Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gramofonske ploče
tema generalno o gramofonskim pločama, a počeo bi sa pitanjem gde ih kupovati? našao sam na netu Yugovinyl, nisam bio ali kako vidim kažu komentari da imaju veliki izbor ploča a ne piše ništa o ceni.
video sam u tc.Ušće štand na čini mi se prvom spratu, prodaju nove ploče i cena im je od 2700 do oko 10 000 dinara {25-90e} pretpostavljam da su u pitanju neki kompleti.
dakle,gde u Beogradu kupovati ploče?
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
juno.co.uk
Nove plole, 3e poštarina po ploči, cene dobre
Reply
Prodavnica ploča ima u suterenu Vulkan knjižare u Sremskoj ulici (bivši Mamut), meni lično preskupo.

Za online kupovinu valja gledati i Discogs.
Pored toga, za one naoružane strpljenjem: limundo, kupujemprodajem i sl... Kupio sam i tamo nešto ploča koje igla nije ni dotakla.
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
U Knez Mihajlovoj na uglu sa Kralja Petra ili 1300 kaplara je štand sa knjigama i pločama.
Moguća je i trampa sa drugim pločama.
Tamo sam našao par Iron Maiden albuma da upotpunim kolekciju. Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
I berza jednom mesečno na Dorćolu:
http://www.audioberza.com/
Reply
https://www.discogs.com
Reply
(02-28-2019, 09:13 AM)TDA Wrote: U Knez Mihajlovoj na uglu sa Kralja Petra ili 1300 kaplara je štand sa knjigama i pločama.
Moguća je i trampa sa drugim pločama.
Tamo sam našao par Iron Maiden albuma da upotpunim kolekciju. Smile
To je onaj lik što ti kaže da nešto ceni 3000din, a dogovorite se za 800din na kraju. Big Grin
Reply
Izvrsne stvari iz prošlosti po odličnim cijenama pronašao ovdje

https://www.vinyltap.co.uk/

Bude toga još i po Ebay aukcijama, posebno tko dobro poznaje glazbu sedamdesetih i osamdesetih.
Reply
(03-11-2019, 10:15 PM)HomeMadeAudioProject Wrote:
(03-11-2019, 11:35 AM)nik Wrote: Predjes na gramofon i resis svoj problem. Jes' da se i ploce rezu sa kompujtera al' sa plocama ne razmisljas o bitovima i semplovima Big Grin

nedavno sam se oduševio kako ploča može da zvuči i zamajavao se (lažnom) idejom kako je to neki "čist" analogni zvuk... ovaj post mi je bio nokaut iz prvog lakog udarca i osvestio me skroz na skroz... jedino ako nađem kakve ploče iz osamdesetih, ako se i tad već digitalija nije umešala u procese izrade... a baš sam bio upao u sevdah kao šljiva u... Big Grin

