Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pic 16f877a i lcd i2c. Neide nikako.
#1
Pozdrav svima.Prepar godina mozda i vise mi je trebala komunikacija sa i2c i jedva nekako nesto nadjo ali vise neznam gde mi je taj program.
Sad ponovo mi je to bitno da spojim 16f88 ili u krajnjem slucaju 16f877 na i2c displej ali stvarno neuspevam,vec nekoliko dana i jednostavno neide.
Ako neko ima bilo kakav program u Pic Bejziku zamolio bih da mi posalje,moze i program sa gotovom bibliotekom i bilo sta da pise na displeju,lako cu posle da se snadjem.
Sa neta sam probao bar 20 primera i nista.
LCD mi je 16x2 sa i2c modulom vec zalemljenim za displej,adresu cu da pogledam koja je jer nije mi sad pri ruci.Ako moze pomagajte ili ako nema nikakvog koda obda lemilica pa modul i2c napolje Sad
Reply
#2
Verovatno ne pogadjas pravu i2c adresu, to je prvo sto treba da saznas, spoji displej na raspberry pi pa mu vidi koja mu je adresa. Ili vidi tacnu oznaku displeja pa pretrazi google mora da bude neki primer vezan za model displeja i pic-a 16f877. Drugacije su i2c adrese koje se vide na rpi a drugacije na pic, na rpi su 8bit adrese a na pic koliko ja znam su 7bit pa na primer ako je na rpi adresa bila 0x8c ili u binarnom modu 10001100 na picu ce da bude 01000110 ili 0x46 u hex modu

Vrlo je moguce i da ti je i2c kod nepodesen kako rtreba, vidi ovde https://circuitdigest.com/microcontrolle...pic16f877a

U prilogu je jbc lemilica u pic12f1840 sto sam radio pa mozes ponesto izvuci sto te zanima. Mozes videti da su i2c adrese definisane << 1 jer su u 7bit pa kad se pise na i2c ide +1 na adresu ili kad se cita ostaje ta sto je 7bit definisana.


Attached Files
.c   main.c (Size: 29,95 KB / Downloads: 1)
Reply
#3
Neznam,probacu da se snadjem ali tesko,tako je bilo i ranije samo sto sam tad nasao neki kod koji je radio pa sam samo izmenio,ako se pojavi neki primer,bilo sta dobro je ako ne prepravicu displej,sta je tu je
Reply
#4
U principu imas dva kola na displeju.
Jednom je adresa 0x27 a drugom 0x3f.
Probaj obe.
Reply
#5
Milane,
postavi kod koji si probao.
Reply
#6
Nemam sad nista,ni zadnji pokusaj mi nije proradio i obrisao sam i to,posle i nisam imao volje da pokusavam.
Reply
#7
Evo jednog test koda kada sam ja to probao sa 12F675.To označeno je I2C adresa $40 sa kojom je meni proradilo.Ako ti ne proradi ovako probaj drugu adresu i izmeni SDA i SCL pinove prema tvom kontroleru.

.pdf   PIC Simulator IDE adr.pdf (Size: 17,48 KB / Downloads: 13)
Dali ti radi pozadinsko svetlo na LCD?
Dali si probao kontrast da podešavaš?
P.S.
Neće od tebe biti programer kad si ti spao na moju pomoć Big Grin
Reply
#8
Probacu i to samo u proteusu jer nemam 12f675
Displej radi sigurno,probao na arduino samo nebih da zarobim arduino zbog displeja.
Nije mi to cesto trebalo da stavljam i2c displej,ispade da nije lako to napraviti al nema veze,radice i kao obican.
Trebao mi je da bi mi ostalo vise pinova na 16f88 ali nema veze,snacicu se
Reply
#9
Koju adresu si koristio kad si probao na arduinu? Arduinu se šalju 7-bitne adrese, otud 0x27 ili 0x3f, inače su te adrese ustvari 0x4e ili 0x7e. U picbasicu se šalju pune adrese ako se dobro sećam komandom I2CWRITE ako pišeš, ili I2CREAD ako čitaš (ali onda bi recimo slao adresu 0x4f ili 0x7f).
Reply
#10
Pošto si rekao da ti je I2C ekspander već zalemljen i povezan sa LCD displejom, mislim da je najvažnije da saznamo o kojem čipu se radi. Onda ćemo lakše da vidimo koje adrese koristi, da li koristi neki džamper za promenu adrese, itd. Najbolje bi bilo da slikaš kompletan I2C moduo, tako da se vidi i taj čip...
Reply
#11
Evo gde taj displej radi sa arduino uno
LiquidCrystal_I2C lcd(0x27,16,2);
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)