Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gramofoni,i sve vezano za njih:
HMAP, ovde imas service manual

http://www.kevinchant.com/uploads/7/1/0/...ervice.pdf
СЛОБОДА НАРОДУ
Moć ne potiče iz znanja koje se čuva, već iz znanja koje se deli sa drugima
Reply
Potreba za anti skating kompenzacijom je posledica sile trenja i geometrije šestarske ručice, a što je duža ručica to je manja sila, na žalost i njena masa je veća u tom slučaju. Kod tangencijalanih ručica (retka pojava i ne naročito uspešna) nema potrebe za anti skating kompenzacijom, one su iste geometrije kao rezači kojima je rezana brazda. Sila koja se javlja nije konstantna, uglavnom zbog razlike u radijusu brazde na početku i kraju (brzina se menja od 50 do 15cm/s), tako da anti skating kompenzacija nije idealna, samo približna, obično tačna samo na jednom radijusu brazde, pa zato ima toliko raznih metoda, ali bolje išta nego ništa.
Reply
Ta nepovoljna sila se javlja razlaganjem sile trenja prema uglu hedšela.
Zato nema problema kod tangencijalnog kretanja. Pošto je trenje formira zahvaljujući uglu, a ugao je fiksni, kao i tip vrha, elipsa, krug ili nešto kompleksnije, ostaju promenljiva težina i pozicija na ploči. Muzički materijal je zgusnut bliže centru ploče zboh tangencijalne brzina i konstantnog tajminga muzike. I prema tome se definiše neka sila antiskejtinga koja će u dobroj meri to da kompenzuje.

Zbog pivot geometrije ručke se i apliciraju rešenja "najmanje greške", kretanja po radijusu, linearnog antiskejtinga i približno optimalnog VTA.
Reply
Da, kod tangencijalne (i rezača) sila trenja je samo u smeru ose ručice, nema bočnih komponenti. Na opštu žalost, tangencijalne ručice pate od mnogih drugih problema.
Reply
moj "problem" je rešen,a tema može da nastavi sa životom jer ću sigurno imati još pitanja. black3,montirana po uputstvima sa prethodnog video snimka. danas stigla i tek u razradi ali i prvi utisci su 🤔 da su mi starije ploče jako prljave 😀a novije lepo sviraju,i sve ovo baš ume da ode duboko u bas a da pri tom ne kvari visoke. to su bar prvi utisci. sad ću da pustim još par ploča da rade na razradi tonske glave a ja pogledam šta ima novo na Netflix - pa sutra veče nova slušanja.

Attached Files Thumbnail(s)

"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
Društvo, imam višak od dva Neutrik-ova konektora sa posebnom EMC zaštitom i pozlaćenim kontaktima:
https://www.neutrik.com/en/product/nc3mxx-emc
Novi, u originalnom pakovanju.
Primenjuju se za slabe signale (gramofonske zvučnice), ali i za linijske signale u okolnostima povećanih smetnji (EMI).

Cena je 12 US$ po komadu, a o ostalim detaljima bi se dogovorili.

Pozdrav
Reply
Zainteresovan Smile
Reply
(06-03-2021, 08:15 PM)BeliNinja Wrote: Zainteresovan Smile
Za tebe već imam dva, ovi su višak, ali ako hoćeš i njih - nema problema Big Grin
Reply
Ako dva završavaju posao za kablove od gramofona do phonopreampa onda mi dodatni ne trebaju Smile
Dovoljno mi je par kablova za tu namenu Smile
Reply
(06-03-2021, 09:26 PM)BeliNinja Wrote: Ako dva završavaju posao za kablove od gramofona do phonopreampa onda mi dodatni ne trebaju Smile
Dovoljno mi je par kablova za tu namenu Smile
Konektori koje sam pomenuo dovode signal zvučnice na ulaz RIAA sklopa i trebaju ti samo dva.

Za vezu sa preampom trebaju ti još dva "F" konektora, napr.
https://www.mouser.ch/datasheet/2/289/nc...853328.pdf
Pošto već imaš BP preamp, trebaće ti zapravo dva XLR kabla sa sa po jednim "M" i "F" konektorom. Za te kablove su dovoljni standardni XLR konektori, osim u slučaju jakih EM smetnji.

