Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PSM mini-monitor MK2
Po obećanju, sa Morel DMS30S. Za sad samo mali teaser.

Sreca da stalci nisu od bivsih zvucnika Smile

Link ka DropBoxu:

https://www.dropbox.com/sh/aqem4pdzte7jt...6Mdqa?dl=0
Reply
Malo testiranja je prošlo pa evo i nekih rezultata. 

Kao što sam rekao, jedan Ruja je napravio zvučnike sa istim drajverima koje imam i ja. Sajt je ovaj: http://geokrilov.com/0newtablette.html Pošto sam imao kalemove koji su neophodni, reših da probam da vidim ima li to smisla. Na forumu na kom je Georgij Krilov aktivan postoji nekoliko desetina ljudi koji su napravili zvučnike baš po tom njegovom projektu. Mislim da je radni naziv kutija New Tablette. Šema je sledeća:

[Image: 0newtab_Cross.jpg]

Jeste malo komplikovano ali ni izbliza koliko neki znaju da iskomplikuju. Kako je on očigledno bio zadovoljan svojom kreacijom, postovao je tu šemu kao i merenja na sajt. Sa tom skretnicom dobio je ovakvo merenje: 

[Image: Geokrilov.jpg]

Na prvi pogled ne izgleda toliko loše osim ovog šiljka na 10KHz. 

Digresija: Moram da napomenem svoju frustraciju merenjima koja ljudi postuju na internetu. Retko sam pročitao uslove merenja tipa daljine mikrofona od zvučnika, ako je merenje gejtovano neretko umeju da postuju samo frekventni odziv, a ne i impulsni u dobroj rezoluciji da mogu da vidim kada je došlo do toga da prva refleksija/e stigne do mikrofona. Ovo gore je poznato kao "smoothed" ili kako ga ja zovem -upeglani- snimak frekventnog odziva. Zašto ga tako zovem, videće se u nastavku. 

Kao što rekoh, ispeckam ja tu skretnicu i pustim da svira. Pa hajde da izmerim da vidim šta sam dobio. Upeglani odziv: 

[Image: Geokrilov_upeglano.jpg]

Dobio sam neke približne rezultate. Kod mene se drugačije ponaša visokotonac (kao što se vidi) što je pretpostavljam zbog drugačijeg pozicioniranja na prednjoj ploči.

Da se vratim na onu digresiju - ovo je snimak koji je upeglan sa 6dB/o. Ne odskače preterano od njegovog snimka u lošijem smislu. Kako nisam primenio njegov noč filter koji služi da upegla deo oko 1KHz očekivao sam izrazito lošije merenje ali jok more. Odavde izgleda kao da je dobro energetski izbalansiran. Odziv treba otprilike tako da izgleda s tim što bi moglo da bude malo više energije između 4 i 5 KHz ali to nije niti strašno niti negativno čujno. Naprotiv, mislim da tome dugujem nedostatak sibilanata. 

Naravno da ću izmeriti ono što pravim po tuđoj šemi, a što i ne bih. S tim što snimak izgleda dovoljno drugačije kada je uključen gate. Dakle, maltene sam dobio anechoic odziv od frekvencije gejta pa na više - čemu gejt i služi, je li. To u stvari izgleda nekako ovako:

[Image: Geokrilov_gate.jpg]

Situacija je prilično loša. Gejt nije veliki jer mi prostorija ne dozvoljava ali to je otprilike to. Deluje da samo treba da se atenuira visoki malo i to je to ali neće moći. Problem je što je, da bi napravio rez na 2,2KHz, konstruktor ubio srednje ogromnom zavojnicom (*). Na to se doda nedovoljno atenuiran visokotonac i to sve zajedno zvuči jako loše. Pustim muziku, zvučnik ispljunu neku aproksimaciju muzike i ostavi me u čudu. Suština jeste da se, po mom mišljenju ne sme dodavati unedogled milihenrija ispred nečega što treba da radi i srednje (ili samo srednje). Odjednom zvučnik počinje da se gasi i gubi živost. Mogu da kažem da sam dolazio dotle da 0,2mH može da napravi razliku između srednjih koji su prijatni uhu i mutne aproksimacije srednjih. To je još jedan ekser u kovčegu onima koji pokušavaju samo uz pomoć simulatora da naprave skretnicu i odluče se na istu samo zato što se dobro meri ili dobro izgleda u simulatoru. Po mom mišljenju tu leži 90% razočaranja u zvučnike koji se mere dobro, a zvuče generalno loše. Iz tog razloga mora sve da se proba uživo da se vidi šta se dobija time. Preostalih 10% ne meri zvučnike kako treba pa merenja izgledaju lepo i upeglano, a zvučnici uhu pevaju drugačiju priču Smile 

