Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HHO Generator
#61
Ja sam osetio povecanje snage ne puno ali dovoljno da primetim.

Isto kombi vozimo samo otac i ja a to da sam cistio generator nije znao i rekao mi nakon toga da misli da je bolje gorivo jer ima vecu snagu a na istoj pumpi sipano.

Ovo oko merenje na tehnickom 10 god je kod nas i nijedne godine nisu bili ovakvi rezultati a bukvalno su se popravili od kada je stavljeno, nemoguce je da sve godine pogodim kad su losi uslovi a u zadnjim sve.dobri i to nisu male razlike...

Osim ovog merenja nemam nista vise ko mi veruje ili ne nije mi bitno ne raspravljam se, meni koristi i to je to.

Ako nadjem neko sigurnije merenje ili ja izmerim postavljam ovde

Edit: sad vidim i Jevrem pisao uglavnom i ja imam takav utisak motor je agilniji i lakse povlaci samo ne i tolikoj meri toliko da je.primetno, za lpg mi je nejasno...
Reply
#62
Dajte onda neki link o nekom efikasnijem (rezonantnom?) PWM pogonu, za kog sam načuo u toj priči.

Tu vam verovatno mogu pomoći pošto mi je to uža specijalnost.

Samo me usmerite na tu priču, ostalo ću da iskopam sam.


Pozz

P.S.

Ne znam kako stoje zakonske regulative oko potencijalnog atestiranja toga? Da li se to za sada svodi na priču da se svaki put kod tehničkog pregleda za registraciju sprava mora skinuti, ili nešto drugo?

Pretpostavljam da za sada ne postoje regulative oko toga i malo me nervira što neki ljut organ reda, ako mu žena tog jutra uskrati pažnju, ako vidi to pod haubom, može isključiti učesnika iz saobraćaja.
Ne sviđa mi se što se mora koristiti na nivou šverca. :-(
Reply
#63
Možda bi borba u tom smeru trebalo da podrazumeva neku najmanju zapreminu u kojoj se događa lagerovanje tog inače eksplozivnog gasa, u nekoj minimalnoj količini, koja se može smatrati bezopasnom.

Mislim, negde mora postojati neka malena količina koja nije trenutno potrošena, makar u dovodnoj cevi ka usisu, a to treba svesti na minimalnu zapreminu, koliko god je to moguće.

Da li je neko pokušao da tu napravu napaja posebnim šestopulsnim grecom (6 spoljnih dioda), priključenim direktno na stator alternatora?

To bi eliminisalo potrebu za nekim pomoćnim relejem-prekidačem kojim se mora HHO isključiti kad motor ne radi.
U tom slučaju bi to radilo samo dok se motor(alternator) okreće.

Zaintrigirali ste me...
Reply
#64
(09-12-2016, 01:06 PM)Jevrem Wrote: Ako pecete rakiju onda znate da sa kilom secera u vocu dobijete jos jedan litar rakije vise. Zasto onda ako pecete kajsiju bez secera dobijete od 100kg kajsije samo 5 litara rakije a ako dodate 2kg cesera dobijete 10l rakije. Odakle su se stvorile one tri litre?

Isto se primenjuje i sa hho gde se bolje iskoristi energija fosilnog goriva dodavanjem atoma vodonika i kiseonika. Sem toga ja imam merenja koja sam uradio 2009 godine na masinskom fakultetu u bg na odseku za motorna vozila. Emisija co2 je smanjena sa 154 na 94g a emisija co sa 10090 na samo 90. temperatura izduva 11 stepeni manja, obrtni moment povecan, usteda godiva od 25-33% u zavisnosti da li je u pitanju LPG, dizel ili benzin. Hjundai Atos Prime sa dve lamda sonde katalizatorom i katalitickim konvertorom od 1100ccm i 55 konja bez ukljucenog hho razvija brzinu 138km/h sa ukljucenim hho 160km/h. Probano vise puta na autoputu bg-ns. i kad ide 160 gasenjem hho brzina padne na 138. U praksi tri odrasle osobe, cca 250kg pri brzini 120 sa uklljucenjem hho preticanje automobila ispred je igranje.

testiranja uradjena na gliseru u Kotoru su sledeca: bez hho gliser trosi 56l na sat. sa hho sa istom kolicinom goriva vozi vise od 6 sati.

