Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tema koja čeka ime :)
TDA, mislio si na Dragan100 stil crtanja PCB?
Reply
Mora da nisi pročitao celu rečenicu... Smile
Naravno da sam.mislio na PCB.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
ma nije u pitanju pcb,već Braco / Dragan100...
"Претпоставка је мајка зајеба..." : Д.В. - Дуд
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
Exclamation Au al sam se ja pogubio.....Zjeee
Izvini Dragane. Na tebe sam mislio...
Reply
(08-12-2014, 08:38 AM)TDA Wrote: Exclamation Au al sam se ja pogubio.....Zjeee
Izvini Dragane. Na tebe sam mislio...

Ma sve je OK,
može i braco, ...kao bližnji, prijatelj, kompa...

I nemoj više nikad da se desi da me zameniš sa @Braco! Jasno! ... :-)

Naravno veliki pozdrav @TDA i @Braco, ...mora da se ti štuca?

@11277: a dozvola za kopiranje dela tvog PCB Hybrida? Ima, nema, da zažmirim, ukradem (Nedu)...
ili
da posudim od tebe @TDA, iz "Spartanca" ?

LP
Dragan
LP
Dragan
Reply
Što se mene tiče sve što sam objavio ovde je zajedničko a ne samo moje pa ga može koristiti bilo ko od nas. Big Grin
Reply
(08-12-2014, 01:13 PM)TDA Wrote: Što se mene tiče sve što sam objavio ovde je zajedničko a ne samo moje pa ga može koristiti bilo ko od nas. Big Grin

Baš mi je drago da to čujem!
LP
Dragan
Reply
ma Dragane slobodno uzmi sve što ti se dopadne i što ti treba - niti bi bilo tog pojačala biti pločice niti šeme da sve to baš ti nisi osmislio,pogurao i popravio! samim tim to je više tvoje nego moje,samo napred! pridružiću se i sam dok se malo sredim sa mislima - u poslednje vrijeme forum pratim sa mobilnog pa ne vidim ni jedan tina-TI dokument već samo jpg koje postavljaš i pisanje koje napišeš. samo napred,biće mi drago da se tu nađe makar jedna moja krivulja a kako sam čitao kompletan taj ulazni dio odgovara potrebama ovde. koristi samo lay dokument od "mališan" verzije jer tu je malo oslobođen prostor oko lme kola radi lakšeg montiranja hladnjaka na njega.
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
Hvala na podršci, šta bi layout PCBja nanovo izmišljao, kad se pokazalo po oscilogramima da je to odlično več uradjeno.
OK, kopiraču!!! :-)

Nego baš sam se zaustavio kod V_be množača:

-daleko je od izvora toplote, toplotna inercija biče velika sa velikim hladnjakom,
izlazi su mu več daleko, pa če tako imati i temp kompenzacija veliku histerezu, a to nečemo!
-tranzistor V_be množača mora nekako preko izlaznih, tu ima i pravo dejstvovanje,
odmah pored/iznad/sa boka ( ...alo, ma nije to ona Kamosutra)
-ako postavimo transistor na jednu stranu izlaznih, oni na drugi "zapostavljeni" su iako imaju baš identične struje,
pa bi trebali i na ovoj strani podjednak senzor

---------------------------------------------

Evo shemice V_be multiplier doubler buffered:

-izvor konstantne struje je 2,0mA, kako ga ima internog za bias regulaciju LME49830
-BD139 i BD140 montiraju se preko izlaznih, prvo predvidjimo AL pločicu (debljine cca 1-2mm) preko IRFP240/2SC5200/2SA1943 da jih baš fino pokrije,
preko pločice izlazne mosfete/bipolarce pričvrščujemo na hladnjak
(podjednake debljine su izlazni pa nečemo imati tolerancijskih poteškoča ili pak stavljamo silikonski izolator za te tolerancije)
izmedju njih i pločice termo pastu, kasnije se pričvrsti i jedan od V_be transistora pravo na pločicu,
najbolje iznad zazora izmedju Mosfeta i bližnjeg Bipolarca (može samo knipingom...),
(nacrtaču u sprint file, gdje ga mislim postaviti)
izolator V_be transistora ne zaboravljamo.
Pločicu takodjer ne zaboravljamo povezati sa GND, da nam ne ostane pločica-disipator tako kao fina antena za RF smetnje!!!

Povezivanje tih dviju V_be transistora napravimo sa upredenim tripletom do PCBja,
možemo uplesti i GND za povezivanje AL-pločice zajedno, biče kao neki "shild" tripleta...

