Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
moj predlog RIAA preamp-a
I mene raduje da će se pojaviti u SOIC-8.
Mislim da se sa ovim opampom dobija bolji MM preamp od onoga sa kojim je počela ova tema Smile .

Da ne ostane pogrešan utisak da ovim prilogom želim da umanjim značaj Draganovog dizajna u ovoj temi, koji na osnovu brojeva koje vidimo predstavlja vrhunski RIAA preamp i zaslužuje čestitke.

Pozdrav
Reply
(01-20-2018, 02:17 PM)Braca Wrote: I mene raduje da će se pojaviti u SOIC-8.
Mislim da se sa ovim opampom dobija bolji MM preamp od onoga sa kojim je počela ova tema Smile .

Da ne ostane pogrešan utisak da ovim prilogom želim da umanjim značaj Draganovog dizajna u ovoj temi, koji na osnovu brojeva koje vidimo predstavlja vrhunski RIAA preamp i zaslužuje čestitke.

Pozdrav

Hvala @Braca,
završiču još tu priču sa Phono PSU +/-15VDC i onda je to pripremljeno za design PCBja.
PSU posebno PCB i tako i MC i MM PCBji posebno, pa može svako da bira ...

Imam več jednu želju za uradak takvog MC Phono, pa ču krenuti u design PCBjeva, ali mi vremena ponestaje.

Kutija bi bila 19", lim cca 1,5mm, visoka cca 88mm - 2U, duboka je 255mm
1. trečinu bi napunili EMI filtrom, oklopljenim toroidom i 1/2PSUja (317/337) sa hladnjačičima,
onda ide limena pregrada po dužini i 2.trečina smeštanje preostale 1/2 PSUja (OPA192+OPA551 POS/NEG)
onda opet limena pregrada po dužini i 3.trečina smeštanje MC (ili MM) Phono predpojačala

Balansirani ulazi i izlazi!

Želja je i tu da su izlazi balansirani, pa ču trebati dodat balanced output IC koji ide na one NC pinove INA163
INA163 ima tako i tako svoj SingleEnded OUT, pa če i on na zadnji panel,  RCA :-)

-------------------------------------------------------------------

OPA1692 dosta je bolja zamjena za več tako odličan 5532,
pogledajte si kako su se potrudili oko Spice Modela, kojeg več vidim da čemo ga početi upotrebljavati...
http://www.ti.com/lit/tsc/sbomaf2

LP
Dragan
Reply
Završen PSU Pos +15VDC sa svim simulacijskim maltretiranjima :-)

-PSRR sam nešto doradio, sad je nešto bolji (...kao prije več nije bio!!  :-)  )
-Load regulation od prošli-put, baš mi nije dalo mira, kako da ima uopšte takav pogrešak (iako več malen!!!),
kad imamo PID regulaciju napravljenu sa opampom, koji ima ogroman OLG,
a postavljenu vrednost izlaznog napona 15VDC sa marginom do Rail-to-Rail OPA551 koji ima napajanje 20VDC,
znači po +/-5VPeak margine na izlazu OPA551 da uspostavi željeno/definirano stanje na izlazu PSUja?
-popravio sam taj pogrešak na "skoro nemerljiv" !!!
Da, opterečenjem izmedju 5mA (recimo da imamo na izlazu samo bleeder ili 10mA LED) i simulacijskih 365mA
(tu blizu počinje izlazni strujni limit OPA551, iako je po DS taj 380mA@25°C,
a definirao sam TEMP na 35°C, tako da je po DS OK)
izlaz ne "mrda ni za uV",
OK, mrdače za TEMPdrift, njegov ulazni DC offset...itd redom sve šta je vezano na TEMP, ali to su dugoročne promene
i DC Out biče zvezno za taj minimalni iznos pomeren, ali nije to u domeni izlaznog rippla kamoli izlaznog šuma!!!
Jeste u domeni uHz ili manji... :-)
-Zout je tako sa RemoteSense pravo na klemama (naš PHONO) izuzetno mali, tako mali da sam ga podelio na dva grafa:
1. do 10uR Zout
2. da sam označio kod koje freq ima tek 1mR Zout

Zout je striktno vezan na Closed-loop-Gain (naravno i sa RemoteSense da odčitamo sa FB sve pogreške na tački(ama) od interesa)
i to je "moč" takvog PID regulatora OPA192

Izlazni šum je takodjer postavljen, tu je naravno simulacijski, ispod 1uV/sqrt(Hz), a mislim da je čak za faktor 10 manji,
simulacija izgleda ne uzima u obzir closed-loop-noise cancellation, cancellaciju sopstvenog šuma...

