator od 5V, napr. LM431, ili čak 7805 u verziji TO-92 (potrošnja je mala, svega 10mA). To je jedan od  detalja o kojima bi se razgovaralo pri realizaciji projekta - naravno,  ako do nje dodje Big Grin .

Pozdrav
Reply
Ja bi itekako za sebe napravio jedan ovakav generator, iako imam već XR2206 i u završnoj fazi Borin Low THD, a o nesretnoj sudbini Tektronixovog FG504 do kojeg više ne mogu da dođem neću da pričam. Sad
Reply
Napravio bih i ja najmanje jedan, ne samo zato što sam obećao da podelim verifikovan dizajn, već i zato što nemam takav generator.

Sada bi trebalo da se dogovorimo da li će se nešto uopšte praviti jer se ne isplati crtati pločicu za par gradnji.
Ja ostajem pri tome da naručim prvu seriju pločica (5 do 10 komada), a ako prototip na pločici prodje bez izmena, lako ćemo podeliti ostatak.

Na raspolaganju su dve konstrukcije: minimalna (sinus i četvrtke) i potpuna (s trouglovima). Moja ideja je da se crta pločica za kompletan generator, a ako nekome ne trebaju trouglovi, ne mora da lemi taj deo šeme. Šemu ću još malo izmeniti da bi to rešenje moglo lako da se ostvari.

Dakle, na potezu su članovi foruma koji su zainteresovani za gradnju. 

Pozdrav
Reply
Ja ću definitivno sebi sam raditi PCBe, u toj sam mogućnosti i to mi je zadovoljstvo. Također se mogu ponuditi da nacrtam PCB. Tako da se treba sada odlučiti hoće li se ići na smd,tht, kombinacija smd+tht itd... Ako ima kakvih decoupling kondenzatora u napajanju da se docrtaju u šemu(ako već nisu).
Reply
Ja sam samo za izradu, posto svi znamo da ne znam da crtam PCB Big Grin
Reply
Imam i ja Sharpie Smile
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
Smile Smile
Reply
Delovi i nisu nešto "egzotični", pločica kada se zrihta, bude tu još zainteresovanih ?
Reply
Ja sam skoro gotov sa šemom, treba još za par elemenata da nadjem lemnu masku (footprint).

Najveći problem su preklopnici - bila je ideja (Ivan Lukić) da se preklopnik frekventnog opsega lemi direktno na pločicu. Dobra ideja s aspekta kratkih veza u oscilatoru i ja bih tako i radio, ali tada se vezujemo za jedan tip preklopnika, na primer:
https://www.mouser.ch/ProductDetail/Lorl...IFYEM4kK97
za koji ne mogu da nadjem lemnu masku (ne nudi je ni proizvodjač).
Naravno, KiCad daje mogućnost da je sam napravim, ali je to prilično mučan posao. Zato sam u trenutnoj verziji šeme predvideo za svaki segment preklopnika po jedno polje sa četiri lemna mesta u liniji.

Do sada nisam video da neko na forumu koristi KiCad, pa zato imam pitanje za potencijalne dizajnere pločica: može li se šema, netlist, itd. uradjen u KiCad učitati u neki drugi program?

Pozdrav
Reply
Braca, ako ću ja raditi PCB onda ću crtati šemu ispočetka u EAGLEu i nije mi problem napraviti custom footprint za određene dijelove, nije to baš čas posla ali nakon toliko godina rada to imam u malom prstu. Zato ti fino dovrši šemu do zadnjeg detalja i kao što sam rekao prije, oduči idemo li na THT ili SMD dijelove pa onda možemo krenuti dalje.
Reply
Nema potrebe da se crtaju footprinti za ove Lorlin preklopnike. U Eagle-u imaju footprinti za print verzije ovih preklopnika. Samo što treba da se preklopnik lemi sa zadnje strane pločice i onda može da se cela pločica pričvršćuje za prednju starnu kutije zavrtnjem koji se dobija sa preklopnikom, ne trebaju rupe M3 za montažu.

