Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konstrukcija analognog generatora funkcija
#1
Ova tema je nastala kao posledica istraživanja na temu konstrukcije generatora funkcija koji će biti moguće napraviti u bilo kojoj pristojnijoj amaterskoj ili profesionalnoj laboratoriji za elektroniku. Pod pristojnijoj podrazumevam posedovanje minimum DT9205 ('kineskog' 3,5 cifara digitalnog multimetra) i osciloskopa sa bandwidth-om od barem 1MHz.
 Slična tema na ovom forumu već postoji, s time što je bazirana na konstrukciji sa namenskim kolom, ICL8038, XR2206, MAX038, a zatim je došlo do rasplinjavanja na DDS, pa i na neka prilično iznuđena rešenja, no vratimo se malo unazad. 
 Ovde će biti reči o konstrukciji tri generatora funkcija. Jednog amaterskog, jednog radioničkog i jednog laboratorijskog instrumenta, sva tri bazirana na lako dostupnoj analognoj elektronici (op-ampovi, tranzistori, fetovi...), prvenstveno sa ciljem formiranja lekcije o ovom tipu instrumenata, kako bi oni koji ne znaju ili žele da se podsete mogli nešto da nauče, a zatim i sa ciljem da omogućim kolegama sa skromnijom finansijskom osnovom nabavku (odnosno izgradnju) instrumenta koji parira Philipsu, Hewlett-Packardu i sličnim firmama. 
 
 Pre svega treba se zapitati šta je generator funkcija, za koje potrebe on služi odnosno koje zahteve mora da ispuni i na koji način doći do toga. Svakako najjednostavniji način je DDS, o čemu je mikikg već pisao i nadam se da će se istraživanje na tu temu nastaviti u budućnosti obzirom da je analogna elektronika nešto što polako izumire. 
 Generator funkcija je niskoimpedansni izvor vremenski promenljivog napona po nekakvoj arbitrarnoj matematičkoj funkciji. Najčešći zahtev je da to budu trougao, sinus i četvrtka, s tim što se uz ova tri osnovna talasna oblika najčešće dodaje testera i ECG signal (talasni oblik koji emituje srce), a kod modernih generatora uz sve ove funkcije imate i mogućnost programiranja arbitrarne funkcije koja može izgledati kao Miki-Maus, ako ste dovoljno dokoni da potrošite nedelju dana na programiranje generatora. 
 Prema potrebama korisnika instrumenta, možemo razlikovati tri nivoa, amaterski, radionički i laboratorijski instrument. 

 Za amaterski generator funkcije se uzima nešto poput HP3311, odnosno instrumenta koji generiše 50% (vremenski), trougao, sinus i četvrtku, u opsegu frekvencija koji ne prelazi 500kHz uz mogućnost naponske kontrole frekvencije, i vrlo jednostavan izlazni atenuator, najčešće u smislu jednog potenciometra i jednog preklopnika kojim se signal može smanjiti 10x (-20dB). Poželjno je da instrument ima i TTL sinhro izlaz. U zavisnosti koliko su inženjeri konstruktori oskudevali sa znanjem ili pak sa odobrenim finansijama nastajala su rešenja različitog stepena nekvaliteta od Iskrinih MA3730, MA3733, koji ne zaslužuju da nose ime generaora funkcije, pa do recimo pomenutog HP3311 koji je u principu dobar instrument, ali ograničenih mogućnosti jer je nastao kao pokušaj HPa da osvoji šire tržište jeftinim instrumentima ili Tektronix  FG501 koji je u principu preskup amaterski uređaj. 
 
 Radionički generator funkcija mora da ima pored navedenih mogućnosti i kontrolu Duty-Cycle naravno bez variranja periode oscilacija između minimalnog i maksimalnog D.C., baždaren stepenasti atenuator na izlazu, zatim TTL izlaz za sinhronizaciju, i osim mogućnosti kontrole učestanosti naponom i sopstveni sweep generator sa mogućnošću generisanja linearnog ili logaritamskog sweepa. Neki od primera ovakvog instrumenta su Philips  PM5127, PM5131 i PM5132. 

 Laboratorijski instrument mora da ima pre svega širi opseg frekvencija, od 5mHz do minimum 5MHz, i uz sve navedeno mogućnost rada u burst modu sa kontrolom faze i odbrojem impulsa, zatim PLL za fiksiranje frekvencije, onda mogućnost amplitudne modulacije, hold-run funkcije itd itd. Lista ovde ne može biti sasvim dovršena obzirom da je svaka kompanija imala svoje viđenje laboratorijskog instrumenta već prema interesima sopstvenih aplikacionih inženjera. Neki od primera zaista sjajnih instrumenata sa kojima sam se sretao su HP3310, zatim HP3312, Tektronix FG504 (s punim pravom tvrdim da je najbolji analogni generator ikad konstruisan) i Philips PM5133, i PM5134. (Poslednji pomenut je u vlasništvu našeg dragog kolege Goshe, i prezadovoljan je radom instrumenta.)

 Svakako i druge firme poput Waveteka, Systron-Donnera, Metexa su sa različitim uspehom pravile širok spektar instrumenata koji su se kretali od dobrih preko solidnih do očajno loših. Rohde & Schwarz nisam pominjao jer su oni ekvivalent starleti. Plaćaš prosečno Stefan-Braun-petak-veče dupe ali mnogo mnogo MNOGO veće pare. U principu dobar instrument koji košta kao stan u centru Beograda ili što bi naš model Amerikanca, Ron Kress (da se zahvalim Sleepwalkeru na podsećanju na oovg gospodina), rekao 'An arm an' a leg...'
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Konačno, elektronika. Analogni generator funkcije počiva na dva signala koji se odnose kao funkcija i njen prvi izvod po vremenu (trougao bi bio funkcija, a četvrtka njen izvod po vremenu). Trougao ili trougaona funkcija se dobija punjenjem i pražnjenjem kondenzatora konstantnom strujom do neke zadate naponske granice. Dakle ako je 
i=dq/dt  a C=dq/dU, onda  će važiti i da je integral od 0 do t dt jednak C/i puta integral od 0 do U dU, gde je i struja punjenja kondenzatora, q količina naelektrisanja, t vreme, C kapacitet a U napon. Sve ovo za one koji su videli ženu a da to nije kroz prozor ETF-a u Beogradu, obzirom da je struja konstantna kao i naponska granica do koje se kondenzator puni/prazni, može se pisati jednačina t=C*U / I, iz koje se vidi da je vreme punjenja kondenzatora do napona U obrnuto proporcionalno jačini struje punjenja. 
 
