Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HHO Generator
#41
Pa da kod HHO generatora je najbitnija Amperaza jer ona "tjera" mjehure vodika van iz kisika...tako da je sistem neefikasan tj neisplativ...dobiveno ulozeno.
Reply
#42
Jeste Ronovar, amperaža je ta koja direktno utiče na količinu proizvedenog HHO gasa.

U bilo kom električnom kolu jačina struje se povećeva ili povišavanjem napona ili smanjenjem otpora (Omov zakon).
Kod proizvodnje HHO su upotrebljena oba principa, dodavanjem elektrolita (kalijum hidroksid ili slično ..) postiže se manji
otpor rastvora, a opet mora postojati i dovoljno visok napon da bi elektroliza vode mogla funkcionisati.
Kada ne bi bilo ograničenja struje sve bi otišlo u toplotu. Zato se pribegava upotrebi PWM-a, gde se jačina struje menja sa duty na PWM-u.
Struja je limitirana a ostao potreban napon !

Što se tiče potrošnje struje iz izvora, PWM tu ništa nije doprineo već samo uticao da ne dodje do bezpotrebnog zagrevanja ćelije.

Postoji i drugi prncip kod proizvodnje HHO , a to su više ćelija u rednoj vezi i bez PWM-a.
Ja se nisam nešto bavio ovim (nisam pravio do sada HHO generator) ali ti pričam ono što znam.
Zato sam i linkovao onu temu na CBC od 175 strana, gde može dosta toga da se nauči koga to zanima.

Ali kao što je i ovde veće rečeno, kod upotrebe zbog uštede goriva na vozilima ... Ne znam šta bih rekao - Ništa od toga ...
Imaju HHO generatori neke svoje druge korisne primene.

Pozz
Reply
#43
nisam ni imao na umu da kažem kako se dobija više snage nego što je uloženo. upravo zato sam insistirao na "idealnoj situaciji". tanjir pasulja može biti i dva,koja će upola manje trajati-u idealnoj situaciji. realno,još manje...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#44
Naravno HMAP, - ja sam samo malko pojasnio da bi svi razumeli.
Pozz

P.S.
Recimo, ja sam slab u audio tehnici i verovatno bih postavljao baš početnička pitanja ...
Reply
#45
Smile sve ok čo'ek,ni u kojoj grani nisam baš nikakav ekspert - tek od mene možeš svašta očekivati! Smile
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#46
(03-21-2016, 06:02 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: nisam ni imao na umu da kažem kako se dobija više snage nego što je uloženo. upravo zato sam insistirao na "idealnoj situaciji". tanjir pasulja može biti i dva,koja će upola manje trajati-u idealnoj situaciji. realno,još manje...

Vrhunsko objašnjenje dragi moj HMAP! :-)

P.S.

Imali smo jedno eksperimentalno potvrđivanje na skupu u KG. Šteta što nisi prisustvovao!
Reply
#47
Setiću Vas se drugari, kada sledeći put dobijem pasulj za ručak Smile
Reply
#48
Quote: Između jonosfere i tla stalno postoji razlika u potencijalu od čitavih 200 do 500 hiljada
Volti, pri čemu se Zemlja manifestuje kao negativni pol. Pasivna struja između jonosfere i tla
vrlo je ujednačenog intenziteta sa visinom - od oko 100 Volti po dužnom metru, koja tokom
lijepog vremena ima prosječni intenzitet od oko 1.000 Ampera na cijeloj Zemlji.


500.000V x 1000A = 500MW.

I nije nešto Bog zna šta za celu planetu... Kada se raspodeli na 7.500.000.000 ljudi, dobije se 67 milivata po glavi.

Mnogo je nezgodnije kada se to istrese na glavu jedne osobe :-)
Reply
#49
(03-21-2016, 08:29 PM)Macola Wrote:
(03-21-2016, 06:02 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: nisam ni imao na umu da kažem kako se dobija više snage nego što je uloženo. upravo zato sam insistirao na "idealnoj situaciji". tanjir pasulja može biti i dva,koja će upola manje trajati-u idealnoj situaciji. realno,još manje...

Vrhunsko objašnjenje dragi moj HMAP! :-)

P.S.

Imali smo jedno eksperimentalno potvrđivanje na skupu u KG. Šteta što nisi prisustvovao!

ne staj mi na žulj...  20 109
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#50
Kao sto je meni bliskim ljudima (u prvom redu ciljam na Mazzolu) vec poznato, retko sta me moze izbaciti iz takta kao nepoznavanje termodinamike i... Zapravo i ovo drugo se svodi na termodinamiku.

