Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
Aco,

Imam bogato (i vrlo zadovoljavajuće) iskustvo sa TNG na više automobila i preko milion kilometara na isto gorivo.

Nema ti to veze sa radom na TNG, čim potvrđujem priče: Branka Tod, EmiSar-a, Ninje i tako dalje.

Motor na jugu je pravljen za korišćenje olovnog benzina. U olovnom benzinu, osim aditiva koji povećavaju oktanski broj, jedan od ključnih olovnih sastojaka je služio za podmazivanje vođica ventila.
Noviji motori koji su predviđeni za rad sa bezolovnim benzinima imaju drugačije materijale vođica ventila, te su automatski povoljniji za rad sa TNG.
TNG nema te aditive i "olovni motori" su unekoliko osetljiviji od "bezolovnih" na upotrebu TNG.
Ta "osetljivost" nije bog-zna-šta velika i lako se prevazilazi optimalnim uslovima sagorevanja TNG u "olovašima".
Sva je priča samo u kvalitetnoj podešenosti motora koji radi na TNG, gde je potrebno da tolerancije na sistem paljenja (njegovu ispravnost i podešenost) i podešenost smeše, budu strožije nego kod rada na benzin.

Međutim, višedecenijsko iskustvo raznih korisnika TNG beleži i različite utiske o tome. Neki su oduševljeni (poput mene), a neki pak smatraju da je to vrlo problematično gorivo (poput onih koje su regleri motora osakatili)...

Naravno, ne radi se ni malo o samom TNG, već o majstoru koji je konačno podesio motor posle ugradnje TNG.

TNG je "gospodsko" gorivo, tj. zahteva da sve bude u savršenom redu oko smeše i sistema paljenja, kao i samog dovoda TNG (isparivač i ostalo uz njega), i u tom slučaju nikakvih problema sa motorom nema, čak mu naprotiv raste upotrebni vek zbog izostanka taloga i gareži (koji su na benzinu neizbežni), i ge vrlo često na čelu klipa garež postane izvor "površinskog paljenja" (stručni termin) i posledično uzrok detonacionog sagorevanja sa havarijskim ili posledicama skraćenja radnog veka motora.
Svakako da se na dobro podešenom motoru ni na benzinu ne javljaju te nuspojave, ali pošto benzin toleriše lošiju podešenost (taman koliko da neiskusan ne primeti skoro ništa), onda je opet uzrok tih pojava loša podešenost i na benzinu.  
Na TNG je sasvim primetna mnogo manja tolerancija na podešenost, i to je prvi znak da se mora odmah preduzeti nešto oko toga.
------------------------------------
Moje iskustvo je sledeće:
-Yugo 60, 1.1L, dvogrli elektronski "karterweber", podešavanjem Jugo napucan na možda 70-tak KS, sa dva motora, sojeručno pregaženo 650.000Km sa istom školjkom, i to isključivo na TNG.
Oba motora su bila domaći DMB, prvi je u sasvim radnom stanju zamenjen posle 320.000Km zbog toga što je počeo da troši iznad 0.5L ulja na 100Km, drugi, takođe DMB (polovan, "slovenac") je pregazio kod mene 330.000Km bez remonta, prodat nekom klincu pošto je školjka počela da se raspada, klinac ga sredio, prodao drugom klincu. I kako sam načuo, ovaj drugi ga je prikucao u banderu, srećom bez povreda, i tu je teget jugiću došao definitivan kraj. Nemam pojma koliko je posle mene kilometara pređeno, jer se radi o dodatne možda tri-četiri godine posle mene. U svakom slučaju onaj isti motor je ostao u njemu.
Vozio sam ga samo na dva načina: ler i patos (u prevodu j* sam mu kevu i vadio dušu, i to sve vreme, i svakom autu), ali srećom imao vrhunskog maestra za motore, koji ga je na svakih 50-tak hiljada malkice slušnuo i popravio nijanse podešenosti.
Autić koji je prošao od Ilirske bistrice do Kavadaraca, i jedne jedine sekunde me nije ostavio na putu (ni jedan me nije tako, bez ijednog kvara na putu poslužio, otkad vozim, a dugo dugo vozim). I ko mi kaže da je Jugić s*anje od auta, može slobodno da mi malo tiiiit!
Malo se uloži u vešanje i sve oko reglaže uradi na vreme i to služi kao budalu ona stvar: ključ u bravu, gorivo u rupu i ende, stižeš gde si hteo, a o udobnosti i opremi neću ni da raspravljam jer u toj cenovnoj klasi je i više nego dovoljna...
Mnogi moćni strani automobili su sa tolikom kilometražom i takvim silovanjem daleko ranije završili pod presom.

-Druga sprava je bio Nissan Primera, 1.6XLS, 16W, dvogrli karburator, kome je benzin bar 10 godina bio nepoznat pojam (raspala je se kompletna benzinska instalacija i rezervoar između ostalog). Tj. čim sam prvi put ukapirao da to pali na -27*C kao mina,  benzin više sunuo nisam. Naravno, suvoća benzinskog sistema ubrzo ima sasvim jasne posledice po isti :-).
Tom autu mi je jednom crkao komutator paljenja, jedan homokinetički zglob i jedan menjač. Lično skokao preko 400.000 njim a sumarno je auto "natovario" iznad 680.000Km, i da ne poveruješ, još se vozi a ni lanac na motoru nije nikad promenjen, naravno i dalje radi isključivo na TNG. Sadašnji vlasnik ga je limarski sredio i služi se njim bolnica-kuća, jer u bolnici radi, i ponekad ode njim na svirku pošto je harmonikaš. Prethodno je imao Audi 80 "jaje" i po njegovom iskustvu je ovaj drugi klasa iznad... Potrošnja TNG, na otvorenom, kod tog sjajnog motora je reda oko 7.5L na otvorenom pri 120Km/h. U gradu svega oko litar više. Definitivno manje nego kec ili jugo u istim uslpovima, a pri tom 98KS.