 Prvi deo analognog generatora funkcija je dakle nekakav naponski kontrolisan strujni izvor i strujni ponor koji se mogu preklapati na kapacitet u cilju generisanja linearne promene napona. 
 Za niske frekvencije ili kapaciteti postaju preveliki (čitaj preskupi) ili struje postaju previše male da bi se mogle pouzdano učiniti konstantnim, te se najčešće u generatorima funkcije za niskofrekventne opsege koristi mesto kondenzatora veštački kapacitet izveden kao neka vrsta množača preciznog kapaciteta male vrednosti. Ovaj deo kolege najčešće nazivaju ŽIRATOR, što je blago rečeno POGREŠNO. No da ne ulazimo dalje u teoriju kola i analizu teorijskog elementa gospodina Bernarda Tellegena... 
 
 Drugi deo generatora funkcija je bafer, odnosno jedinični pojačavač napona na kondenzatoru, obzirom da linearnost trougla zavisi od opterećenja kondenzatora. Stoga se korise baferi sa j-fet ulazom, koji imaju strahovito visoku impedansu, najčeće u opsegu od 10E12 do 10E15 oma. Ovaj pojačavač iako jedinični mora da ima i prilično veliku strminu (slew rate), kako bi linearnost trougla bila zadržana i na visokim učestanostima.

 Treći deo je Schmittovo okidno kolo, ili komparator sa histerezom ili kako je HP voleo da se pravi pametan 'level detector' (detektor nivoa). Ovaj sklop prati napon na izlazu iz bafera i ima invertujuću funkciju. Kada napon stigne do gornje zadate granice, ovo kolo isključuje strujni izvor koji puni kondenzator i uključuje struni ponor koji ga prazni. Kada napon na kondenzatoru (odnosno izlazu iz baefra), padne na donju zadatu granicu, kolo radi obrnuto i sistem osciluje. Preklapanje strujnog izvora za punjenje i strujnog ponora za pražnjenje su Amerikanci (HP, tektornix) radili pomoću grecovog spoja, dok se Philips držao tranzistorskog preklapanja. Napon na izlazu histerezisnog komparatora je četvrtka koja odgovara prvom izvodu trougla po vremenu. Dakle dok napon na kondenzatoru raste četvrtka će biti u pozitivnoj poluperiodi, a kada ovaj napon opada biće u negativnoj poluperiodi. 
Zahtevi za histerezisni komparator su da stabilno prati zadate naponske pragove  (odnosno ima stabilan histerezis) i da ima što je moguće veću strminu kako bi preklapanje kondenzatora bilo vršeno u skladu sa Rademacherovom funkcijom (četvrtkom), a talasni oblik četvrtke bio veran i na visokim učestanostima.

 Četvrti deo generatora je sintezator sinusa, koji uzima trougao i zatim ga izobličuje ili propuštanjem kroz diodnu matricu (ponekad tranzistorsku), ili kroz nekakav nelinearni element, obično diodu, ili tranzistor odnosno diferencijalni par. Sinusni signal koji se dobija ovim putem ima izobličenja koja su posledica neidealnosti komponenata, kao i ograničenog broja stepenica u diodnim ili tranzistorskim matricama. THD za sinusoidu se u generatorima funkcije kreće oko 0,1-1%. Ako hoćete savršen sinus, sa recimo izobličenjem na šestoj decimali onda se on dobija RC ili LC oscilatorima sa jakom negativnom povratnom vezom u svrhu stabilizacije amplitude itd itd. Ako bude potrebe o tome ćemo u drugoj temi.

 Peti i poslednji deo generatora je izlazni stepen koji je pojačavač sa mogućnošću DC offseta. Pred njega se postavlja uslov da mora da ima dovoljnu snagu da ostvari zadat napon na zadatom opterećenju, zatim mora imati strahovito veliku strminu kako bi verno reprodukovao četvrtku, mora imati malo izobličenje kako bi verno reprodukovao sinus i trougao i konačno mora imati veoma mali drift offset napona, i veliku ulaznu impedansu. 
 Ovo je u principu najsloženiji deo uređaja, i on varira od diskretne konstrukcije operacionog pojačavača kod recimo HP3311, do vrlo složenih hibridnih pojačavača kod HP3312, FG504, PM5134 koji koriste diskretni slew rate pojačavač upravljan bipolarnim operacionim pojačavačem sa malim ofsetom i malim driftom. Ovde se koristi nešto poput OP07 za DC kondicioniranje izlaza pojačavača dok se velika strmina dobija diskretnim VAS-om (Voltage Amplifier Stage) i takođe diskretnim izlaznim emiter folowerom. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Prvi generator koji ću u ovoj temi posetepeno obrađivati od teorijske osnove do završenog projekta nastao je pre više od godinu dana kao poklon jednom mom prijatelju radioamateru, kako iz želje da mu pomognem, tako i i z gađenja koje osećam prema preskupim, multifunkcionalnim kolima poput ICL8083, XR2206, MAX038 i sličnim. 
U pitanju je mašina skromnih sposobnosti što podrazumeva generisanje trougla, četvrtke i sinusa, bez mogućnosti podešavanja duty-cycle (dakle DC je fiksiran na 50%) u frekventnom opsegu od 5, 50, 500Hz odnosno 5, 50 i 500kHz. Unutar svakog opsega frekvencija se može menjati linearno naponom od 0-10V u opsegu 1:100 (dakle recimo od 0,5-50Hz). Generisani izlazni napon je 10Vpp, i DC offset mu se može menjati od -10 do +10V. Ne postoji stepenasti atenuator već samo 'gain' potenciometar za linearnu regulaciju izlazne amplitude i preklopnik kojim se može izabrati dodatna atenuacija od -20dB (bez dejstva na offset napon). Izlazna impedansa generatora je 50ohm. 
 Što se tiče kolega koje će se upustiti u izgradnju ovog, prvog u nizu, uređaja, ukoliko budu imali želje da se na generator dodaju recimo izlazni atenuator, stabilizacija offseta ili nešto treće, dinamički ćemo sarađivati i prilagoditi originalnu šemu njihovim potrebama. 

