Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Planovi za izgradnju JBL 4355
Ja JBL monitore u studiju video samo ovde

https://youtu.be/mX_4EPb3n6U

I to bez lensova na visokotoncu.
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
(04-28-2015, 07:42 AM)mikikg Wrote: Pazi ne sumljam da ce to da radi dobro, posebno ako se sve uradi 1:1, drvo, skretnica i originalni drajveri.
Nisam imao prilike da ih slusam ali ovolika grdosija od zvucnika obecava …

Uzgred, cemu sluzi baterija od 9V? Smile

Čovek je upravo uradio 1:1 - zato ga je i koštao materijal oko 5K evra. Ima onih koji krenu u priču pa malo uštinu, malo ne znaju i onda ispadne sranjce Smile 

Baterija je u službi charge coupled skretnice. Neka fora da kondenzatori nikada ne budu prazni. Navodno se takva skretnica čuje mnogo bolje ali nikada nisam probao.
Reply
(04-28-2015, 07:10 AM)Zvu Wrote: JBL Everest DD66000

Arrrghhh, kako se meni sviđa taj zvučnik, naravno vizuelno, čuo ga nikad niti video nisam.
E to je nešto što bih ja voleo da spravim jednog dana...

[Image: hfc331_jbl_everest_dd66000-728-75.jpg]

Edit: Jbte, ne mora pravim, ima gotovi da se kupe: http://www.ebay.com/itm/JBL-Synthesis-Pr...1c4f88b551 Big Grin
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
(04-28-2015, 07:54 AM)ManicP Wrote: Ja JBL monitore u studiju video samo ovde... I to bez lensova na visokotoncu.

Teško da ćeš da vidiš stare JBL monitore u bilo kom iole kvalitetnijem studiju ... Iz kog razloga ? 

Od pre jače od 20 godina ozbiljni studijski igrači su maltene kao standard uveli centralni kanal odnosno višekanalne sound procesore. Poenta dve zvučne kutije odnosno stereo sistema jeste da daju nešto što se zove fantom centar. Dakle sednem ispred dve kutije i imam osećaj da je muzičar ispred mene. 

To se profesionalnim far field studijskim monitorima više ne traži već se instalira realni centar. Hoćeš da muzičar bude ispred tebe - eto ga bolje nego bilo koji stereo koji možeš da imaš iz fantomskog centra koji se stvara pomoću samo dve kutije. Zato ćeš na dosta slika stranih studija videti centralnu kutiju koja ima sve drajvere (koliko god da ih je) jedan ispod drugog, bez obzira što leva i desna kutija mogu imati pomerene srednjetonce i visokotonce van ose ostalih drajvera u kutiji. 

U prilogu se nalaze slike Stokfiš rekords studija i studija u kom radi Džordž Masenberg:

Reply
Poznati svetski studiji - Nju Jork, Pariz, London... Nema u svima centralni kanal ali dobar broj njih koristi baš taj sistem - ne zanima ih više fantom stereo.

[Image: sl9000jsmall8.jpg]

[Image: sl9000jsmall10.jpg]

[Image: sl9000jsmall1.jpg]

[Image: sl9000jsmall15.jpg]

[Image: sl9000jsmall14.jpg]

Što se tiče pozicioniranja zvučnika na visinu, razlog tome jeste odbijanje zvuka od miks konzolu koju mi u kući nemamo pa ne moraju da budu toliko odignuti od poda i druga stvar je mogućnost pojačavanja niskih frekvencija zbog blizine basa podu. To što ne farbaju zvuk, što su ravni po fazi i amplitudi meni je pohvalno za bilo koji zvučnik. Problem je što se danas dosta zvučnika prodaje kao da su monitorski ali to nisu. 

