Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
APEX TP2 audiofilski stereo preamp sa bojom tona
TP2 zasluzuje sopstvenu temu zato sto predstavlja zaokruzenu celinu. Potreban je samo transformator 2x18v za kompletan uredjaj.
Na istoj stampanoj plocici nalazi se stereo predpojacalo, boja tona, stabilisano napajanje i potenciomeri za volume, balans, bas i visoke.

APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Arcam koristi zanimljivu semu preampa sa linearnim potenciomerima takodje koristi koristi neinvertujuce ulaze OP-a ali ja sam hteo cisto pasivne tonske kontrole.

TP2 bi trebalo da zameni klasicno stereo predpojacalo sa bojom tona koje sam koristio vise od 20 godina.

APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Sviđa mi se što je stabilisano napajanje na pločici. To maksimalno pojednostavljuje montažu. Samo 4 rupe na prednjoj ploči i vozi...

Razmišljam da dodam napajanje i na moju pločicu za TI SLOA042 projekta.
Reply
Plocica je jednostrana diy-friendly, koristi dva dvostruka OP ampa sto pruza veci izbor kvalitetnih IC-ova. Evo kako bi izgledala prednja ploca uredjaja sa standarnim precnikom dugmadi za potove.

APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Danas se malko lemilo Smile

Sve je tu sem Spreznih bipolarnih koje cekam da mi stignu i fale mi dva pota ... to cu negde usput ...
Reply
hm,zar nije potenciometar za glasnocu bio sa donje strane a ostali sa gornje?
"Претпоставка је мајка зајеба..." : Д.В. - Дуд
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
(02-19-2020, 12:53 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: hm,zar nije potenciometar za glasnocu bio sa donje strane a ostali sa gornje?

Nije, ovako je dobro i logicno je da potenciomer za jacinu bude iznad i ima vece dugme.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
u pravu si Mile,moja greška-meni je u sećanju ostalo da su ton i balans sa leve strane...

ima pisano o ovom pp u nekoj drugoj temi,biloje predloženo da se koriste manje vrednosti pot-ova za glasnoću i balans,umesto 100k.
"Претпоставка је мајка зајеба..." : Д.В. - Дуд
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
Danas napravih probu TP2 predpojacala posto su mi juce stigli bipolarni kondovi...
Pozitivan utisak Smile radi stabilno sa visokim nivoom pojacanja , lepo se podesavaju visoki i niski tonovi takodje i balans .

Posto nisam kupio LM4562 experimentisao sam sa njemu slicnim kompatabilnim.

LME49720  mi nekako na uho najbolje radi dok su odmah iza njega NE5532 i JRC4558 dok TL072 ima znatno manji nivo pojacanja i svira nekako usko ... tupo .
Naravno ostavio sam LME-e u predpojacalu .
Reply
ako imas pri ruci probaj njm2068, dobro se slaze sa musama...
Reply
(02-21-2020, 09:09 PM)Dackotronic Wrote: Posto nisam kupio LM4562 experimentisao sam sa njemu slicnim kompatabilnim.

LME49720  mi nekako na uho najbolje...
LM4562 i LME 49720 su identične komponente, samo iz marketinških razloga imaju različite oznake:
https://forum.yu3ma.net/thread-1048-post...l#pid92283

Pozdrav
Reply
Pitanje za konstruktora: koji se sprežni kondenzatori mogu izbaciti za OP sa malim DC offset-om? LME 49720, OPA2604, OPA1612 svi imaju offset ispod 1mV. Dosta to bolje svira bez tih kondenzatora. Moj zvučni favorit je OPA2604, čekam OPA1612 i adaptere SOIC/DIP da ih probam.
Reply
OPA2604 se više ne proizvodi, OPA604 je još uvek tu.
Reply
(02-22-2020, 11:11 AM)NIXIE Wrote: Pitanje za konstruktora: koji se sprežni kondenzatori mogu izbaciti za OP sa malim DC offset-om? LME 49720, OPA2604, OPA1612 svi imaju offset ispod 1mV. Dosta to bolje svira bez tih kondenzatora. Moj zvučni favorit je OPA2604, čekam OPA1612 i adaptere SOIC/DIP da ih probam.

Mogu slobodno da se izbace ulazni i izlazni sprezni kondenzatori, izvor zvuka i pojacalo ih verovatno vec imaju. Kondenzator izmedju dva stepena treba zadrzati da se ne bi pojacao DC offset prethodnog stepena.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
(02-22-2020, 12:04 PM)Braca Wrote: OPA2604 se više ne proizvodi, OPA604 je još uvek tu.

Da, i to je šteta. Godinama su me služili u Marantz CD63 koji je sa tim OP prešao u višu klasu. Naručio sam na ebay par komada u keramičkom kućištu NOS da mi se nađe. Nadam se da OPA1612 zvuči bolje, samo mu treba adapter, ne pravi se u DIP kućištu.
Reply
OPA2604 ima kelko ima silken, dalje nisam trazio u komsiluku
Reply
(02-22-2020, 09:49 PM)Аритон Wrote: OPA2604 ima kelko ima silken, dalje nisam trazio u komsiluku

Ne verujem da su to originali. Ne proizvodi se više.
Reply
Ako smem da vam dam savet - a znam da ulazim u izvestan rizik - ja ga ne bih ni tražio.

U poređenju s modernim (a i starijim) op-ampovima, OPA604 je prilično nelinearna komponenta.
Uzmimo prvi stepen predmetnog preampa kao primer: njegovo pojačanje je 4x, što znači da pri punom izlaznom naponu iz standardnog CD plejera od 2,1Vrms, na izlazu imamo amplitudu od skoro 12V. Po merenjima koje je obavio S. Groner, tada na frekvenciji od 1kHz drugi harmonik leži na oko -40dB, odn. njegova amplituda je 120mV!
Za poređenje, 5532 je pod istim uslovima bolji za najmanje 40dB, o 4562 da ne pričamo, a oba imaju i znatno niži šum.
Jedino što može da popravi performanse OPA604 je podizanje napona napajanja na 2x24V, ali je i tada za 6dB ispod 5532 (po THD).

Naravno, ovo razmišljanje se zasniva isključivo na kriterijumima šuma i linearnosti.

Pozdrav
Reply
Wink Ni meni niko nije trazio,ali
2,1 V rms*4*sqrt 2~12 Vpp
Reko sam ti sve. a pomenuo te ne. ipak sada znaju svi. da si to ti
Reply
Zahvaljujem, moja greška Blush
Ali ne menja suštinu komentara Big Grin
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)