Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
(06-26-2015, 07:12 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: biće onda da je do mojeg oka...

Ako misliš na snimak koji sam postavio, odmah ispod sam objasnio da su oba Rafala na početku snimka RC modeli (čini mi se da su baš Rafali bez obzira na jedan motor jer su RC modeli).
Sa njima je lako praviti gadne manevre.
Ti modeli su veliki oko par metara i imaju dosta veći potisak nego što su teški (što i nije poseban problem na tako malom modelu).
Zahvaljujući vektorskom potisku i tako moćnom motorčetu, ta dva modela bukvalno mogu da lebde u mestu.
U realnoj verziji pravi Rafal to ne može ni pomoću crtanog filma jer mu je odnos potisak/težina ispod 1 :-)

Zaokret na 0:37 sa snimka je nemoguć sa ljudskim bićem u avionu i sa normalnom veličinom aviona, ako bi se svi delovi te putanje uvećali srazmerno sa veličinom aviona u odnosu na RC model, a vreme putanje da ostane isto.
Završio bi se kao smeša srca, pluća i jetre, otprilike u oblasti gde je nekad bilo debelo crevo :-)

Što se tiče tromosti u vazduhu MIG29 vs Rafal vs Eurofajter, sve zavisi koji MIG29.
MIG29 je doživeo baš veliku količinu modifikacija od osnovnog modela i ima ih od onih koji su tromiji od Rafala i Eurofajtera, do onih koji su nadmoćniji.

Od osnovnog 29 sa klasičnim mogućnostima, preko da kažem "teretne" verzije K , pa do M verzije i među njima verzija sa 3D vektorskim potiskom i servo komandama.
Ovaj poslednji je već veoma nezgodna igračka za Rafala i Eurofajtera. Nešto sumnjam da bi se tek tako kačili sa njim u vazduhu.

Sva tri su avioni sličnih gabarita, mada je MIG29 duži možda oko 2 metra i teži možda tonu i nešto od oba.

Manevarske sposobnosti zavise od dosta faktora: odnos potisak/težina, ukupna aeropovršina aviona, posedovanje vektorskog potiska ili ne, veličina upravljačkih površina i njihovi položaji (poput kanara i slično), ukupna težina i veličina aviona, sposobnost materijala da podnesu G sile, ludaka koji je unutra, i td i td...

Oni SU27, 30, 35, 37, 47 i slični sa opakim manevarskim sposobnostima su baš ogromni avioni u odnosu na ova prethodna tri.
Tipično su oko 5-6 metara duži i oko 5-6 tona teži od prethodna tri (okvirno, da ne tražim podatke).
Kada se ova tri prethodna stave pored ovih Suhoja, izgledaju kao mladunče pored krupne mame.

Manevarske sposobnosti ovih ogromnih Suhoja se mogu porediti kao kada bi se omanjim kamionom poput "Turbozeta" izvelo isto što i sportskim automobilom osrednje veličine poput Porše 911.

Jednostavno, graniče se sa neverovatnim, a posebno to šta izdržavaju njihove noseće površine pri takvim manevrima!

Inače svi nabrojani (i mali i veliki) imaju strahovito snažne motore i moćan potisak. Odnos potisak težina se kreće od: 0.988 kod Rafala, do nekih preko 1.3 kod određenih Suhoja. (SU-47 ima čak 1.77 sa minimumom oružja i goriva)
Neki od tih Suhoja stvarno mogu da lebde u mestu sve dok su sposobni da održe ravnotežu.
Odnosno, svaki od njih sa potisak/težina >1 može teoretski, a i praktično kad se natoči malo goriva i bez naoružanja.

HMAP, evo ti jednog zanimljivog foruma gde možeš videti i upoređene gabarite raznih borbenih aviona:
http://forum.keypublishing.com/showthrea...READ/page4

Ima tamo i još toga zanimljivog jer znam da voliš avione.

Pozdrav prijatelju

P.S.

Ono što je najzanimljivije je da i MIG i Suhoj imaju superioran odnos performanse/cena u odnosu na bilo koji konkurentski zapadni lovac ili lovac bombarder :-)
Prava je šteta što Rusija nema para za razvoj poput USA. Imali bi mnogo toga da kažu...
Reply


Messages In This Thread
RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by Macola - 06-27-2015, 02:52 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 43 Guest(s)