(03-11-2019, 10:51 PM)nik Wrote: Big Grin
Ploca je inferioran medij ali uvce mnogo lakse prihvati zvuk vinila. Ali vinilna prica uopste nije naivna, naprotiv. Dobar gramofon ce ocas posla odneti iznad 2.000e.
A cene ploca rastu li rastu. Cak i na polovnom trzistu vlada nekakvo ludilo. Recimo proslog vikenda berza ploca u Bgd, stari LP 'Paket Aranžman' je prodat za 2.500 din
ili skoro 22e a ludaci na svetskoj berzi ploca (Discogs) za LP 'Video Sex' traze cak do 90 eura, plus transport.
.
prenesoh ovih par postova iz teme https://forum.yu3ma.net/thread-2081-post...l#pid92942 jer kontam da je ovde zanimljivije.
.
kako već piše gore u citiranim tekstovima,nedavno sam se oduševio koliko mi više prija zvuk vinila, naročito pod ubeđenjem kako je to analog zvuk od ploče do zvučnika ali me onda Nik naveo na razmišljanje, da li analogni zvuk uopšte postoji a da je od izvora do zvučnika baš analogni i da nema upletenih digitalnih prstiju? i dalje stojim kod toga da mi Pink Floyd sa ploče zvuči bolje nego najbolji flac koji sam mogao naći,slušan doduše preko lap-top i njegove skromne kartice, pa i američkih (tamo kupljenih) cd-ova slušanih preko nekog Philips cd723 (kažu dobra kozmetika). razdvojenost kanala i sama zvučna slika učinila mi se poprilično na strani vinila.
znajući sebe i svoje mogućnosti, potrudiću se da nabavim bolji gramofon od Sony ps-lx431 (10e na bubnju zbog nekorišćene igle)dakle neće biti teško "pobediti" ga,a i bar jednu očuvanu ploču iz 80tih nadajući se da bar tad digitalija nije imala prste u njihovoj izradi. da li se tad vredi nadati analog zvuku, ili sam i dalje u zabludi?
.
ono što 100% znam je da mi sistem nikad neće biti Bentley poslednje generacije niti da ću dati za gramofon više od 200e, jer sam tako u mogućnosti, ali isto tako neću dati ni više od 200e za neki DAC kojeg ću pročitati da ga cene ovde na forumu. možda je tu neka krajnja procena vinil vs digital, u mojim mogućnostima, za moje uho,za moj gušt...
.
svakako,tek Nik-ova opaska me navela na ovakva razmišljanja o svoj ovoj tematici.
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
Aaa, imamo temu o vinilima. E pa da te onda malo osvestim: Nesto sto se zove 'dobar uvod' u gramofonske glave jeste vrlo popularna 'Denon DL-103', model 'S' sa Shibata oblikom igle, ostale nisu interesantne i sad sam malo guglao, kaze takva glava kosta (2017 godine) US$380. A gde je dobra baza pa motor pa rucka pa fono sekcija MM/MC, damperi i metlice, antistaticki pistoljcici itd itd. Big Grin
Reply
Hocu ja da pomognem i to u DIY smislu, evo kazu odlicno fono predpojacalo: Muffsy PP3, moze da se pravi a moze i da se pazari
Reply
ajooj... kako rekoše ovi iz Dubioza Kolektiv :"...ćuj kompa kužiš,kol'ko ti je krevet dug tol'ko se i pružiš... " Smile kratak mi krevet,ja sam ovde "u fazonu" best buy polovnjaka kojeg ću da kupim za xyz evra,pa da dodam abc evra za zvučnicu a da to zajedno košta manje više 200e. sve ostalo mi izlazi iz budžeta... uz svoju zaradu i izdatke spadam u 🍌 "državu",bez želje da idem u kredite čak i po cenu zero-level nivoa gramofona. olakšica mi je što će mi svaki bolji gramofon biti stvarno bolji od ovog sad i to uz mala ulaganja. da idem u "Bentley" klasu morao bi da pravim sam, mnogo učim i tražim odlične materijale i izvođače radova,a ni za jedan od uslova nemam ni vremena,ni novca,ni uslova. ni nerava-najgore. dakle Best Buy za te pare... svestan nedostupnosti makar i blizu top rezultata.
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
To je to, kasno se hvatas u kolo, sad svi podigli cene. Dal' ono kretanje mode u krug, veruj mi, nije mi jasno. Nikako nemoj jeftin gramofon i dobre a retke ploce jer ces ih brzo istrositi.
Reply
Quote:HMAP:
jedino ako nađem kakve ploče iz osamdesetih, ako se i tad već digitalija nije umešala u procese izrade...
Jeste se umešala, i to u svojoj početnoj i najgoroj verziji Sad . Evo malo istorije:

Početkom 80-tih došlo je do jedne bitne promene u načinu izrade mastera za ploče. Umesto do tada korišćenog metoda rezanja osnovne matrice vrućom iglom u foliju od nitroceluloze, njenom metalizacijom, itd., Telefunken je patentirao metod pod imenom Direct Metal Mastering. Tu se signal urezivao u bakarnu matricu, a od nje su se zatim pravile ploče za presovanje vinila, čime je u lancu proizvodnje tih ploča izbegnuto par tehnoloških operacija.
Odnos signal/šum je DMM postupkom bitno poboljšan i to baš u delu spektra gde je uvo najosetljivije, smanjen je pre-eho i izobličenja.
Medjutim, digitalni zapis je takodje već bio tu (čuveni Sony-jev DAT recorder) i brzo je našao put do ploča. Pored toga, snimci za DMM matrice su morali dodatno da se koriguju zbog razlike u uglu rezanja u odnosu na klasični postupak, što je verovatno dovodilo do dodatnih izobličenja.

