Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linearno napajanje za RPI 3B+
Ima li neko da je pravio linearno napajanje za RPI 3B+ (5V / 3A)?
Kompletirao sam RPI 3B+ i IQ audio PI DAC + a napajanje je SMPS adapter 5V/3A .Ima nekog zujanja dok ne krene reprodukcija a kad krene više to zujanje ne primećujem pa sam hteo da probam sa linearnim napajanjem.To zujanje sam imao i na samom RPI-u bez DAC-a.Dali je neko imao isti problem i kako je rešio?
Reply
Pravio Gimba za njegov dac. Potrazi na forumu. Kucam sa telefona...
Reply
Wink 
Čuo sam se sa Gimbom a i drugi predlozi su dobro došli.Možda Dragan100 ima nešto u svojoj kuhinji  Big Grin
Reply
pravio sam ja za rpi2b pre par godina i rekao bih da nema vajde, odnosno ne menja se nista u odnosu na ispravljac od telefona
Reply
(03-24-2019, 01:21 PM)Ubledeli Wrote: pravio sam ja za rpi2b pre par godina i rekao bih da nema vajde, odnosno ne menja se nista u odnosu na ispravljac od telefona

Slažem se.

Iz mog iskustva tvoj problem potiče od lošeg adaptera AC/DC. Treba uzeti neki brend na kome su uradili korektno izlazno filtriranje. Recimo ove sam koristio u više navrata, baš za RPy sa sličnim DAC-om:
https://store.comet.rs/Catalogue/Product/48669/

Ukoliko ipak želiš linearno napajanje, skrećem pažnju da će biti velike disipacije na LDO regulatoru, obezbediti dobro hlađenje. RPy3 traži bar 2A struje na 5.15V DC-a.

Recimo Texas ima neka od mogućih rešenja:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm1085.pdf

Ili Linear Technology (sada Analog Devices)
https://www.analog.com/media/en/technica...1764fb.pdf

Nisam ih lično isprobao, ali sam nailazio da ih ljudi koriste za tu namenu.

Javi šta si uradio...
Reply
Ja sam radio sa LT1083 i to je OK. Treba uzeti i dovoljno velik transformator, tridesetak Wata.

Nije problem s Raspberyem ako se ne vrte eksterni diskovi bez vlastitog napajanja. Ostalo ne traži veliku amperažu.

A i to potencijalno zujanje mi miriše na eksterni disk....
Reply
Ja i dan-danas, evo već ima oko 3 godine, napajam RPy B+ sa svega 1A punjač od HTC mobilnog telefona. Radi 24h/7d/365d bez prekida Smile

Ali ovi noviji Rpy2, 3, 3+ mislim da značajno više troše i značajno se više greju. Poseban problem može biti pojava da sam RPy detektuje nizak napon i
pojava "munjice" na displeju. Zato je preporuka da se RPy napaja sa malo više od 5V, recimo 5.15V.

Nisam nikada koristio externi HDD disk, samo USB Flash veoma retko, a najčešće direktno sa NAS-a preko LANa ide muzika. Moguće
da externi HDD napravi pomenuti problem.
Reply
Ja slušam  sa usb flash-ića i zujanje imam samo kad je pauza ili kad nema reprodukcije, u toku reprodukcije zujanja nema.Nije do pojačala kad nakačim drugi izvor zujanja nema.
Reply
To je do DAC-a. Pokušaj naći neki drugi software odnosno OS u kojem su bolji driveri za taj DAC. Moode Audio, Rune, itd.....
Reply
Ne verujem da je do DAC-a.Isti problem imam i bez DAC-a kada RPI radi sa OSMC a ton ide preko HDMI.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)