Bilo kako bilo - meni se ovo svidelo kako zvuči pa rekoh da podelim to sa svima. Svako može sad da radi sa ovim što god mu je volja Smile 
Reply
(04-27-2015, 10:36 PM)Zvu Wrote: Voleo bih da poslušam još i JBL 4343B (što predstavlja koncept koji sam Peđi predložio da radi i rekao koje drajvere da kupi, a za koje mislim da će svirati dobro)     

Ako imaš minut vremena, de samo zapiši, koji drajveri ovde idu, ne nađo' po netu ništa sem ovog user guide-a http://www.jblpro.com/pub/obsolete/4343b.pdf
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
(04-28-2015, 09:26 AM)Alex Wrote:
(04-27-2015, 10:36 PM)Zvu Wrote: Voleo bih da poslušam još i JBL 4343B (što predstavlja koncept koji sam Peđi predložio da radi i rekao koje drajvere da kupi, a za koje mislim da će svirati dobro)     

Ako imaš minut vremena, de samo zapiši, koji drajveri ovde idu, ne nađo' po netu ništa sem ovog user guide-a http://www.jblpro.com/pub/obsolete/4343b.pdf

Evo ga:

http://audio-database.com/JBL/speaker/4343b-e.html

Najveći problem jeste što su ti drajveri od nenabavljivijuma danas ali mislim da sam našao ekvivalente u novijim drajverima pa spisak drajvera koji sam mu rekao ide ovako: 

Beyma 15K200 za bas u oko 120 litara
Eminence Deltalite II 2510 za srednjetonce - dovoljno im je već 15 litara ali mže više
B&C DE250 + 18sound XT1086 zvukovodi 
supervisoki - ne treba... ionako ćemo da ogluvimo od starosti dok ih ne napravi Big Grin

Sve to lepo treba da bude spakovano u kutiju koju je Peđica već iscrtao i iskotirao Smile 
Reply
Aham... ja mislio JBL zamenski drajveri...

Pa to treba premeravati, projektovati novu skretnicu... ili nabudžiti aktivnu...

Hvala!
Reply
Mogu da se nađu i origigi JBL drajveri ali mora dosta dugo da se lovi i prođe se skuplje. Mi pravimo Poor Serbian Man PSM 4343. Naravno da će da se meri, projektuje i pegla kutija i skretnica. Isprva možda pasivna ali znajući Peđicu - on će vrv da se digitalizuje Smile

Moj zvučnik će da se razlikuje od Peđicinog samo po tome što mi je - dizvineš - manji srednjak. Ali dobro, ne možemo svi biti hadžije Big Grin
Reply
Ako je tako... Željko ionako reče da je nemoguće naći oriđiđi drajvere za Everest... pa možda te pomučim da me posavetuješ šta da metnem od Beyme za njega Smile
A drugara stolara profesionalca imam u BG-u, koji mi je kazao da mi može napraviti kakvu kutiju zamislim, ali osećam da će da se šune kad mu prosledim nacrte za Everest Big Grin Al šta da mu radim, reče da mu je to uživancija, da pravi nešto neobično... Smile

Ali sve o-tom potom.... .....
Reply
https://www.youtube.com/watch?v=8i_JEfBmSas Kako vidim .. neko iz nasi prostora ih je pravio ..
А у руке Мандушића Вука биће свака пушка убојита ...
https://www.youtube.com/user/Marshallov/videos

Reply
To su bivše Željkove u procesu izrade kod stolara. Odnosno oni zvučnici sa slika iz mog 12-og posta.
Reply
(04-28-2015, 07:10 AM)Zvu Wrote: još mi je interesantnije da čujem koje zvučnike imaš kući (:
Ja slušam muziku na Tannoy K2558 u 10B kabinetu (najmanjem mogućem za taj driver). Ako je taj driver i taj kabinet dovoljno dobar Davidu Manley-u i Goeorge Massenburg-u, dobar je i meni! Massenburg, koji je jedan od najvećih tonskih inženjera svih vremena i konstruktor parametričkog ekvilizera, je koristio ovaj driver (u istom pravljenom kabinetu kakav koristim i ja) dugi niz godina kao glavni studijski monitor (pre nego je prešao na ATC).