Prilikom podesavanja hho imali smo izbog ustede goriva ili da potrosnja bude ista a dobije se snaga. kada se izabere druga opcija BMW 525td nije mogao stici Huindai na serpentinama u CG

Da li merenja mogu da se postave, tako da svi vidimo o cemu se zapravo radi (sa potpisom i pecatom akreditovane laboratorije) ili su to samo usmeni podaci?
Reply
#65
Ne razumem se u tu tehniku ni malo ali to sa HHO mi lici kao dodavanje shuma (dithering) kod A/D konvertera gde A/D pocinje bolje da radi.

Bilo je i pitanje sto to nije do sad usvojeno od strane proizvodjaca, isto pitanje sto elektricni automobili nisu doziveli tu popularnost kao SUS motori. Ne znam odgovor, ali predostavljam da je samo pitanje necije matematike oko zarade i prodaja trenutne tehnologije do poslednjeg trenutka ako to raja kupuje.
Ista prica u elektronici, sto nam prodaju chipove i procesore izradjene u 65, 45, 22nm tehnologiji kada je granica pomerena na 15nm koja pruza nekoliko puta manju potrosnju i vece brzine rada. Pa treba da se proda sve sto je napravljeno u staroj tehnologiji ...

Ako ste slucajno putovali kroz Madjarsku ka Austriji, jel ste videli ona nepregledna polja vetrenjaca, ne moze da se prebroji koliko ih ima ...
I kod nas ima nepreglednih polja, recimo na putu KG - Cacak, ali auto otpada!
Reply
#66
Prije nekih petnaestak godina pomagao sam sad vec preminulom drugaru koji se bavio autotrkama
oko neke masine koja se ne registruje, iskljucivo se vozila na trkama. Cilj je bio proizvodnja HHO bez
ikakvog lagerovanja. Igra je bila oko zapremine celije za proizvodnju kao i PWM-a koji je napajao celiju. Iako sam
"elektronika" moj zadatak je bio da mu od kvalitetnog rostfrej celika napravim i zavarim neke elektrode
kao i posudu po njegovim nacrtima. Tada me nije zanimalo, bio zdrav i imao za goriva.
On, iako vrlo opasno zivio, trkao motore i automobile, preminuo od karcinoma.
Meni bi sad dobrodoslo, em penzioner, em mogu vozili samo u lokalu, a racunar u vozilu kaze da je
prosjecna potrosnja 11,3-11,4 l/100km dizela (masina 2,0-Opel Astra karavan)-Samo gradska voznja.
Van grada, na autoputu pri znatno vecim brzinama ne "potegne" ni 5l/100km. Dok sam bio zdrav
prosjecna potrosnja-mjesovito grad-van grada bila ispod 8l/100km-povecanje skoro 50%.-
Pratim temu, pa ako se sta iskristalise, nikakvi zanatski radovi mi nisu strani-mozda se sta i napravi.-
pOz
Reply
#67
BTW mozda je zgodnije ove eksperimente raditi na nekim manjim motorima, recimo generatorima struje gde mozemo mnogo lakse da ustanovimo razliku sa i bez HHO!
Reply
#68
Inox 316 ili možda Duplex 318
geometrija celije sa punjenjem neka daje odredjeni kapacitet
napajanje čelije sa LL(C_cell) PWM switherom
kako bi dobili što viši napon na C_cell, odredjene freq i odredjene struje (?koja kombinacija bi tu bila najefikasnija ?)
nekakav resonantni pretvarač visokog KKD
:-)
Tako ja vidim to experimentisanje za pridobljivanje najmanjom energijom največi vol_HHO/min.
I da bez nekog lagera HHO, proizvodnja koliko treba "on demand"!
LP
Dragan
Reply
#69
Bio sam ja testirao ali nije skoro i sam uredjaj nije bio kakav je sad, koliko se secam 10-12% je manje goriva potrosio samo na leru...

Kod mene tranzistor pali relej kad alt. krene da puni i obican pwm ne555 sa irfz44n.
Reply
#70
Hehe da pravimo HHO generator sa DSP u FB? Big Grin
Nemam nista protiv, mogu sourse code da vam dam za to gotov Smile

Takve sprave se sa tim prave, mora A/D da se koristi, vise kanala ... I u krajnjem slucaju moze da se bira topologija pretvaraca, proba se sve ...