-Treće TNG iskustvo je sadašnji Saab 900s, 2.0, sisavac, 131KS, sekvencijalni TNG "Stag 4". kupljen prošle godine sa 280.000Km, u međuvremenu pređeno oko 40.000Km. Još ga vozim i zadovoljan sam.
-----------------------------------

Automobil, koji je ispravno podešen na TNG, MORA da ide skoro isto kao što je NEKADA išao na benzin, razlika je jedva primetna i to samo kod naglog dodavanja gasa u prvih par sekundi, inače ako nije tako, NEŠTO OZBILJNO NIJE U REDU SA REGLAŽOM MOTORA!
(velikim slovima ne želim da vičem, već ekstremno naglašavam stvar od vitalnog značaja)
Ko ima uslove da izvrši podešavanje na motornoj kočnici, može utvrditi oko svega 5% manje maksimalne snage u odnosu na idealno podešen benzin.

Zašto "nekada na benzin"?
Zato što posle ugradnje TNG u bilo koji auto, ugrađeni elementi neminovno smanjuju promet vazduha, tim automatski kvare nominalnu podešenost na benzin, i auto više ne ide na benzin kao što je išao, osim ako ga vešt majstor ne optimizuje na nove uslove (ponovno podešavanje ispravne smeše za benzin).

Kod karburatorskih sistema se za nijansu smanjuje nivo plovka u karburatoru, zato da bi se iz novonastale prebogate smeše namestila optimalna, jer elementi za TNG, koji god bili (dizna zabušena u karburator - bolja verzija, ili nadploča, koja je majstorima ugrađivačima jednostavnija i lakša, ali lošija verzija), neminovno umanjuju poprečni presek i promet vazduha kroz difuzor. Smeša benzina postaje bogatija od potrebne, i auto ide na benzin lošije nego pre.
Kod sistema sa ubrizgavanjem se malo toga može po tom pitanju učiniti, osim ako nemaš majstora koji je sposoban i zna da prepravi digitalnu mapu.

Ugao pretpaljenja OSTAJE ISTI za oba goriva, tj. kao na benzin. Pomeranje toga za TNG je predrasuda onih koji ne znaju dovoljno!

Podešavanje samog TNG (karburatorska verzija) je naoko laka stvar, međutim, pošto to gorivo može da radi (kao i benzin) i sa siromašnom i sa bogatom smešom, i razlika se primeti najpre na hladnom startu motora, i po tome kako ide, a to baš nije tako lako izmeriti, podešavanje TNG u stvarnosti zahteva znanje, dobar osećaj ili instrumente, i nekoliko iteracija u nekoliko desetina sati korišćenja.
Možeš komotno smatrati da se trenutno na našim putevima nalazi možda preko 90% loše podešenih "karburatorskih"
TNG vozila. Odnosno, neznanje oko toga je kod nas u takvoj meri visoko da postaje opasno, a i većina vlasnika voli da malo okrene "onaj šraf", ne bi li bili pametniji i od možda dobrog majstora...


-Posledice bogatije smeše TNG su: viša potrošnja, auto lošije ide, lakše pali na "minusu" napolju i ne havariše motor.

-Posledice siromašne smeše TNG  su: auto više troši (i ako smo mu "zavrnuli" TNG), naravno lošije ide i teže pali na minusu.
Ali najstrašnije posledice su druge prirode.
Siromašna smeša se odlikuje vrlo visokom temperaturom sagorevanja i značajnom sklonošću prema detonacionom sagorevanju kod viših režima (a to se tada zbog dovoljne buke motora NE ČUJE). TNG takođe teško detonuje pri nižim režimima jer mu je tačka paljenja ekvivalentna benzinima reda 100-110 oktana.
-------------------------------------------------

Posledice siromašne smeše upravo gledaš na svom klipu.
temperatura sagorevanja je bila previsoka zbog siromašne smeše, vođica ventila pregrejala i sagorela ono malo podmaza (sa već prisutnim nedostatkom podmazivača iz olovnih benzina), zaribala, otkinula se i eto...
Dodatno detonaciono saorevanje je donelo stresne udare po svim elementima koji su izloženi pritisku sagorevanja (klip, mala pesnica, velika pesnica, radilica, ventili...)

Optimalnost smeše ja najlakše videti na svećicama posle nekih 5-6000Km.  Boja keramičkog izolatora treba da bude nešto svetlija od miš-sive. Drugačije boje ukazuju na neoptimalno sagorevanje.

Pozdrav drugar, i gledaj da ti neko ko zna o tome podesi TNG, jer kad na TNG najbolje ide auto, onda i najmanje troši, i najverovatnije je da je smeša ok.

Naravno, postoji i druga moguća rekonstrukcija događaja, da sama vođica nije bila fabrički dobro napravljena (naprsline, šupljine i slično), što je opet sasvim bilo moguće u osiromašenoj i razlupanoj Zastavi, posebno posle 90-tih i bombardovanja 99. kada je se sklapao auto od onog što je bilo pri ruci, na žalost.

P.S.

Ono što drastično brže strada kod TNG nego na benzinu je izduvni sistem, i to se događa zbog taloženja vode u istom.

P.P.S.

Kada auto na bilo koje gorivo najbolje ide, što bi naš narod rekao "na vrh gasa", onda i najmanje troši jer je sve podešeno na optimum i stepen iskorišćenja goriva je najveći za taj motor.
Reply


Messages In This Thread
RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by Macola - 05-09-2016, 05:19 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 53 Guest(s)