U toku večeri ću postaviti prve šeme, pa ćemo, ako bude zainteresovanih nastaviti sa temom.
Reply
#2
Samo da izrazim odusevljenje zbog pokretanja ove teme.
I saam sam razmisljao da nesto ovako uradim (da pokrenem ovu temu) ali sve danas cu, sutra cu.
Mislim da ovde na forumu ima dosta zainteresovanih ljudi za FG i da ce biti nekih gradnji i na ovom polju a ne samo da pravimo ampove a nemamo cime da ih provewrimo.
@papak svaka cast na pokretanju teme, cekamo nastavak i nastavke.
Pisi dok te tastatura ne izda Smile (a posle cemo kupiti drugu Smile )
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#3
Ja sam sigurno zainteresiran, iako mi u ladici stoji od Bore PCB za njegov Low THD generator ali napravim jedan da bude prijenosni u malom kućištu a drugi da bude stacionarni u racku. Smile
Reply
#4
Vrhunska tema, iman doma dva HP3310B ali ću sa gušton pratit temu, nikad na odmet dobrih instrumenata....

Quote:Četvrti deo generatora je sintezator sinusa, koji uzima trougao i zatim ga izobličuje ili propuštanjem kroz diodnu matricu (ponekad tranzistorsku), ili kroz nekakav nelinearni element, obično diodu, ili tranzistor odnosno diferencijalni par. Sinusni signal koji se dobija ovim putem ima izobličenja koja su posledica neidealnosti komponenata, kao i ograničenog broja stepenica u diodnim ili tranzistorskim matricama. THD za sinusoidu se u generatorima funkcije kreće oko 0,1-1%. Ako hoćete savršen sinus, sa recimo izobličenjem na šestoj decimali onda se on dobija RC ili LC oscilatorima sa jakom negativnom povratnom vezom u svrhu stabilizacije amplitude itd itd. Ako bude potrebe o tome ćemo u drugoj temi.

Ovo bi svakako bilo lipo, posebno za audio namjenu...
Reply
#5
Ok, pošto očito interesovanje postoji, onda večeras počinjemo konstrukciju prvog i najjednostavnijeg dela, a to je kolo za regulaciju struja punjenja/pražnjenja, odnosno kako je to HP voleo da zove 'tuning amplifier'. U narednim danima ću svakog dana objavljivati po jedan deo sklopa sa detaljnim objašnjenjem rada i načinom podešavanja.
Pre svega za ovaj uređaj će vam biti potreban izvor stabilisanog napona od +15V, -15V (struja approx 150mA) i +18V i -18V za napajanje izlaznog stepena (struja approx 400mA). Sutra ću dati šemu napajanja onako kako sam je ja uradio, ali svakako ostavljam vama da izaberete kakvo ćete napajanje napraviti. Ono što je jedino bitno kod napajanja jeste da naponi moraju da budu SIMETRIČNI U ODNOSU NA MASU I STABILNI U OKVIRU +/-5mV.

Dakle ovaj prvi deo se sastoji od jedne četvrtine TL084 (ostale tri su drugim komponentama generatora), jednog N-kanalnog mosfeta, jednog PNP, jednog NPN tranzistora i jednog TL431.

Što se tiče TL431, ono sa otpornicima od 30k i 10k koji formiraju razdelnik na njegovom referentnom ulazu pravi šant regulator koji iza otpornika od 1k (koji ide na liniju od +15V) formira referentni napon za podešavanje učestanosti od 10,0V. Naravno koliki će taj napon biti tačno zavisi pre svega od preciznosti otpornika od 30k i 10k , kao i od same unutrašnje reference u TL431. Sa metal-oksidnim otpornicima od 0,25W, i 1% tolerancije ovaj napon bi sa svakim TL431 trebalo da se nađe u opsegu 9,80-10,20V. Referentni napon od 10V se vodi na 10-obrtni potenciometar od 10k (ja sam koristio Spectrol potenciometar). Naravno, to nije nužno ali jako olakšava podešavanje željene učestanosti.
Otpornik od 300k koji ide sa klizača ovog potenciometra na neinvertujući ulaz TL084 i otpornik od 100k formiraju zajedno razdelnik koji ovih 0-10V pretvara u 0-2,5V. Takođe sa VCF (Voltage Control Frequency) konektora na neinvertujući ulaz ide otpornik od 220k, i sa ostala dva otpornika (od 100k i 300k) formira razdelnik takav da 10V na ulazu odgovara 2,5V na operacionom pojačavaču. Sve je ovo rađeno da bi VCF ulaz odgovarao industrijskom standardu od 0-10V za kontrolni napon. Zener dioda ZF3V3 je zaštita od idiota, odnosno, pri dovođenju napona većeg od 10V na ulaz instrumenta, njegov operacioni pojačavač neće videti napon veći od 3,3V. Takođe u slučaju invertovanja ulaznog napona ulaz u op-amp biće ograničen na -0,7V.

