Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
step down
Radim na nekim termostatima i treba da rijesim napajanje.
Imam nekih 24VAC i treba mi 12VDC - ne mora bas stabilno.
Ima dvije varijante da imam jedan konvertor od nekih 3A max, ili da pravim vise komada po 1A, pa kako zatreba.
Zavisice od cijene i potreba.
Sad, problem je sto tih 24VAC moze biti i 22 a moze i 28, pa otpada LM2596.
Dakle neko jeftino kolo koje moze da radi sa 50-tak VDC ulaznog napona.
Napajanje ide UTP kablom ( mogu uduplati parice) i sta je bolje voziti kroz UTP -AC ili DC?
Pored napajanja ide i 485 komunikacija najsporije sto moze, ukupno treba prenijeti par desetina bajtova na sat, tako da se smetnji ne plasim, mogu ponavljati poruku beskonacno.
Reply
ZAsto ne moze LM2596? Njegov maximalni ulazni napon je 45V.
Reply
Tih 45 V mi je bas na ivici ( skoro), mada postoji LM2596HV koji gura do 60V.
Mada, aj znaj jel kinez na obicne napisao HV Smile
Reply
Veselinoviću,

Nemaš apsolutnih garancija ni sa čim što upotrebiš (seti se kako je spejs šatl pukao kao petarda zbog jedne gumice od nekoliko stotina dolara...).

Meni je na primer originalni SGS L296, iz onih vremena kad nije bilo klonova, u Ugrinovcima spržilo opremu od 2Kevra za delić sekunde.
Imao sam crowbar diodu i dovoljno debelu pcb na njoj, ali nisam uzeo u obzir da korisnik može staviti "ekser" na mesto osigurača. A master ispravljač je bio ekstra mašina: 6 pulsni trofazni 24Vdc, sa ekstremno malom mogućnosti overvolt. događaja jer ne koristi nulti vod mreže. Problem je što je taj master ispravljač raspolagao sa lepih 60A kontinualne struje, a "ekser" je bio komad žice od 2.5 kvadrata koju je korisnik stavio posle prvog preorevanja osigurača i delovanja crowbar.
Naravno, rezultat je bio poražavajući jer je master ispravljač pri kratkom spoju razvio koju stotinu ampera i pokidao sve živo dok nisu iskočili osigurači primara za nekoliko sekundi...
Posle dve godine, na drugom mestu u Ribnici kod Kraljeva, još jedan L296 je spontano probio i crowbar je odradio posao jer vlasnik nije petljao sa osiguračima.
Ukapirao sam da je ta serija L296 imala neki problem posle određenog broja godina i nikad ga više nisam upotrebio, što ne znači da druge serije nisu bile ok. Na žalost, ja sam po običaju kupio gomilu u jednom paketu i trošio ih godinama.

Posle drugog događaja sam izvadio popis svih mojih mašina sa L296 i rastrčao se po bivšoj EX YU i izmenjao sva ta napajanja besplatno.
Poučen prvom katastrofom, dodano osiguraču, uradio sam jednu stanjenu pcb na glavnom dovodu (mada ni to nije savršena garancija ako se neko dublje zavuče :-)
---------------------------------------------------

Sasvim lagodno možeš upotrebiti LM2596HV, ma ko mu proizvođač bio, samo gledaj da ima žig u tačkama gde su delovali izbijači iz alata (podrobno sam na forumu opisao gde se to gleda).
Pravljenje žigova na čelima izbijača, prečnika par mm je jako skupa intervencija na alatu, koja košta maltene kao ceo alat.
Firma koja drži do sebe i ima novca za pravljenje žiga na izbijačima, apsolutno nema ekonomsku opravdanost da se bavi klonovima, čak naprotiv.

Crowbar (TVS) diodu ispred, još jednu iza i dovoljno stanjenu pcb na određenim mestima dovoda i to je to.
P6KExx su dovoljno moćne da podnesu struje u granicama topljenja njihovih nožica.

Pozdrav drugar,
Macola
Reply
Veselinoviću, da li si razmišljao o nečemu ovakvom, ide do 60 V:

https://eu.mouser.com/datasheet/2/609/38...271606.pdf
セルビア
Reply
Hmm, sto jedno 50Hz trafoce ne ubacis?