Veliki problem fizicara generalno jeste sto ne mogu da odgovore na pitanje o poreklu energije, ali su zakoni o njenom transformisanju veoma dugo poznati. Prica pocinje sa jednim cikom, grofom koji je primetio da se cevi za topove prilicno zagrevaju tokom busenja, cini mi se krajem 17-og stoleca, nastavlja se jednim lekarom koji je jako voleo fiziku, a zavrsava se imenima kao sto su Ajnstajn, Fermi i njima slicni koji su postavili statisticke osnove naseg posmatranja na energiju, no sve je to nebitno.

Pre nego sto se upustim u objasnjavanje (E, sad zamerite Macoli, sto je otvorio Pandorinu kutiju, ne meni, ja sam kutija u ovom slucaju.) dozvolicete mi postavljanje dva logicka postulata, sa kojima je vecina foruma upoznata veoma dobro, obzirom da vecinu cine muskarci.
Prvi postulat jeste taj da apstrakciji nema mesta pri punjenju frizidera.
Drugi postulat je nema **** dzaba. Samo je pitanje vremena kad ce da Vas iskosta, kao Sv. Petra kajgana.

Sada, da predstavim sta Vas ceka, postovana gospodo. U narednim danima cu napisati cetiri posta, prvi, vecerasnji, vezan za termodinamiku (bice od koristi za sve teme), drugi vezan za poreklo hemijske energije, treci za hemiju elektrolize, i konacni cetvrti vezan za oslobadjanje nuklearne energije.

Dakle, sta je termodinamika, sta proucava i sa kojim ciljem.
U prevodu termodinamika proucava kretanje toplote, a toplota je forma energije, dakle proucava zakone protoka energije i odrzanja njene kolicine.
Fizicari definisu energiju kao sposobnost tela da izvrsi nekakav rad. Da se pomeri iz stanja mirovanja npr. Ako ostavite kola na nizbrdici a ne povucete rucnu, iskusicete sposobnost gravitacionog polja da vrsi rad. Papirici koji lete ka naelektrisanom ceslju vrse rad u elektricnom polju. Dakle energija i polje su u nekakvoj vezi. Sta je polje?
Polje je deo prostora u kome se vrsi nekakva fizicka interakcija. E sad, ova definicija je veoma neprecizna obzirom da potice iz rane klasicne mehanike. Ali evo kako cemo to da predstavimo.
Svi ste probali da spajate magnete, i primetili ste da kada su polovi raznoimeni magneti imaju tendenciju da se krecu jedan ka drugom, i u jednom momentu to kretanje pocinje i zavrsava se spajanjem, cak i bez Vaseg delovanja. Takodje ako ih okrenete istoimenim polovima, da biste ih priblizili potrebno je da vrsite nekakav rad (gurate ih jedan ka drugom). Rad protiv magnetnog polja. Ne znam da li se neko zapitao, ali kako magnet zna da je onaj drugi magnet blizu i koliko je blizu?
Evo kako, magnet poput male radio-stanice, emituje sicusne kvante elektromagnetnog polja, fotone, cestice svetlosti, pozajmljujuci energiju za njihovo nastajanje iz buducnosti. Ok, ovde ste svakako prestali da me pratite uz izvesne izjave ljubavi prema mojoj blizoj rodbini, ali dozvolite mi trenutak.
Jedan od zakona prirode (Hajzenbergov princip neodredjenosti), kaze da su kolicina energije oslobodjene u nekom dogadjaju i vreme trajanja tog dogadjaja u tesnoj sprezi. U prevodu proizvod kolicine energije i vremena je konacan i sto je jos vaznije konstantan. Matematicki eksplicitno to se kaze da je proizvod energije i vremena VECI ILI JEDNAK odredjenoj konstanti. Uzmimo npr naseg clana Sleepwalkera koji vozi svog Yuga od svoje rezidencije do moje rezidencije sto je nekih 17km. Sto brze hoce da stigne mora da potrosi vecu kolicinu benzina. Ako nece da trosi benzin, ponovo ce moci da dodje, ali ce morati da ide gradskim prevozom, dakle beskonacno dugo vremena.
E sad, vratimo se na fotone koje magnet emituje u prostor oko sebe. Ti fotoni imaju nekakvu energiju i zbog toga traju toliko kratko da nisu realni vec virtuelni. Gospodin Stiven Hoking to gotovo lirski opisuje: 'Titraju tik ispod praga opazljive stvarnosti.' Dakle ako nesto jako kratko traje, kao da se nije ni desilo. (Ovde bih mogao da napravim malu aluziju na trajanje prvog seksualnog iskustva, no ostanimo u granicama pristojnosti.)
Broj ovih emitovanih fotona oko magneta opada po nekakvim zakonitostima (teorema Gausa i Ostroskog, zatim Lava Landaua itd itd), ali u svakom slucaju sto ste dalje od magneta manje je tih virtuelnih fotona. Na beskonacnom rastojanju od magneta ih nema. Ako u prostor oko tog jednog magneta pocnete da unosite drugi magnet, ova dva objekta pocinju da razmenjuju te virtuelne fotone i na taj nacin 'spoznaju' medjusobno postojanje. Sto ih vise razmenjuju vise se privlace ili odbijaju. E sad, sta je ono sto vam se opire u gore navedenom slucaju? Vase delovanje na te magnete dovodi do toga da se mehanicka energija vasih ruku pretvara u energiju nekih od onih virtuelnih fotona koji prestaju da budu virtuelni i postaju realni.
Au, zaglibio sam u kvantnu mehaniku i to jako duboko, no trebace Vam ovo napisano za razumevanje osnova termodinamike.
U svakom slucaju na kraju ovog izlaganja treba da usvojite dve stvari. Prvo, energiju prenose nekakve cestice. Drugo, energija i vreme su u tesnoj vezi.