Slijedi NEG PSU i onda Suma oba i Remote sense detaljno obrazložen!

.tsc   OPA192+OPA551 PSU.TSC (Size: 107,22 KB / Downloads: 3)
LP
Dragan
Reply
15VDC NEG PSU

-ista shema
-ulaz ima drugi JFET (prije P, sada N) slične CCS struje, tu je i R_Idss ADJ, ako hočemo indentificirati POS/NEG podjednak CCS
(tu nije kritično da POS i NEG imaju identične struje CCS, LM4040 2,5V ima podosta veliku toleranciju load-a)
-ostali parametri slični POS PSUju.

Sledeče spajanje PSUja POS/NEG i prepletanje RemoteSense (2-voda ili 4-voda RS)

.tsc   OPA192+OPA551 NEG PSU.TSC (Size: 54,46 KB / Downloads: 5)
LP
Dragan
Reply
Dragane, ovo vrlo lepo izgleda!

Na proračun nivoa šuma se ne možemo potpuno osloniti jer simulacioni modeli opampova u tom pogledu nisu stoprocentno verodostojni (bar tako tvrde "korifeji" na velikom forumu).

Bez obzira na to trebalo bi realizovati prototip i izmeriti performanse. Regulator od +-350mA je vrlo interesantan za audio, i to ne samo za RIAA preamp.
Pošto raspolažem tehnikom za merenje šuma voleo bih da ovaj regulator jednom vidim na svom radnom stolu Smile .

Pozdrav
Reply
(01-22-2018, 08:41 PM)Braca Wrote: Dragane, ovo vrlo lepo izgleda!

Na proračun nivoa šuma se ne možemo potpuno osloniti jer simulacioni modeli opampova u tom pogledu nisu stoprocentno verodostojni (bar tako tvrde "korifeji" na velikom forumu).

Bez obzira na to trebalo bi realizovati prototip i izmeriti performanse. Regulator od +-350mA je vrlo interesantan za audio, i to ne samo za RIAA preamp.
Pošto raspolažem tehnikom za merenje šuma voleo bih da ovaj regulator jednom vidim na svom radnom stolu Smile .

Pozdrav

Hvala Braca,
baš sam te imao u mislima designom ovog PSUja, i kako bi bilo lepo,
da se taj prototip napravi u neko dogledno vreme, pa da ga prečekiraš! :-)

Što se tiče "Korifeja" (i te titule nisu tek tako dobili!) potpuno su u pravu, a zadnje Spice modele (pogotovo TI) opampova,
koje volimo da upotrebljavamo, teško je dobiti a da nisu kriptirani i tako su povoljni samo za TinaTI!
Ima se uključenih i tih direktiva glede šuma po DS i stvarno su blizu realnosti,
ali ništa bolje od prototipa i realnih merenja! :-)

Uguraču i simulacijsko merenje Closed-loop odziva i po njegovom BW pojačanja mogli bismo vidjeti,
do koje freq ima još toliko pojačanja, da zapravo potiskuje i sopstveni izlazni šum,
jer mu je i to naravno error u pogledu "čiste" DC ulazne reference,
čista je koliko možemo sa duplim LP filtrom očistiti šum CCSa i reference LM4040 2,5V,
a podosta je popegla sa 0,3Hz(-3dB) strminom 40dB/dec taj 35uVrms Output noise REF (po DS LM4040)

Ako pogledamo te grafove Zout što sam jih postavio u shematiku par postova unazad,
do freq 13,5KHz imamo Zout još uvijek ispod 1mR, znači biče i potiskivanje bilokakvog errorja izlaza
(to su i svi nakupljeni šumovi izmedju) glede naše REF, vrlo veliko!
LP
Dragan
Reply
(05-19-2017, 09:51 PM)Želja Wrote:
(05-19-2017, 09:38 PM)Bocko Wrote: Ne bih baš na 8 bara. Do 6 u zavisnosti od stanja posude...
Imaš TNG boce  raznih veličina a i kamionske za vazduh...

Aha, znači TNG boca i vozi Miško i na 10 bara ?
Kakve su te kamionske ?

E sad, ja bih recimo 150 ili 200 litara za bocu ??
Ili kupiti neku polovnu bocu od kompresora za tu namenu i litražu/pritisak ?

Danas sam gledao cene novih kompresora sa 200 litarskim bocama.
Oko 100.000 dinara ...

