Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Aca93" data-cid="18164" data-time="1389881733">
<div>
<p>I snaga daje udeo u ubrzanju ne samo obrtni moment, bar neko moje misljenje...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>A sto kaze Macola za aerodinamiku (a i za ostalo) je tako, isto na mom predhodnom snimku clio ide kao bmw dok ne pocnu vece brzine onda posustaje.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Uh sto mi nestalo tinola pa nemam sta da radim :cry: valjda ce danas stici u radnji...</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>Snaga i obrtni moment su usko povezani.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Auto za brdske trke ima ogromni obrtni moment na nizim brojevima obrtaja i maksimalne brzine postize u nizim stepenima prenosa jer kod takvih trka je bitno ubrzanje. To ti je isto kao sa teretnim vozilima, ne idu brzo ali vuku ko volovi, pogledaj vucno-brzinske karakteristike nekog traktora snaga je mala, brojevi obrtaja niski ali moment je bolesno veliki, tako je i kod kamiona i autobusa i vojnih masina.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Auto za kruzne trke ima nize obrtne momente jer tu nema mnogo prostora za cesta ubrzanja jer nema uspona i lakat krivina kao na brdu i zato se tu vozi non stop pod punim gasom i na maksimalnim brzinama tj. snagama motora i retko se saltuje u nizu od pretposlednjg stepena prenosa.</p>
<p>A sto se aerodinamike tice, verovali ili ne retrovizor pravi najvece otpore zbog raznoraznih obstrujavanja vazduha i tome slicno.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ne znam da li znate sta je "launch control" na ozbiljnim trkackim automobilima. To vam je jedan prekidac koji podesava polozaj leptira na usisnom kolektoru i dozira gorivo tako da dovodi motor na broj obrtaja gde je maksimalan obrtni moment i tu su najmanji gubici u transmisiji i najbolje savladjivanje otpora kotrljanaj tocka tako da pogonski tockovi ne proklizavaju na startu trke. Zato cete retko videti da neko potpisuje na startu. Ovo je poceo Ferrary da ugradjuje u serijska vozila <a data-ipb='nomediaparse' href='http://en.wikipedia.org/wiki/Manettino_dial'>http://en.wikipedia.org/wiki/Manettino_dial</a>:)</p>
Reply


Messages In This Thread
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by BeliNinja - 01-16-2014, 04:40 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 41 Guest(s)