Pozdrav
Reply
Hvala Braco. Onda tvoj višak može da ide nekom kome trebaju pošto si za mene obezbedio Smile
Reply
Mali dodatak na video. Kada se igla stavlja na vagicu treba maknuti mat kako bi gornja površina vage bila što sličnija položaju gramofonske ploče.

Antiskating je posljedica složenog rotacijskog gibanja (ručka, ploča, masa, momemt inercije) tako da je najbolje namještati sa testnom pločom, a kalibracije na gramofonima uglavnom ne služe ničemu.
Testna ploča tipa RTB sa glatkom površinom na kojoj se namješta antiskating nije idealna jer u stvarnosti igla ne kliže po ploči već je u brazdi. Puno bolje je koristiti ploču tipa HI-FI News gdje postoji više sekcija na ploči sa različitim dubinama brazde. Ja koristim obe jednu za približno, a drugu za fino namještanje. Ako se koristi RTB ploča potrebno je antiskating namjestiti tako da igla kliže malo unazad.

Nijedan protraktor ne namješta zvučnicu idealno, objašnjenje je malo dulje pa kada uhvatim vremena. Ja obično za standardne duljine ručki koristi Loefgren B metodu.
Reply
Antiskejting je jedno veliko zlo, najbolje je da ga nema ali sistem i geometrija polozaja rucice i glave zahteva.
To je natezanje, jedna sila vuce na jednu a druga na drugu stranu a igla sve to trpi.

Kako god da ga nastelujete uvek nesto fali, zato je i veliki izazov.

Treba obratiti paznju ,posle stelovanja posmatrati lupom ili kamerom trenutak
spustanja i kontak igle i ploce, tade ce sve biti jasno ako igla ode u neku stranu( ne mislim da igla pocne da preskace vec da ostane u kanalu) a sve ste pravilno odradili ,ipak nije dobro.
Geimetrija ,duzina ,uglovi i trista cuda tu fali.
Da nije tako nebi bilo zanimljivo.
Reply
da li je neko već polirao poklopac gramofona i ako jeste kako i čime je to radio?
Reply
Brušenje rotcijskom bruslicom na čičak ili onom što je zovu pegla sa papirom 600 pa 1000 pa 1500 na mokro.
Poliranje istom brusilicom sa špužvom za poliranje srednje tvrdoće i 3M Plastic Restorer/Polish step1 i nakon toga step2.

Sve rupe trebaš riješiti brušenjem, polir pasta samo vraća prozirnost.
Reply
Ovo sto zbotic rece. Upravo veceras polirao poklopac. 600 smirgla bas za ogrebotine, radio sa 1000 i 2000, posle tecnost za poliranje plastike, na krqju dodao vosak za kola, da ne pada prasina. Treba hladiti, alkohol je ok.
Reply
Brusilicom za poliranje, ana koja ima mali broj obrtaja.
Nikako klasičnom ugaonom od 11k i više obrtaja.
Reply
Dremel, podrazumevano i ugaona brusilica i busilica imaju regulaciju brzine, upravo zbog poliranja. Imao sam i neku jeftinu polirku, koju sam poklonio, nije mi odgovaralo ekscentricno kretanje.
Preostalo je jos da instaliram liniju ya lako niklovanje, i da zaokruzim tretmane ulepsavanja Smile
Reply
Aluminium oksid, (alumina powder) 1-2 um, sa uljanim
razredjivacem ili petroleumom i vunena krpa, i udri dok
ti gace ne budu mokre.
СЛОБОДА НАРОДУ
Moć ne potiče iz znanja koje se čuva, već iz znanja koje se deli sa drugima
Reply
🤔 Branko, moraću se držati saveta prethodne dvojice - meni se gaće , naročito na ovako sparnom vremenu - jako brzo "otope" 😀
šta se sve dodatne opreme treba nabaviti kad se sluša gramofon... 😂🤣😂
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)