Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Braco
U pitanju je TH verzija.Na drugoj i trećoj slici je praktično sinusni signal na ulazu komparatora (Kanal 1)samo veće amplitude (pojačan u finoj regulaciji).Kada frekfencmetar prikačim na izlaz fine regulacije (sinusni signal) pokazuje uredno 80Hz.
Reply
Ne bi trebalo da ima veze s onim što vidim na oscilogramu, ali za svaki slučaj da pitam kako si merio (sonda, priključak mase)?
Reply
Masa je štipaljka sonda je kukica frekfencmetar direktno zalemljen.A tih problema nemam na 800Hz,8kHz i 80kHz
Reply
Opasnost od višestrukog okidanja raste s padom frekvencije i zato se i koristi histereza.
Na prototipu nisam imao te probleme, ali sam za svaki slučaj ipak ugradio blagu histerezu.
Bilo bi dobro da vidimo kako izgleda signal na ulaznoj strani otpornika od 27K, tj. između 100R na izlazu iz oscilatora i tog od 27K. Vrem. bazu stavi na 1usec, a osetljivost kanala 1 (sinus) pojačaj toliko da se vide detalji šuma. Ako je ikako moguće, sinusni signal priključiti minimalnom sondom (igla i opruga) ili obnaženim vrhom koaksijalnog kabla.
Reply
Braco,
ulovio sam nešto od signala na mestu gde si tražio da merim pa evo slike

kanal 1 tačka gde si tražio da merim
kanal 2 priključak za frekfencmetar.
Reply
Problem rešen...

Javlja se i na mom protoripu, ali ga ranije nisam uočio jer sam umesto LM311 na pločici imao LT1011. Izgleda da je ovaj poslednji nešto robustniji, mada po DS važe kao zamena 1:1.
Kod mene se višestruko okidanje javljalo na još nižim frekvencijama.
Dobro je što je to otkriveno već pri prvoj gradnji, tako da mogu da dopunim uputstvo za gradnju.

Rešenje se sastoji od vezivanja keramičkog kondenzatora od 220pF paralelno otporniku R11 (12K) koji ide od pina 2 komparatora na masu. To je najlakše izvesti na donjoj strani pločice, mesta za pozicioniranje kondenzatora ima dovoljno. Podrazumeva se da ovu dekuplažu treba izvesti najkraćom mogućom vezom.
Postoji i mogućnost lemljenja na gornjoj strani pločice, ali samo ako preklopnik za izbor vrste signala još nije zalemljen, inače je pristup nemoguć.

U prilogu je prikaz signala na priključku FreqCntr u originalnom stanju i posle lemljenja otpornika, pri najnižoj frekvenciji oscilatora (kod mene je to 16Hz).
Korišćena je sonda špic/opruga.

Pozdrav
Reply
Zalemljen smd 0805 220p između pin 1 i pin 2 LM311 sad je sve ok i frekfencmetar pokazuje uredno 80Hz

Hvala Braco
Reply
Odlično, kraća veza od te ne postoji!
Radi razumevanja, frekvencija četvrtki je sve vreme bila 80Hz, ali ako gledaš detalj, onda osciloskop meri frekvenciju signala na ekranu. Kod mene je to bilo 376kHz.
Reply
nekako bi negde trebalo da skupimo ovakve akcije-reakcije na jedno mesto,da se ne zagube u ovoj temi ili da ga budući graditelji ne previde. pošto sam nemam ideju,otvoren sam za predloge gde i kako...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
(05-11-2020, 07:38 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: nekako bi negde trebalo da skupilo ovakve akcije-reakcije na jedno mesto,da se ne zagube u ovoj temi ili da ga budući graditelji ne previde. pošto sam nemam ideju,otvoren sam za predloge gde i kako...
U pravu si.
Nije bilo puno izmena, ali je dovoljno da se jedna zaboravi, pa da oscilator ne radi kako treba.
Postoji li mogućnost da na početku teme imamo jedan post gde bi bili sakupljeni svi dokumenti, uključujući i pregled izmena koji namervam da uradim?
Reply
upravo tako Braco,baš sam na to mislio.
ono što ja mogu da uradim je da u prvi post unesem tekst i dokumentaciju,ne umem da napravim novi prvi post jer bi njegovo mesto u temi diktiralo vreme postavljanja.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Hvala, javljam se čim napravim dokument o dosadašnjim izmenama.
Reply
@Braca @HMAP
Drustvo, zasto ne koristimo GitHub za takve potrebe oko dokumentacije i raznih revizija shema?

