Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[split] LME49810 + EF Amp -zaštita
#24
(08-31-2014, 08:11 PM)11277 Wrote: Dragan100,nisam siguran kako izgleda šema a TDA-ovo pojačalo LME49810 EF ali vjerujem da je izvedeno jako slično kao kod mosfet hibrida:



dakle ako ovde između izlaza pojačala i zvučnika postavimo otvoren relej tad nam se strujni krug zatvara preko 47r -> žica koja vodi +R.S. -> + zvučnika/- zvučnika -> masa.
.
dakle sav izlazni signal od recimo 10V prelazi preko 47r i (pretpostavićemo) 8r zvučnika što daje ukupno 55r. od tih 10V na zvučniku će ostati 1,5V a na 47r povratne sprege ostalih 8,5V koje dalje invertujući ulaz LME kola vidi kao grešku u zvučničkom kablu koju treba da popravi. to će uraditi tako što će dodatno povećavati izlazni signal i sve tako u krug dok se na izlazu ne pojavi četvrtast oblik napona maksimalnog nivoa kojeg pojačalo može dati sa prolazima kroz nulu na mjestima gdje inače i ulazni signal prolazi. ako pojačalo može dati 40V (a LME49810 EF može više pretpostavljam) to onda znači da će na zvučnik preko 47r otići 6V dok za 47R ostaje punih 34V kvadratnog oblika pa bi i račun snage za taj otpornik bio 34^2 / 47 = 25W - "mnogo je kume..." Smile
.
recimo da imamo takav otpornik koji je spreman preuzeti tu snagu - šta se dešava u momentu kad se kontakti releja spoje? kojom brzinom će odreagovati LME kolo i da li će ta brzina biti dovoljna da izostanu neugodni zvuci prilikom uključenja zvučnika? sad već znamo da treba sa punog klip-izlaznog nivoa doći do recimo ulaznih 0,3V x pojačanje od (pretpostavimo) 20 dakle na 6V i to brzinom spajanja kontakata releja... kad sam to radio kod BatoMM pojačala istim relejom je odvajan i zvučnik i R.S. ali pucketanja po uključenju/isključenju je bilo.
.
idemo dalje sa zaštitama sa relejima - već sam gore opisao kako bi to trebalo da izgleda i kojim redom da se uključuje/isključuje:
.
Quote:zaštita koja bi u ovom slučaju radila morala bi imati dva releja,jedan koji bi se uključivao prvi za zvučnike a zatim drugi koji bi uključivao povratnu spregu. isključenje bi moralo ići obratim redom tj prvo bi se trebao isključiti relej koji prekida povratnu spregu a za njim ovaj što isključuje zvučnike. takvim vremenskim odlaganjem opet,u slučaju kvara pojačala ugrožava se sam zvučnik jer se povećava vrijeme u kojem je dc napon usmjeren ka zvučniku.
.
eto mozgalice...
.
sve u svemu - ovde se ne bi uopšte "gadio" da na put grana napajanja negdje ostavim mjesto licni-osiguraču a na zvučničke konektore jednu "masnu pajserčinu" da mi 100% spali tu licnu ako pojačalo već izgori. več rekoh da kod mene mosfet hibridi imaju nečujno uključenje i ne tako ružno isključenje po pražnjenju kondenzatora. ko hoće i voli R.S. ja predlažem pajser-zaštitu.
.
svakako ću rado pročitati tvoj komentar na ovo moje pisanje,od pametnih se uči!

(08-31-2014, 07:18 PM)TDA Wrote: Ovo je prva verzija zaštite sa LM393. Malo ću probati da je još presložim i proverim komponente.
Sigurno bi trebalo da unesem i određene izmene kako bi ovaj sklop mogao da aktivira 2 releja, pošto je predviđen za 1.
Može li mi neko reći da li sam dobro nacrtao RT1-24-30A relej?





eto ti da se ne mučiš,sa sve APEX clip indikacijom.

usput TDA - da bi ti releji mogli raditi pralelno vezani preko rednog otpornika (pretostavljam da je to uloga R18,nisam gledao šemu) moraju biti identičnog otpora kalema a kako sam skontao iz tvojeg ranijeg pisanja to nije slučaj. takođe,manji otpor kalema releja ne govori da je on brži ili sporiji već samo koliko struje troši i na kojem naponu radi. obično rejeli veće snage (radni napon x struja koju troši) mogu da iznesu veće struje tokom rada jer bolje drže vezu dva kontakta.
brzina zavisi od unutrašnje građe.
.
ako hoćeš malu ali postojeću razliku u vremenu uključenja,iskoristi jedan par radnih kontakata releja kojeg će uključivati sklop zaštite i to tako što ćeš preko njega povezati napajanje tog drugog koji treba da kasni. tek kad se uključi prvi,njegovi kontakti će pokrenuti ovaj drugi i taj će garantovano malo ali kasniti sa uključenjem. efekat je takođe i da će se taj drugi kasnije isključiti što u ovom slučaju nije dobro.
.
zaštita za ovakav slučaj mora biti "pametna" tj nešto sa mikrokontrolerima,bar kako ja to vidim iz ove perspektive.



