Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EAGLE PCB Design Software - Pitanja i Odgovori
#6
@TDA Eagle koristim već više godina, a prethodno sam koristio Protel. Eagle i njegov princip rada je prilično drugačiji od ostalih. Za mene u početku možda i čudan. Ima (i dan danas) nekih nedostataka, ali naspram prednosti koje pruža čovek se pomiri sa tim Smile

Ono što je po meni izuzetno koristno kod Eagle za razliku od Sprint-a je da se prvo crta (nije nužno, ali moja preporuka) šema pa po njoj radi PCB. Automatski se generiše net lista pa se pri rutiranju tačno zna gde se šta povezuje. Finalno ako se uradi DRC (design rule check) šansa za pogrešno rutiranu PCB je kompletno isključena. Takođe ovim alatom se odmah ukaže na neko preklapanje vodova, ili ako su preblizu što će napraviti problem pri izradi itd...

Elem, priprema za toner-transfer i slično može se uraditi na bar dva načina. Prvi je da koristiš Print > PDF, prethodno odabereš layer-e koji ti trebaju. Nešto malo teži ali mnogo bolji način je da koristiš CAM processor, File > CAM processor.
Na ovaj način se dobija vektorski crtež kojim se pravi mnogo precizniji otisak na štampi za razliku od bitmape.

Njegova prednost je što kada jednom podesiš layer-e koje želiš, recimo TOP, BOTTOM, Bela štampa, Drills itd... to snimiš u fajlove i sledeći put samo ponovo učitašpotrebne i radiš geerisanje EPS (post-script) fajl. Takav fajl možeš da uvezeš direktno u Coler, Inkscape i slično, ili ga exportuješ u PDF za deljenje sa drugima.

Uputstvo, po mnogima korisno, a na srpskom uradila je InfoeElektronika. Možete ga besplatno preuzeti sa ovog linka:
http://www.infoelektronika.net/knjiga/n=...an%20vodic

Ja ovde prilažem moje CAM processor fajlove za export layer-a za recimo toner transfer.

.zip   Nebojsa_cam.zip (Size: 4 KB / Downloads: 12)

Postupak je sledeći, iz EaglePCB editora pokrene se CAM processor sa File > CAM processor. Zatim iz novog prozora File > Open > Job, i učita se željeni CAM fajl (recimo iz arhive koju sam priložio). Po želji može se modifikovati nešto od parametara ali ove koja sam ja priložio možete koristiti bez dodatnih podešavanja jer su isprobani. Nakon klika na Process Job dobićete EPS fajl u isrtom folderu gde i projekat. Ovaj EPS dalje otvarate standardno za štampu.

Slična procedure je i za pripremu fajlova za fabričku izradu tzv. Gerber fajlove, ali o tome sam detaljnije pisao u posebnoj temi na ovom forumu, neznam da li je preživela migraciju.
Reply


Messages In This Thread
RE: Sve i svašta - by euronymous - 02-12-2015, 11:08 PM
RE: Sve i svašta - by dejansd - 02-12-2015, 11:57 PM
RE: Sve i svašta - by TDA - 02-13-2015, 12:08 AM
RE: Sve i svašta - by euronymous - 02-13-2015, 12:17 AM
RE: Sve i svašta - by npejcic - 02-13-2015, 08:38 AM
RE: Sve i svašta - by Ubledeli - 02-13-2015, 09:27 AM
RE: Sve i svašta - by npejcic - 02-13-2015, 09:35 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)