Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HHO Generator
#1
Zanimam se zadnjih par dana za HHO Generator pa bih izradio mali prototip.

Po nekvim informcijama sa neta što sam vidio...treba mi PWM modulator koji se spaja na HHO čelije.

Te čelije rade na malom naponu (12V) ali visokom Amperažom (80A) pa me zanima dali postoji u elektronici kakav sklop(shema) da se priključi na ulaz npr 12V/8A (100W toroid) i da na izlazu dobijem 12V/80A znači nekvi booster za struju....mozda preko MOSFET-a se da sto napraviti...jer je HHO generator potrošač struje pa sam mislio da smanjim ulaznu potrosnju sklopa da mi vuce sa 230V utičnice 100W a na izlazu mi daje 1kW (sa 8A na 80A).

Mozda pitam i glupost ali me čudi da nigdje na netu nemogu da nadjem tu informaciju....nasao sam samo doubler napona a to mi ne treba.

Eto ako ko zna kakve informacije (ili link) ili ima nekvu shemu u glavi da podijeli sa svima nama pa da se i to izradi.

Cilj mi je napraviti PWM regulator (12V/8A ulaz - izlaz 12V/80A) koji bih spojio na HHO čelije..dobio vodik...vodik u posebnu posudu pa na regulator vodika i u plinski bojler.Dakako ovo je samo ideja..ali ako bi se rjesio mali PWM regulator sa visokom efikasnošću dobilo bi se izuzetno štedljiv sistem i nebi vise bilo zimeSmile

Našao sam ovo:

http://www.ebay.com/itm/12V-24V-48V-10-5...2041589973

ali ovaj na 12V daje 40A (480W Max) tako da sigurno vuce sa izvora isto toliko. A ja bih htio da vuce puno manje (4A)

Nasao sam i ovaj interesantan MOSFET: (mali ulazni napon - visoka izlazna struja)

STE250NS10
Reply
#2
Ronovar,

Nema na ovom svetu "besplatnog ručka".

Kakav god generator HHO tipa pravio, za razlaganje na kiseonik i dvoatomni vodonik, električnim putem, konačni bilans utrošene energije je veći nego što se dobije sagorevanjem praskavog gasa (HHO).

Po netu svaka budala može pisati i postavljati svašta (mislim na google i youtube kao "obrazovne institucije")!

Kada bi neko uspeo da praskavi gas dobije tako da se samo 1% viška energije dobije njegovom potrošnjom u odnosu na proizvodnju istog, iste večeri bi bio jedan od najbogatijih stanovnika planete...
(sasvim bi lako bilo napraviti kružni samoodržavajući proces, tj. perpetum mobile, ali avaj...)

Za sada nema takvog.

Pozdrav
Reply
#3
Proces dobijanja HHO je za sada pokazao jedinu opravdanu korist kao minijaturna zamena za acetilenski plamenik (brener), koji je sposoban da razvije visoke temperature plamena, ali mu je stepen iskorišćenja ozbiljno manji od jedan (na žalost).
Reply
#4
Sto bi rekao moj pok. drug Tomo iz 15 ne mozes izvaditi 19.-
Pogresno razmisljas. U bilo kojoj obradi energije imas samo gubitke-perpetummobile ne postoji.-
Bilo koji sklop napojen nekim izvorom na izlazu vrlo rijetko ima neki extra stepen iskoristenja,
faktor je uvijek manji od 1.-

pOz
PS: strujni dubler postoji kod SMPS pretvaraca-teoriju na forumu negdje obradio @Dragan100,
inace se najcesce srecu u zavarivackim spravama kao i napajanjima snaznih pojacala.-

Macola pozdrav, pisali smo istovremeno
Reply
#5
Tongue 
ronovar druze malo ti ta matematika ne pije vodu posto iz 100w nemoz nikako dobiti 960w(12Vx80A) .Ako u trafo udje 12v/8a toliko i izadje na 12v ako zanemarimo gubitke.
Sto rece macola to moze samo kod kineza i na youtube.


U sustini sa 3-4 ovakava kabla i par elektromotora napravimo svako po neko lajt elektricno vozilo pa da se vozimo dzabe,neka propadnu naftne kompanije
Reply
#6
(03-19-2016, 09:23 PM)Macola Wrote: Nema na ovom svetu "besplatnog ručka".

Okačio gazda kafane natpis: Ručajte besplatno, platiće vaš unuk !
Dodje čovek, ruča i krene napolje.
Zaustavi ga gazda i traži da plati, a čovek pokaže natpis na ulazu.
A gazda kaže: da, ali vaš deda je već ručao besplatno u ovoj kafani ...

*****
Ronovar,
Energija ne može ni iz čega nastati niti se izgubiti.
Može samo preći iz jednog oblika u drugi ( i to sa gubicima )
Sve van toga je perpetum mobile ...

Ne može se iz 100W dobiti 1000W !

Pozz
Reply
#7
Naravno..zato sam napisao da vjerojatno pitam glupost.