U Library idi na Rotary Switch, switch, CK......Kad budeš postavljao komponentu onda ovaj preklopnik postavljaš na bottom sloj.
Reply
Evo kako sam ja napravio pločicu za selektor ulaza za Lorlin preklopnik.
Reply
Sličica u prilogu.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Kada se samo hvalite, bez konstruktivne kritike, onda se stigne do bazicnih gresaka.
Sta ce ti stampa za lorlin, da ne kazem da vise niko ozbiljan ne koristi direktno preklopnike u liniji sinala.
Lorlin moze da sluzi da odabira mini relea koja ce sluziti za aktiviranje potrebnog ulaza.
Reply
(02-22-2019, 05:49 AM)ivanlukic Wrote: Nema potrebe da se crtaju footprinti za ove Lorlin preklopnike. U Eagle-u imaju footprinti za print verzije ovih preklopnika. Samo što treba da se preklopnik lemi sa zadnje strane pločice i onda može da se cela pločica pričvršćuje za prednju starnu kutije zavrtnjem koji se dobija sa preklopnikom, ne trebaju rupe M3 za montažu.
U Library idi na Rotary Switch, switch, CK......Kad budeš postavljao komponentu onda ovaj preklopnik postavljaš na bottom sloj.
Ok, onda je ovaj problem rešen.
Ko ne bude hteo da koristi taj preklopnik, može pločicu da montira horizontalno i poveže preklopnik kratkim žicama.

Kod mene na prototipu žice su dugačke nekih 8cm i nisam primetio njihov uticaj na THD oscilatora.

Pozdrav
Reply
U prilogu je aktuelna šema generatora koja uključuje izmenu u načinu generisanja četvrtki u skladu sa rezultatima predstavljenim pre dva dana (četvrtke generiše LM311, a ne LM13700).

Ako niko ne nadje neku grešku, odn. nema konstruktivnih predloga za još neke izmene, po toj šemi bi sada mogla da se crta pločica.
U šemi nedostaju samo elektroliti za bajpas, paralelno sa C30-C39, 22uF/25V - nisam imao dovoljno mesta da ih ucrtam. Na ulaz napajanja takodje postaviti elektrolite, min. 220uF/25V.

Polazeći od nekoliko puta izražene želje da se generator realizuje na klasičan način, tj. upotrebom TH elemenata, pločica bi tako trebalo da se crta.
Za sijalice predvideti lemna mesta SolderWirePad_1x02_P3.81mm_Drill1.2mm (za 327), odn. SolderWirePad_1x02_P7.62mm_Drill1.2mm (za telefonsku sijalicu). Oko sijalica ostaviti slobodan krug od bar 18mm za postavljanje toplotne izolacije (poboljšava THD), što znači da se svaka sijalica nalazi u centru kruga od 18mm.

Prilažem i BOM, uskladjen sa šemom.

Stojim na raspolaganju za pitanja, komentare, itd.

Pozdrav

.pdf   SigGen_AllGenerators_V3_1.pdf (Size: 173,97 KB / Downloads: 69)
.xls   BOM_Signal_Generator_V3_1.xls (Size: 38,5 KB / Downloads: 9)
.pdf   BOM_Signal_Generator_V3_1.pdf (Size: 214,24 KB / Downloads: 27)
Reply
Trebalo da organizujemo GB.
Reply
Okači i KiCAD fajlove (arhiviraj/uzipuj projekat - imaš ikonicu Big Grin).
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
Stavimo ppdnozje pa robamo na uvo Big Grin
Reply
(02-23-2019, 08:25 AM)ZASto Wrote: Okači i KiCAD fajlove (arhiviraj/uzipuj projekat - imaš ikonicu Big Grin).
Evo projekta...


Attached Files
.zip   Forum_SigGen_V3_1.zip (Size: 23,63 KB / Downloads: 9)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 9 Guest(s)