Pre 25 godina kad sam nabavio ovaj kit, imao sam Tannoy Berkeley MK2. Sećam sa da sam zadnjih godina baš bio frustriran koliko mi se to nije sviđalo kako zvuči. Baš sam bio nervozan od tog zvuka, sve sami izobličeni duboki tonovi koji su pokvarili sve ostalo. Nije 15" za običnu sobu u kakvoj ja slušam muziku. Ali u sobi mog drugara koja je jedno 3 puta veća to je sviralo sasvim OK.  A ovaj 4355 nije ni za jednu sobu! To je samo za studio i to mnogo veliki studio. Sećam se kad sam bio kod Vladana Radovanovića u RadioBG, tamo je bio JBL 4333, ali je studio bio ogroman sa izrazito visokom tavanicom i kutije su bile okačene lancima sa plafona. I to je na granici, jedna 15-ca. A ovaj 4355 je neozbiljno uopšte razmatrati. To je više napravljeno za neke velike studije gde se miksa hevi muzika, i to se pusti samo povremeno na nekoliko minuta glasno, ne sluša se muzika na tome kontinuirano.
Reply
Američki profesionalci, koji znaju više od mene, ne preporučuju prečnike bas zvučnika veće od 8 inča za prostorije sa visinom tavanice od 2,5m! To znači da je i moj 10 inča driver predimenzioniran za moju sobu. Ne može da se koristi proizvoljno veliki driver, mora da bude neka proporcija između veličine drivera i sobe - ako hoćeš čist zvuk.

Neka vas ne zavara slika, moji driveri su 25 godina stari, tako da sam se ja malo igrao: odstranio sam dust cap i izlakirao kartonsku membranu! (stari Tannoy driveri velikog prečnika su imali fenomenalan sistem Girdacoustic za ukrućivanje membrane)

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Što's lakirao membranu? To više nije isti zvučnik.
Reply
(04-28-2015, 11:40 AM)ivanlukic Wrote: Američki profesionalci, koji znaju više od mene, ne preporučuju prečnike bas zvučnika veće od 8 inča za prostorije sa visinom tavanice od 2,5m!

Paušalna preporuka.

Ja slušam 12 inča u 14m2 i nemam problem sa basom, al meni zvučnici ne dobace ni do 50Hz.

15 inča (Beyma 15k200) tjunovano na 45Hz u 15-20 m2 takođe ne pravi neke bitne probleme a čuo sam u dve prostorije od kojih jedna krajnje neugodna sa izraženim modovima. Konzumenti manjih membrana (koje sviraju 35Hz na papiru) na tih 45Hz spuste vilicu na patos.

Problem u malim sobama prave kutije koje idu jako nisko pa pobude kojekakve modove same sobe a ne velike membrane kao takve.
Još ako je manja membrana u pitanju a hoće se iz nje ono što ne može ja odma popijem Kafetin jer mi glavobolja ne gine.
Reply
(04-28-2015, 11:51 AM)Alex Wrote: Što's lakirao membranu? To više nije isti zvučnik.

Pravo pitanje je čime i koliko je dodato mase. Ne mora biti loše.
Reply
(04-28-2015, 11:40 AM)ivanlukic Wrote: Američki profesionalci, koji znaju više od mene, ne preporučuju prečnike bas zvučnika veće od 8 inča za prostorije sa visinom tavanice od 2,5m! To znači da je i moj 10 inča driver predimenzioniran za moju sobu. Ne može da se koristi proizvoljno veliki driver, mora da bude neka proporcija između veličine drivera i sobe - ako hoćeš čist zvuk.

Neka vas ne zavara slika, moji driveri su 25 godina stari, tako da sam se ja malo igrao: odstranio sam dust cap i izlakirao kartonsku membranu! (stari Tannoy driveri velikog prečnika su imali fenomenalan sistem Girdacoustic za ukrućivanje membrane)

Koji američki profesionalci i na osnovu koje fizike ? Ne mogu da razmatram takve tvrdnje bez ikakvih podataka ili merenja već samo zato što je to neko rekao.

