Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
(10-28-2019, 12:48 PM)Ebe Wrote: Ja sam pre sadasnjeg vozio mazdu 3 (2005) na TNG. Auto sam kupio bez uredjaja i ugradjen je novi sekvent po PS-u, sve sa onom kapalicom za neko posebno ulje koje podmazuje ventile. Posle 3 godine se upalio check engine. Izgoreli su ventili. Morao sam raditi glavu, menjati sve ventile i staviti novi TNG uredjaj jer za postojeci se nisu vise mogle naci dizne. Navodno su one prouzrokovale stetu.
Auto je vrlo brzo stavljen u oglase i kupljen drugi, dizel. Za sad je sipaj i vozi.

(10-28-2019, 01:33 PM)Аритон Wrote: Pakonja, kako plin dihtuje i podmazuje sic i hladi vodjicu i telo ventila?
Šta podmazuje i dihtuje sagorevajucu kariku na klipu kada se vozi na plin?
takodje koju nazovi oktansku vrednost ima plin i da li je motor koji je projektivan da radi na benzin ima odgovarakuci donji napadni ugao klipa za rad na plinu?
plin i metan bese imaju naziv alternativno gorivo ili gresim?
koliko sam upucen kvalitetniji plinski uredjaji (motor) ne rade kroz ceo opseg obrtaja motora samo na plinu.
mozda zbog ovih gore pitanja, moram naci datashet da proverim....
ja onako, u prolazu...

TNG je ekvivalentan oktanskom broju 100-110, zavisno od zimske ili letnje smeše goriva i idealno je gorivo za motore sa obrađenom glavom motora, koji imaju povećan stepen kompresije jer je glava kraća. Tu je sa benzinom 95 vrlo moguć problem detonacija i kratkog veka motora, sa TNG je kod takvog normalna vožnja sa većom snagom od deklarisane.

Problem ventila je postojao kod "olovnih" benzinaca, gde je tetraetil olovo podmazivalo vođice. Kod "bezolovnih" je to rešeno već zbog samog benzina.

Problem ne pedantne ugradnje i podešavanja TNG je obično razlog za neko oštećenje motora. TNG je "gospodin" koji zahteva pedantnu ugradnu i precizno podešavanje, a nije ga tek tako lako podesiti. Treba znanja i strpljernja.
Oštećenje motora se događa i kod benzina i kod dizela, posebno ako je iz bilo kog razloga osiromašen odnos goriva prema vazduhu.

Kad vidim "majstora" kako buši usisnu granu, tako da aluminijumski špon upadne unutra i ode pod ventile, čekićem bih ga po glavi!
To je PRVI i nasčešći razlog progorevanja siceva ventila jer ostaci bušenja kad-tad završe pod ventilom.
Što se ne zapitate zašto vam UVEK kod TNG progori usisini a ne izduvni ventil? Pa zbog ostataka bušenja naravno.
A drugi razlog je siromašna smeša jer vlasnici vakuumskog TNG uređaja vole malo da zavrnu ono "šrafće" pa ga samo jednom zategnu na autoputu i doviđenja za sedišta ventila ili gore od toga.
Kod sekvencijalnog je razlog obično neki "falš" vazduh koji se provuče nekud, ili eventualno loša propusnost dizni, filtra i slično, tj. opet manjak goriva i višak vazduha.

Kod benzina i dizela se takođe događa osiromašen odnos gorivo-vazduh, sa opet posledicama progorevanja sedišta ventila, zaribavanjem vođica ili slično.

Prvi indikator se odmah primeti po primetnoj promeni rada na "leru" kod TNG i lako ga je primetiti, onda auto i ne ide baš najbolje i ima blago plavičast dim na izduvu (ne onako plav kao kad troši ulje, već bledo plav).
To je znak manjka goriva i viška vazduha i vrlo brzo može dovesti do progorevanja ventila pa do čak otvaranja rupa po klipovima. Važi za sve tri nabrojane vrste goriva.

Moje iskustvo sa TNG je sledeće:
- dva motora 1.1 u Jugu, 14 godina, na vakuumski TNG i svaki prešao preko 300kkm pre prodaje,
- Nissan Primera 1.6 16V 650kkm i još se vozi samo kod drugog vlasnika, motor nikad otvoren, pre 18 godina mu je istruleo rezervoar za benzin i radi od tad samo na TNG i to običan vakuumski,
- Saab 900s 2.0 16V sisavac, sekvencijalni Stag 4, vozim ga isključivo na TNG već sedmu godinu, upravo je prebacio 400kkm bez otvaranja motora.

Sve nabrojano sam vozio približno u dva režima: ler-patos, bez žaljenja šibao kao magare, osim kad se mora drukčije. Nikad nikakvih ozbiljnijih problema sa motorom, jedino normalno održavanje: ulje, filtri i ostalo...

Svaki je bio podešen tako da uvek ima dovoljan dovod goriva i radije nijansu obogaćen nego osiromašen.

Kada je ispravno podešen, auto na TNG mora da ide najmanje skoro isto kao na benzin, a kod vakuumskog se lako može namestiti da ide bolje nego na benzin.

I sad ćete me ubediti da TNG skraćuje vek motoru!
Korpus delikti je rekao sve i stavio tačku na priču o TNG.

Par njih sa foruma zna kako vozim svoje automobile. Šibanje po gasu bez milosti i to traje i traje i traje. Obično vozim dok se sav ne potroši do raspada i posle ga prodam super jevtino i još uvek u voznom stanju.
Kvarovi uglavnom oko vešanja i tako to oko donjih postroja.
Motori: nikad ništa ozbiljno.

Pre će biti da treba da se zapitate kakvi "majstori" vam pipaju oko motora ili da li vam ugrade dovoljne dovode TNG prema klasi motora koji vozite...
Reply


Messages In This Thread
RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by Macola - 10-28-2019, 02:36 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 53 Guest(s)