E sad da se vratimo na klasicnu termodinamiku. Baza ove nauke su tri zakona i oni Vam ne daju da se vozite na HHO. Dakle, ako se zovete Ron i zivite u Detroitu, pisite Americkom Senatu da bombarduje drzavu koja je te zakone donela. Oni glase ovako:

0. Ako su dva nezavisna sistema u termickoj ravnotezi sa trecim, onda moraju biti i u medjusobnoj termickoj ravnotezi.
U prevodu, sto se Vas tice, svalerka i zena su se ljubile, iako se (Bog hvala) nisu srele.

1.Pri prenosu energije njena kolicina ostaje konstantna. Energija ne moze ni iz cega postati i ni u sta se pretvoriti. Ovaj zakon ima toliko razlicitih interpretacija da ih nema smisla pobrojati. Ona skolska kaze: 'Kada energija u ma kom obliku ulazi ili izlazi iz sistema, unutrasnja energija tog sistema menja se u skladu sa zakonom o odrzanju energije, sotga je perpetuum mobile prve vrste nemoguc.'
Ovo znaci da je sto se elektrodistribucije tice struja placena, iako vi fazu vucete od komsije (bez njegovog znanja).

2.Entropija. Ovo je toliko konfuzan pojam da se jedan od njeih tvoraca obesio. Ludvize Bolcmane, pocivaj u miru, neka ti je vecna slava i hvala. Entropija, dakle, je mera neuredjenosti nekog sistema. U prirodnom termodinamickom procesu suma svih entropija interagujucih sistema raste. U prevodu posle susreta sa tastom i Vi i ona zavrsavate u nervnom haosu (rastrojstvu). Fizicki gledano ovo je jedan od najvaznijih zakona. Mala je verovatnoca da ce se jaje kojim ste gadjali premijera (e za ovo mi sleduje sluzbeni razgovor sa DB-om) samo od sebe sastaviti i vratiti Vam se u ruku. Ovaj zakon govori vremenu u kom smeru da se krece. Od proslih izbora (manji dug prema MMFu, manji haos u drzavi) ka sledecim (veci dug ka MMFu, veci haos u drzavi). Zamislite se. Prolazak vremena koncipiramo kao porast nereda!!! Osim ako zivite u Svedskoj. Tamo nema nereda (entropije), zato sto je jako hladno, ali to je vec tema za sledeci i poslednji zakon. Takodje perpetuum mobile druge vrste je nemoguc. Koliko god da je Macola dobar elektronicar ni jedan coper mu nece imati vecu efikasnost od 100%. Izuzev ako Sleepwalker bude merio.