@11277

Odlično razmišljanje,
mislim da "obatrojica" razmišljamo o istom problemu, čak ga pokušavamo rešiti svako na svoj način (ko "brain-storming").
Izgleda da smo okrenuti ledjima jedan prema drugom i postepeno dolazimo prema zajedničkoj tački kompletnog rešenja (opet odlično, ... nezavisan pristup!).

-jedan gleda na problem kad havarija več traje, dok drugi kad sve radi BP (bez problema-bez primedbi...)
-u tački rešenja imačemo obojica razrešen problem skoro identično i funkcionalno (treba gledati i kako rešenje utiče na zvuk (ako uopšte) u normalnom režimu rada)

Zaštita ima puno u opticaju ali je za RS specifična, iako još nisam na tome radio/razmišljao
(...inače tok razmišljanja mi je uvijek:
daj problem, ja ču pokušati dati rešenje... tako mislim da svi pristupamo podjednako svim nastalim problemima i problemčičima...:-) )

Evo "navukao" si me da razmišljam o "nastalom problemu": (opet odlično, mora neko da te pogura...da se nešto napravi/uradi ... :-) )

Napisao si:

....ako pojačalo može dati 40V (a LME49810 EF može više pretpostavljam)
to onda znači da će na zvučnik preko 47r otići 6V dok za 47R ostaje punih 34V kvadratnog oblika
pa bi i račun snage za taj otpornik bio 34^2 / 47 = 25W - "mnogo je kume..."


Poluperiodu spava pa se hladi, pa treba u računicu dodati i podelu sa dva... "ali je stvarno još uvijek puno kume!!!" :-)

par postova unazad priča se vrti oko te modificirane RS koju sam predlagao.

560R predstavlja limiter, kad se odkine vod zvučniškog kabla

Uzečemo tvoj postavljeni primer da se vidi analogija:
40V klipping napon na izlazu pojačala, usled odkinjenog zvučničkog voda i dejstvovanja RS na tu anomaliju

Odkinjeni zvučniški vod može predstavljati i rasklenjen izlazni rele usled dejstvovanja izlazne "bilo koje zaštite"... :-)

-neka je več klipping obojestrana četvrtka
-limiter nam sada ograničuje izlaznu struju na svega 70-80mA (@40V_peak) preko 560R, disipacija na otporniku je cca manja od 2W
-RS pokušava ispraviti grešku, i drži nam izlaz u klippingu dalje
-15R + RS vod nam je novi zvučnički vod, 15R može od 1/4W

-"Pajser" zaštita (prikačena na zvučniške kleme, tamo gdje ji je mesto!!!) polako pridobiva treshold nivo i u nekom trenutku okida,
i napravi KS na zvučniškim klemama, zvučnici poštedjeni i izbačeni iz daljne računice
- limiter 560R radi dalje, RS sada kao zvučnički vod radi dalje, zaštita od KS (kratkog spoja) prema zvučnicima proradi
i raskida izlazni rele ako več nije proradila prije koja od drugih zaštita
-na zvučniku odjednom tišina (to nam je sada signal/kod nastale greške u sistemu):
a) uvidimo da je ispao zvučnički kabal i postavljamo ga na mesto, "pajser" još uvijek radi (zbog 80mA nije se ni o-greo kamoli pre-goreo...:-) )
zbog otvorenog releja (još uvijek je KS na pajser zaštiti) i RS dalje u "novom režimu", iako smo postavili zvučnički vod na svoje mesto, time nismo resetovali grešku
RESET greške sa isključenjem pojačala - popušiti cigaru (daj vreme da se napajanje isprazni)-ponovo uključiti pojačalo
-za to vreme je zvučnički vod ponovo na svom mestu, pajser se je ispraznio i čeka na-novo naredjenja, zaštita se resetovala i izlaz je opet normalan
RS na normal režimu, opet sve po starom slušamo dalje...

b) pregoreo izlaz pa nešto viši napon napajanja (+Vcc) ili (-Vee) na izlazu
Pajser proradio i/ili zajedno i zaštita izlaza, osigurači napajanja pojačala pregoreli i/ili izlazni rele zaštite otvoren,
RS u novi režim rada kao zvučnički kabal (ako su još osigurači napajanja dobri), ponovi se gornja priča disipacije,
takodjer i RESET stanja je isti, ali u ovom primeru "ima slika - nema zvuka"
pa nam je to novi kod da je izlaz pregoreo ili da ga nešto na ulazu i/ili ulaznom stupnju drži na tako visokom offset nivou

Za modificiran RS netrebamo ništa dodavati u zaštitu, 560R je dovoljan limiter do +/-50VDC napajanja,
za veče napone staviti veči, ali i 15R takodjer u istom razmerju:

