uf nisam vidjeo tu temu...ok,imaš isti cilj ali i još jedan pored:da uređaj proradi i da nešto dodatno naučiš,to je i više nego ok. sa mikrokontrolerima nisam nikako "na ti" pa ti oko toga ne znam pomoći...nadam se da će neko uskoro vidjeti tvoje pitanje i dati makar smjernice kako-gdje-šta. mehanički termoprekidač sam predložio po inerciji,najčešće je korišćen baš u ove svrhe. interesantno bi bilo vidjeti i primjerak kakav želiš da uradiš,sretno!
Kada stigne MCP i PT100 pokusat cu pa makar vatrogasci imali posla, do tada cu pokusati sa MAX6675 i termoparom
Ako bude po onoj staroj "prvo pa musko a ime mu Persa" - nece biti prvi put
Ako ista proradi vikat cu, do tada cekam da kinezovci posalju PT100
04-13-2016, 10:52 AM (This post was last modified: 04-13-2016, 10:55 AM by Khadgar2007.)
Jučer i danas sam se malo igrao sa isprobavanjem vremena za osvjetljivanje sa dry-filmom kupljenim na aliexpressu. Osvjetljivač je da ponovimo gradivo ovaj dolje. Udaljenost od PCBa do lampi je 5cm, a njihova snaga 3x8W. Zaštitio sam elektroniku sa limom koji sam plastificirao samo mi se nije dalo zbog toga ponovo slikati. Biti će slike kada kompletno dovršim osvjetljivač tj. kupim lampe i elektroniku za drugu stranu, stavim pante na kutiju te ga napravim spremnim da štancam dvostrane pločice.
Priprema vitroplasta je standardno, vim,fina žičana "spužva" za pranje suđa i udri dok se bakar ne sjaji. Nakon toga sušenje(iako taj korak bi mogao komotno preskočiti radi sljedećega. Kada se vitroplast osuši pošpricam ga malo sa razrijeđenom tekućinom za pranje stakla(zato možda ne treba prethodno sušenje) i stavim foto-film te lagano spužvastim valjkom istjeram višak vode i kada vidim da film ne pleše na sloju vode stavim ga u laminator(okačio bi sliku ali ju nigdje ne mogu iskopati na kompu jer sam je dobro spremio. ).
Laminator stavim na neku najnižu temperaturu tj. pločica kada izađe iz laminatora treba da bude topla na dodir,možda 30-40°C pa prema toga podesim temperaturu na laminatoru(moj ima potenciometar pa nije neki problem). Tako prođem kojih 10-15 puta i nakon toga ostavim pločicu da se malo ohladi nekih 30 minuta. Bitno je da se pločica grije da ostatak vlage između filma i bakrenog sloja nestane i film se relativno dobro primi za bakreni sloj,iako i tada se film može relativno lako odlijepiti ali je dovoljno dobro za daljni rad.
Nakon toga ide osvjetljavanje. Jučer sam probao sa do 2,5 minute sa 30 sekundi intervalima, blago rečeno katastrofa jer se film lijepo zapekao i samo ga je otopina HaOH(to koristim za skidanje filma nakon nagrizanja) mogla skinuti sa bakra. Danas sam išao u intervalima od 15 sekundi i negdje taman vrijeme je bilo oko 30-45 sekundi. Nakon toga ide otopina natrijevog kabronata,ja sam vagao na kuhinjskoj vagi i recimo da sam uspio izvagati oko 10-15g i to stavio u 1 litru vode. Rezultat je ispao ok.
Sljedeće je da zapravo i napravim neku pločicu i vidim kako ispadne nakon nagrizanja.
Baci još koju sliku da vidimo kako izgleda pločica, i ja očekujem da mi stigne ta folija za foto postupak ali ću ju morati peglom zalijepiti, negdje sam vidjeo da ide oko 100°C na termostatu i onda peglanje.?
Super ti je ovo ispalo!
Stvar je da kod ovih folija je VEOMA BITNO da nema nigdje zraka zarobljenog ispod folije,nabora i sl. jer je sam foto film jako tanak i na tom mjestu je sto posto sigurno da vod neće ispasti dobro zbog toga koristim laminator. Za temperaturu i ja sam vidio da ide oko 100°C ali za neko finije podešavanje trebao bi kopati po elektronici laminatora ali mi se to ne da. Bilo da peglaš ili koristiš laminator svakako na prvo na mokro nanesti film pa onda dalje metodom po želji zalijepiti ga.
Evo slike testne pločice. Najbolje izgleda između 30-45 sekundi. Nisam imao nikakvu gušće naseljenu za probu ali i ovaj je odradila svrhu. Bitno je da imam okvirno vrijeme gdje pcb dobro ispadne,a za finese ima vremena.
Danas sam složio kompletnu kutiju. Jučer sam ispilio alu-profil za okvir za staklo i danas napravio montažu svega toga u cijelinu. Između alu profila i stakla ide kao nekakva gumi podloga da staklo ne bi reklo *kvrc* pri stezanju.
Evo početka slaganja
A evo i složene kutije,ne lampe nisam zaboravio već su one u drugoj polovici(gornjoj) za donju još nisam kupio opremu. Tako da je za sada ovo jednostrani osvjetljivač.
Ovo je moja prva plocica napravljena pomocu laminatotra toner transfer metodom.
Za pocetak nije lose.
Stampano je na kunst-druk papiru kod drugara stampara na profi laseru.
Laminator je neki najobicniji kome je skinut termostat i grejao sam ga do 200 *C.
Temperaturu sam merio digitalnim termometrom. Sledi mu ugradnja termoregulatora posto je prosao testiranje.
Kompletan toner se lepo preneo na bakar tako da nije bilo potrebno doradjivati (retusirati).
Nagrizanje obavljeno ferihloridom.
Idemo dalje u nove radne pobede.
Meni toner transfer najbolje radi sa poledjinom samoljepljivog papira za laserski printer.
jednostavo ljepljivi papir skinem i bacim a na onaj glatki sloj nastampam stampu.
Par sekundi peglom i gotovo.
Papir je tako mastan da se odlijepi i bez vode, a sav toner ostane na plocici.