Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bakarna folija i SMPS transformatori
Mislim da od kineza narucim ovu bakarnu foliju sirine 15mm i debljine 0.06mm to je oko 0.9mm^2 sto bi po katalskoj tabeli  bilo oko max cca 12A-14A struje. Hocu sa njom da motam sekundar na SMPS trafoima. Posto je samolepljiva ima na sebi onaj papir koji bi ujedno bio izolator izmedju namotaja.
Sirinu od 15mm sam izabrao jer to bi bila najveca sirina koja bi mogla da stane u EE33 jezgro a da ostane malo distance od krajeva spulne.

Sta vi mislite o tome? Ima li smisla?

p.s. mislim da sam negde na forumu citao da je @Macola nesto pisao o tome ali sad ne mogu da nadjem (mozda i gresim).
Thx.

[Image: 10meter-Adhesive-Conductive-Copper-Foil-...Single.jpg]

LINK AliExpress
Reply
Naravno da je bolje motanje trakom, ukoliko ta njegova samolepljiva folija podnosi preko 120C temperature.
Ukoliko ne podnosi onda se možeš poslužiti tankom kapton trakom.
Kod nas foliju možeš nabaviti ovde:
https://metalionline.com/bakarna_folija.html

Prednost motanja folijom je u daleko većoj popuni bakrom, nego kad se mota žicom, što automatski obezbeđuje veću snagu koju može preneti transformator sa nekom veličinom jezgra.
Druga prednost je nizak skin efekat, blizak motanju sitnom platenicom, što poboljšava odnos Rac/Rdc.

Primer:
- E42/21/20 od materijala N97, sa forsiranim hlađenjem i motan žicom (popuna bakrom = 0.4) može preneti oko 800W na 100KHz, u dugotrajnom radu.

- isto jezgro, u istim uslovima, motano trakom sa popunom od 0.7 (što nije teško postići trakom) može preneti 1500W.

Sa konzervativnim računom (kao da je žica u pitanju, a ne folija) imaćeš značajno hladniji trafo sa velikom rezervom snage.
U suštini samo saturacija jezgra i konačna temperatura određuju maksimum snage koja može biti preneta.
Reply
Tek sad primetih koju struju sekundara očekuješ.

Kojom volšebnom metodom hoćeš progurati 12-14A kroz 0.9mm kvadratnih?
To može samo ako foliju hladiš vodom ili bolje od toga.

Ne preporučujem ti više od 7A/mm kvadratnom, ukoliko namotaj nije baš spolja i jako kratak.
Može tih 12-14A ali tek sa dvostrukom tom trakom (1.8 kvadrata) i to tesno.
Reply
Hvala Macola na potvrdi i na dodatnim korisnim pojasnjenjima...

Ne mislim ja juriti tih 14A nego videh u tabelama da taj presek bakra moze da izdrzi max tu struju.
Reply
Možda kao vrlo tromi osigurač...

Čim počne bakar da ti menja boju, mnogo je kume, mnogo je.
Reply
Macola je svojevremeno pričao i o sigurnosnim marginama ...
Ne valja ta samolepljiva traka prvenstveno zbog margina, mada je upitna i čistoća bakra u leguri te trake.

Ja sam uvek koristio bakarnu foliju koja se kupuje kod nas ali je u rolnama širine 220 ili 400mm
pa iz nje sekao trake potrebnih širina. (Ovo je malo skupa avarijanta ako ne potrošite celu širinu)

Ono što je veoma bitno da je izolator folija šira sa svake strane bakarne folije MINIMUM 3mm.
To vam ujedno znači i nešto manju popunu bakrom za nekoliko milimetara,
ali bez tih sigurnosnih margina proboj izmedju namotaja je siguran !

I ne prelazi 7A /mm2 - nisi Kinez Smile

Pozz
Reply
Da, to sa marginom je i meni odmah upalo u oci ali sam mislio da te krajeve bakarne folije i tu sirinu margine motam uzom kapton traku (oko 5mm).
Kako god svedno sam tu bakarnu foliju planirao da narucim za EMI zastitu pa cu probati kako ce se pokazati i kao namotaji za SMPS. A ujedno cu isprobati kolika je temperaturna koju taj papir na foliji moze da izdrzi i to cu kako je Macola rekao probati u neku rernu zagrijanu na 120C.
Ne mislim da je bas ova traka-folija odlicna ali mi se ucinila, zbog tog papira, zgodna za motanje sa izolacijom. E sad kad stigne videcu kolika je debljina bakra zajedno sa tim papirom. Ove kod nas sa linka vidim da je najtanja folija 1mm sto je dobro za veca jegra ali za ova manja vec je problem za recimo 10-tak namotaja.

p.s. Nisam kinez ali kad i ako primim vakcinu ko zna.... Smile
Reply
" Ove kod nas sa linka vidim da je najtanja folija 1mm ..."

Nisi dobro video drugar. Nije najtanja 1mm već 0.1mm.
Reply
Izvini Macola, u pravu si. Pogresio sam. Dobro sam video ali sam pogresno zapamtio.... Smile

Cak kod nas je i jeftinije.
Foliju od 0.1mm x 220mm duzine 5m sto je 1kg tezine i to kosta 1260 din plus Al cev na koju motaju zbog ostecenja pri transportu 250 din i plus postarina oko 300 dinara.
Kad to pretvorimo u traku od 10m sirine 15mm kod nas izadje 250 din po komadu a ova kineska je 300 din (i bakar je 0.06 mm).
Reply
kako je ovo lepo kad neko (ex Yu) otvori temu kakvu si baš i sam hteo da otvoriš pa postavi ista pitanja i pretpostavke,a onda se nađe Macola da još i onako kako on to već radi- i odgovori! milina! 😀
Željo,čime sečeš bakarne folije da ti rubovi ne budu krecavi i talasasti?
ja nabavio od 0,1 i 0,2mm debljine,u Astaco-u;

Attached Files Thumbnail(s)

"Претпоставка је мајка зајеба..." : Д.В. - Дуд
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
(01-22-2021, 08:36 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: Željo,čime sečeš bakarne folije da ti rubovi ne budu krecavi i talasasti?
ja nabavio od 0,1 i 0,2mm debljine,u Astaco-u;

Sečem običnim krojačkim makazama.
Tačno je da se dobijaju talasaste,oštre i podvijene rezne ivice i tada sledi naredni korak : - " peglanje "

To radim tako što isečenu traku stavim na deblje staklo a zatim jednom kockom od Polipropilena (tehnička plastika)
pritisnem traku i tako pod pritiskom guram tu kocku duž trake.

Traka se jako lepo ispegla na ovaj način, a što je najbitnije nema više oštrih ivica dobijenih sečenjem makazama.
Polipropilen je dobar zato što je dovoljno čvrst da uradi peglanje ali ne i previše tvrd jer bi u suprotnom izgrebao traku.

Eto, to je bio neki moj način za rešenje tog problema.

Pozz
Reply
kako da znam da je polipropilen u pitanju,postoji li nešto uobičajeno da je od tog materijala?
"Претпоставка је мајка зајеба..." : Д.В. - Дуд
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
To je najčešće upotrebljavan tip tehničke plastike.

Nije ih baš lako razlikovati, Pored polipropilena često se koriste i
polietilen i poliamid.

Polietilen je jako mekan i žilav, dok je Poliamid jako tvrd.
Gde budeš nabavljao samo traži Polipropilen i dobićeš ga.

Ne mora kocka. može iz recimo šipke prečnika 60mm da
ti odseku valjak od par cm visine. Ali mora biti odsečen na
strugu da bi imao pravilne ivice kojima peglaš traku.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)