Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
(10-28-2019, 12:48 PM)Ebe Wrote: Ja sam pre sadasnjeg vozio mazdu 3 (2005) na TNG. Auto sam kupio bez uredjaja i ugradjen je novi sekvent po PS-u, sve sa onom kapalicom za neko posebno ulje koje podmazuje ventile. Posle 3 godine se upalio check engine. Izgoreli su ventili. Morao sam raditi glavu, menjati sve ventile i staviti novi TNG uredjaj jer za postojeci se nisu vise mogle naci dizne. Navodno su one prouzrokovale stetu.
Auto je vrlo brzo stavljen u oglase i kupljen drugi, dizel. Za sad je sipaj i vozi.
Veliki problem je nestrucno podesavanje TNG-a, u slucaju da se to ne uradi kako treba naravno da ce se sprziti ventili... automobil moze da ide "bez ikakvog problema" a da smesa nije odgovarajuca i da dodje do toga sto si rekao... ja bih za ovaj slucaj rekao da nije dobro podesena smesa. Check engine hoce iz razlih razloga da se pali, mora se videti sta prijavljuje kao gresku i da li to moze imati veze sa plinom, npr. lambda sonda ako prijavljuje da nesto nije u redu sa smesom i ako se ignorise eto ti sprzenih ventila...

(10-28-2019, 01:33 PM)Аритон Wrote: Pakonja, kako plin dihtuje i podmazuje sic i hladi vodjicu i telo ventila?
Šta podmazuje i dihtuje sagorevajucu kariku na klipu kada se vozi na plin?
takodje koju nazovi oktansku vrednost ima plin i da li je motor koji je projektivan da radi na benzin ima odgovarakuci napadni ugao klipa u donjoj mrtvoj tacki za rad na plinu?
plin i metan bese imaju naziv alternativno gorivo ili gresim?
koliko sam upucen kvalitetniji plinski uredjaji (motor) ne rade kroz ceo opseg obrtaja motora samo na plinu.
mozda zbog ovih gore pitanja, moram naci datashet da proverim....
Postavio si dobra pitanja, slicna sam i ja postavio pre nego sto sam se odlucio da kupim auto sa plinom ali nisam dobio konkretne odtovore... Onda sam pitao taksiste koji masovno voze na TNG-u da li imaju problema - i svi do jednogu su se samo nasmejali i rekli da imaju problema ne bi ih ugradjivali...
Isto tako, ne podnose svi motori TNG kako treba, u neke nije preporucljivo da se ugradjuje, zato i jeste kako kazes alternativno gorivo, ali gorivo koje se masovno koristi bez vecih problema (ako je ugradjeno i podeseno kako treba). Znam da novi Opeli imaju foru da ukoliko zelis da ugradjujes TNG u auto moras da im to naglasis da urade "pripremu" a tu ide i drugacija glava od klasicnog benzinca, to ide u prilog tome sto si pitao oko podmazivanja ventila (hladjenja). Verovatno stavljaju kvalitetnije ventile i siceve ventila posto u klasicnom benzincu mogu da stede na materijalu ali ovde ne... Smile
Inace, plinski uredjaj radi non stop na plinu ako su uslovi odgovarajuci (izuzev prvog paljenja i dok se isparivac ne ugreje, do tada radi na benzin). Ako opadne pritisak plina onda se prebacuje na benzin. Mozda ima nekih modela gde na visokim obrtajima prebacuje na benzin, ali to nije slucaj kod mog uredjaja. Imas motore iz VW grupacije FSI, TFSI i varijacije na tu temu koji imaju direktno ubrizgavanje benzina iznad klipa (kao dizeli) i oni MORAJU da trose i benzin i plin u isto vreme kako se ne bi zeznule dizne. I to me nervira jer sam zeleo neki VW da uzmem a svi sada imaju te motore i onda mi se ne ugradjuje plin u njega kad trosi i benzin i plin...
Sto se tice podmazivanja ventila, ako ne gresim, ono je obavezno kod motora koji nemaju hidropodizace, dok kod ostalih sa hidropodizacima nije neophodno ubaciti mazalicu, tako su mi bar rekli kada sam pricao sa ljudima koji ugradjuju plin. Bas su mi spomenuli Mazdu i generalno japance, da stariji modeli nemaju hidropodizace i da je tu obavezna mazalica (morao bih da proverim informaciju).

Sve u svemu, slazem se da je to alternativno gorivo, i da to otvara mnoga pitanja, ali iskustveno gledano nema problema (ja gledam po mom iskustvu jer najvise verujem sebi). Kada se jednom podesi kako treba sipas i vozis za male novce... Smile
Reply


Messages In This Thread
RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by pakonja - 10-28-2019, 02:40 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 50 Guest(s)