Postavljam i TinaTI file, da se poigrate sa vrednostima, analizom krive U_bias/temp (Menu/Analysis/DC Analysis/Temp analysis),
zavisnost napona U_bias/sa odabirom vrednosti R2-R5-R7, naklon krive,
zavisnost U-bias na fluktuacije napona napajanja,
zato su tu R3-R4, R8-R9 da sa svojim delta_U poboljšaju imunost na te smetnje,
dodali smo i buffere BC546/BC556, pa sada sve skupa kao V_be množač ima odličan PSRR

Za polarizaciju izlaznih treba nam 14-15V, pa se možemo tako igrati skalamerijom V_be množača.

R1 je tu za deo U_biasa koji je temperaturno nezavisan, njegova vrednost takodje je od značaja...

.tsc   V_be multiplier doubler buffered.TSC (Size: 10,77 KB / Downloads: 9)

Lp
Dragan

Zaboravih:

Postavljanjem u simulaciju u seriju sa naponom napajanja (Baterija cca 40VDC) i Voltage generator sa amplitudom napona cca 3-4V,
freq oko 80 - 200Hz (ponajveči deo energije iz izlaza prema zvučniku je baš u tom delu audio spektra, zato i fluktuacije napona napajanja cca tom freq)
kasnije merenje sklopa sa tim novim smetnjama/fluktuacijama ,
slika osciloskopa izmedju GND i U_bias...
Na "ulazu" - napon napajanja + ugurane smetnje imamo Peak to Peak amplitudu
na mestu U_bias pokušajmo sa osciloskopom pronači te gornje fluktuacije

Izračunamo jim efektivnu vrednost samo izmenične komponente (DC nam ne smeta za PSRR),

PSRR (dB) = 20 log (U_rms smetnja/U_rms bias)

-----------------------------

Evo tako se "igramo" samo odredjenim sklopom, tražeči mu mane pa kasnije i pobolšanja... :-)

Pa lako nam je tako samo sa "two kliks away!" u simulator,
umesto puštanja dima i punjenja korpa elementima...
LP
Dragan
Reply
(08-11-2014, 01:50 PM)TDA Wrote: Braco, mogu priznati da mi se izuzetno sviđa tvoj stil crtanja pločica... Smile
Majstorski!

Mnogo bi mi se svidelo da sam zasluženo dobio ovaj komplimentVaistinu. Medjutim, nikako da nadjem vremena i upoznam se s tom veštinom.

Pozdrav

(08-14-2014, 01:44 PM)Dragan100 Wrote: Pa lako nam je tako samo sa "two kliks away!" u simulator,
umesto puštanja dima i punjenja korpa elementima...

Dragane, ti reče da si na "Robinson" odmoru...
Reply
(08-14-2014, 02:38 PM)Braca Wrote: Dragane, ti reče da si na "Robinson" odmoru...

Završen "Robinson", :-(
imao sam dve tramontane, malo je falilo da nas odnese sa otoka, nevreme, pijavice...
ali u moru divota, svežu ribu samo skineš sa "fijošine" (harpuna od puške) ili šta se nakupilo u "vrši",
školjki kolko hočeš (kaže moj prijatelj, da mu se svidjaju ponajviše "srednjo školjke" :-) hmm, od 18+...

Rado bi ja još ostao i manje se tu javljao, ali jeb*ga!!!

...i sad vidiš kako je 10+dana bez net-a, treba odmah nadoknaditi :-)
Nakupilo se mi nekih ideja po glavi, treba to zatefteriti...

inače več sam na poslu, nešto izgleda tišina pred "nevreme" pa ima se vremena za DIY.
LP
Dragan
Reply
@Dragan

Ima za ovu našu maniju jedan crnogorski izraz, od autora "Djekne": "To kad u'vati, ne pušta".

A nisam siguran ni da bih želeo da me pusti!

Pozdrav
Reply
Dragane druže,hajde molim te postavljaj slike u jpg ili gif umjesto u ZIP / RAR,lakše je za upratiti kroz postove gdje se šta nalazi - samo to je razlog. nešto sam "nakupio" sa tvojih lay.6 dokumenata kao i iz Borine Lambde i našeg Mitar/Miloš projekta pa bi da od neugledne gomile polako da pokušam napraviti jednu cjelinu.

ulazni dio sam odmah iskopirao od našeg Mitar/Miloš projekta,sad bi da mu izmjenim BIAS sektor a onda i da na osnovu rasporeda Borine Lambde da uradim i ovde raspored.

polagano krećem sa crtanjem a vidjeo sam da si ti već podebelo zagazio samo što ti ideš na izlazne tranzistore postavljene uz bočne ivice a ja bi išao na redno postavljene tranzistore uz gornju ivicu.

možemo raditi svaki za sebe,pa vidjeti šta od toga ima bolje izglede za stabilan rad - naravno to bi ti procjenjivao Smile

i da,kod mene to stoji u fascikli "mic-mac" Smile
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
Za slikice OK, promenim resoluciju (recimo WIN Picture Manager) i postavljam direktno u post.
Format .jpg ili .png... Hvala na opomeni! :-)

Vidim da je i tebe zaintrigirao ovaj tip izlaza! Super!

