Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Interesantni, poucni i zanimljivi klipovi
Priča o domaćem računaru "Galaksija"

https://www.youtube.com/watch?v=P_psClkqRpA

Sa puno zanimljivih tehničkih detalja. Za neke nisam ni znao, mada sam te "Računare u vašoj kući" iz janura 1984. god. znao skoro napamet Smile
  Galaksiju nisam pravio, ali sam imao priliku da jednu oživim, koja je bila potpuno mrtva, a prošla je puno ruku, stigla i do BG, ali ništa nije radilo na njoj. Ispostavilo se da je na gomili mjesta bilo prekida na adresnim i data magistralama, prma EPROM-ima i RAM-u, od silnih pokušaja lemljenja i "popravljanja" lemova... a ploča je bila jednoslojna (pravljene su ovdje u Banjaluci, u "Rudi Čajavec"-u). Nakon 2 dana krpljenja, sve je proradilo.

  Prije par dana vidjeh da je sad snimljen i dokumentarac o Galaksiji pod nazivom "Galaksija - računar koji je odbio da umre". Navodno ima ljudi koji i danas pišu nešto za Galaksiju, i pojavljuju se neke nove igrice, što mi je prilično nevjerovatno i simpatično.
Voja Antonić i Dejan Ristanović su u to doba napravili čudo, ali im to nikad nije bilo priznato, a pogotovo ne nagrađeno, na bilo koji način.
KIT kompleta za gradnju Galaksije je prodato 8000 kom. što je prevazišlo i najoptimističnije pretpostavke, koje su se kretale od 50 do 500.

  Valjda će se negdje moći uskoro i pogledati taj dokumentarac...

Premijera je bila 13.12.2021.
Reply


Messages In This Thread
RE: Interesantni, poucni i zanimljivi klipovi - by ognjan - 12-27-2021, 04:44 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 8 Guest(s)