Vreme ce pokzati da li smo bili u pravu, ali sve dok je razvoj i nekakav napredak u pitanju podrzavan maksimalno.
Reply
#71
Ajde i ja da doprinesem temi , pre oko 3 godine drugar mi je to pokazao na netu i navaljivao da mu to napravim .
Napravili smo suvu celiju od 7 prohromskih ploca i dihtunzima izmedju , i to  onako pozamasnu dimenzija oko 25x16cm ako se secam .
Posuda za vodu bila je od nekog auta ona mala plasticna u ssam sistem stane nepunih 2l destilovane vode .
Nisam to stavljao na auto.
To sam sve isprva testirao na punjacu akumulatora od 20a , gde je potrosnja struje ovog generatora bila oko 12 do 14a i to se sve tada uklapalo u tu neke instrukcije sa interneta i  trebalo je dda dobijem 3l gasa u minutu jel .
 Medjutim ja tih 3l gasa tako na tih 12v nisam dobio vec toliko da se jjedva nesto primeti .
Palio ssam upaljacem da vidim hoce li to goreti  i hoce ali na momenat kasnije kad sam crrevo zaronio u vodu video sam dda na svakih par sekkundi izadje po jedan mehuric sto je dakle nedovoljno.

Dobio sam kasnije mozda tih 3l gasa u minutu ali evo kako , za napajanje hho generatora iskoristio sam  trafo koji ima u sekundaru 12 i 24v , 60 i 30a selenski grec jje bio na njemu , trrafo je skinut ssa punjjaca baterija za viljuskar .
Na 12v vuklo je 22a i dobio sam dosta vise gassa ali iima drugi problem za nekih 20 min rada generator p[ocinhje da prelazi tempoeraturu od 60 stepna cellzijusovih , sto dakle gubi svoju  svvrhu jjer preko tte temperature to vise niije hho gas vec vodena para i cela skalamerija postaje elektricno kuvalo za kafu.

Da se odgradim , hho stvar me tada nije interesovala kazem nagovori me drugar da se bakcem stime i sad znate ono kad nesto radite bez neke volje .....

Dali ce se na ovaj nacin nesto ustedeti na autu tj na p[otrosnji nisam probao ali eto gore na[pisah sta sam doibio i kkojim uslovima pa ....

Mozda mi hho celija nije idealno napravljena , kasnije kada smo sve to batalili procitah da prohrom treba pravolinijski presmirglati sitnom smirglom jer takav je efikasniji , ja to nisam radio moje prohrom ploce su bile masne onako pa je mozda i tto razlog .

Ne kazem da je stvar nemoguca , ali ne svidja mi se to sto vuce dosta struje i druga stvasr koja mi se ne svidja je tta da taj hho gas gori i u crevetu ako ga budete komprimovali i zadrzavali po koje kakvim bocama lako ce se desiti da explodira .
Pisao sam vec o ovome.

Kasnije sam dosta citao po iinternetu o hho generatorima , ima raznih ljudi sa razlicitim iskustvima , meni je najinteresantniji bio rad Stenly Meyer-a on je koristio mokru celijju umesto suve , i napajao je na pricipu pwm .
Pa ukoliko niste videli i koga interesuje evo nek pogleda :

https://www.youtube.com/watch?v=om6jN1A8Q70

https://www.youtube.com/watch?v=OXctY1K4wko


http://tesla3.com/free_websites/own_electrolyser.html



POZDRAV
Reply
#72
Dacktronic taj generator sigurno nije dobar moj na napajanju 14V 10A pali mali brener (sa nepovratnim).

https://www.youtube.com/watch?v=bcserWDwm7k
Reply
#73
Pa to ti kazem  Huh nemogu da tvrdim da nesto moze ili nemoze ako to unapred provereno neznam i sto Macola kaze covek nemam opravdano validne rezulatate oko svega toga.

Sta bi bilo kad bi bilo , sta da sam uradio ovo ili ono , sve ostaje to na experimentima , ovako mozemo da sedimo i kuckamo u ovoj temi do sutra dok se guzica ne pokrene nece biti nekih naprednih rezultata ni saznanja na tu temu.

Inace  mene hho ne interesuje za ugradnju u auto , vec bih napravio bas to sa tvog linka cisto za lemljenje i slicno i naravno radi experimentisanja cisto da vvidim sta moze a sta ne .

Treba u to uci dublje a to trazi i utroseno vreme cega bas i nema u zadnje vreme na pretek  Undecided
Reply
#74
Imao sam u rukama fabrički ruski brener sa HHO koji prolazi kroz posudu sa malo benzina.