Da pojednostavimo temu...dali ima ko kvalitetnu shemu PWM HHO generatora? I koliko Ampera uopce treba da se dobije vodik za nekvu manju upotrebu...znaci ovo bi bio mali nekakvi prototip da se iz vode dobije vodik koji bi npr. tjerao plamenik za rostiljSmile

Onako poceci nekvi..jer na netu ima brdo shema a pitanje koje rade i kako rade...jel bi mogao Macola da uradis jedan iz "glave" shemu PWM regulatora za HHO?
Reply
#8
Čovek koji je dosta uradio na tom pitanju je Aca iz Velike Moštanice.
Ima dosta velika tema o tome na : https://cbc.rs/threads/13287-HHO-znamo-li-nesto-o-tome
čitavih 175 strana, a Acin nik je : Painter

Ako te zanima ta oblast, pročitraj ovu temu od početka do kraja - Moraćeš Dooobro zagrejati stolicu !
Što se tiče samog generatora može u principu svaka šema sa PWM regulacijom i mosfetom na
izlazu, a toga ima brdo na internetu.

Opredeli se za neku, pa ćemo videti fali li šta dotičnoj šemi.


evo nekih od mnogobrojnih:
https://www.google.rs/imgres?imgurl=http...T5ywOJkrpA

https://www.google.rs/imgres?imgurl=http...T5ywOJkrpA

Pozz
Reply
#9
Evo ovaj mi se svidja jako:

http://archive.siliconchip.com.au/cms/A_...ticle.html

Free preview:

http://www.siliconchip.com.au/Issue/2011...oller+Mk.2

Ima sve od sheme i pločice na njihovoj stranici pa jel moze taj?
Reply
#10
Pozdrav 

Sa tim HHO generatorom sam se zezao nesto malo pre godinu dana , nema tu apsolutno nikakve ustede , jedino sta moze iz svega toga da bude od koristi je jeftina i donekle adekvatna zamena za gas u boci ( acetilen - kiseonik ) a o ustedi he he ni govora .

Svi se oni po netu hvale nekom ustedom od 30 posto od nekih 3 do 4 litara gasa u minutu ali to ja na taj njihov nacin nisam dobio .
Dobio sam ja tih mozda i 3 litara gasa u minutu ali transformatorom ljudi od 40kg koji je izvadjen iz punjaca viljuskara i ima 12v 60a ili 24v 30a tako da o ustedi tu nema ni govora .
Celija mi je bila od 7 ploca prohromski debeli lim velicina celije bese kao skolska sveska i pri 12v 60a inputa vukla je 22a a za nekih 20min rada pocela bi da se pregrejava tj da prelazi 60 stepena celziusovih sto dakle gubi svoju efikasnost .

Toliko mi je bilo dovoljno da vidim da iz toga nema neke koristi pa sam naravno batalio sve to , doduse nije ni bilo nesto interesantno nagovori me drugar da se bakcem s time.

I da zabortavite na komprimovanje tj zadrzavanje hho gasa u koje kakvim bocama rezervarcicima jer je nestabilan i opasan moze tako zadrzan u boci da napravi itekakvu exploziju gori cak i u crevetu bez problema pa bez nepovratnih ventila zaboravite da vece kolicine gasa palite upaljacem jer puca i to bogami dobro i na malu kolicinu .

Tolko od ja , pozdrav
Reply
#11
Zanimljive informacije....pošto si ti to sve vec prosao onda se ja micem sa toga...i dalje ce ici grijanje na plin kako je i dosad bilo.

I mislio sam da ima tu nekva fora...a kad ono potrosis puno vremena, novaca a na kraju razocaranje.
Reply
#12
(03-19-2016, 10:17 PM)Dackotronic Wrote: Svi se oni po netu hvale nekom ustedom od 30 posto od nekih 3 do 4 litara gasa u minutu ali to ja na taj njihov nacin nisam dobio .

Na žalost, puno je ljudi koji dobro unovče svašta ...
Takvim ljudima je novac na prvom mestu, a to što su nekoga najblaže rećeno obmanuli - nema puno značaja za njih.

Ima jedan Macolin komentar o takvom pristupu na ES forumu:

Pa, obično ljudi sa "jakim" tehničkim idejama teže dolaze do ideje kako nagomilati novac zato što im je tehnička ideja osnovna (bazna) ideja, a ostale ideje su perifernije.

Da bi se novac "nagomilao", "nagomilavanje" istog mora biti osnovna ideja a ostale ideje periferne :-).


Pozz
Reply
#13
https://www.youtube.com/watch?v=8n5sSmJsCdYRonovar 

".i dalje ce ici grijanje na plin kako je i dosad bilo"



Za grejanje po meni ovo ima vise smisla .

Ali da se odgradim , ovo nisam probao a neam ni nameru ( nemam radijatore , abrihter i neodijum magnete )  24

Al mozda nije losa ideja za "dogrejevanje" vode , mozda kad bi bilo vise ovih magnetnih rotora na jednoj osovini i izmedju svakog da cirkulise voda kroz bakarne cevi , kazem mozda bi moglo da zagreje jedan radijator .
Al opet to sve pokrece elektro motor pa ako ima magnetnog kocenja u rotoru tu treba i jak motor i eto opet smo na istom  24

Pozdrav
Reply
#14
Razmisljam o alternativnom nacinu grijanja...jedno je da sa drvima ugrijes vodu koju puma tjera na centralno ( to vecina koristi ) da izbjegne plin za grijanje vode...a drugo je koliko vidim solarni sistem ( na krovu solarne ploce, regulator punjenja akumulatora i potreban je pretvarac 12/220V).

