Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
(05-03-2014, 07:01 PM)Aca93 Wrote: Na plinu je malo i igranje kad se frizira motor a i nije ok po meni...

Za normalnu upotrebu ok ali kad se gazi prebacis na benzin i reseno.

Nisu samo italijani pogodni za friziranje motora Wink

Nije to nikakav problem drugar, TNG je sjajno gorivo. Dobro podešen auto ide samo oko 5% slabije nego na benzinu, pri čemu to ne isključuje značajno pojačan motor, gde taj odnos ostaje i pri tako povećanoj snazi.

TNG ima ekvivalentnu vrednost oktanskom broju od oko 100-105 oktana, i dozvoljava veći stepen kompresije bez dodatnih aditiva.

Ima manju sklonost detonacionom sagorevanju, nego sadašnji standadni benzini, kada je smeša uredna u celom opsegu broja obrtaja.

Komotno se može reći da je TNG čak i prednost od momenta kada su zabranjeni benzini sa tetraetil olovom.
Naravno, prednost za obične smrtnike koji kupuju gorivo na stanicama za snabdevanje građanstva (za trke se već koriste posebne smeše i aditivi).

Bilo koji motor, od bilo kog proizvođača se može pojačavati na razne načine, ponekad i mnogo u odnosu na serijsku izvedbu.
Seti se samo Nissan Skyline, koga su "napucavali" do jezivih snaga sa njegovih svega 2400-2800 ccm, i to samo zato što taj blok motora i radilica mogu podneti 1000+KS a da dugotrajno prežive. Ili možda tojotice AR koju ima naš HMAP, koja je takođe ozbiljno "napucavana" samo tako...

Ne "tera" auto u sportske performanse blok klipovi i radilica, to ima svaki motor, sa manje ili više varijacija, već snabdevanje smešom i distribucija gasova, što će reći glava motora i napajanje gorivom.

Tu je od presudnog značaja količina punjenja i optimizovana smeša.

Ukupan promet goriva kroz motor je praktično merilo snage, gde je taj promet umnožak pojedinačnog punjenja (količina ubačenog goriva-smeše u cilindar) i broja punjenja u sekundi (broj obrtaja).

Ono što najpre "ubije" motor je siromašna smeša u nekom delu njegovog opsega rada, i što je najcrnje, to se može kod "napucanih" motora najpre pojaviti pri visokim režimima, gde to ne čuješ od već velike buke pri tom broju obrtaja.
Tada vozač nema pojma o detonacionom sagorevanju, a to je smrtonosno po motor, tj. drastično mu skraćuje upotrebni vek i naravno ne ide onako kako bi mogao.

To ne zavisi od vrste korišćenog goriva. Može se pojaviti kod raznih alkohola, preko benzina pa do nitrometan-metanola.

Sasvim uredno se može napraviti da motor bude ozbiljno "napucan" na TNG, a pri tom da na benzinu bude sasvim sličan, tj. da ozbiljno bolje ide na TNG nego serijska izvedba, sa onom istom razlikom od svega 5% kao i pre.
To je već umetnost onog ko ga sastavlja i pri tom tačno zna šta hoće.

Na ovom svetu se organizuju sportska takmičenja bukvalno na sve vrste ikad korišćenih goriva kod SUS motora, i najmoćnija za sada je smeša nitrometana i metanola u približnom odnosu 90:10% u korist nitrometana.

Za sada se na 8194ccm ostvaruje čak i do 10.000KS (top fuel dragsters).

--------------------------
Stara škola pojačavanja motora je se bazirala na značajnom povećanju kompresije (između ostalog), gde raste stepen iskorišćenja motora, ali to je tada podrazumevalo snabdevanje sa olovnim benzinima 98-100 oktana, kod kojih je mogućnost detonacionog sagorevanja (oktanski broj je vezan za temperaturu zapaljenja smeše) smanjivana tetraetil olovom i drugim aditivima.
Sada se više takav benzin ne može kupiti na standardnoj bezinskoj stanici.

Upotreba takvih i boljih benzina je postala rezervisana za sportska takmičenja i manje klipne avione. Avio benzini (plavi benzin u žargonu) imaju oktanski broj oko 130, i naravno da su olovni.

Razlika između detonacionog i običnog sagorevanja je takva da se obično sagorevanje razvija brzinom od oko 20 m/sek, dok detonaciono sa oko 200 m/sek, i deluje kao udarac čekića u čelo klipa (sa identičnim posledicama po: radilicu, ležajeve, bolcni itd...).

Samo malo siromašnija smeša ili manjak azota u usisanom vazduhu, eventualno visoka temperatura usisanog vazduha ili slojevi gareži unutar komore, i detonaciono sagorevanje je tu, podmuklo i brzo razara motor, a ne mora se uopšte čuti tek tako ušima...

U takvoj (sadašnjoj) situaciji snabdevanja gorivom, kada kupimo polovan auto iz "onih" vremena, sa višim stepenom kompresije, preostaje nam da vozimo TNG kada se k**čimo, a benzin samo kao pomoćno i poslednje sredstvo, jer pri sportskim režimima njegova upotreba postaje razorna po motor.
I tu se radi samo o višoj temperaturi zapaljenja TNG.
-----------------------------

Ovo što sam pisao nije nikakva replika tebi, niti bilo kom drugom, već samo skup korisnih informacija, ujedno i objašnjenje Buci 33 zašto mu motor sa višim stepenom sabijanja ide bolje na TNG nego na benzin.

Pozz

P.S.

Ono što zaboravih da napomenem je da: na detonaciono sagorevanje, tj. oktanski broj i siromašnu smešu, osetljiviji su motori sa kraćim hodom klipa i širom komorom, u šta spada i Alfa koju Buca namerava kupiti...

Oni koji imaju manji prečik klipa i duži hod, manje su osetljivi na to, i pored bitno većeg pređenog puta klipa i većeg habanja, često vek zna da im bude duži zbog manje šanse detonacionog sagorevanja...

I još nešto oko snage koja se može razviti sa TNG:
Bez obzira na manju kaloričnu vrednost goriva, to ne umanjuje mogućnost postizanja ogromnih snaga na SUS motorima.

Dokaz za to je upravo nitrometan kao gorivo, u najjačim "mašinama" na planeti:

Citat:
"While nitromethane has a much lower energy density (11.2 MJ/kg) than either gasoline (44 MJ/kg) or methanol (22.7 MJ/kg), an engine burning nitromethane can produce up to 2.3 times more power than an engine burning gasoline."

Uzeto odavde: http://en.wikipedia.org/wiki/Top_Fuel

Inače kod TNG je ta slika ovakva:
citat:
"Njegov oktanski broj se kreće u rasponu 90 ÷ 110, a (gornja) toplotna moć mu je između 25,5MJ/dm3 (za čisti propan) i 28,7MJ/dm3 (za čist butan) - u zavisnosti od sastava."

Preuzeto odavde: http://sr.wikipedia.org/sr/Te%C4%8Dni_naftni_gas

Ponovo pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by Macola - 05-03-2014, 08:24 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 41 Guest(s)