Sledeća stavka je kolo koje formiraju operacioni pojačavač, N-mosfet i NPN tranzistor. U emiteru BC547 se nalazi precizni otpornik od 4,99k. Sa tog otpornika se uzima negativna povratna veza koja ide na primitivni pomerač nivoa sa dva otpornika od 1Mohm. Trimer potenciometar od 25k služi da se njime podesi strujni ofset, odnosno minimalna struja kroz kolektor tranzistora BC547, i ona treba da iznosi između 8-10mikroA. Izlaz operacionog pojačavača pogoni gejt mosfeta BSS91 (svakako može se koristiti BS170 ili bilo koji mosfet u TO92 kućištu) u čijem se sorsu i drejnu nalazi po jedan precizni otpornik od 10k. Ovi otpornici predstavljaju takođe primitivne pomerače nivoa. U ovom delu kola se koristi mosfet mesto NPN tranzistora obzirom da bi struja baze bipolarnog tranzistora činila da je pad napona na 10k otporniku ka -15V veći nego na onome ka +15V, te bi strujni ponor pravio veću struju od strujnog izvora, i ta bi se greška povećavala kako raste potrebna struja. Kako mosfet nema struju gejta (odnosno toliko je mala da ne unosi bitan pomeraj), on se nameće kao idealna komponenta za ovaj posao. Razmotrimo časkom kako ovo kolo radi. Pretpostavimo da je na neinvertujućem ulazu u operacioni pojačavač napon 1,00V, te da je kolektor BC547 spojen na masu ili + napon napajanja, apsolutno je svejedno. U težnji da izjednači napone na svojim ulazima (pošto je vezan u kolo sa negativnom povratnom spregom) operacioni pojačavač će podići svoj izlaz na dovoljan napon da otvori mosfet toliko da se na 10k otporniku u sorsu mosfeta pojavi pad napona od 2,7V. BC547 čija je baza spojena na sors mosfeta će početi da provodi toliku struju dok ne ostvari pad napona od 2V na otporniku od 4,99k u svom emiteru, odnosno (pod pretpostavkom da je struja emitera jednaka struji kolektora) kroz kolektor BC547 će poteći struja od 0,400mA. Ovaj pad napona će pomeriti balans na razdelniku koji formiraju otpornici od 1M, tako da se u tački povezanoj na invertujući ulaz op-ampa pojavi +1,00V prema masi. Time je uslov negativne povratne sprege ispunjen i op-amp srećan ko Bosanac u kupleraju.
Pretpostavimo sada da iz bilo kog razloga struja kroz BC547 pokuša da raste. Tada invertujući ulaz operacionog pojačavača ima veći napon od neinvertujućeg, te izlaz iz op-ampa pada dokle se ponovo ne uspostavi ravnoteža. Ovo važi za bilo kakav pokušaj promene struje kroz BC457. Stoga ovo kolo formira PONOR KONSTANTNE STRUJE.  Jačina struje kroz kolektor BC547 srazmerna je naponu na VCF ulazu, te je stoga ovo naponom kontrolisani strujni izvor.

Pogledajmo još šta se dešava i u drejnu mosfeta. Neka su ispunjeni svi uslovi iz prethodnog pasusa, dakle kroz kolektor BC547 teče struja od 0,4mA, op-amp je uravnotežen i stanje je stacionarno. Takođe neka kolektor od PNP tranzistora BC557 bude spojen na masu (ili pak na negativnu granu napajanja, svejedno je). Ista struja koja teče kroz sors mosfeta će teći i kroz njegov drane, te će se na 10k otporniku u draneu pojaviti takođe pad napona od 2,7V, odnosno BC557 će kroz  svoj kolektor pustiti toliku struju da svom emiterskom otporniku napravi pad napona od 2V, kako je taj otpornik takođe 4,99k, to će struja kroz BC557 iznositi takođe 0,4mA, naravno sa + predznakom, odnosno ovo će biti STRUJNI IZVOR. Obzirom da ne postoje dva ista tranzistora u smislu pojačanja, Ube napona, temperaturnog koeficijenta itd, to je na bazu BC557 kroz pomoćni ptpornik od 100k dovedena i izvesna mala struja ofseta koja se reguliše trimerom od 10k, u cilju izjednačavanja struja kroz kolektore BC547 i BC557. Takođe kako bi se anulirao uticaj promene UBe sa temperaturom poželjno je ova dva tranzistročića staviti u termičku spregu (namazati termalnom pastom i stegnuti ih u zajedničku bakrenu obujmicu). Praksa je ipak pokazala da za ovim nema preterane potrebe, te da je sasvim dovoljno da ova dva tranzistora budu jedan pored drugog na štampanom kolu.

Proces podešavanja kola:
1. Natrimovati otpornik od 30k na referentnom ulazu TL431 tako da se na vrućem kraju 10k potenciometra za regulaciju frekvencije pojavi napon od +10,0V.
2. Potenciometar okrenuti ulevo dok napon na njegovom klizaču ne padne na 0,0V.
3. Unimer u položaju 2mA, povezati negativnim vodom na kolektor BC547 a pozitivnim vodom na masu.
4. Nakon 15min rada u ovom režimu, okretanjme trimer potenciometra od 25k podesiti da unimer pokaže struju od 8-10uA (svakako je bolje ovo meriti na opsegu od 200uA).
5. Kolektor BC547 spojiti direktno na masu. Pozitivi vod unimera prebaciti na kolektor BC557 a negativni vod unimera spojiti na masu. Nakon 15minuta rada podesiti da unimer pokaže istu struju kolika je podešena u koraku 4.

*Svakako je bolje ako imate dva ista mikroampermetra, povezati ih u kolo istovremeno, te onda natrimovati struje kroz BC547 i BC557, naravno prvo kroz BC547, obzirom da je on u kolu povratne veze op-ampa, pa tek onda BC557 koji je samo feed-forward strujni izvor.

Šema ovog dela uređaja je data kao pdf. Molim Vas javite mi ako postoji ikakav problem sa otvaranjem pdfa.

P.S. Maksimalna struja koja može da teče kroz tranzistore, pri neinvertujućem ulazu op-ampa postavljenom na +2,5V, zavisi od otponika od 1M, te od otpornika od 4,99k u emiteru BC547, ali kreće se između 1 i 1,1mA. Dakle opseg promene struje kroz ovaj deo kola je 10uA do 1mA, odnosno 1:100, stoga se i frekvencija generatora menja u opsegu 1:100.


Attached Files
.pdf   Strujni deo.pdf (Size: 42,41 KB / Downloads: 105)
Reply
#6
Još par vrlo bitnih detalja. Kako je u kolu datom na shemi NPN transitor u negativnoj povratnoj vezi a PNP nije, to su razlike za NPN tranzistor kompenzovane, dok za PNP nisu, te stoga PNP daje nešto manju struju od NPN-a. Naravno kako se povećava zadata struja, tako se i ova razlika povećava, te se kao posledica toga DC unekoliko menja sa porastom frekvencije. Evo rezultata merenja izvršenog na gotovom kolu na stolu:
Kontrolni napon (volti):        Duty Cycle (%):
0-------------------------------50
1.67---------------------------51.60
3.34---------------------------51.96
5.01---------------------------52.08
6.68---------------------------52.15
8.35---------------------------52.18
10.02-------------------------52.20

Kao što se vidi iz priloženog DC ima tendenciju da raste sa porastom frekvencije. U principu ovo je muka svih jeftinih generatora funkcije, i verujem da se sa običnim tranzistorima u izvorima konstantne struje teško može poboljšati. Eventualno bi upotrebom darlingtona poput BC517 i BC516 stvari postale nešto bolje. Sutra ću izvršiti eksperimente pa vam dajem rezultate.

