Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 4.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sve i svašta
5+
To su dobri instrumenti.
Taman da imaš i jednog kazaljkaša u radionici jer je u nekim situacijama bolji nego digitalci.

***
Ja i danas čuvam moj prvi unimer sa kazaljkom:
ISKRA Unimer 43

Pozz
Reply
Dobar je to unimer, za analognu skalu to je odlicna sprava, bitno je da je u dobrom stanju, malo crvena skala izbledela ali nece da smeta, za te pare bolje od kineza XY puta ...
Za te pare imaju kineski prosti sa jos kao vise funkcija ali su unutra uradjeni "nogama", to da rasmislis da li da guras u šteker a da ne explodira! Smile
Reply
(04-22-2017, 11:14 AM)Želja Wrote: 5+
To su dobri instrumenti.
Taman da imaš i jednog kazaljkaša u radionici jer je u nekim situacijama bolji nego digitalci.

***
Ja i danas čuvam moj prvi unimer sa kazaljkom:
ISKRA Unimer 43

Pozz

Hvala @Zelja, narucujem  Smile
Reply
Ja sam naleteo prosle godine na Iskra MA 3033 stoni analogni unimer, u ispravnom je stanju skroz ali nisam nasao shemu ili uputstvo za njega, voleo bih da imam, mozda emiSAr ima negde u svojoj arhivi? Wink

Uzeo sam tad i neki AC milivolt-metar, skala jos veca od ove, nisam mogao da odolim kako je prelepo uradjena i ako mi sprava nije toliko potrebna Smile

 
Reply
(04-22-2017, 11:10 AM)gimba Wrote: Ljudi, sta mislite o ovim starim Iskrinim unimerima? Treba mi jos jedan unimer za male pare ali ne bih da uzimam neki kinez.
Unimer 3 je bas mnogo mator. Unimer 33 bi bio bolji izbor.
A posto imam bas jedan takav viska javi se za dogovor Smile
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
(04-22-2017, 11:52 AM)mikikg Wrote: Ja sam naleteo prosle godine na Iskra MA 3033 stoni analogni unimer, u ispravnom je stanju skroz ali nisam nasao shemu ili uputstvo za njega, voleo bih da imam, mozda emiSAr ima negde u svojoj arhivi? Wink

Uzeo sam tad i neki AC milivolt-metar, skala jos veca od ove, nisam mogao da odolim kako je prelepo uradjena i ako mi sprava nije toliko potrebna Smile

 

Ja imam samo za MA3014, on je slican sa tim MA3013 ako ne i isti samo promenjen raspored na prenjoj ploci.
Za MA3033 nisam uspeo nigde da nadjem.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
evo jedan jutarnji pogled štipa ????????????


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Evo ko voli da se bavi energentskom elektronikom i projektovanjem motor-control sistema, nova TI aplikacija sa detaljnim proracunima.

http://www.ti.com/lit/ug/tiducb6/tiducb6.pdf
Reply
https://www.youtube.com/watch?v=nLy_jEbuY-U
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
To su bile prave masine. Vrh je video.
Reply
Mašinski fakultet u Kragujevcu je tada kupio nekih desetak komada, umrežili smo ih i studenti su dobili učionicu u kojoj su mogli uživo da programiraju. Pre toga su u nastavi korišćena dva IBM-ova bušača kartica (sa lampama!) i jedan PDP 11/34 Rolleyes .

