Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
Malo me je zbunilo što pominješ kvačilo, jer tako nešto do sada nisam video na turbo punjačima. Pretpostavljam da se radi o membranskim aktuatorima na strani turbine i kompresora.
Mislim da oba motora koje pominješ imaju dvostepeni punjač Borg Warner R2S. Pogledao sam njegov opis i evo objašnjenja funkcije.
Na malom broju obrtaja motora (MRPM) glavnu ulogu ima manja turbina (bliža motoru), nazovimo je T1. Izduvni gasovi sa njenog izlaza idu na T2 (veću turbinu), ali ona ne može da obezbedi dovoljnu snagu za svoj kompresor. Kompresori su povezani na red, pri čemu T2 pogoni prvi kompresor do filtera. Sa porastom MRPM otvara se polako klapna ispred T1 tako da T2 dobija sve više energije i njen kompresor daje sve veći pritisak. Na najvišim MRPM turbinska klapna je potpuno otvorena i T1 dobija vrlo malo izduvnih gasova, a klapna u vazdušnom vodu se tada takodje otvara (mislim da je to ono što nazivaš kvačilom), tako da kompresor na T1 takodje skoro ništa više ne radi. Medjutim, T1 mora i dalje da se okreće (iako sporo), jer u protivnom kroz nju na istom mestu prolazi vreo gas koji će je vremenom oštetiti. Ako, recimo, njeni ležajevi imaju preveliki otpor, onda to malo gasa nije dovoljno da je okrene i šteta je neminovna.
Mislim da modifikacija koju praviš obezbedjuje upravo to, tj. da T1 ne stoji pri najvišim MRPM. Borg Warner ne kaže da li je dozvoljeno da T1 prestane da se okreće, ali po mojoj logici ona ne bi smela da stane, tim pre što je najbliža izduvnoj grani.
Nadam se da će ti ovo objašnjenje biti od pomoći.

Pozdrav

P.S. Upravo sam video tvoj post. Kod Mercedesa ta familija motora ima oznaku OM651.
Reply


Messages In This Thread
RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by Braca - 06-23-2014, 04:39 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 48 Guest(s)