Moje iskustvo sa DMM pločama (imam nekih 30-tak komada) je da im je zvuk oštriji u odnosu na klasično rezane, a pogotovo neprijatan ume da bude ako je prethodni snimak zapisan tadašnjom digitalnom tehnikom. Sa druge strane stoji znatno niži šum i povećan dinamički opseg.

Danas se u nekoliko studija još uvek režu DMM matrice, ali ne više u ploče od čistog bakra, već od jedne mekše legure. Muzika zvuči znatno prijatnije, imam utisak da je dinamički opseg još širi i šum smanjen.
Medjutim, i tu se dešavaju kiksevi. Pre nekoliko godina sam kupio 180-gramski LP album Ane Netrebko (izdanje Deutsche Grammophon), rezan DMM postupkom. To mi je bilo jedno od većih razočarenja što se zvuka tiče, ali imam utisak da je to zbog lošeg muzičkog snimka, a ne zbog ploče kao medijuma.
Za moj ukus, ta firma nikada nije imala vrhunski zvuk, bez obzira na medijum.

Pozdrav
Reply
hvala Braco, kao i inače kratko i krotko. od prvih tvojih/vaših postova doživeo sam svako slovo kao dobronameran savet (iskustvom) starijeg brata / prijatelja.
.
imam utisak da su ploče Pink Floyd teže u ruci od ploča Chris Rea i Grace Jones. nisam mekih šaka (građevinac) i nisam vagao masu ali razlika u masi je na ruku osetna. takođe,na slušanju u ovom mojem jeftinom sistemu ploče Pink Floyd na basu zvuče bolje i dublje, za klasu. da li postoje razlike u materijalima izrade ploča u toj meri da se u ruci oseti razlika u masi dve LP ploče? da li razlika u zvuku niskih frekvencija može da zavisi više od mase ili kvaliteta materijala od kojeg su pravljene, ili je to uzročno-posledična veza?
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
Postoji razlika i u gramaturi a jos vise u kvalitetu smese od kojih se ploca radi. Danas nije retkost da se stare ploce recikliraju i to sa sve onim nalepnicama
(jer se ne mogu odlepiti ili je postupak neiisplativ) pa je takva masa daleko losija od ciste, sveze i dobre mesavine. Evo jednog finog YT videa u prilogu.
Neki od postupaka su mi bas poznati jer sam kao student dosta dugo radio kurirske poslove u tada vrlo jakoj PGP RTB produkciji ploca.

Reply
[Image: 53345266_2071353762984106_3133151927735418880_n.jpg]
Reply
Tko nije slušao ploče na pravom gramofonu tj. pravoj opremi taj nema i nikad neće imati pojma o kakvom se guštu radi.

U odnosu na digitaliju to je otprilike kao da voziš Cadillac Eldorado u odnosu na Seat Leon pa sve da taj ima turbo i 300KS.
Reply
ma i na ovom što imam zvučalo mi je prijatnije nego potpuno digitalni zapisi. pustio sam sebi na volju pa danas obnovio kapacitete:

Attached Files Thumbnail(s)

🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
Pa da, kada se digitaliji prilazi kao igracki onda i rezultat bude jeftina plasticna igracka. Kada se prilazi sa znanjem a bogme i sa novcanikom slicne debljine kao za dobar fono setap, onda ne izostaju ni gushti ni emocije ni osmeh na licu, sve od jedne daleko naprednije tehnologije reprodukcije zvuka Smile
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)