Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Relejni atenuator
Danas testiran relejni atenuator sa slike ispod

Ulazni otpor 3k,-63dB,6 releja + 7 za mute.Za test varijantu sam koristio thick smd sa lagera jer svrha testa je bila dali će se čuti pucketanje usled prebacivanja releja.Test uspešan nema pusketanja,
radi ekstra.
Reply
Bravo! Većina ih ima problem sa peklapanjem, a posebno korak 31-32 ako se dobro sećam - kad se 5 njih gase a 6. pali Smile
Reply
A moži li objašnjenje kakvu vezu za atenuator si koristio. Serijska ili "lader" ili nešto treće Smile
Reply
Evo linka sa kog sam radio:
http://www.vaneijndhoven.net/jos/attenua...index.html
Reply
I nema cujnih skokova?
https://www.serbianaart.rs/recnik/cirili...tinicu.php

Моћ не потиче из знања које се чува, већ из знања које се дели са другима
Moć ne potiče iz znanja koje se čuva, već iz znanja koje se deli sa drugima
Reply
Pa ima cujnih skokova! : ) Cuje se razlika u nivou kada se preklapaju releji ...
Dalje "čujnih" je relativna stvar, cuju se mehanicki releji kada rade i to se cuju na cca -60/70dB relativno sa onim sto se cuje na zvucniku kada je fino pojačano ... Kazi ako nisam u pravu! Smile
A ja znam sta si stvarno mislio da si hteo da pitas ali opet kazem sve je relativno ... Smile
Reply
Nema Branko,
releji koje sam koristio na test ploči imaju vreme uključenja max 8ms,vreme isključenja max 5mS pa sam ubacio kašnjenje od 10mS za isključenje releja nakon komande za uključenje prethodnog (nešto kao MBB).To kašnjenje se može podešavati u zavisnosti od tipa releja.Relej G6k serije ima identična vremena uklj/isklj max 3mS pa bi se tu kašnjenje moglo smanjiti na možda 5mS.Možda bi i mogao još smanjiti ali nisam probao.Još tu ima da se radi oko signalizacije ,verovatno ledovka po releju jer za displej bih trebao ići na I2c (malo slobodnih pinova-PIC16F88) a ja baš nisam neki programer.
Reply
(04-21-2021, 07:04 PM)mikikg Wrote: Pa ima cujnih skokova! : ) Cuje se razlika u nivou kada se preklapaju releji ...
Dalje "čujnih" je relativna stvar, cuju se mehanicki releji kada rade i to se cuju na cca -60/70dB relativno sa onim sto se cuje na zvucniku kada je fino pojačano ... Kazi ako nisam u pravu! Smile
A ja znam sta si stvarno mislio da si hteo da pitas ali opet kazem sve je relativno ... Smile

mikikg,
ja ne čujem tu razliku od 1dB po koraku, a releji se baš čuju (Hongfa original kinez Smile)
Što kažeš sve je relativno .
Reply
@gorso69
Izaberi koji god hoces kontroler, PIC ili STM32, nadji kontroler koji imas na lageru ili moze da se lako nabavi a da ima potreban broj nozica za sve releje koje hoces da postavis i ostale periferije i za ostalo ne brini, samo kazi sta si izabrao i napravi neku konceptualnu shemu i dobijes program za par dana u source-code pa posle radi po volji izmene i ostalo.

Na primer BluePill plocica sa STM32 ti je super izbor, stavis DIP-40 podnozje i skockas sav HW oko toga a sam program dobijes gotov ...
Reply
Hvala mikikg,
imam BluePill pločica par komada a za displej sam mislio oled 128*32 da uzmem .Poslaću ti šemu pa kad se program skocka i napravim pločicu postaviću na forum prototip.
Reply
Uzmi ovo kao bazu za BluePill, ostavi SPI gde jeste i tu ide Displey i vidi samo gde ide encoder-input (QEI) da tu vezes rotary-encoder i jos jedan taster (ostavi one R/C filtere) i sve ostale nozice iskoristi za releje (preko drajvera), mislim da moze da se izvuce 16+ releja i da ostavis RX/TX za neku zicanu/bezicnu komunikaciju.
Pilulica to radi kao dobar-dan ... ; )
Tu ide samo 3.3V napajanje, 5V nije neophodno.

https://github.com/mikikg/artic
Reply
Zaebnt Miki Smile

Kada se ide, recimo, sa -15dB na -17dB, moraju da se iskljuce atenuatori -2, -4, -8, a
da se ukljuci -16 dB. Tu se javlja pik od 14dB u okviru 5 ms, a to se dobro cuje, barem
ja tako mislim. Verovatno bi to moglo da se softverski odradi, ali bi Miki tu morao da bude
izvodjac radova. Tu bi mozda mogao da se javi problem zadrske od mozda 50mS.

