Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
(06-24-2015, 05:44 PM)Macola Wrote:
Quote: 
Junkers je na neki način današnji BMW, a biša firma Meseršmit na neki način današnji Mercedes.
Obe firme su neka vrsta pramajke ovim današnjim fabrikama automobila...

Poput izuzetnog razvoja na temu zdravlja pilota u Junkersu, u firmi "Meseršmit" (Dajmler Benc) je urađen fascinantan napredak na distribuciji goriva i gasova na motoru.
Praktično još nekoliko godina posle Drugog Svetskog rata, "Meseršmit BF-109" je bio dugo jedini avion sa sistemom direktnog ubrizgavanja na motoru i pneumatsko-električnim računarom za dimenzionisanje smeše, a na osnovu: temperatura, visine, opterećenja motora i slično.
Jedini avion koji je imao samo jednu ručicu za komandu snage motora, svi ostali su imali dve ili tri: leptir, smeša, br. obr. kompresora.
I svi ostali su imali karburatore.

Prva "civilna" primena direktnog ubrizgavanja na automobilima je bila tek 1969. na mercedesovom sportskom kupeu 300.
Par godina kasnije je to uradio i "Volvo".
Samo da dopunim i korigujem nekoliko istorijskih podataka.
Junkers i BMW su uvek bile odvojene firme. Do I Svetskog rata glavni Junkersov proizvod su bili gasni bojleri za centralno grejanje, a onda je firma dobila i fabriku motora i aviona. U II Sv. ratu proizvodili su i avione i motore, u ove poslednje spada i JUMO213 (jedan od najboljih nemačkih klipnih motora), a vrhunac je bio njihov mlazni motor koji je pogonio ME262, prvi mlazni lovac na svetu. Isto tako, Junkers je razvio i proizvodio elektro-pneumatski kontroler za avionske motore. Prvi su serijski proizvodili benzinski motor sa direktnim ubrizgavanjem.
BMW je osnovan kao fabrika automobila i motora, a u II Sv. ratu su proizvodili zvezdaste avionske motore izuzetnih performansi. Njihov motor 801 je takodje imao direktno ubrizgavanje i kontroler. Vrhunac razvoja je bio motor snage 3000KS na visini od 11000 metara (!).
Meseršmit i Dajmler-Benc (Mercedes) su takodje zasebne firme, Slično kao i BMW, DBM je počeo kao fabrika automobila, a u II Sv. ratu glavni proizvod (pored vojnih vozila) su im bili avionski motori serije DB6xx, ugradjivani u lovce Meseršmit i bombardere Heinkel 111.
Prvi putnički automobil sa motorom koji je imao direktno ubrizgavanje benzina u cilindar (Mercedes 300SL) napravljen je već 1953. godine i, kao se vidi na priloženom slajdu (prezentacija na konferenciji MVM2014 u Kragujevcu), imao je spec. snagu od 50kW/dm3. Tu vrednost je DBM premašio tek nekih 40 godina kasnije uz pomoć mehaničkog kompresora.
Čuveni Rols-Rojsov avionski motor Merlin nije imao direktno ubrizgavanje benzina u cilindar, ali je u kasnijim varijantama benzin ubrizgavan u sistem nadpunjenja (supercharging), tako da se može smatrati pretečom danas još uvek dominantnog sistema ubrizgavanja benzina pred usisni ventil.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by Braca - 06-25-2015, 10:23 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 51 Guest(s)