Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WiFi signal buster
#1
Kupio sam jedan mali pojacivac WiFi signala, nikako da dodje na red da se sa njim pozabavim. Naime deklarisan je na 2W, kolika mu je moc realno stvarno nemam ideju, ideja za kupovinu ovog pojacivaca je imam jedan plac udaljen je 1.5km, pa bi da ga postavim na zgradu od 5 spratova i ujedno da imam signal u garazi na prizemlju i ujedno signal i na placu, pa me zanima nekoliko stvari:

 - koju antenu?
 - dali moze da se iskoristi raspberry pi zero w? Moja zamisao je da na raspberry pi zero w utaknem usb wifi koji bi bio prijemni dok bi rpizw bio predajni tj on bi bio nakacen na ovaj pojacivac. Prijemni uredjaj sam izabrao usb stick jer bi da izbegnem potrebu da vucem kablove internet konekcije vec da vucem samo dvozilni kabal napajanja. Rpizw bi bio instalian na tavanu zgrade tako da bi bio zasticen od vremenskih uticaja, a tako mozda i ovaj pojacivac. Ili je bolje da pojacivac bude sto blize anteni, u tom slucaju morao bi da mu pravim kutiju. Sta mi je ciniti?


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#2
Wifi je po samoj prirodi stvari dvosmeran i ne mozes da delis to na prijemni uredjaj i predajni uredjaj jer kod wifi svaki uredjaj ima i TX i RX. Ako ti na krovu zgrade postavis i pojacas njegov TX na 2W, ne sporim da ces u garazi dole imati signal, ali na koji nacin ocekujes konekciju kada ti dole u garazi imas u ruci telefon koji ima TX 100mW , uz pomoc kog trika ocekujes da te uredjaj na krovu "cuje" sa tih 100mW ?

Za 1.5km daljine ako ne postoji opticka vidljivost ne pomaze ni 2W, ako postoji opticka vidljivost nemas nikakve potrebe za tih 2W, a jos manje za 2.4GHz nego lepo kupis jedan par uredjaja tipa ovako iz glave ono sto ja koristim cesto ubiquiti AC5-Gen2 , postavis ih i na toj daljini dobijes garantovanih 200Mbit konekciju u svim vremenskim uslovima. U ovom momentu rad na 2.4GHz za bilo sta van kuce je neozbiljan pristup jer je zagusenje na tom bandu katastrofalno. Ni 5GHz nije cist ali i dalje neuporedivo bolji za long distance.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#3
Nisi me razumeo tj nisam ja dobro objasnio. Prijemni uredjaj sam mislio na uredjaj koji dobija internet konekciju. Znaci da nebi vukao i LAN zice umesto sto cu vuci LAN zice jednostavno stavim usb wifi stick u raspberry pi koji ce da primi internet konekciju sa mog kucnog rutera. Tu je rastojanje jedan sprat. A predajni se mislilo na uredjaj koji ce da pojaca wifi signal preko ovog pojacivaca. Pojacivac je dvosmerni ja mislim? I raspberry pi kada mu se zalemi onaj mali u-fl dobija se dvosmerni signal sve preko tog jednog u-fl? Sad je pitanje jedino dali je i tx i rx i na raspberry pi i na ovom pojacivacu preko ove jedne koaksijalne zice ili moram da kupim jos jedan pojacivac pa da stavim jedan na rx a drugi na tx. Ja mislim da je i rx i tx u jednoj zici, kako to da objasnim nisam strucan zato i pitam. Kako funkcionisu ove slobodne wifi linije po gradu, vidim da imaju neverovatno jak signal, kako oni vide ovih 100mW sa mog telefona? Stvarno ne razumem bas najbojle kako ovo funkcionise Smile
Reply
#4
Quote:You are right to be concerned about the signal strength in both directions.

As an analogy, if you can shout so loud through a megaphone that your distant friend can hear you, but they don't have a megaphone so they can't shout loud enough for you to hear them, then the two of you can't have a conversation. You either need to give them a megaphone like yours, or you need some kind of amplified listening device (like a parabolic microphone with amp and headphones) to use on your end along with your megaphone.

If you are trying to make an outdoor long-range point-to-point link, you should put Tx amplifiers on both ends of the link. This is the "both ends get megaphones" solution.

If you are trying to increase the range of an AP without modifying your client devices, you may need to improve both your Tx PA (Power Amplifier) as well as your Rx LNA (Low-Noise Amplifier). This is the "one end gets both a megaphone and a parabolic microphone + amp + headphones, the other end remains unchanged" solution.

Skontao sam u cemu je problematika, a i ti si to dobro objasnio, u prevodu morao bi na obe strane da imam TX pojacivac. Nista od ovog pojacivaca. Moram traziti drugaciji pristup.