Sade: 560R/15R = neka je cca 35 do 40

Kasnije: 650R/18R ili 820R/22R ili slično za veče napone napajanja

--------------------------------

Dupli rele je takodjer dobro rešenje, i tvoj pristup ka zakašnjenju releja RS je tačan,
dodajte mu otpornik i kond za dovoljnu (može i sekunda - dve) RC konstantu zakašnjenja ispred dodatnog transistora koji če kontrolirati RS rele,
a dovod ka RC na bazu obstoječeg transistora kontrole glavnog releja ,
ako ima i on RC konstantu, ... neka je ,
postavljanjem poslije nje kontrolu našeg novog releja RS, uvijek če prvi biti uključen rele za izlaz, tek kasnije rele za RS.
Čak možemo staviti diodicu sa anodom od Cja RC konstante transistora RS releja i katodom ispred RC konstante transistora releja izlaza,
da se nam taj C (od RS releja) prije isprazni, rele RS biva isključen skoro u isto vreme ili malo-baš vrlo malo zakašnjen
i tako i RS otpornik biva poštedjen od preopterečenja sada baš kratkotrajnog (nema da se nama sad dimi) ako je RS "klasičan Macolin"... :-)

---------------------------------

Umjesto osigurača napajanja može se staviti mosfet sa vrlo malim R_ds On,
samo je logika (diskretno napravljena ili MC) kontrole tih mosfeta na nas da mu je definišemo, kasnije i rešenje nadjemo...:-)

LP
Dragan
LP
Dragan
Reply


Messages In This Thread
[split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 08-29-2014, 10:52 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 12-20-2014, 10:35 AM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 12-20-2014, 11:04 AM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 12-20-2014, 03:20 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 12-21-2014, 12:44 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 11-11-2015, 11:45 AM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 11-11-2015, 12:13 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 11-11-2015, 02:51 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 11-11-2015, 04:30 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 11-27-2015, 07:53 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 11-29-2015, 06:26 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 01-26-2016, 09:23 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 02-24-2016, 08:12 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 03-30-2016, 06:50 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 03-30-2016, 07:32 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 03-30-2016, 07:51 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 03-30-2016, 08:33 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 03-30-2016, 09:17 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 03-30-2016, 10:34 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 03-31-2016, 07:36 AM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 03-31-2016, 12:09 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 03-31-2016, 12:44 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 04-01-2016, 11:08 AM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 04-01-2016, 11:40 AM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by nik - 04-01-2016, 02:12 PM
RE: [split] LME49810 + EF Amp -zaštita - by TDA - 04-01-2016, 02:15 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by HomeMadeAudioProject - 08-30-2014, 05:24 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 08-30-2014, 08:53 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by HomeMadeAudioProject - 08-30-2014, 09:34 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 08-30-2014, 11:17 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 08-30-2014, 09:20 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by HomeMadeAudioProject - 08-30-2014, 10:54 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 08-30-2014, 11:14 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by HomeMadeAudioProject - 08-30-2014, 11:30 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 08-31-2014, 08:20 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by HomeMadeAudioProject - 08-31-2014, 08:46 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 08-31-2014, 11:06 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by buca33 - 08-31-2014, 01:59 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by HomeMadeAudioProject - 08-31-2014, 02:01 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by Dragan100 - 08-31-2014, 03:48 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 08-31-2014, 04:31 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 08-31-2014, 07:18 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by HomeMadeAudioProject - 08-31-2014, 08:11 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by euronymous - 08-31-2014, 08:42 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by HomeMadeAudioProject - 08-31-2014, 09:25 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 08-31-2014, 09:31 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by euronymous - 09-01-2014, 05:44 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by HomeMadeAudioProject - 09-01-2014, 07:30 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by Dragan100 - 09-01-2014, 12:33 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by buca33 - 09-01-2014, 01:52 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by Dragan100 - 09-01-2014, 05:16 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by HomeMadeAudioProject - 09-01-2014, 06:09 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by Dragan100 - 09-01-2014, 06:55 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by HomeMadeAudioProject - 09-01-2014, 08:33 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by Dragan100 - 09-02-2014, 12:40 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 09-02-2014, 07:29 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by Dragan100 - 09-02-2014, 07:41 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 09-02-2014, 08:20 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by HomeMadeAudioProject - 09-02-2014, 09:02 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by Dragan100 - 09-02-2014, 11:42 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by Dragan100 - 09-03-2014, 01:17 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by HomeMadeAudioProject - 09-03-2014, 05:20 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 09-03-2014, 06:41 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 09-06-2014, 09:56 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 09-06-2014, 10:29 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by Marshall - 09-06-2014, 09:31 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 09-07-2014, 09:03 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by HomeMadeAudioProject - 09-07-2014, 09:38 AM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 09-07-2014, 12:28 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 09-07-2014, 01:49 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by Marshall - 09-07-2014, 02:45 PM
RE: LME49810 + EF Amp - by TDA - 09-08-2014, 11:24 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)