Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Od plastičnog smeća do goriva za avione
#1
Lightbulb 
Koristeći proces poznat pod imenom "Piroliza", moguće je dobiti gorivo od plastike. Neki kažu da se ulaže previše energije u ovaj proces i da nije dovoljno "zelen". Šta vi mislite?

Izvor: https://arstechnica.com/science/2021/05/...nd-220o-c/
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#2
Polietilen niske gustine (LDPE) se lako proizvodi (bez upotrebe hemije), ali se teško razlaže u komponente početne sirovine - gasa etilena, C2H4.
Za dobijanje LDPE potreban je "samo" kompresor koji će ga sabiti na oko 3000bar, a zatim u reaktoru dolazi do polimerizacije u prisustvu katalizatora.
Postoji i proces na nižem pritisku, ali zahteva hemiju i plaćanje licenci, pa su zato hiperkompresori i dalje tražena roba:
https://www.burckhardtcompression.com/so...roduction/
Iz vremena kada sam se "družio" s tim mašinama zadržao sam kao uspomenu kvarcni davač pritiska za 3000bar u kome se pritisak gasa prenosi na kvarc pomoću rubinske kuglice.

Zbog široke upotrebe LDPE u vidu pakovanja za namirnice (kese, kutije) on predstavlja ekološki problem u zemljama gde se smeće ne spaljuje, a u palionicama smeća je dobrodošao jer pri njegovom sagorevanju nastaje samo CO2 i voda.
Što se tiče predloženog procesa, mislim da zaslužuje pažnju i dalji razvoj jer čak iako je skup, treba ga analizirati pre svega uzimajući u obzir ekološki faktor.
Plastika u morima je ogroman problem, a LDPE čini dobar deo tog problema.

Pozdrav
Reply
#3
Kod pirolitickih kotlova za grejanje se drvo samo u pocetnom procesu dogreva spoljnim izvorom energije obicno isto drvetom. Kad otpocne izdvajanje gasaova iz drveta - piroliza , gasovi se uvode u zonu sagorevanja pa tako proces "ide sam od sebe"
Ako bi se ovim postupkom makar samo resio problem LDPE otpada makar za zagrevanje pa je dosta.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)