Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SMPS za APEX H900
<p>Vjerujem da je neko od vas iskusnijih ovako nesto vec radio pa ako neko ima provjerenu i jednostavnu semu koja moze napajati H900 pojacalo neka je podijeli. Naravno sva dodatna objasnjenja bi bila super kao i PCB, jer ja licno nikada nisam pravio SMPS od nule. Hvala</p>
Reply
<p>Dobices semu H mosta sa 494,sacekaj par dana da ga dobro istestiram.</p>
Reply
<p>Naravno da cu cekati Smile</p>
Reply
<p>U medjuvremenu pripremi 4 komada 13007,jedan tl494,nekoliko EE33 (1 je dovoljan za 300W),diode,elkoe, i ostale sitnice.Koliki napon ti treba?</p>
Reply
<p>Pa sudeci po shemi klasicnog napajanja za H900 naponi su: <strong>+120V, +60V, 0, -60V, -120V ali vjerujem da i malo nizi od toga nebi bio problem recimo +110V, +55V, 0, -55V, -110V</strong></p>
<p>&nbsp;</p>
<p>TL494 imam vise komada, tranzistore cu kupiti ovih dana, elkoa i dioda takodje imam mislim dovoljno ali sve sto mi bude falilo nabavit cu. E33 takodje imam vise komada (ako je rijec o jezgru iz racunarske SMPS).</p>
Reply
<p>Potrebno je cetiri EE33 transformatora sa punim naponima sekundara vezanim na red...</p>
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
<p>Pretpostavio sam da su potrebna 4 komada.&nbsp;</p>
Reply
<p>Da,jedan trafo daje oko 55V.</p>
Reply
<p>Imam pitanje za EE33. Imam vise komada tih trafoa iz napojnih jedinica. Imam trafoe dimanzija 30mm x 33mm (3 ili 4 komada). U primaru ima dva izvoda a u sekundaru 6 s tim da ima sa gornje strane izvod od upletenih zica. Dali je to taj trafo koji mi treba? Ako nije molio bih malo detaljnije objasnjenje kako da ga prepoznam, dimenzije i sl.</p>
Reply

Trebalo bi da je to to . Gornja strana treba da je dužine 33mm kao što si naveo.

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
<p>To je to. Onda jos samo cekam semu i da krenem u realizaciju. Danas sam bas isjekao hladnjake za H900 i jos je ostalo da monitam tranzistore na to.</p>
Reply
<p>To su ti trafoi.Treba samo da nacrtam semu,videcu veceras ako stignem.</p>
Reply
<p>Ma nema zurbe. Sve jedno ne mogu poceti to raditi prije ponedjeljka Smile . Meni je nabitnije da bude shema koja ce raditi i koja je provjerena. PCB crtez bi svakako ubrzao stvar ali nebih da budem bezobrazan.</p>
Reply
<p>Proverena je,takav sklop ti je u stvari PC napajanje Wink</p>
<p>Bice i PCB......</p>
Reply
<p>U pravu si. Tu je i TL494 i trafoi iz napojnih jedinica.&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Sada jedno pitanje jer vidim da znate ponajvise o SMPS. Kako posjedujem veliki broj neispravnih naponskih jedinica i sa vecim jezgrima nego sto je ovo koje cemo ovdje koristiti, zanima me dali je proracun za motanje transformatora na jezgru recimo EDT49 koje imam pored sebe i koje je na jednoj neispravnoj napojnoj od CT uredjaj, moguce premotati tako da jedno jezrgo zamijeni ova 4?</p>
<p>Znam konkretno da BEHRINGER u napojnim jednicama u aktivnim mikserima PMP1000, PMH5000 i sl. koristi bas ta jezgra, kao i PROEL u HPX seriji pojacala. Imam cak i vecih feritnih jezgara za koje apsolutn nemam nikakvu prekticnu primjenu.</p>
Reply
<p>ETD 49 je dovoljan za 2kW.</p>
<p>Tako da moze.Postavi formulu samo da proverim jel tacna.</p>
Reply
<p>Nismo se razumjeli. Niti imam formuli niti sam kada motao feritne trafoe vec samo imam jezgro. Nikakvog iskustva u samogradnji SMPS nemam osim popravki. Mogu poslati dimenzije jezgra ako ti to nesto znaci mada vjerujem da je standardizirano.</p>
Reply
<p>Ako bi imao podatke kako da namotam trafo na EDT49 jezgru za napone koji mi trebaju rado bih probao da ga samostalno namotam.</p>
Reply
<p>Dobices formulu veceras,sad zurim,pa naravno da ces ga ti namotati.U medju vremenu pogledaj temu namotavanje transformatora od mickeyzg,tu imas predloge motanja.</p>
Reply
<p>Ok hvala. Svakako cu to pokusati a ako ne uspije uvijek mogu iskoristiti ove E33 sto imam.</p>
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)