3.Entropija sistema postaje konacna kako se sistem priblizava apsolutnoj nuli. U prevodu, na apsolutnoj nuli nema haosa sve postaje uredjeno, jer je onemogucena razmena bilo cega. U pari se molekuli krecu haoticno, i nezavisno, na velikom su rastojanju. Ako paru ohladite, molekuli se zblizavaju, kretanje im se jako usporava, formiraju se male uredjene jedinice. Ako tecnost zaledite, molekuli prestaju da se krecu, formiraju led. U ledu se nalaze slozeni u resetke koje su veoma stabilne i homogene strukture. Jedini vid kretanja koji molekuli imaju jesu vibracije.
Na apsolutnoj nuli prestaju i vibracije. Sve prestaje da se krece. Sistem postaje savrseno uredjen. Osim Rusa koji lizu zaledjenu vodku. Ali ko bi kvario planove Rusima, da nema Nemaca. Gore pomenuti Hajzemberg je ustanovio da sem energije i vremena postoji jos parova velicina koje je nemoguce meriti zajedno, istovremeno. Drugi par je polozaj i brzina (odnosno impuls). Na apsolutnoj nuli, cestice se ne krecu. Ako se nesto ne krece, nema brzinu, dakle nema ni impuls, odnosno, impuls je tacno nula. Takodje ako nesto stoji, onda znate i gde se to tacno nalazi. E posto je nemoguce znati i gde je nesto i kolika mu je brzina, stoga je entropija sistema u globalu uvek veca od nule, odnosno apsolutnu nulu je nemoguce dostici.
Implikacije ovog zakona su ogromne, i cak se necu ni truditi sve da ih pobrojim.

Klasicna termodinamika tretira energiju odnosno toplotu na neki manje vise mistican nacin. Sicno tome kako je tretiraju masinski inzenjeri, zapravo oni sve tako tretiraju... (Salim se naravno, nemojte mi zameriti.)
Iako vrlo labav kostur za ozbiljnu naucnu disciplinu poput ove termodinamika je dala neke vrlo znacajne rezultate. Prvo iz proucavanja termodinamike ljudi su shvatili da se energija ne prenosi kontinualno vec u minijaturnim paketima, kvantima koji imaju vrlo precizno definisane, diskretne vrednosti energije. Ovo je verovatno najvece otkrice u dosadasnjoj istoriji covecanstva.
Moderna termodinamika je ovo pomerila toliko daleko da poistovecuje toplotu sa kretanjem, i sve to podvrgava statistickoj analizi. Ovo je matematicki basnoslovno kompleksna disciplina, ali dozvoljava da iz makroskopskih osobina tela, koje su lako dostupne merenju mozete da date veoma tacne procene vezane za atome od koji je to telo sastavljeno. Naravno vazi i obrnuto. Iz mikroskopskih podataka o molekulima koji cine neko telo mozete da date veoma tacnu procenu o tome kolike ce mu biti makroskopske osobine.

Ovaj, prvi u nizu postova sam posvetio zaista laicima, ljudima koji su otvorenog uma, ali ogranicenog znanja. Naravno ne sa zeljom da ih na bilo kakav nacin omalovazim, vec da im priblizim vrlo bitne cinjenice za razumevanje narednih postova. Sledeci post ce biti o poreklu hemijske energije, i sastojace se iz dva dela, jednog posvecenog laicima, i jednog posvecenog ozbiljnim istrazivacima potkrepljenog matematikom. Treci post iz ciklusa, o elektrolizi bice pak striktno usko strucan, potkrepljen ozbiljnom matematikom. Kako necu ulaziti u dalje razmatranje niti odgovarati na pitanja zasto je integral od sinxdx=-cosx+C, molim da se blagovremeno podsetite osnova. Ovaj post ce biti namenjen striktno inzenjerima. Cetvrti, zakljucni post ce biti lepa pricica o tome kako Sleepwalker ipak moze da dodje do mene vozeci na Savsku vodu, ali ce da umre od akutne radijacione bolesti.

Na kraju je bitno zapamtiti da:
-Se energija prenosi u malim paketima koji imaju konacne vrednosti.
-Da je moguce dobiti energiju ni iz cega, ali toliko kratko vreme da ce biti neupotrebljiva.
-DA JE NEMOGUCE DOBITI UPOTREBLJIVU ENERGIJU NIISCEGA!!!!
-DA JE NEMOGUCE DOBITI VISE OD ULOZENOG, I PROMENITI SMER VREMENA.
-DA JE NEMOGUCE OHLADITI NESTO DO APSOLUTNE NULE.

Toliko od mene, do skorog nastavka, Papak.
Reply
#51
Papak,

Pročitao sam sve pažljivo od reči do reči, i oduševljen načinom izlaganja tako složenog gradiva.
Iako je ovo samo kap u moru, otvara nove poglede ljudima koji žele naučiti nešto novo.