U prilogu imate pdf. grafik na kome se jasno vidi praćenje između struje punjenja i pražnjenja kondenzatora. Crvena linija je struja pražnjenja, a crna struja punjenja.


Attached Files
.pdf   Graph1.pdf (Size: 29,82 KB / Downloads: 50)
Reply
#7
Odlična tema, podržavam 100%, ima nas dosta kibicera, koji ne bi da "prljaju" temu komentarima, bilo bi dobro iz glavne teme izdvojiti sve komentare u novu temu, otvorenu za diskusije vezane za glavnu temu Smile (još dok smo na početku)
Reply
#8
Dakle, gospodo, evo i rezultata simetrije struja sa upotrebom darlingtona mesto običnih tranzistora. Odmah da vam kažem da situacija nije mnogo bolja. 
VCF(V)    +I(uA)           -I(uA)            duty cycle (%)
0----------9---------------9---------------50
1----------118------------131----------- 52.61
2----------229------------255----------- 52.68
3----------339------------377----------- 52.65
4----------451------------501----------- 52.63
5----------565------------622----------- 52.40
6----------672------------745----------- 52.58
7----------784------------869----------- 52.57
8----------895------------991----------- 52.54
9----------1006----------1113---------- 52.52
10--------1119-----------1238----------52.52

Kao što se vidi iz priložene tabele, sa ovako jednostavnim kolom nije moguće napraviti tracking bolji od 2% između strujnog izvora i ponora. Istina, sa darlingtonima mesto običnih bjt su varijacije duty cycle manje, tako da bi recimo bilo dobro podesiti 50% DC ne na nultom kontrolnom naponu, već na 1/10 kontrolnog napona. Tada bi DC u opsegu od 0-1V bio nešto manji od 50%, ali to i nije od velikog značaja obzirom da se taj deo skale koristi samo radi proširenja opsega. Takođe problem koji se pojavljuje sa darlintonima jeste što je jako teško upariti ih, te predlažem da se u konstrukciji pridržavate prvobitnog rešenja sa BJT ovima. Svakako ostaje da je bolje simetriju naštelovati na recimo 1/12 do 1/10 pune skale.
Reply
#9
Takođe, drage kolege vreme je za još jedan deo šeme. Danas će to biti preklopnik opsega i kapacitivni množač. 
Za kondenzatore koji definišu frekventni opseg najbolje je izabrati WIMA poliester sa tolerancijom 2,5%, i radnim naponom 63-100V. Ovi kondenzatori nisu skupi, i mogu se kupiti gotovo svuda. Uz jedan koliko toliko pristojan RLC metar je moguće naći one koji se tačno odnose 1: 10 :100, te će i tačnost podešavanja po opsezima biti dobra. 

Ovaj mali generator funkcije koristi četiri kondenzatora za šest frekventnih opsega. Za visoki opseg do 5, 50 i 500kHz koristi kondenzatore od 10nF, 1nF i 100pF, respektivno. Za niski opseg do 5, 50 i 500Hz, koristi kondenzator od 10nF, vezan u kolo kapacitivnog množača tako da  mu je ekvivalentni kapacitet zapravo 10uF, 1uF odnosno 100nF. Na ovaj način sam izbegao kupovinu skupih preciznih blokova velikih vrednosti kapaciteta.  

Za izbor frekventnog opsega se koristi preklopnik 2x3 položaja i jedan prekidač 2x2 položaja. Preklopnikom birate 5, 50 ili 500Hz, a prekidačem da li će ta skala biti x1 ili x1000. Na ovaj način sam uštedeo na kupovini preklopnika 4x6 položaja koji je prilično skupa stvar. Svakako za nekoga ko bude pravio ovaj generator, a ima 4x6 položaja preklopnik ili odluči da ga kupi, nacrtaću odgovarajuću šemu na zahtev. 

Manje više deo oko preklopnika ne treba objašnjavati, ono što je zanimljivo jeste objasniti način na koji radi kapacitivni množač koji sam ovde primenio. 
Kapacitivni množač koristi dve četvrtine TL084, od kojih prva radi kao (invertujući) transimpedansni pojačavač, a druga kao (invertujući) integrator. 

Transimpedansni pojačavač (na šemi 2/4 TL084), je ništa drugo do naprava koja struju na svom ulazu pretvara u odgovarajući napon na svom izlazu, primenom jednog otpornika u negativnoj povratnoj vezi. Kako operacioni pojačavač u NFB teži da izjednači napone na svojim ulazima, moguće je relativno lako analizirati ponašanje ovog kola. Pretpostavimo da na invertujući ulaz ovog op-ampa dovedemo strujni izvor od 100uA. Kako mu je neinvertujući ulaz na masi, to će op amp, u cilju izjednačavanja svojih ulaza morati na svom izlazu da proizvede takav napon, da kroz otpornik u NFB grani proteče struja iste jačine, ali suprotnog smera od one koja se dovodi na invertujući ulaz. Dakle u slučaju da na ulaz dovodite +100uA, obzirom da je vrednost otpora u NFB 1k, to će izlazni napon iz transimpedansnog pojačavača biti -(100uA*1k) odnosno -0,1V. 
Ovaj napon je dakle srazmeran struji koju daju strujni izvor (odnosno ponor) sa šeme koju sam dao juče, i to sa koeficijentom srazmere -1V/mA. Dobijeni napon se preko preklopnika vodi na željeni ulaz integratora.  Na neinvertujući ulaz transimpedansnog pojačavača dovodi se klizač trimer potenciometra od 10k, čime je zapravo uvedena mogućnost podešavanja offseta celog kapacitivnog množača. Podesiti ofset na tačno 0mV je kod ovog kola veoma važno obzirom da će i mali offset na integratoru praviti veliku promenu za dato vreme, te će se pojaviti asimetrija trougla na niskofrekventnim područjima. 