Nesto nalik ovome?
https://forum.yu3ma.net/thread-2091-post-91302.html

Moze "custom" da se sve odradi, nije preterano skupo (~25Eur za 150VA), kvalitet vrhunski.
Reply
(03-31-2019, 09:47 AM)veselinovic Wrote: Napajanje ide UTP kablom ( mogu uduplati parice) i sta je bolje voziti kroz UTP -AC ili DC?

Interesantno pitanje, mislim da je bolje DC da se vodi, sa AC bi onda kroz taj vod prolazila sva ona impulsna struja koja se javlja pri vrhovima perioda (kada se pune kondenzatori) ... sa DC toga nema ...
Reply
(03-31-2019, 10:41 PM)branko tod Wrote: Veselinoviću, da li si razmišljao o nečemu ovakvom, ide do 60 V:

https://eu.mouser.com/datasheet/2/609/38...271606.pdf

Dobra preporuka iako LTC3864 nije jeftin kao spomenuti LM2596HV, samim time što zahtjeva vanjski mosfet, ali garantirano radi kontinuirano na 48 Vdc. Koristio sam ga u EEZ H24005 ispravljaču, napravljeno je gotovo 700 modula i u zadnjih dvije godine nitko se nije žalio.
Reply
Hvala na odgovorima.
LTC je mnogo skuplje rjesenje, a cijena je bitna stavka.
Miki, ne mogu staviti trafo, jer vec postoji tih 24VAC.
I ja sam vise za Dc kroz UTP, ali da potvrdim.
Nego kad se duplaju zice za napajanje, kroz jednu paricu pustiti i + i -, ili jednu paricu za +, a drugu za -.
Ima prednosti i jedna i druga opcija.
Reply
Kroz jednu paricu + i -, kroz drugu isto, pa te dve ili više takvih paralelno ako ti treba veći presek.

I vodovi napajanja mogu da pokupe induktivne smetnje od okoline i da ti prave svašta.

Kada vučeš forward i return putanje iste struje kroz paricu, onda nemaš brige oko uticaja okolnih vodova na taj DC.
Reply
BTW: Kada sam mislio na trafo i AC moze da se namota 24VAC na 12VAC!
Da li ima pouzdaniji step-down konverter od toga? Wink
Reply
Malo off-topic ali ipak je i povezano.

Ja odavno razmisljam da napravim jedan DC/AC konverter koji bi na izlazu davao 3-fazni 400Hz sinus, na primer 3x48V ili tako nesto slicno i da to bude izvor napajanja za sve digitalije+analogije u nekoj masini ili ormanu Smile

To sa jednim trafocetom je milina-milina konvertovati STEP-UP ili STEP-DOWN i na kraju ispraviti!

Dakle ulozi se malo truda da se napravi takav konverter, ne preterano velike snage, 100-ak W ne vise i to da bude glavno napajanje a sve ostalo se moze resiti sa transformatorom ili bez na samom uredjaju (POL - point of load).

BTW: Ovo sa 400Hz i tri faze znamo odakle dolazi, nisam ja to izmislio, to je mnogo dobro proveren i pouzdan pristup da se rese STEP UP/DOWN problemi prakticno pasivno sa odlicnom efikasnoscu! Smile

BTW2: Niko nam ne brani da "nabudzimo" frekvenciju takovog konvertera na npr 10kHz, izvodljivo je potpuno sa dsPIC i slicnim kontrolerima sa HRPWM (3 x Class-D), onda moze da se predje na feritne materijale za transformatore na mestu POL!!!

BTW3: Za mene je AC sinus "source code", mozes da mu radis sta hoces, DC je "kompajliran", to je sto je Smile
Reply
Sto spomenu Zica49 clan sa drugog foruma, uzme se frekventni regulator za motore i eto ga vrhunski gotov AC/DC/AC 3 fazni konverter !!! Big Grin
Reply
(04-02-2019, 11:44 AM)Macola Wrote: Kroz jednu paricu + i -, kroz drugu isto, pa te dve ili više takvih paralelno ako ti treba veći presek.

I vodovi napajanja mogu da pokupe induktivne smetnje od okoline i da ti prave svašta.

Kada vučeš forward i return putanje iste struje kroz paricu, onda nemaš brige oko uticaja okolnih vodova na taj DC.

I ja sam tako razmisljao. Em moj DC ( koji nije nikad ravna linija) nece napraviti mnogo stete vani, niti iz vana moze nesto mnogo uci u DC.
Ali u POE se koristi bas suprotno, citava parica +, a druga parica -. Zasto?
Zbog jednake raspodjele struje kroz dvije zice ili sta vec?
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)