Imao je ogroman niz prohromskih ploča (verovatno možda i pedesetak u tom bloku), radio preko tiristorskog regulatora direkt na mrežu, kao elektrolit je koristio bornu kiselinu u razblaženom stanju. Blok ćelija je približno bio 300 x 150 x 150mm. Blok je hlađen jačim ventilatorom.

SCR regulacijom je se namestala struja ćelija i to je trošilo do 2,2KW maksimalno. Brener je bio relativno malog kapaciteta, poput većeg zlatarskog brenera. Plamen je bio veoma oštar i visoke temperature, i mogao je se koristiti za na primer tvrdo lemljenje metalnih predmeta veličine kutije šibica. Nije imao snage za veće mase.
Po meni je moguća potencijalna upotreba tog za neki vid lemljenja kod izrade centralnog grejanja. To bi takvom bio krajnji kapacitet otprilike.

SCR regulator je bio malo složeniji. Fazni zasek sa PID povratnom vezom po struji, tj. tiristorski struji izvor.
Imao je mali MCU koji je nadzirao temperaturu elektrolita, pritisak gasa i napon na krajevima bloka ćelijja. Regulacija potenciometrom, sa LED displejem koji je pokazivao neku relativnu veličinu od 0-100.
Kutija nalik aparatu za zavarivanje, sa ručicom za nošenje, plave boje (ako boja kutije ikom nešto znači).

Nadam se da sam malo pomogao.
Reply
#75
I to se zvalo "Hidromat" cini mi se ??? slicnu spravu sam video negde u oglasima , bese i slican opis . A cena bese onako solidna.
Reply
#76
Ranije se u Mačkatici pravio komercijalni HHO brener.
U principu radilo je to, ali i gutalo struje (kao što je Macola opisao - direkt iz mreže)

Pozz
Reply
#77
resenje hho generatora sa paralelnim plocama je promasaj. za sest meseci sam uradio bar 50 razlicitih resenja same celije i sve celije sa neta su promasaj u konstrukciji koji trosi mnogo struje a daje jako malo gasa. Nasao sam resenje koje je uz pwm sa 15A struje davalo 20 litara gasa u minutu. cak je po iskljucenju struje celija proizvodila gas jos pola minuta, ponasala se kao akumulator. probao sam i odvojene celije radi manje rasipanja elektricnog polja izmedju ploca ali napon nije bio dovoljan za dobar rad. Probao sam i slepu plocu izmedju dve na naponu pa ni to nije dalo resenje.. Dobijeno je resenje koje funkcionise ali su me ubedili da je bolje za zdravlje da se ostavim toga i tako od decembra 2009 nisam ni pipnuo to polje.

Kontaktirao sam i Bosch radi algoritma rada motornog kompjutera kako bih uticao na manju kolicinu goriva koje daju dizne. cak sam krenuo i u nabavku delova za izradu sopstvenog hho kompjutera koji bi bio upravljan sa motornim kompjuterom i simulirao ispravan rad ostatka motora ali je na kraju sve propalo i posle se nisam bavio tim.

najidealnija frekvencija za rad je oko 400Hz sa uskim impulsom
Reply
#78
(09-13-2016, 05:53 PM)Jevrem Wrote: resenje hho generatora sa paralelnim plocama je promasaj. za sest meseci sam uradio bar 50 razlicitih resenja same celije i sve celije sa neta su promasaj u konstrukciji koji trosi mnogo struje a daje jako malo gasa. Nasao sam resenje koje je uz pwm sa 15A struje davalo 20 litara gasa u minutu. cak je po iskljucenju struje celija proizvodila gas jos pola minuta, ponasala se kao akumulator. probao sam i odvojene celije radi manje rasipanja elektricnog polja izmedju ploca ali napon nije bio dovoljan za dobar rad. Probao sam i slepu plocu izmedju dve na naponu pa ni to nije dalo resenje.. Dobijeno je resenje koje funkcionise ali su me ubedili da je bolje za zdravlje da se ostavim toga i tako od decembra 2009 nisam ni pipnuo to polje.