Drugi deo ovog kola je integrator. Integrator se sastoji od tri komponente, otpornika (čiju vrednost na šemi biramo preklopnikom i ona može biti 10k, 100k ili 1M) kondenzatora u NFB grani op-ampa, i samog operacionog pojačavača na šemi obeleženog kao 3/4 TL084. Kao što je već bilo reči o težnji op-ampa da izjednači napone na svojim ulazima, to se na isti način može analizirati i dejstvo integratora. Pretpostavimo da je u momentu t=0 kondenzator prazan odnosno napon na njegovim krajevima je 0V, i da na otpornik koji ide na invertujući ulaz dovedemo neki pozitivan napon U. Tada će kroz otpornik poteći struja I=U/R. U pokušaju da ponovo izjednači napone na svojim ulazima op-amp će tu struju pokušati da kompenzuje (slično kao u transimpedansnom pojačavaču) tako što će početi da spušta napon na svom izlazu. Na taj način će povećavanjem razlike napona na krajevima kondenzatora op amp efektivno menjati količinu naelektrisanja u kondenzatoru sa vremenom, što je ništa drugo do struja. Op amp će menjati napon na svom izlazu tom brzinom da se promenom naelektrisanja u kondenzatoru ostvari tolika struja da poništi dejstvo struje I koja teče kroz otpornik R. Iz ovog opisa rada možemo dati i jednačinu rada integratora koja će glasiti: U=-1/RC puta integral od 0 do t od Uin dt.
Ako je dakle napon na ulazu u integrator konstantan, to će se na izlazu iz generatora dobiti linearna rampa suprotnog polariteta od napona na ulazu i nagiba 1/RC, gde je C kapacitet kondenzatora u NFB, a R otpornik na ulazu u integrator. 

Ako pogledamo kolo u celosti, princip rada je vrlo jednostavan. Konstantna struja se pretvara u konstantni napon primenom transimpedansnog pojačavača koji zatim kroz jedan od tri otpornika deluje na integrator. Ovo je ekvivalentno tome kao da ste početnom konstantnom strujom pokušali da punite kondenzator kapaciteta koji je dat kao 10nF*(izabrani otpornik na preklopniku/otpornik u NFB transimpedansnog pojačavača). Kako su otpornici u preklopniku 10k, 100k i 1M, a otpornik u NFB transimpedansnog pojačavača 1k, to će dejstvo ovog dela kola biti ekvivalentno kao da je na izvor konstantne struje priključen kondenzator od 100nF, 1uF ili 10uF. 

Podešavanje kola:
1. Prebaciti preklopnik područja u 500Hz položaj. 
2. Prebaciti preklopnik množača u x1 položaj. 
3. Potenciometar za podešavanje frekvencije okrenuti skroz ulevo, tako da napon na njegovom klizaču bude nula. 
4. Na izlaz buffera povezati osciloskop, sa vremenskom bazom postavljenom na 50ms/div, i vertikalnim       pojačavačem postavljenim na 2V/div. 
5. Na ekranu treba da se pojavi trougao periode približno 200ms i napona 10Vpp.
6. Trimer potenciometrom od 10k pažljivo podesiti rad množača kapaciteta tako da trougao bude simetričan (50%). 
7. Podešavanje je moguće vršiti i posmatranjem četvrtke na izlazu histerezisnog komparatora, no kod spore promene signala se pokazalo da je optički teško oceniti tačnih 50% kad je četvrtka u pitanju, dok metoda podešavanja 50% prebacivanjem osciloskopa na AC spregu pa stelovanjem naponske simetrije, takođe ne može da se primeni obzirom da će zaravnjeni deo četvrtke dobiti nagib te je ocenjivanje naponske simetrije otežano. 
  
U prilogu imate šemu množača kapaciteta sa preklopnikom područja. Što se tiče komentara, ova tema je pokrenuta upravo zbog interaktivne saradnje, te ne vidim poentu u tome da ljudi samo 'posmatraju temu' bez da iznesu svoje mišljenje o nekom delu sklopa, poboljšanju, komentarima, nejasnoćama, ako mišljenje na tu temu imaju...


Attached Files
.pdf   Cmultipl.pdf (Size: 41,08 KB / Downloads: 81)
Reply
#10
Tema i tekstovi su odlični, iman prijedlog, ako imaš vrimena naravno, za jednu blok shemu. Biće lakše razumjevanje sklopa. Dosta nas je tu amatera elektroničara, tako da nije lako povezat sve.
Ja san svojevrimeno ima problema oko HP3310B, pa san tu tražija pomoć i stavija san blok shemu, puno je lakše povezat o ćemu se radi.

http://forum.yu3ma.net/showthread.php?ti...ight=3310b
Reply
#11
@ Pinco
Izvinjavam se što sam zaboravio dati blok shemu uređaja pre početka pisanja o pojedinačnim komponentama.
U prilogu imate pdf. sa blok shemom ovog, prvog u nizu generatora funkcija.

1. TUNNING AMPLIFIER generiše pozitivnu i negativnu struju za punjenje i pražnjenje kondenzatora, srazmernu naponu na VCF ulazu.

2. RANGE SWITCH i CAPACITANCE MULTIPLIER formiraju šaržer kapaciteta dostupnih preklopniku, za generisanje različitih opsega frekvencija. Dakle 5, 50 i 500Hz i  5, 50 i 500kHz.

3. TRIANGLE BUFFER služi kao jedinični pojačavač napona na kondenzatoru, sa veoma visokom ulaznom impedansom (kako kondenzator ne bi bio opterećen), zatim malom izlaznom impedansom (pošto se ovaj signal koristi za generisanje svega ostalog), i velikom strminom.

4. HYSTERESIS COMPARATOR, je ultrabrz histerezisni komparator, koji će dati -15V na svom izlazu kada je napon na njegovom ulazu veći od +5V, odnosno +15V kada je napon na ulazu manji od -5V. Na taj način će u momentu kada se kondenzator napuni na +5V ovaj deo uređaja preklopiti kondenzator sa strujnog izvora na strujni ponor, i na taj način započeti njegovo pražnjenje. Takođe, kada se kondenzator 'isprazni' na -5V, H.C. će isključiti strujni ponor i uključiti strujni izvor. Ciklus se ponavlja u beskonačnost i kolo osclluje. Ovaj deo je svakako srce svakog generatora, i potrebno je mnogo znanja i truda da bi radio kako treba. Svaka kompanija ga je rešavala na svoj način, i nema jednostavnog načina. Ovo kolo mora da radi sa precizno definisanim naponima, i strminom od nekoliko hljada volti po mikrosekundi. U takvim uslovima stvari poput razlika Ube jer je jedan tranzistor 1cm dalje od drugog, ili pak izlazni kapacitet kome je dodat kapacitet CB spoja tranzistora jako dolaze do izražaja i prave problem, posebno na visokim frekvencijama. O ovome će biti jako jako detaljno reči i rasprave kada stignem do tog dela.