Mozda da idem na ovu zadnju varijantu? Koliko je isplativa?
Reply
#15
Najbolja "alternativa" ti je smanjenje gubitaka kuće, tj izolacija iste, mada i tu lažu svi:
Mene je ista, #10cm, na kuću od 250m2 koštala, sa mojim radom, koji nije u ceni, 5000 Europskih, i štedim na godišnjem nivou oko 500 E, tako, da je rok otplate oko 10 godina...
Kada bih kupio toplotnu pumpu oko 13kW, koliko treba za ovih 250m2, koliko grejem, to je neka investicija oko 3000Eur, na postojeće centralno, koje mi troši oko 10m3 drva po sezoni... Tu bi ušteda bila oko 100-200E po sezoni, ukoliko el energija ne poskupi... Rok otplate toplotne pumpe meni izađe oko 20 godina Sad
Drvo, i to klasika, je trenutno najjeftiniji način grejanja prostora.
Ima i tu povećanja stepena korisnog dejstva, uz kupovinu savremenije peći na principu pirolize i akumulatora toplote, barem 1000l, no i to izađe oko 3000Eurića...
Radio sam kolegi el. instalaciju solarnog, snage 2kW, oprema i montaža ga je izašla oko 2000Eur, na meni potrebnih 13kW, to bi izašlo... neću ni da računam Smile
Tu su moguće uštede leti, kada se može prodati "zelena" energija po povlašćenoj ceni, no treba to sračunati...
Reply
#16
Dosta se koriste i peći na pelet za grijanje, bar tu nema nekih obaveza kao u ovih grijanja na drva. Ja trenutno koristim centralno grijanje sa Alfa-inom kombinacijom šporet/peć 27kW a grijem dva sprata, jedan je oko 50m2 a drugi oko 100m2 možda i više, a grije koliko se naloži.
Reply
#17
I pelet na konačnom računu ispadne "šaren":
nije toplotne moći koja je deklarisana/potrebna,
malko je zamešen sa agroostacima,
peć nije podešena baš za tu vrstu peleta, ,koju smo uspeli jeftino da kupimo...
izađe stepen korisnosti 70-setak posto...
Moj klijent ima u lokalima centralno sa smederevskom pelet peći i oće da izludi i od fine čađi pri čišćenju i od lošijeg nekog peleta i od potrošnje, prodaje peć i vraća se na gospodski gas...
Reply
#18
(03-19-2016, 10:58 PM)Dackotronic Wrote: Al opet to sve pokrece elektro motor pa ako ima magnetnog kocenja u rotoru tu treba i jak motor i eto opet smo na istom. 

Ovu skalameriju sam imao prilike uživo videti.
Tada nije bila montirana na radijatore, već samo na neku posudu sa vodom radi probe.
Nisam to video u radu, - čovek kaže da greje vodu i da je imao veliki problem da
pronadje magnete koji trpe višu tempereturu od nekih 80-90 stepeni.
Odavno je bilo, ali koliko se sećam - ispalo je da mu je motor od 3 ili 4 KW slab
i da će morati staviti jači.

Nisam od tada video tog čoveka, i ne znam kako se priča završila
(mada mi nije daleko, i mogu proveriti ..)

Pozz
Reply
#19
Problem sa peletom je sto svi proizvodjaci se obicno uhvate za kaloricnu moc bukovog ili hrastovog peleta a ovamo se prodaje proizveden od topole i sllicnog jeftinijeg gradjevinskog drveta . Takodje pricu dodatno zakomplikuju bio peleti od biljnih ostataka koji daju dosta vise pepela ,treba drugaciji gorionik da ne bi dolazilo do gasenja, treba istresati pepeo sa resetke. E a onda proizvodjaci znaju da naprave i mesavinu.........
Moj nekakav plan je ovo sto koristi Makso sporet na nekih 140-150 kvadrata kada se zavrsi sve dotle pec u svakoj sobi gde treba grejati.....Muka
Reply
#20
Zelja

 "ispalo je da mu je motor od 3 ili 4 KW slab
i da će morati staviti jači"

Pa da tako sam i mislio  Tongue toliko o ustedi sa tim "jacim" motorom od 3-4kw. Ako je vec ta situacija termo akumulaciona pec je  bolje resenje .

Sto se temperature magneta tice , mislim da to nije problem jer rotor sa tim magnetima se vrti vecom brzinom samim tim se i ti magneti hlade .
Veci problem je magnetno kocenje , treba tu jaci motor al onda to nije nimalo "Free"
Drugo , ti neodium jaci magneti uopste nisu jeftini .

He he topla voda je davno izmisljena  Big Grin

Pozdrav
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)