(*) - moram da napomenem da "ogromna zavojnica" nije termin koji je u potpunosti determinisan. Šta je kom zvučniku mnogo, a šta je kom malo može se zaključiti samo slušanjem. Neki rade srednje tonove dobro i sa većom zavojnicom, a nekima smeta. Cenim da to ima veze sa induktivnošću kalema u zvučniku jer naslućujem korelaciju ali za sada nemam neoborivih dokaza da je to baš zbog i samo zbog toga.

Imajući u vidu da sam za MK1 napravio skretnicu koja ima samo 1mH na red i da su se srednji čuli kako treba, krenuo sam odatle. Malo se igrao, izbacio noč filter i blago izmenio vrednosti kalemova i kondiša na visokom. Ništa ekstremno već sam samo hteo da promenim odnos energije zvučnika. Nemam problem ako frekventni odziv blago opada ka višim frekvencijama, obratno mi itekako smeta pa sam ovde morao nešto uraditi. Lakše mi je bilo dodati energije sa donje strane nego da oduzimam od i onako neosetljivih drajvera. Sada merenje izgleda otprilike ovako: 

[Image: upeglano.jpg] [Image: mk2.jpg]  i u kontrafazi: [Image: kontrafaza.jpg] a šema je: [Image: 0newtab_Cross.jpg]

Ispade mačiji seks. Toliko tralala o skretnici i svemu ostalom da bi merenje izgledalo marginalno bolje. Jeste ali... Frekvencija ukrštanja je pomerena sad sa 2,2KHz na 4,2KHz. Time smo pustili bas-srednjetonac da radi opseg od koliko-god-može-dole do 4,2KHz. Čuje li se razlika ? Bog i šeširdžija, da ne kažem nešto drugo svojstveno mom narodu. Srednji su se otvorili. Nema se više utisak kao da neko davi babu koja pokušava da peva, već izlazi zvuk. Došao moj drugar Šoba, pomogao mi oko merenja i poslušao kutijice sa mnom. Čak smo ih malo i panjili. Meni ništa ne smeta. On mi reče da je to to i da ne treba ništa više da se dira ali ja imam na umu još neke stvari da probam. Bilo kako bilo, ovo jako lepo svira i bez bilo kakve dalje intervencije pa bez blama eto ga na forumu. 

Što se tiče cene kutija koliko su mene koštale, račun je sledeći - cene za par: 

Basići Seas CA12RCY- 65 evra
Visoki Morel DMS30S- 105 evra
Kutije, drvenarija i CNC - 22 evra
Refleks cevi - 1,15 evra
Kalemovi - ja sam ih imao od ranije ali cena im je oko 20 evra za sva 4
otpori i kondiši - ne zanima me

Dakle ovo bi bio par kutijica za oko 200 evrića, sedi i vozi. 

Moj konačan, koliko je moguće objektivan komentar - vrede svaki dinar. I ne, nisu na prodaju Tongue
Reply
Lepo! Big Grin
Javi mi kad se predomisliš... Tongue
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
E'o, sa'ću, sutra... Samo da odnesem fakturu u SDK Smile

Nego, glede ovih visokotonaca. Boldovao sam Morel DMS30S, a u projektu stoji Morel MDT30S pa da pojasnim. 

Visokotonci Morel MDT32S, MDT30S, DMS32S i DMS30S kao i CAT 308 su jedan te isti visokotonac. Daklem, MDT znači Morel Dome Tweeter. Oznaka 32S i 30S označava prednju masku koja je prečnika 105mm - kod 32S) ili 94mm - kod 30S. DMS jeste išto što i MDT s tim što je DMS - Dome Magnetic Shielded. CAT 308 je naslednik MDT30S odnosno isti visokotonac pod drugačijim imenom. 