(01-20-2018, 12:46 PM)Braca Wrote: Izgleda da je 5534A konačno dobio dostojnu zamenu.

Novi OPA1692 ima niži naponski šum, ubedljivo niži strujni šum na niskim frekvencijama, i neuporedivo niža izobličenja (na nivou 4562):
http://www.ti.com/product/OPA1692/datash...BOS4775490
Mirna struja od 0,65mA po kanalu omogućava baterijsko napajanje, a ako je potrebna snaga, imaju max. izlaznu struju od +-50mA, što znači da nema nikakvih problema sa napajanjem RIAA mreže u grani povratne sprege. Tako je moguće napraviti MM preamp sa samo jednim dvostrukim opampom po kanalu - prvi je ulaz i aktivna RIAA korektura, a drugi bi mogao da radi kao subsonični filter i izlazni stepen.

Trenutno se nude po 1,40 evra @ 10 kom. u VSSOP-8 kućištu, a na proleće se očekuje "diy-friendly" SOIC-8.

Pozdrav

Meni će ovih dana stići semplovi iz TI, 5 komada, pa ako neko želi da testira, neka se javi da prosledim koliko treba. Smile
Treba samo napraviti adaptere TSSOP na DIP, nabaviću (ili napraviti) i njih ovih dana.
Reply
Closed loop Gain FB

U shematik simulacije uguramo SignalGenerator (SG) izmedju OUT i povratka FB. (vidi shemu)
+SG okrenemo prema OUT, dodajemo mernu tačku CLG (ili bilo kakvo ime) na -SG,
i to če nam biti ulaz ClosedLoopGaina, dok naš OUT biče i izlaz OLG.
SG nastavimo na 100uV Sinus 1KHz
I pokrenemo Analiza/AC analiza/AC Transfer characteristic od 0,1Hz do 1MHz, 100points, log, Amplitude&Phase
Iscrtat če nam se neke krive, koje zapravo sada ni netrebamo, odaberemo ispod menuja dugme PostProcessor,
kliknemo dugme More..., i upišemo pomoču liste sa dugmetom DOWN u redu Line EDIT: Out(s)/clg(s)
i klikom Create i Preview iscrtat če nam odzivnu krivu ClosedLoop Gain.
Ostale krive koje nam ne trebaju, klikom na nju i Delete, ostače nam ona koja nam je od interesa.

Postavio sam i usporedbu Zout sa CLG odzivom, i fino se vidi da kad počinje CLG drastično upadati,
tada počinje i Zout narastati strmo,
NFB nemože više precizno i brzo popravljati nastalu grešku u OUT(freq) odzivu
Takodje zapažamo da je CLG do nekih 20Hz linearan i oko 55dB, takodjer ako pogledamo Zout (ona 1.slika Zout u shematiku par posta unazad)
vidimo da je Zout extremno mali i nakon 20Hz počinje narastati kako i upada naša CLG.

LP
Dragan
Reply
Nešto za one koje interesuju finese RIAA pretpojačavača za MM zvučnice:
https://www.diyaudio.com/forums/analogue...82925.html
Nedavno započeta tema u kojoj učestvuju ljudi koji zaista poznaju tu oblast, napr. Marcel van de Gevel, autor tzv. elektronskog hlađenja, odn. elektronske sinteze opterećenja, što su kasnije usvojili Cordell i Self i uneli u svoje šeme.

Nije lako za praćenje, ali se može dosta naučiti.

Pozdrav
Reply
Počeo sam da radim na ovom gramofonskom predpojačalu iz Elektora:

[Image: attachment.php?aid=34157]

СЛОБОДА НАРОДУ
Moć ne potiče iz znanja koje se čuva, već iz znanja koje se deli sa drugima
Reply
Mislim da se nećeš pokajati.
Ja sam pre nekoliko godina napravio neku kombinaciju ove i jedne prethodne Self-ove šeme. Jedino što nemam je sinteza opterećenja jer na pločici za nju nije bilo mesta.

Puno uspeha u gradnji!
Reply
Za tu sintezu opterećenja kažu da samanjuje šum za celih 1.5 dB Smile,
pa ajd da vidim (čujem) šta će biti na kraju. Pločice su gotove uz
pomoć Zasa i Guje.

Kada se nešto malo više desi otvoriću temu, itako imam neke
dileme.
СЛОБОДА НАРОДУ
Moć ne potiče iz znanja koje se čuva, već iz znanja koje se deli sa drugima
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)