GitHub je mnooooogo elegatnije resenje, to je osmisljeno bas za takve stvari, javno dostupno, besplatno, ima i "privatan" mod koji je od skora besplatan, optimizovano za timski rad, uvek imamo jednu istu adresu za pristup (moze da se ostampa na PCB), postoji istorija izmena i generalno mnogo lepo zavrsava posao.

GitHub nije samo za programere, to je mnogo dobar sistem za cuvanje bilo kakvih fajlova (da li je program ili shema ili pcb, nebitno). Poenta je da se cuvaju sve izmene i da uvek iz bilo kog razloga mozemo da vidimo sve predhodne verzije.

Microsoft je kupio taj portal i kako stvari stoje to nece da se mrda sa te adrese narednih X godina, nadzivece sigurno sve ostale razne IMG/dokument hostinge ...
Reply
Nemam ništa protiv, samo treba da vidimo kako da to organizujemo, odn. šta je sve potrebno da bi članovi foruma mogli da imaju pristup.
Tokom crtanja šeme generatora, KiCad me je terao da verzije šeme stavljam na GitHub (KiCad čak nema funkciju "Save as..."), ali sam zbog žurbe to tada odložio.

Pozdarv
Reply
Ako treba mogu da sastavim malo uputstvo oko koriscenja GIT-a?
Generalno za one koji "pišu" po repozitorijumu je malkice slozenija procedura, nista strasno, ima nekoliko pravila, mora da se ima registrovan nalog.
Za sve ostale koji samo "čitaju" je krajnje prosto, klikne se link i tu je sve dostupno za preuzimanje, ne mora da se ima nalog.
Reply
Mislim da bi jedno kratko uputstvo bilo od koristi Smile
Reply
Nikakav problem, otvoricu jednu novu temu i tamo cu da opisem bitne stvari i osnovne komande za rad.
Reply
Naš generator funkcije prvi put kao izvor signala za testiranje jednog "snagaša" Smile .
Radi se o diskretnom op-ampu koji je Groner napravio kao izlazni stepen svog najnovijeg oscilatora. Pošto mora da napaja atenuator od 50R i pri tom daje nekih 5Vrms, radi se zaista o malom "snagašu". U izlazu je komplementarni par 2SC1503/2SA1381.
Testiran je kao neinvertujući bafer s jediničnim pojačanjem, pod izlaznim naponom od 5Vrms i opterećenjem of 47R.
Prvi oscilogram prikazuje detalj uzlazne ivice četvrtke od 31kHz (plava linija je izlazni signal). Oscilacije na vrhu uzlazne ivice dolaze verovatno od osciloskopske sonde (štipaljka i 7cm kabla ka masi).
Na drugom oscilogramu je četvrtka na maksimalnoj frekvenciji generatora od 163kHz. Graditelji snagaša znaju da intepretiraju ovakav odziv (isto važi i za izlazni pojačavač generatora funkcije).

Pozdrav
Reply
Četvrtka za medalju !👍
Reply
(05-16-2020, 08:47 PM)Braca Wrote: Naš generator funkcije prvi put kao izvor signala za testiranje jednog "snagaša" Smile .
Radi se o diskretnom op-ampu koji je Groner napravio kao izlazni stepen svog najnovijeg oscilatora. Pošto mora da napaja atenuator od 50R i pri tom daje nekih 5Vrms, radi se zaista o malom "snagašu". U izlazu je komplementarni par 2SC3503/2SA1381.
Testiran je kao neinvertujući bafer s jediničnim pojačanjem, pod izlaznim naponom od 5Vrms i opterećenjem of 47R.
Prvi oscilogram prikazuje detalj uzlazne ivice četvrtke od 31kHz (plava linija je izlazni signal). Oscilacije na vrhu uzlazne ivice dolaze verovatno od osciloskopske sonde (štipaljka i 7cm kabla ka masi).
Na drugom oscilogramu je četvrtka na maksimalnoj frekvenciji generatora od 163kHz. Graditelji snagaša znaju da intepretiraju ovakav odziv (isto važi i za izlazni pojačavač generatora funkcije).

Pozdrav
2SC3503 (ne 1503).
Podseti me kad budemo u prilici da se vidimo da ti dam (ako vec nisam) neki par BFQ235A/BFQ255A za probu.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 11 Guest(s)