Reply
Branko,
u mom kodu sa enkoderom mora ići redom -15,-16 pa onda -17.To što ti pričaš bi bilo kad bi koristili daljinac pa možeš preći sa -10 na -30
recimo i to je onda druga priča.
Reply
mikikg,
po nekoj enkoder biblioteci ulazi za enkoder su PA8 i PA9 a taster PA15 meni to ne igra ulogu ja ću praviti pločicu na osnovu tvog softvera.
Bitno bi mi bilo da izlazi za releje (ULN2004) budu grupisani jedan do drugog ili bar na istoj strani Bluepill  radi lakšeg rutiranja.Prilažem ti moj kod i tablicu uključenja - isključenja.
Za displej u ponudi vidim da su sa I2C protokolom ima i sa SPI ali ređe pregledaću danas pa javim šta sam naručio.

.xlsx   atenuator.xlsx (Size: 11,61 KB / Downloads: 11)

.docx   Relejni atenuator.docx (Size: 23,8 KB / Downloads: 13)
Reply
Naručio sam displej
https://www.kupujemprodajem.com/elektron.../105635523
Reply
Preduhitrio si me, planirao sam SPI displej iz mnogo razloga samo ne I2C, ima nozica na pretek i ne mora u tom pogledu da se stedi a mnogo je bolje preko SPI, sve radi bolje i mnogo je cistiji i jednostavniji code i laksi za razumevanje i to bez ovih CubeMX biblioteka, imam svoje biblioteke, tj eno je na Github za FRAM memoriju (jedan header i jedan C fajl) tako da to radi sve bez problema ... Ima raznih tih displejcica sa SPI, imam ovde neki ako hoces da ti posaljem

Evo primer konfiguracije, ovo sto je vec postavljeno (u boji) to treba da bude na tom mestu a sve ostale SIVE pinove mozes da upotrebis za RELAY_X izlaze, postavio sam jedan na PA3 za primer i ostale sive po istom principu.

Reply
Otkazao sam porudžbinu,potražiću sa SPI ako ne nađem dogovorićemo se.Evo predloga izlaznih pinova
PB1  1  rel 1
PB0  2  rel 2
PA7  4  rel 3
PA6  8  rel 4
PA5 16 rel 5
PA4 32 rel 6
PA3 mute rel 7

Taster na enkoderu bi bio za mute funkciju  e sad i muzička želja.Ako može kratak pritisak na taster mute-unmute a dugi ulazak u meni gde bi se podešavalo kašnjenje isključenja relea.
Reply
Ja imam nekoliko tih atenuatora i stvarno se na jedno do dva mjesta čuje jaki klik kada se velika grupa releja upali/ugasi. Ako pretpojačalo nema veliki gain naravno da se čuje manje i bude skroz podnošljivo.
Reply
Moj prvi relejni atenuator (16 koraka po 2dB, preklapanje pomoću BCD preklopnika) se čuo, a najviše u ranije navedenim kritičnim koracima.
Njegov dizajner (H. Polak) je tvrdio da se ne čuje, ali meni je to smetalo.
Preklapanje drugog atenuatora (Jos Eindhoven) čujem vrlo slabo samo kada koristim slušalice. U prilogu je njegov proces preklapanja pri skoku sa -32 na -31dB. Gornje dve linije prikazuju napon na dva releja, a dole je audio signal. Sa aspekta signala, proces traje nešto više od 5msec.

Pozdrav
Reply
(04-22-2021, 08:41 AM)gorso69 Wrote: Branko,
u mom kodu sa enkoderom mora ići redom -15,-16 pa onda -17.To što ti pričaš bi bilo kad bi koristili daljinac pa možeš preći sa -10 na -30
recimo i to je onda druga priča.

I koji se relei ukljucuju za -15, i -16 i -17dB
- za -15dB aktivni su R1, R2, R3 i R4, a iskluceni R5 i R6
- za -16dB iskluceni su R1, R2, R3, R4 i R6, a akttivan R5

U jednom trenutku, u okviru 5 mS, imas atenuaciju od -31 dB.

Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)