Naravno,mi ostali niti imamo toliko vremena a ni potrebe da se posvetimo detaljnom izučavanju tako složenih grana fizike
ali šteta je ne znati bar OSNOVE. Pogotovo ako imamo priliku da nam neko poput tebe "bukvalno prepriča" na način koji to
možemo razumeti nešto što se godinama studira.

Koliko nam je samo par ljudi sa ovog foruma pomoglo u elektronici, i to na takav način da smo uštedeli MNOGO vremena
koje bi morali utrošiti čitajući stručnu literaturu.

Ne postoji taster za teleportaciju znanja, sve što želimo naučiti - moramo dobro zagrejati stolicu. A primetio sam da imamo dosta
članova koji to neće ! Nije da ih ne zanima - ali su jednostavno lenji. Napisati duži post, zahteva bar 30 do 60 minuta kucanja. A ljudima je često teško da pročitaju ...

Nadam se da će ovaj put biti drugačije !
Nadam se da diskusija neće biti izmedju dva ili tri člana !
Uključite se drugari, nije sramota nešto ne znati - sramota je ne pitati i ne prihvatiti ponudjeno znanje !
Zahvaljujem se Macoli na inicijativi, i Papku na prihvatanju da odvoji vreme za ovo i ono što sledi ..

Veliki pozdrav
Reply
#52
Nije se skoro pisalo u ovoj temi ali da podelim i ja neko moje iskustvo...

Pre par godina sam napravio hho generator (pomogao mi covek sa foruma) i stavio na manji kombi, bio sam skeptican ali kao da je bilo razlike u radu.

Isti takav kombi ima jedan poznanik pa sam uporedjivao prvo po zvuku moj ima "meksi" i mirniji rad (i manje dimi) ali posto to moze da bude subjektivno ako je bolje sagorevanje motor ima vise snage pa i bolje ide, 5 brzina 60-100kmh gas do poda i uvek sam bio brzi.

Ako je bolje sagorevanje bolji je i test na tehnickom pa sam i to uporedio za prethodne godine nemam samo za ovu, slabo se vidi ali prosecno 9% sa punim gasom bez hho je bilo 20% ne sa punim gasom.

Kombi ima malo preko pola miliona na satu.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#53
(09-11-2016, 09:17 PM)Aca93 Wrote: Nije se skoro pisalo u ovoj temi ali da podelim i ja neko moje iskustvo...

Pre par godina sam napravio hho generator (pomogao mi covek sa foruma) i stavio na manji kombi, bio sam skeptican ali kao da je bilo razlike u radu.

Coa93,

Veruj mi nemam ništa protiv tebe, a ni protiv pokušaja pravljenja i korišćenja HHO, ali da malo rastrebimo neke stvarčice:

Da. Motor može drugačije raditi na leru, jer tada je mali promet materija kroz motor i taj HHO može predstavljati vidljiv deo tog prometa.
 
Quote:Isti takav kombi ima jedan poznanik pa sam uporedjivao prvo po zvuku moj ima "meksi" i mirniji rad (i manje dimi) ali posto to moze da bude subjektivno ako je bolje sagorevanje motor ima vise snage pa i bolje ide, 5 brzina 60-100kmh gas do poda i uvek sam bio brzi.

Za ovo je dovoljno da imaš upola manji nivo ulja u menjaču ili manju viskoznost istog. Da ne pominjem razlike u podešenosti motora.

To što su oba kombija ista ništa ne znači.

Dovoljno je da je tebi pritisak u vučnim gumama manji za pola bara i imaćeš manji profil točka, što automatski u poslednjem stepenu prenosa pomera režim motora bliže ka piku snage i momenta, i naravno da si brži u tom slučaju.
Naime, u 5. brzini je motor uvek na levom boku tih krivih.
Oni koji su ikad spremali auto za trke, znaju da je manji profil točka zaslužan za povećanje snage motora u poslednjem stepenu prenosa (jednako modifikaciji prenosnog odnosa menjača, gde bi pretpostavljeno bila "kraća" poslednja 5. brzina).
To nasuprot pretpostavkama da sa laganjem kilometar sata zbog manjeg prividnog prečnika točka, imamo lažno veću konačnu brzinu, produkuje stvarno većom brzinom u poslednjem stepenu prenosa, jer se motor pomeri desno na uzlaznom delu krivih snage i momenta.
To stvarno ide brže onda jer je snaga motora veća.