5. CURRENT SWITCH je zapravo grecov spoj na čiji je - spojen strujni izvor, na + strujni ponor, na jednu AC granu je spojen komparator sa histerezom, a na drugu AC granu idu tajming kondenzatori. Kada je izlaz iz komparatora na +15V, tada će grecov spoj biti tako polarisan da će struja iz komparatora maskirati strujni ponor, dok će strujni izvor puniti kondenzator. Kada je izlaz iz komparatora -15V, tada je maskiran strujni ponor, pa će kroz drugu granu spoja strujni izvor puniti kondenzator. Dakle funkcija je preklapanje kondenzatora na strujni izvor pa na strujni ponor i tako u krug.

6. LEVEL SHIFTER je posebna pomoćna jedinica koja služi da popravi talasni oblik trougla na visokim učestanostima. kada je uključen najmanji tajming kondenzator od 100pF. Kako svaka dioda unutar grecovog spoja ima kapacitet, reda veličine  par pF, to će u momentu kada grec postaje reverzno polarisan tranzicija na izlazu iz komapratora preko tog kondenzatora oduzeti (ili dodati) nešto napona na glavni kondenzator što se vidi kao distorzija (data u prilogu dva u ovom postu) na vrhu trougla. Kako je visina ove distorzije zapravo data odnosom tajming kondenzatora i kapaciteta diode, to je ona sama po sebi mala, ali može se anulirati potpuno, na taj način što će u momentu kada bi kroz kapacitet diode napon bio dodat tajming kondenzatoru jedan tranzistor uključiti kondenzator iste vrednosti kao kapacitet diode, ali naelektrisan suprotno. Dakle ako je tih recimo 5pF diode napunjeno sa +15V, tada se uključuje spoljni kondenzator od 5pF napunjen na -15V. Na taj način se neutrališe uticaj kapaciteta dioda u strujnom prekidaču na distorziju trougla.
Ovo je verovatno najsloženiji deo ovog instrumenta iako ima svega 5 komponenata. Smile

7. SINE SHAPER je sintezator sinusne funkcije iz trougla. Radi kao otporni razdelnik napona koji menja svoj odnos kako se menja napon na ulazu. Na taj način se u odgovarajućim momentima trougao 'zalama' i generiše se sinusoida. Svakako posledica ovakvog generisanja sinusoide jeste da nije savršena već ima popriličnu distorziju i nije za ozbiljna audio merenja, ali je dobra osobina da je njen napon nezavistan od frekvencije na kojoj se radi. Obično se u amaterskim rešenjima sinus generiše najčešće upotrebom integratora koji deluje na trougao. Podsetiću vas da se na taj način ne dobija sinusoida, već dve spojene kvadratne funkcije. Jedna 'srećna' i jedna 'tužna'. Srazmerno je, iako je na oko talasni oblik lepši nego kod diodne matrice i izobličenje daleko veće u odnosu na pravu sinusoidu.

8. Na izlazu uređaja se svakako nalazi pojačavač snage kako bi se dati talasni oblik sa adekvatnim DC ofsetom mogao isporučiti u 50omsko opterećenje.

P.S. Kada budem obradio sve delove uređaja pojedinačno, daću kompletnu šemu na jendom listu, sa još par detaljnih objašnjenja. Molim ljude za malo strpljenja i razmišljajna na ovu temu. U neke stvari je uloženo previše razmišljanja i rada da bi tek tako bile dostavljene prepisivanju. Kao što sam rekao poenta je pre svega da se nešto nauči. Ako će neko samo sesti i prepisati ono što sam ja, Macola, Bora, HP, Phillips ili bilo ko konstruisao, onda smo svi mi budale.


Attached Files
.pdf   RAD LEVEL SHIFTERA.pdf (Size: 37,52 KB / Downloads: 57)
.pdf   blok shema.pdf (Size: 43,82 KB / Downloads: 61)
Reply
#12
Hvala na objašnjenju, volija bi da san ima ovako nešto kad san popravlja 3310, iako je HP-ov service manual stvarno vrhunski. I kad nešto poznajen volin proćitat, uvik se nešto novo naući a kamoli ono šta ne poznajen. Nama amaterima elektroničarima je sve zanimljivo. Kad se nećin baviš profi, tija netija neke stvari si prisiljen naućit. A ovo je baš za gušt, a i korisno, dobar GF je stvarno jedan od osnovnih instrumenata u labu, a nisu baš dostupni ni jeftini. Lakše je nabavit osciloskop, govorin iz osobnoga iskustva.
Reply
#13
Dragi pinco,
HP3300 je bio začetak generatora funkcija. Ako uspeš naći njegov manual, jako je dobar za razumevanje principa rada.
Naravno imaj na umu da je 3300 nastao 1965, i da su u ono vreme inženjeri još uvek vukli (za amatera) jako konfuzan način razmišljanja iz vremena cevi kada su zbog cene bili prinuđeni da jednom cevkom urade što je više moguće.

HP3310 koji ti poseduješ je svakako prvi ozbiljan generator funkcije, iako mu fali nekih delova, u optrpunosti odgovara blok šemi koju sam ja dao u prethodnom postu. Na njemu se npr prvi put pojavljuje diodni sine shaper, kao i preteča nečega što je u tehnici operacionih pojačavača poznato kao 'auto bias current feedback' (obrati pažnju kako je rešen deo koji oni zovu 'level detector' ). Sa šeme tog uređaja može da se nauči jako jako mnogo. Prosto ne znam odakle da počnem, niti gde da završim. Svaki deo sklopa predstavlja začetak novog poglavlja u analognoj elektronici.

HP3311 je solidan instrumentić vredan proučavanja. Recimo iz konstrukcije njegovog 'tunning amplifiera', sam pozajmio ideju za podešavanje frekvencije na generatoru koji ovde prikazujem postepeno. Doradio neke njihove nedostatke, izbacio komponente koje su unosile termičku grešku itd... Ali bazična ideja je upravo iz HP3311.