Ulaz če biti 100% jednak Mitar/Miloš pojačalu, čak če i ista kompenzacija (II.polna)!
Bias servo stavio bi onaj DoubleBuffered sa dva Vbe transistora, svaki montiran u blizini Mosfeta i bližnjeg izlaznog bipolaraca,
pa se tako može i razvuči izlazne elemente u širinu,
(recimo od leve na desno:
MUR1540, 2SA5200, IRFP240, 2SC1943 MJE15035, MJE15034, 2SC1943, IRFP9240, 2SA5200, MUR1540
šta iznosi oko 170mm širine, AL pločica cca 2mm debljine pokrila bi oba izlazna bipolarca i mosfet,
na tu pločicu se na kraju montira jedan Vbe transistor, žičicama u predenom tripletu + dodajemo i GND pa tako skupa vodimo na PCB,
ne zaboraviti tu AL pločicu staviti na GND, da ne bi postala RF antena, takodjer i izolacije transistora)

Pojačalo več sam znaš da je stabilno (mislim na tvoje Hybride),
ovdje je samo izlaz čudne topologije, linearizovan do skrajnosti,

ali ako ga pogledamo kao četveropol, ponaša se na van kao bipolarac sa svojom bazom,
koja mu u ovom primeru očekuje nešto viši nivo polarizacije, visokog h_fe karaktera,
a izlaz možemo posmatrati kao dva emmitera (ili colectora,šta nam više zapaše) sa duplom degeneracijom,
znači sa snažnim lokalnim feedbackom, a da ne govorimo o linearizacijskom sklopu tek kako močan lokalni feedback ima!

U samom izlazu vrtimo se non stop oko nekih malih impedanca, interference neče mu zato smetati,
pa možemo razvuči PCB oko izlaza.
Ja sam se odlučio za montažu izlaznih transistora na bočne ivice samo da se smanji gabarite pločice
i da se izlazni "ovako grupišu da jih ne zebe", da su na nekom konstantnijem izvoru toplote,
ali sa dva Vbe transistora neče mu ni tako smetati :-)

Samo hrabro dalje!

-------------------------------------

Ako bi i ja imao svoje "mic-mac" fascikle,
ja bi u njih "turio" moju priljubljenu alatku, koja nema uopšte veze sa elektronikom.... :-)
Šala mala prijatelju...

LP
Dragan
LP
Dragan
Reply
mnogo se nagledao a malo uradio - ali sam krenuo. ako se i na najduži put kreće prvm korakom,ja sam odabrao čarape koje će u cipele sa kojima krećem na put Smile

tek kontam šemu tj pamtim poneke veze izlaznog stepena...
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
Do j@j@! Big Grin
Reply
LME49830 BL-BHy

Balanced Linear - Bipolar Hybrid Push-Pull AMP

Rezime designa:

-LME49830 ulazni deo i FB po DS i AN TexasInstruments, modifikacije iz projekta Hybrid @11277
-ulazni Offset ADJ sa niskošumnom RED Led
-U_be Multiplier doubler buffered sa BD139/140
-MJE13034/35 driveri sa base stoperima
-Linearizacija izlaznog stepena po designu @MacolaKG
-modificirani izlazni stepen po designu @Andrej Lakner alias LazyCat i designu Lambde i CroSer @BoroOmega
-modificirani RemoteSense po designu @MacolaKg
-DC Offset Null servo
-Decoupling svugdje....:-)

I ovako "napreduje" PCB

Evo Sprint file...

.lay6   Linear Bipolar Hybrid AMP ver1-2 30082014.lay6 (Size: 827,33 KB / Downloads: 7)

Kad otvorite u Sprintu, ispod gdje se nalaze razni "boards" imate staru verziju izlaza, pa uzorke, pa neke medju-designe .... :-)
Radna verzija u toku je Board 30082014, zapišem verziju kao datum pa ga lakše kasnije nadjem u brdu potrage "Recent files"

LP
Dragan
LP
Dragan
Reply
stvarno si osoba kakve...ma rijetke sorte! odlično dragan100! odlično Smile
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
" LME49830 BL-BHy
Balanced Linear - Bipolar Hybrid
Push-Pull AMP"
.
čini li se to meni,ili je tema upravo dobila svoje puno ime,pa i prezime? odlično zvuči, moglo bi postati... Smile
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
Prekrasno, Dragane, već vidim, šta će da se sprema na zimu!
Aco, moliću ili novu temu, il" menjaj ime, kume!
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)