Od dva ista auta-kombija, razloga što jedan od njih može ići brže u poslednjem stepenu prenosa može biti na stotine:
- bolje podešen motor, ugao paljenja, zazori ventila, mlađi-stariji lanac kod motora sa lancem, čistiji usisni filter, čistiji izduvni sistem, niži pritisak u gumama, potrošenije gume, ređe ulje u menjaču-motoru, niži nivo ulja  opet u menjaču i ili motoru, manji retrovizori zbog aerodinamike, veći zazori u motoru, ali ne toliki da je produvao, par stepeni drugačija temperatura termostata na vodi, možda i HHO konačno...

Kako se to meri pravilno?
Na sledeći način (znaju oni koji su makar jedan put posetili MVM sektor nekog od mašinskih fakulteta):

- na kalibrisanoj motornoj kočnici (specifična vrsta kalorimetra za te namene),
- merenje se vrši pod jedan, na ISTOM motoru sa željenim varijacijama goriva (npr. sa HHO i bez HHO),
- pri istoj temperaturi usisnog vazduha,
- pri istom atmosferskom pritisku spoljnog vazduha,
- pri istoj temperaturi motora (ulje, voda, glava),
- potpuno isti uzorak-količina baznog goriva,
- pri istim ostalim uslovima: nepromenjen kočioni moment kočnice, nepromenjen set broja obrtaja, i isto vreme trajanja testa, bla bla...

Dakle sve apsolutno isto osim varijacija: 1) bez HHO, 2) sa HHO.
Normalno, izvor električne struje u oba slučaja mora obezbeđivati sam taj motor, pomoću sopstvenog alternatora, i to bez akumulatora, samo sa "peglanjem" pomoću velikog kondenzatora, jer jako može narušiti (zavarati) merenje postojeća zaliha energije u akumulatoru (posebno ako test traje kratko).

Tada se može raspravljati o potencijalnom doprinosu prisustva HHO.
Dotle ne važe subjektivni utisci.

Quote:Ako je bolje sagorevanje bolji je i test na tehnickom pa sam i to uporedio za prethodne godine nemam samo za ovu, slabo se vidi ali prosecno 9% sa punim gasom bez hho je bilo 20% ne sa punim gasom.

Kombi ima malo preko pola miliona na satu.

U nekoj fabrici poput na primer VW ili BMW, polovina inženjera bi ti dopustila da im ga spakuješ u drugu klasu, i to bez vazelina, ako im otkriješ "tajnu" kojom postižeš tih 9% (pogiboše ljudi kao Mančester lažirajući ekološke podatke).

Pun ili nepun gas, na motoru bez opterećenja, znači i dalje relativno mali promet svih materija kroz motor, u odnosu na nominalno opterećen motor.
Taj test je relativno, ali nedovoljno, valdan samo na "leru" i to pri deklarisanom broju obrtaja za isti, i može naravno jako zavisiti na primer: od doba dana, temperature i pritiska usisanog vazduha, kao i od čistoće usisnog filtra.

Ne zameri, morao sam.

Pozdrav drugar
Reply
#54
Imam za nijansu vece gume skoro duplo vise km na satu a retorvizori isti bukvalno su isti u sraf.

Ulje u menjacu nisam proveravao ali pre hho nisam bio brzi, pre 2 meseca sam cistio generator i posto uglavnom istom rutom purujem znam koja krivina-brzina uglavnom prolazi se kroz selo a onda ide planina sada bez ikakvih problema idem 4 brzinom pre ciscenja tu sam prosao 50+ puta i jednostavno motor nije imao snage da izadje jedino ako sam prazan i prekoracim brzinu.

Ranije na ubrzanju je dimio sada bukvalno do poda i nista.

Bas si ti rekao da motor prolupa sa hho a ja se navozah i apsolutno nista znam i jedan taksi skoro 300 hiljada na hho (posle je prodat) isto nista.

Za ovo zadnje kako pre 5 godina i godina iza on na tehnickom ima losije a sad bolje?