No imam još jednu zanimljivost. 

Morel MDT32S na slici: [Image: Morel_MDT32_S.jpg] 
Dynaudio Esotec D260 na slici: [Image: Dynaudio_Esotar_T260.jpg]

Provalite razliku Smile

Ja nisam uspeo ni po TS parametrima, ni po impedansnom, ni po frekventnom odzivu. Jesam po marginalno različitom izgledu i maestralno različitoj ceni Smile
Reply
Izmerio sam impedansu kako bih proverio radi li simulator (WinISD) kako treba. 

Mereno: [Image: impedansa.jpg]

Simulirano: [Image: simulirana_impedansa.jpg]

Imajući u vidu da sam koristio fabričke TS parametre za simulator, a ne merene - ispalo je prilično ok. Tjuning frekvencija je na oko 83Hz. Treba da bude niža ali me je mrzelo da produžavam cev jer je fabrička dužina nekih 10cm, a meni treba 18-19cm kako bih spustio tjuning frekvenciju na oko 65Hz.

Nije loše ni malo - no svakako produžavanje cevi moram da uradim.
Reply
Znači fabrički Ts parametri za Seas su odlični.
Znači WinISD je odličan!
Big Grin
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
Tako nekako dođe (:

Evo i slike merenja visoke rezolucije: [Image: hi_res.jpg]
Reply
Ukrštanje na 4.2KHz, koliko je to dobro za direktivnost. Evo malo merenja van ose. Plavo na osi, crveno 15 stepeni, zeleno 60 stepeni: 

[Image: direktivnost.jpg]

Morao sam u HOLM-u da razdvojim nekoliko dB između pojedinačnih merenja da bi se video svaki pojedinačni grafik. Dakle nema ni naznaka formiranja tkz sedla na frekvenciji ukrštanja. Na sledećem merenju je grafik na osi i 75 stepeni van ose: 

[Image: na_osi_i_75_stepeni_van_ose.jpg]

Toliko o bimingu i lošoj direktivnosti ukrštanja na 4.2KHz.
Reply
Mda...

https://www.kupujemprodajem.com/ProAc-Ta...d=20590624
Reply
Dobro ili loše?
Reply
Pre nekoliko godina neko je napisao da je diy zvučnika ravan pucanju sebi u nogu.

Moja finansijska konstrukcija je gore, a sve je novo. Ovo je polovno za 800 evra. Koliko je to dobro ili loše je individualna procena.
Reply
Teško onom ko nema drugare kao ja Tongue Peđa je postao master u furniranju. Slike su lošije ali ćemo napraviti bolje kad sve završimo i spakujemo u kutije. Njegovi su MK1, a moji MK2 pa će da se druže na fotkama (:

Ispostavilo se da je orahov furnir bezmalo duplo jeftiniji od kantice farbe. Sad, nije naš oraj no merikanski ali i ovo su svecki monitori pa nek ima nečega i njinog. Norveški basići, izraelski visokotonci, merikanski vurnir, ruski MDF od radioaktivnog drveta iz Černobilja i srpska pamet. Nema da fali - recept za uspeh Big Grin
Reply
Prelepo! Big Grin
Jesi li siguran da ti nisu višak? Big Grin
Reply
I ja se pitam... Smile
Reply
Evo i MKI, furnir jasen, tikovo ulje i malko voska. Pride rešenje bas porta, ostaje da se vidi koliko uspešno.

EDIT: Moglo i u MK1 temu al nema veze Smile
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
Pošto sam zbog spleta okolnosti primoran na podstanarsko žitije potreban mi je mali sistem koji se "veliko" čuje.

Mislim da je ovo to pa se ne bih lišavao istih. Pri tom, možda furnir potamni pa me budući vlasnik kune zbog toga što mu se ne uklapa u komodu. Treba nesreću na vrat da navučem. Pu pu pu...

Neka njih kod mene, zbog uroka (:
Reply
U realnom vremenu. Pedjine Mk1 na custom tunning-u.

Reply
Ubismo Miloša Big Grin
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
Vidim da mu je žao... Big Grin
Reply
Ma kaki Miloša. Ubiše Teodreda, sina Teodenova. Saće im se krvi napoji od onija Orci.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)