Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
(01-30-2016, 02:14 PM)mikikg Wrote: Mislim da je razlika od realne i prikazene brzine kretanja tacno 5km/h, npr vozimo se realno 55km/h a prikazace 60km/h.
Skoro na svim automobilima je tako, i analogni i digitalni satovi isto rade, ne znam sto se to tako pravi.
Par puta sam to probao i uporedjivao sa brzinom koju mi pokaze GPS / navigator.

Jedino sto mi pada na pamet da se tako radi je to da bi imali kompenzaciju za brzinu ako se stavi veci precnik felne/gume, sa vecim precnikom pri istom broju okretaja tocka u jedinici vremena je veca brzina kretanja.

Satovi rade tako sto mere broj okretaja na osovini tocka i u tom smislu sat ne zna koliki je precnik tocka … ko zna mozda na novim automobilima ima da se unese preset ili iscitavaju preko nekog RFID-a iz gume precnik (isti oni bezicni senzori sto iscitavaju pritisak u gumi) da bi mogli tacno da izracunaju brzinu kretanja i prikazu na satu.

To su tzv. konzervativna merenja, koja smanjuju verovatnoću neprijatnih iznenadjenja, tipa radarske kontrole na putu (auto), odn. zakašnjenja na voz (satovi).
Ovde se na tehničkom pregledu auta to odstupanje meri na 60km/h i upisuje u protokol čiji jedan primerak dobija vlasnik. Pošto auto sme da nosi samo homologirane pneumatike, time se obezbedjuje i dovoljna tačnost merenja brzine u praksi. Ja to koristim da u CH na autoputu stalno vozim 130 km/h po brzinomeru (dozvoljeno je 120 km/h, a od merenja se odbija 6 km/h) i do sada me ni jedan radar nije slikao, bezo obzira da li su mi gume bile nove ili na minimumu profila.

Inače, brzina automobila se meri u menjaču, odn. pre diferencijala da bi se izbegao uticaj razlišitog broja obrataja točkova.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by Braca - 01-30-2016, 06:55 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 56 Guest(s)