Prečnik drajvera sam po sebi ne znači ništa. To za 8" verovatno ima neke logike za near field monitoring (samo to mi pada na pamet) ali sa stanovišta far field monitora nije primenljivo. Postovao sam slike Stokfiš studija. Smetaju 3 komada 15" TAD1601 u kombinaciji sa TAD 4001 kompresionim drajverima u horni da naprave neke od najnapucanijih snimaka. I to ih slušaju sa 3-4 metra, a plafon se vidi koliko je visok na slici.

Što se tiče Tanoja od 15" oni nikad nisu bili moj "cup of tea". Ne znači da su loši već da se meni zvučno nisu svideli. Razlog ne znam, a nisam ni ulazio u analizu TS parametara ili merenja koja bi mi mogla pojasniti zašto. Jednostavno nisu imali dovoljno otvorene srednje, a malo su mi brljali i po basu (mada ovo može biti i do kutije). JBL 4333 je koncepcijski mnogo drugačiji od JBL 4355 pa nisu ni za porediti. Slično im je to što imaju prednju stranicu plave boje, i drvo okolo. No, ako u nekom studiju neki zvučnici brundaju i muljave bas, znači da postoji problem sa onim ko je projektovao isti ili onaj ko je akustički tretirao ili ko zna šta već ... Koliko 15-ica se stavlja u studio samo da bi se imao dobar i neizobličen bas vidi se sa nekih od slika koje sam postovao. 

Tanoj 2558... Sad sam pogledao TS parametre. Kutija koju traži da bi išao linearno je oko 70 litara. Kad bi se stavio u toliku kutiju mogao bi da se spusti na -3dB oko 35Hz. Tu dolazimo do problema koji pominjem toliko puta. U manjim sobama više imamo problem sa sobom nego sa zvučnikom. Dolazi do brundanja i mumlanja kada zvučnik ide previše nisko, pobuđuje modove sobe i kreću poništavanja i sabiranja na određenim frekvencijama. To se nama čuje kao muljanje (što i jeste) ali je poreklom od sobe, ne od zvučnika. Zato si ga i stavio u najmanju kutiju jer u 35 litara (koliko je zapremina 10B) dobijaš -3dB na oko 42Hz s tim što postoji izdizanje od par dB koje kreće od 50Hz i traje do oko 120. Iz tog razloga -3dB na svim svojim zvučnicima gađam uvek oko 40-43Hz. Tada uz pomoć sobe dobijem čist zvuk do oko 35Hz. Jedini problem koji imam u svojih 16kvm sa 15" basevima je uzani dip od oko 5-6dB na oko 220 Hz, ali to sam imao sa svim zvučnicima u sobi bili 8, 12 ili 15 inča (što se vidi na merenjima koja sam postovao). Tako da si suštinski empirijski došao do onoga za šta sam ja više puta rekao da radi posao što se tiče baseva. 

Kolega sa susednog foruma ima 4 komada 18" na OB u sobi od oko 20kvm i to je jedan od boljih baseva koje sam slušao do sada. U tom duhu napisaću kao što sam dovoljan broj puta do sada da prečnik basa i veličina sobe nemaju veze jedno s drugim ukoliko se kutija za taj bas projektuje i tjunira prema određenoj veličini sobe. 

EDIT: I evo dok sam ja pisao referat Peđa se ubacio i sa 4 rečenice objasnio šta sam hteo reći. Od sada mu šaljem svoje postove na "prelom teksta" Big Grin
Reply
(04-28-2015, 12:50 PM)ManicP Wrote:
(04-28-2015, 11:51 AM)Alex Wrote: Što's lakirao membranu? To više nije isti zvučnik.

Pravo pitanje je čime i koliko je dodato mase. Ne mora biti loše.

Garant je damar (:
Reply
Ja koristim Tannoy Oxford model sa 10 inca bas i sve je ok ponekad slusam i na B&W Dm610i .. na razdaljinu od slusatelja na oko 4 metra i rastojanje od zadnje strane t.j zida na oko pola metar
А у руке Мандушића Вука биће свака пушка убојита ...
https://www.youtube.com/user/Marshallov/videos

Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)