Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Evo ovako, eskperiment je napravljen.
Izlaz iz XR2206 daje 9V kvadratni signal(ukupna visina signala gledano na skopu), smanjio sam to na 3V i kineski frekvencmetar ne očitava frekvenciju, povećao sam na 4V i frekvencmetar je korektno očitao vrijednost frekvencije.
Reply
Hvala na trudu!
Ako sam dobro shvatio, kineski frekvencmetar očitava pri ulazu od 4Vpp. Pošto mi imamo 5Vpp, problem je rešen.

Pozdrav
Reply
Upravo tako. Kako nemam trueRMS instrument volim sve valne oblike "izmjeriti" na skopu pa onda uvijek govorim Vpp vrijednosti.
Reply
Važno je da smo se razumeli Smile .

Nego, počeo sam da radim na spisku materijala (BOM) i rele koji sam ucrtao u šemu mi postaje problematičan.
Generalno, releji s pogonskim naponom od 18V su prilično retki - Mouser ima samo dva DPDT modela s tim naponom i cenom koja se još može podneti (Fujitsu RY18W-K i A18W-K), dok Digikey ima samo jedan po ceni od preko 200 US$. Ne volim kada postoji samo jedan proizvodjač, odn. model komponente, a posebno ako treba da se nabavlja na domaćem terenu.

Za svaki slučaj, zna li neko da li se jedan od gore navedena dva releja može nabaviti u Srbiji?
Hrvatska je drugo, to je EU i taj problem verovatno ne postoji.

Alternativa bi bila da se ide na rele od 12V - ima više proizvodjača, veći je izbor modela i niža cena, ali tada bi bilo potrebno posebno napajanje od bar 9V. Doduše, ništa posebno, dovoljan bi bio 7809 ili Zener dioda.

Pozdrav
Reply
Ja bi najradije opciju sa zenericom ili stabilizatorom pa da se stavi 12V relej.
Reply
Braco, zasto relej ne pobudjujes tranzistorom koji radi u aktivnom rezimu kao strujni generator? Tada postsvis relej za bilo koji napon.
Reply
Već promenjeno, biće Omron G5V-2-H1-DC12.
Pri struji od 10,5mA na 12V dovoljan je predotpor od 500 oma, pa nema potrebe za stabilizatorom.
Reply
(02-10-2019, 05:10 PM)vojinilic Wrote: Braco, zasto relej ne pobudjujes tranzistorom koji radi u aktivnom rezimu kao strujni generator? Tada postsvis relej za bilo koji napon.
Tek sada videh - naravno, može i tako.
Ostaje kao rezerva za slučaj da bude problema sa nabavkom ovog releja, ili se pokaže da je suviše skup.
Reply
Mislim da ti to resenje skroz zanemaruje radni napon spulne, pod uslovom da je tranzistor dobro denzionisan.
Reply
(02-10-2019, 05:34 PM)Braca Wrote: Već promenjeno, biće Omron G5V-2-H1-DC12.
Pri struji od 10,5mA na 12V dovoljan je predotpor od 500 oma, pa nema potrebe za stabilizatorom.

To je sasvim zadovoljavajuće rešenje jer je samo bitna struja namotaja.
Ujedno će daleko brže isključivati ako kontra dioda obuhvati i taj pred otpor.
Tako je brže opadanje polja u jarmu.
Reply
Braco, pogledaj malo ovo

.pdf   e90cS30.pdf (Size: 484,08 KB / Downloads: 23)
Reply
Branko, hvala na trudu i interesovanju za projekat.

Interesantna šema, ima dve povratne sprege, obadve utiču na karakterističnu frekvenciju integratora, pa je prenosna funkcija komplikovana.
U svakom slučaju, gornja frekvencija je ograničena, kao što u tekstu stoji, na oko 60kHz (max. struja kroz R5 je ispod 1,5mA).
Malo me čudi što kao bafer koristi poseban opamp (IC2B) iako tu istu funkciju može da obavi postojeći Darlington par u LM13700.

Sklop je jednostavniji od moje zadnje verzije (ne treba mu pretvarač frekvencije u napon i preklapanje prednapona), ali mi u originalnoj verziji zbog vrlo spore dinamike regulacije radne tačke (pri svakoj promeni frekvencije treba čekati 5 do 10 sekundi da se izlaz smiri) i ograničenog frekv. opsega nije atraktivan za primenu u našem generatoru.

Pozdrav
Reply
U prilogu je kompletna šema generatora, zaključno sa izlaznim pojačavačem i regulacijom nivoa.
Nedostaju jedino bajpas kondenzatori u linijama napajanja, moram još da vidim kako da ih nacrtam.
Pošto nemam simbol za modul izlaznog pojačavača, nacrtao sam samo 10 priključaka. Pri crtanju pločice, moraće na tom mestu da se stavi niz od 10 lemnih mesta sa rupom (raster 2,54mm).

Svi elementi označeni sa TBD biće definisani kada uradim prototip na štampanoj pločici. Moguće je da neki od njih uopšte neće biti potrebni, ali je potrebno da mesta za njih budu definisana.
Kao što vidite, svi opampovi su OPA2134A, a koji će konkretno doći u obzir takodje će biti ispitano na štampanoj pločici. Na primer, za oscilator dolazi u obzir LM4562 (izmedju ostalih) zbog niskog THD i dobre izlazne struje, kao i atraktivne cene (oko 2,7 evra).

Izlazni atenuator (grubi) je nacrtan, ali ako nekome nije potreban, može pri gradnji da izostavi SW3 i otpornike R41 do R48 i da BNC priključak direktno spoji na R39/R40 i da se osloni na finu regulaciju nivoa (izlazna impedansa ostaje 50 oma).