HP3312 je laboratorijski instrument koji je besomučno kopiran stotine hiljada puta. Takođe brilijantno rešenje iz kog se može naučiti tona elektronike. Recimo tu je prvi put pravljen slew rate pojačavač sa posebnom stabilizacijom offseta. Iz toga se npr izrodila cela linija RF drivera koje je konstruisao Linear Technology. Ovo je prvi instrument koji je elegantno rešio problem izobličavanja trougla na visokim učestanostima (upravo primenom level shiftera). Prvi put je upotrebljena burst funkcija o kojoj će biti dosta reči u ovoj temi itd itd... Mogu komotno reći da je ovaj generator bio osnova za tektronixov FG504 koji je maksimum koji se može izvući iz analognog generatora funkcija. Nakon FG504 nije više bilo smisla raditi anlognu sintezu, te je (upravo HP) prešao na digitalnu sintezu svojom serijom HP86xx.
Reply
#14
Meni je na 3310 bila otišla tunelska dioda, do tada nisan ni zna šta je to i ćemu služi, a i dalje mi je egzotićna i teško nabavljiva. Bija san razočaran jel me 3310 oduševija, na dohvat ruke sve šta mi triba za testiranje audio sklopova. Onda san kupija još jedan, u nadi ako nabavin diodu da ću prodat jednoga. Igron slućaja nabavija diodu i sad iman dva i neman snage prodat jedan. Ako ode tunelska pitanje oću je uspit nabavit više....
Jedva ćekan nove nastavke tekstova, hvala na trudu, ovo svakako nije ispalo iz šešira...
Drago mi je da si i spomenija da će bit rići i o low thd sin generatoru!
Reply
#15
Kompliment za pokretanje ove interesantne teme!

Trenutno me interesuju sinusni generatori visokih performansi (THD < -120dB), ali ću svakako pratiiti šta se ovde dešava.

Pozdrav
Reply
#16
Danas na žalost neću moći da vam nacrtam ni jedan deo šeme obzirom da sam prihvatio neki privatni posao, te sam u priličnoj stisci sa vremenom, odnosno jedva stižem i ovo da napišem, a tek da uzmem da crtam šemu i pišem detaljno objašnjenje to bi bio vremenski luksuz koji neću imati pre sutra uveče. Dakle, sutra uveče, šema napajanja uređaja (onako kako ja mislim da treba) obzirom da se ova šema koristi za sve tri varijante generatora.

P.S. Dragi Braco, pokrenuću i tu temu čim uhvatim malo vremena obzirom da sam se malo bavio time dok sam imao u posedu HP3580A (audio analizator spektra). Teško je izvući -100dB. -110dB je granica do koje sam ja stigao, dok manje od -120dB, pretpostavljam da bi bio pravi podvig. Svakako ne sumnjam da ćemo i sa vaše strane čuti interesantnih komentara kako na ovu tako i na tu temu, uzimajući u obzir vaše veliko znanje i iskustvo. Pozdrav!
Reply
#17
Decko, samo napred
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#18
Papak, mada mi je glupo da ti se tako obraćam, tema ti je super. Iako se ne slašem sa tobom
oko onih integrisanih fankšn generatora, ovom temom ustvari ne praviš novi uređaj, već širiš
znanja forumaša.I to na jedan lepi pitki način, samo napred druže ++++

(02-14-2017, 10:51 PM)pinco Wrote: Igron slućaja nabavija diodu i sad iman dva i neman snage prodat jedan.
A ti mi ga pokloni kada ti je teško da ga prodaš
Reply
#19
(02-16-2017, 12:00 PM)branko tod Wrote: Papak, mada mi je glupo da ti se tako obraćam, tema ti je super. Iako se ne slašem sa tobom
oko onih integrisanih fankšn generatora
, ovom temom ustvari ne praviš novi uređaj, već širiš
znanja forumaša.I to na jedan lepi pitki način, samo napred druže ++++
Poslednji integrisani chip za FG koji ja znam je MAX038
Pre njeg su bili ICL8038 i XR2206.
Imam ih svu trojicu i uradjene uredjaje sa njima.
To su neka ad-hoc resenja, cak i MAX038 za koji DS kaze da ide do 20MHz. Moze do 20 ali to nije ono sto treba da daa.
Ozbiljan GF mora da se konstruise "diskretno" kao sto drug Papak radi.
Ne znam ni jedan ozbiljan uredjaj koji je baziran na chip resenju (osim Iskra MA3733 i MA3730 koji su bazirani na ICL8038,ali njih ne smatram ozbiljnim uredjajima).
Dugo sam koristio GF samogradnja sa XR2206 i mislio sam da mi je to dovoljno, dok nisam dosao u posed prvo HP8111 pa kasnije PHILIPS PM5134 i tek tada shvatio sta je u stvari pravi GF.
@Papak, kao sto rekoh, samo napred. Sacekacemo malo da prikazes sta si naumio pa cemo kasnije davati konkretne sugestije.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#20
Generator HP8111 koristim svaki dan, to je vrlo korisna sprava, taj generator ima minimum potrebnih funkcija da bi bio funkciski generator, jedine dve mane koje ima su da ne moze da ide duty bolje od 10-90%, fali mi da ide 0-100% ili makar 1-99%, i druga stvar nema output disable nego pritisnem -40dB atenuaciju jer ako se ugasi na power zaboravi izabranu frekvenciju Smile
I da 1:10 je opseg menjanja frekvencije sto mi isto smeta ... Sa OTA moze da se napravi 1:1000000 ... ali ako se stigne dotle ipak je DDS prica koja ce da ostane, sve sad radi sa clock generatorima i deliteljima koji to seckaju a mogu da seckaju sa par GHz clocka-a u kucnoj radinosti. Da ne odlazim sa teme previse ali tu je sve samo stvar dobre implementacije, i DDS-u treba dodatne elektronike i to iste kao iz ove teme tako da je svakako korisno pisanje i razvoj osnovnog FG sa diskretnom elektronikom ali tako modularno da moze da se kombinuje i za druge implementacije FG.
Dodatno mi fali isto stabilan I/Q clcok izvor, 90* fazno pomereni za bilo koju izabranu frekvenciju ... Ima mnogo korisnih opcija ali nisu lako izvodljive ni u anaognoj a ni u digitalnoj varijanti.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)