Kad su merili prosle pitali su ds nisam sipao aditive u gorivo ti sad kazes da lazem ja ok pricajte Wink
Reply
#55
Pre nekoliko godina sam zaglavio na Takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju. Kad tamo ljudi sa HHO generatorom. Prođu oni u polufinale, a pošto je bilo u Kraljevu, dođem da ispratim događaj. Da podsetim u polifinale su ušli na wow, štedi se 20-30% goriva. Mislim da je bio princip da takmičari u prvom krugu iznesu šta imaju, a u drugom krugu da komisija postavi pitanja i da neke komentare. Jedan tip iz komisije koji je čini mi se mašinac, nije ih faktički ništa pitao, ali je izvadio papir kao podsetnik i počeo da im drži predavanje Smile
Lepo im je objasnio da im je postavka u startu pogrešna, ali nije vredelo. Atmosfera je toliko bila uzavrela da su oni počeli da se obraćaju organizatoru i publici, kako član žirija vrši diskriminaciju... Toliko su bili sigurni u svoju inovaciju da su nakon polufinala počeli da pišu na FB stranici posvećenu takmičenju, kako neko vrši opstrukciju, pa je jadan čovek iz komisije morao da im piše, molim vas ljudi, nemojte više Smile
Počeo sam da guglam, ne bi li saznao koji su to likovi i nađem ovo
https://www.youtube.com/watch?v=bipCMveV3uI
Kasnije provrtim galeriju sajta za Najbolju teh. inovaciju i vidim njih kako prethodne dve godine izlažu, što je pravillima takmičenja zabranjeno... E, reko kuda ide ovaj svet, kad svake godine ovi oduzmu nekom mesto, nekom što  je imao barem neku realnu inovaciju, ma kakva bila.

Save
Reply
#56
(09-12-2016, 07:00 AM)Aca93 Wrote: Imam za nijansu vece gume skoro duplo vise km na satu a retorvizori isti bukvalno su isti u sraf.

Ulje u menjacu nisam proveravao ali pre hho nisam bio brzi, pre 2 meseca sam cistio generator i posto uglavnom istom rutom purujem znam koja krivina-brzina uglavnom prolazi se kroz selo a onda ide planina sada bez ikakvih problema idem 4 brzinom pre ciscenja tu sam prosao 50+ puta i jednostavno motor nije imao snage da izadje jedino ako sam prazan i prekoracim brzinu.

Ranije na ubrzanju je dimio sada bukvalno do poda i nista.

Bas si ti rekao da motor prolupa sa hho a ja se navozah i apsolutno nista znam i jedan taksi skoro 300 hiljada na hho (posle je prodat) isto nista.

Za ovo zadnje kako pre 5 godina i godina iza on na tehnickom ima losije a sad bolje?

Kad su merili prosle pitali su ds nisam sipao aditive u gorivo ti sad kazes da lazem ja ok pricajte Wink

Ok Aco,

Verujem na reč pošto si naš forumaš.

Ni jednom rečju nisam rekao da lažeš već sam naveo razloge zbog kojih se mogu podvući greške u proceni i zbog kojih se može posumnjati u sigurnost slobodne procene.
Merenje kvaliteta izduva, koje je bilo jedino merenje, a ostalo je procena bez instrumenata, nisu dovoljna za potvrdu dobitka snage.

HHO nije teško izmeriti na motornoj kočnici. Veoma lako se jednim prekidačem uključi i isključi dok je na kočnici.
Ako se počne prvo bez njega, treba sačekati malo vremena da proradi, ako potom treba izmeriti obrnuto, sa njim pa isključiti i sačekati bar isto to vreme.
Dva ista merna intervala: prvo jedno gorivo, posle obrnuto, i to je to.

Čim je manja potrošnja goriva, automatski to znači porast snage motora (uostalom i sam kažeš da si zapazio primetan porast snage). Taj dobitak ne može da se sakrije.
Odmah će se pojaviti kao neki procenat dobitka snage.

Ako budeš imao prilike da ga izmeriš na motornoj kočnici, sa i bez HHO, značilo bi mnogima koji to prave, posebno jer takve kuće daju i papir o merenju.
Od onih koji ne prave dobio bi mnogo novih sledbenika.

Uopšte nije bitno koliko je tačna ta motorna kočnica u apsolutnom smislu, već je dovoljan relativni podatak, tj. procenat dobitka ili gubitka između dva merenja sa i bez HHO.
Čak i ukoliko bi se moglo sumnjati u malo "nabildovanu" kočnicu, gde bi tjuneri malo lakše dolazili do novca, u relativno diferencijalno merenje se ne može sumnjati. Procenat je procenat i čak i ta tačnost nije bitna samo ako se validira dokaz o dobitku.

Ima po Beogradu više njih što mere snagu tjunovanim automobilima. Tu se može izmeriti i nadam se da nije skupo.
Da sam blizu iz čiste radoznalosti bih platio jedno takvo merenje.

Motor neće prolupati ako je malen sadržaj HHO u odnosu na ukupan promet vazduha kroz motor.
To bi se dogodilo kod neke značajnie promene azot-kiseonik, tj. sa značajnom količinom HHO u odnosu na ukupnu količinu vazduha.
Ako radi samo kao neka vrsta katalizatora, u nekim malenim količinama, onda ne.