Što se mene tiče, ovo bi bila definitivna verzija, zasnovana na improvizovanom prototipu sa tri pločice, i poduprta merenjima. Četvrtke sada imaju vreme porasta i pada od max. 220ns (10/90%, -2,5 do 2,5V), ostali rezultati su manje-više nepromenjeni (THD sinusa je nešto viši (oko -94dB), razlog je improvizovana gradnja).

Spreman da razgovaram o izmenama, pogotovo ako neko uoči neku grešku ili ima ideju za poboljšanje.

Pozdrav

.pdf   SigGen_AllGenerators_V3_1.pdf (Size: 169,59 KB / Downloads: 41)
Reply
Zaboravih da navedem trenutne specifikacije generatora:
  • Sinus: 16Hz do 160kHz, THD: min. -80dB (16Hz - 160Hz), -94dB, mereno na 1kHz i 10kHz. Izl. napon: 4,8 do 5,2Vrms (16 do 160Hz), 5Vrms (+-0,1Vrms) u ostale tri dekade.
  • Četvrtke: 15Hz do 120kHz, strmina 220ns (10/90%), 5Vpp (+-0,1Vpp), asimetrija po vremenu do 30% na početku i kraju opsega.
  • Trouglovi: 15Hz do 120kHz, 5Vpp (+-0,1Vpp), asimetrija po vremenu do 30% na početku i kraju opsega.
  • Izlazni napon: max. 5Vrms na 50 oma, fina regulacija 0 do 100%, gruba regulacija: -20dB, -40dB.
Pozdrav
Reply
Pohvale za projekat!

-možda zatreba podešavanje izlaznog offseta sa Offset potenciometrom u granicama max od -5VDC do +5VDC?
LP
Dragan
Reply
(02-17-2019, 01:42 PM)Dragan100 Wrote: Pohvale za projekat!
-možda zatreba podešavanje izlaznog offseta sa Offset potenciometrom u granicama max od -5VDC do +5VDC?
Hvala Dragane!
Offset na izlazu jeste standard kod komercijalnih generatora funkcije, ali mislim da u ovom slučaju nema potrebe za tim. Prevashodna namena ovog generatora bi bila testiranje audio uredjaja, gde je jednosmerni napon u najvećem broju slučajeva nepotreban, odn. neželjen.
Pored toga, dodavanjem jednosmerne komponente povećao bi se RMS napon na izlazu, što bi otežalo primenu standardnih atenuatora od 50 oma (obično imaju opterećenje do 0,5W).

Pozdrav
Reply
Uradio sam i privremenu specifikaciju materijala (BOM).

Troškove sam obračunao samo za ključne elemente, po funkciji i ceni, koristeći Mouser kao referencu.
Izuzetak je sijalica 327, koju Mouser trenutno nema u obliku koji je pogodan za lemljenje, pa sam zato naveo deo koji nudi www.conrad.ch kako biste mogli da vidite o čemu se radi. Inače, ta sijalica se prodaje i bez ikakvog podnožja (najjeftinija verzija), ali je do sada nisam testirao, pa nisam u stanju da kažem da li dolazi u obzir.

Vidimo da su preklopnici dosta skupi, ali ne znači da moraju da budu baš ovi koje sam naveo. Bitno je da imaju isti broj polova i položaja, kao i kontaktne osobine (kratko spajajući ili ne).

Slobodno pitajte ako vam trebaju dodatne informacije.

Pozdrav

.xls   BOM_V3.xls (Size: 37,5 KB / Downloads: 4)
.pdf   BOM_V3.pdf (Size: 183,11 KB / Downloads: 19)
Reply
Ovu temu smo započeli s ciljem da se napravi jednostavan signal generator "a la" Bora, ali sa modernim materijalom i boljim karakteristikama.
Aktuelni dizajn je zbog proširenja specifikacije postao znatno komplikovaniji, pa mislim da bi bilo u redu da pokažem i minimalnu verziju, tj. onu koja po specifikaciji odgovara Borinom generatoru.

U prilogu je verzija koja daje samo sinus i četvrtku, ali poseduje i izlazni pojačavač, grubu i finu kontrolu nivoa, i ima izlaznu impedansu od 50 oma.
Trenutno joj je slaba tačka generator četvrtki sa LM311 jer nemam ni jedan drugi komparator (usponska ivica ima strminu iznad 1,5 usec). U verziji koju sam gore predstavio četvrtke se dobijaju kao nuzproizvod generatora trouglova i zato sam tamo ostavio LM311.
Zamenom komparatora ova verzija bi dobila znatno veću strminu, svavako bolju od 50ns.

Kao što je merenjima pokazano, sinusni generator u ovoj verziji ima više nego dobre karakteristike.

Pozdrav

.pdf   SigGen_Minimal.pdf (Size: 136,7 KB / Downloads: 25)
Reply
Moze da se nadje LT1016 kod MG electronic, bilo je i 1015, samo se ne secam od koga sam nabavljao.
Izuzetni brzi komparatori.
Reply
U prototipu mi je trenutno LT1011 (iste karakteristike kao i LM311) jer jedino ta dva imam kod kuće. Oni su iisprobani i zato se u šemi nalazi LM311.
Izbor komparatora je veliki i nije problem upotrebiti neki drugi, ali pošto ovde odavno nije moguće otići u radnju i kupiti dva čipa koja ti trebaju odmah, a trenutno nemam potrebu za nekim drugim materijalom da bih napravio porudžbinu od najmanje 50 evra, nisam u stanju da prezentiram isproban dizajn.

LT1016 ne bih koristio, kako zbog cene (5 evra), tako i zbog potrošnje (25 do 35mA u + grani).

Pozdrav
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)