Kontaktirao sam i Bosch radi algoritma rada motornog kompjutera kako bih uticao na manju kolicinu goriva koje daju dizne. cak sam krenuo i u nabavku delova za izradu sopstvenog hho kompjutera koji bi bio upravljan sa motornim kompjuterom i simulirao ispravan rad ostatka motora ali je na kraju sve propalo i posle se nisam bavio tim.

najidealnija frekvencija za rad je oko 400Hz sa uskim impulsom
I sta su rekli inzenjeri Bosch-a? Da li moze neki Bosch link za HHO, pa da ga ugradim odmah.
Inace, sta bi sa onim merenjima? Da li mozemo da vidimo akreditovane rezultate ili ne? To je jedino merodavno. Pa cak i ako se prodaje kod Bosch-a.
Reply
#79
Da budem i ja mirođija u čorbi. Sa H2O mikro aparatom za varenjem sam radio fušeracije dugo godina u Jatu.
Za male komade je bio predivan, sa srebrom tvrdi let je bio savršen. Kao brener se koristila metalna igla za
injekcije. Uređaj je imao trafo od min 500 w i veliki selen. Kao filter se uobičajeno koristio metil alkokohol.
Sa etilom je imao nešto nižu temperaturu plamena. Bio je švajcarske proizvodnje sa početka šesdesetih.
Reply
#80
Mogu li da iznesem svoje pretpostavke i zapažanja na osnovu ovog snimka  "Stanley Meyer", pošto ga prvi put gledam?

Šatro pitam za dozvolu :-)

Moje pretpostavke su sledeće (a ideja mu (Stanley) je vrlo kvalitetna):

- Koristi grupu ćelija, koje su jednostruke, koaksijalnog tipa, gde je spoljašnja svih obloga na zajedničkom minusu (šasiji auta, masi), možda čak i na zajedničkom +12, u svakom slučaju na jednom potencijalu, i potopljena u vodu radi hlađenja i dopunjavanja. Spoljna voda je hemijski neaktivirana i istovremeno je voda unutar unutrašnjeg dela ćelije neaktivirana i potpomaže hlađenje dodatno.

- nekim izolatorima unutar koaksijalnih ćelija je obezbedio malu distancu, da bi mu bio potreban mali napon za jaču elektrolizu. Moguće da su tanki prstenovi od teflona (to bih npr ja stavio iz mnogo opravdanih razloga)

- sve ćelije su sa unutrašnje strane (unutrašnja cev) napajane preko pojedinačnih zavojnica koje pokreće zajednički tranzistor sa PWM i to formira buck pretvarač sa distribuiranim izlazima (moguće čak i da svaka ima svoj inverting buck-boost, što mi najpre liči na dobro rešenje, a objasniću kasnije).

- to nudi mogućnost rada na malom naponu ćelija a sa multiplikovanom strujom. Tj. to akumulator "vidi" kao možda 10-20A a pojedinačna ćelija znatno više od te struje.

- u suštini je količina gasa srazmerna količini proteklih jona, tj. jačini struje koja teče, a pri tom napon treba da je što manji moguć jer su ukupni gubici I x U. Dakle struja je dominantna veličina a napon treba da bude što manji, tj. vrlo niska impendansa izlaza, sa malim gubicima pri tom, tj. konverzija impendanse pomoću SMPS, što je jedino rešenje na 12V a da bude solidno efikasno.

- Nizak napon ćelije i njena dobra provodljivost se postiže što manjim rastojanjem između ploča, možda i obogaćenjem vode nekom od materija koje povećavaju provodljivost (kiseline, baze, soli...), možda i kontrolom  temperature blizu granične.

- ne radi se ni o kakvoj "tajnoj" rezonansi, već o dobrom impendansnom prilagođenju i lakom pokretanju jonizacije u hladnom stanju (predložiću kasnije model rešenja), jer kad se ćelije ugreju na višu temperaturu, to pospešuje provodljivost, gde posle čak treba ograničavati struju.

- okolna voda ne služi samo za hlađenje, već i za nadoknadu potrošene u ćelijama, jer mislim da su ćelije otvorene odozdo. Obzirom da tako može da se sipa baš dosta vode okolo, i da su spoljne cevi velikom površinom uronjene u tu "neaktivnu" vodu, taj sistem je daleko teže pregrejati od onog klasičnog.

- Struja bi trebalo da se ograničava po parametru porasta temerature iznad kritične, tj. temperatura elektrolita bi negde trebalo da se meri.

- i poslednji predlog, konkretno za automobile: moglo bi se iskoristiti standardno vodeno hlađenje iz automobila (+85 do +90*C) da pomoću nekog izmenjivača održava temperaturu te vode  na manjoj od kritične (<98*C).

.......................................................................

Predlog SMPS za probu (ko želi da pravi) sledi uskoro.

Pozz
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)