Ukoliko se tu krije nešto što dosadašnja merenja i klasično znanje nisu potvrdili, mnogi bi ti bili jako zahvalni.
Više potvrđenih merenja bi pomoglo čitavom jednom napaćenom narodu (našem), koji i pored toga što nas šibaju sa svih strana, ima dovoljno dovitljivosti da pojedinci to masovno prave i da im naftni lobi ne može ništa.
Urota od strane neke organizacije ne može delovati na pojedinca, ukoliko to ne može da učini kroz neki zajednički zakon ili kanal snabdevanja pojedinaca. Posebno bi bilo zanimljivo što se to može implementirati za bilo koje gorivo u upotrebi.

Svega nekoliko ponuđenih ozvaničenih merenja nisu potvrdila takvu stvar.
Koliko se sećam, i kod nas postoji udruženje-klub korisnika HHO, nešto poput našeg foruma. Povremeno se sastaju, izlažu korišćene uređaje, razmenjuju iskustva i slično.
Kada bi se grupno pojavili i izvršili neko masovno merenje, sa papirima o tome, niko im više ne bi mogao ništa.
Pojava korišćenja bi se toliko omasovila da to ni jedan lobi više ne bi mogao da zaustavi.

Sve je moguće... Nemam prava biti tvrdokoran u stavu dok neki službeni rezultati ne demantuju ili potvrde.


Pozdrav

P.S.

Zatvoriću sebi usta sa bilo kakvim komentarima o HHO dok ne naletim na seriju službenih merenja koja potvrđuju ili demantuju, šta god...
Reply
#57
Ako pecete rakiju onda znate da sa kilom secera u vocu dobijete jos jedan litar rakije vise. Zasto onda ako pecete kajsiju bez secera dobijete od 100kg kajsije samo 5 litara rakije a ako dodate 2kg cesera dobijete 10l rakije. Odakle su se stvorile one tri litre?

Isto se primenjuje i sa hho gde se bolje iskoristi energija fosilnog goriva dodavanjem atoma vodonika i kiseonika. Sem toga ja imam merenja koja sam uradio 2009 godine na masinskom fakultetu u bg na odseku za motorna vozila. Emisija co2 je smanjena sa 154 na 94g a emisija co sa 10090 na samo 90. temperatura izduva 11 stepeni manja, obrtni moment povecan, usteda godiva od 25-33% u zavisnosti da li je u pitanju LPG, dizel ili benzin. Hjundai Atos Prime sa dve lamda sonde katalizatorom i katalitickim konvertorom od 1100ccm i 55 konja bez ukljucenog hho razvija brzinu 138km/h sa ukljucenim hho 160km/h. Probano vise puta na autoputu bg-ns. i kad ide 160 gasenjem hho brzina padne na 138. U praksi tri odrasle osobe, cca 250kg pri brzini 120 sa uklljucenjem hho preticanje automobila ispred je igranje.

testiranja uradjena na gliseru u Kotoru su sledeca: bez hho gliser trosi 56l na sat. sa hho sa istom kolicinom goriva vozi vise od 6 sati.

Prilikom podesavanja hho imali smo izbog ustede goriva ili da potrosnja bude ista a dobije se snaga. kada se izabere druga opcija BMW 525td nije mogao stici Huindai na serpentinama u CG
Reply
#58
To je ekstremno dobra vest kada se poseduju mereni podaci, potvrđeni papirologijom, poreklom iz neke eminentne institucije.

Onda se postavlja pitanje šta se to čeka da ta naprava zaživi masovno, bar među pojedincima?
Mislim da tu neće biti nekih posebnih prepreka kada se jednom utvrde atestni uslovi za taj dodatni uređaj.
Neko ko poseduje malo više novca, mogao bi sve to rešiti na keca i usput i zaraditi vrlo pristojno, takođe i pomoći značajnom delu siromašnije populacije.

Ušteda koja je preko 5% opravdava ogromne investicije u tako nešto.
Reply
#59
A ko kaze da ti sto imaju para nisu to vec uradili i ugasili one koji su koristili znanje. imate sajt hho tacka rs
Reply
#60
(09-12-2016, 01:51 PM)Jevrem Wrote: A ko kaze da ti sto imaju para nisu to vec uradili i ugasili one koji su koristili znanje. imate sajt hho tacka rs

Bolje je da mnogo ne pricate o tome inace stici ce dodatni porez za HHO. Sreca je sto ne zivimo u bas efikasnoj drzavi.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)