Pozdrav
Reply
Jedno takvo prazno kuciste je kod mene Smile
Reply
Pre nekih desetak godina iz baby AT kucista odstranim 286plocu s ostatkom elektronika i kucixte iskoristim kao kutiju za alat u garazi. Primamljivo bilo posto se kuciste otvara na gore kao hauba kod auta. Inace u pitanju neki od mnogobrojnih korejanskih klonova.
Reply
Za one koji vole da bace pogled na Hp iz '80-tih.  Smile Hp i Tektronix uredjaji iz perioda '60-'90 tih godina proslog veka su po meni umetnicki odradjeni. Imam matori Tek 453A koj sam kupio samo zato sto je toliko mator i u odlicnom fizickom stanju, kada sam ga otvorio odusevio sam se kako je spakovan. Sa aluminijumskom debelom shasijom masinski obradjenom na koju je sve spakovano po modulima, na zasebnim PCB-ima. Video sam i Tek 465B koj me isto odusevljava kako je nabudzen unutra. Smile  Sada se sve svodi na 2-3 smd Ic-a i veliki Pcb i par optickih enkodera i to je to.


Attached Files Thumbnail(s)


Reply
To su bile masine, i jos uvek su, ali moramo priznati da je taj period 60-90 imao stvarno sjajne konstrukcije, te merne uredaje smo najvise susretali, huh da vidis sta se u to doba radilo po vojnoj elektronici tek da ne pricam, unutra samo keramika, zlato, srebro, galium i po malo bakra a konstrukcije/kutije prezivljavaju pad sa 5. sprata minimum Smile
Reply
Možda je neko imao već sličan problem, pa da pitam...

Naime, kako pravim one električne pastire, koristim auto bombinu, IRF640N, i dva NE555 tajmera za anstable i monostable, i to je jedno vrijeme radilo prilično dobro, a pojavio mi se problem, kada prespojim šarafcigerom sa uzemljenja na izlaz bombine počnem dobijati duple iskre, i kada primaknem šarafciger što bliže izlazu iz bombine počne mi zadržavati iskru po 1s i tu mi crkava IRF, jer se pregrije, a kada baca normalno iskre on je konstantno hladan?
Pošto IRF propušta masu na bombinu, a plus sa bombine koristim kao uzemljenje (dio koji ide u zemlju) i između plusa i izlaza bombine imam visoki napon i to je tako radilo idealno, jednom prilikom sam počeo da mijenjam NE555 sa novima i uspjevao sam riješiti problem (jer su ti dijelovi sa ebay-a pa sam sumnjao na kvalitet), a sad u poslednje vrijeme zamjenio sam sa 10 komada novih NE555 i isti problem?
Problem mi je što su te bombine sve sa 3 izlaza, oba namotaja imaju jedan zajednički izvod, i onda da li dobijam neke smetnje od visokog napona da bi se IRF sporije gasio i pravio probleme?.
Reply
(04-29-2017, 07:08 PM)Makso Wrote: Pošto IRF propušta masu na bombinu, a plus sa bombine koristim kao uzemljenje (dio koji ide u zemlju) i između plusa i izlaza bombine 
Makso. Ne možeš sa +bobine da koristiš za uzemljenje. Možeš samo da koristiš - sa bobine za masu (sonda zemlja).
Zato ti i majka IRF. Pogledaj šemu, i videćeš da sa -bobine preko diode 1N4007 ide na masu (sonda zemlja), a +bobina ide direktno na izvor napajanja (akumulator ili ispravljač).



Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
@saggit
Znam i to mi je nekako logičnije da ide tako, ali ja sam ovako napravio bruku komada i sve rade i dan danas perfektno, pa sam zato pitao, probaću i tako samo moram uzeti drugi IRF tj. P kanalni i neki bipolarni za pobudu.
Da li ima neka preporuka koji IRF da koristim?
Reply
(04-29-2017, 08:15 PM)Makso Wrote: @saggit
Znam i to mi je nekako logičnije da ide tako, ali ja sam ovako napravio bruku komada i sve rade i dan danas perfektno, pa sam zato pitao, probaću i tako samo moram uzeti drugi IRF tj. P kanalni i neki bipolarni za pobudu.
Da li ima neka preporuka koji IRF da koristim?

Za pobudu koristi 2N2222 ili PN2222, a što se tiče IRF-a: IRF640 (TO220) ili IRFP460 (TO247).
Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
Probaću tako pa javim rezultate.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 121 Guest(s)