Naisao sam na zanimljiv diy projekat koji bi mogao da posluzi za komunikaciju plac-zgrada zgrada-plac, samo sto bi bilo mnogo upadljivo nocu Smile
https://www.instructables.com/Laser-Transceiver/
https://www.digikey.com/en/maker/project...caa228b4d2

Mozda LoRaWAN?
Reply
#5
LoRa je predvidjena za kratke pakete, telemetrija i slicno. Po zakonu ima i tacno propisano kod LoRa koliko paketa smes da posaljes u kom vremenskom intervalu tako da nije za potrebe klasicnog interneta.
Ovo sto tebi treba rekoh ti kako je najprostije, pod uslovom da postoji opticka vidljivost. Za distancu 1.5km mozes one ubiquiti sto sam pomenuo ili recimo kao jeftinija varijanta "MikroTik SXTsq 5 ac" . Za krace distance (ispod 1km) postoje i 60GHz linkovi gde se bez problema postize 1GBps sa latencijom ispod 1ms, i ovo je vrhunska stvar. Problem je sto su cene trenutno otisle u nebesa za vecinu stvari tako i za wifi opremu, pa je samo pitanje koliko hoces da ulozis i za sta ti konkretno treba. Ako nemas potrebe za klasicnim internetom vec samo za radio vezom za neku telemetriju onda je ok i LoRa i tu ne mora opticka vidljivost i bez problema se postize nekoliko km.
Sve opisano iznad oko opreme,dometa itd su moja licno iskusva kao i iskustva od par najblizih prijatelja gde sam imao licni uvid u performanse.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#6
Hvala ddanijel! Jasno. Za zada nista dok ovo ludilo ne prodje sa cenama, nisu ni malo jeftini uredjaji trenutno. Znas sta je problematika ovde, sto jos uvek nemam struju na placu a imam nekih problema, secenja ograde, ulazenja u posed... a imam solarni panel koji sam instalirao mojima da imaju za neke potrebe, mini verzija sa lidlovom aku baterijom i buck konverterom koji je puni non stop, jeftino nesto. Zamisao mi je bila da instaliam raspbery pi sa kamerom da uslika svakog ko udje u posed i da mi posalje sliku na mejl, to sam sve razradio i to funkcionise, problem je sto mi treba nesto sto trosi malo energije zato mi je raspberry pi idealan, ali vidim i sam da to sto sam zamislio zahteva malo vise energije da napoji pa zato za sada nista od toga. Jedini problem mi je ta veza koja nije bas tako jednostavna kako sam mislio.
Reply
#7
Da stavim laser to bi bilo presmesno pogotovo kada je magla Smile
Reply
#8
Sve mi je jasno, pogotovu sto imam drugara koji ima isti problem kao i ti. Plac udaljen od grada 2km i nikog od komsija blizu, trenutno isto bez struje ali je bio odradio dobar sistem sa 3 velika solarna panela (cirka 600W), 2 gel aku 55Ah , kamere... Snimac je bio na remote lokaciji i 5GHz link sa Mikrotik SXt upravo zbog situacije da ima snimljeno sve na remote lokaciji da ne razmislja o snimcima. Problem je bio u periodu kada nema dovoljno sunca, a potrosnja kamera i wifi linka dovoljno veliki da aku ne mogu da preteraju noc. E jedne takve noci su lopovi upali, obili objekat i odneli raznih alata u vrednosti od preko 2000e. Sistem je bio iskljucen jer su aku bili prazni, cak su odneli i akumulatore Sad, pretvarac... Realno samo solarni paneli su ostali jer im je ocito bilo preveliko da cimaju.
Jedino pametno resenje koje vidim je postavljanje par tzv. lovackih kamera sa gsm modulom i slanje slika preko 3G/4G. To bi trebalo da je energetski dovoljno efikasno za takve situacije.
Pored toga treba svakako imati custom alarmni sistem i LoRa link tako da imas uvek i realtime dojavu ako dodje do povrede neke zone za koju znas da nije lazna dojava, a taj sistem smesno malo trosi.
Sirena obavezno jer koliko god to nekima smesno dovoljno je efikasno za odvracanje.
Sledeci nivo, uzmes par lovackih patrona (samo barutno punjenje bez zrna), odradis par cevki u zemlji i remote aktivacija isto preko LoRa tako da kada im grunes nece im pasti na pamet da udju ponovo u posed, pogotovu kada detonira i digne zemlju u vazduh i to krene da pada nece nikome biti svejedno.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#9
Nebi preterivao jer plac je trenutno basta i vocnjak, ima izbetonirana nadstresnica za odmor, rostilj... tu sam ubacio ovaj solarni panel sa lidl baterijom prvenstveno za fm radio, led svetlo cisto da se nadje i radio da svira, tu sam onda dosao na ideju da instaliram raspbery pi sto cu i da uradim, sakrijem ga da se ne vidi i neka slika na sd karticu, brise slike kronom nedeljno, pa kad se primeti neko desavanje lepo izvadim karticu i prelistam.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)