Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
(06-25-2021, 10:02 AM)branko tod Wrote: Prilicno glup izbor borbenog aviona koji uzima Hrvatska. On je sam vrh i verovatno
spada u 3-4 najbolja aviona u ovom trenutku. Osnovno pitanje je zasto kupuju taj
avion. Jedini potencijalni sukob bi mogao da se desi sa Srbijom. Mozda i sa BiH,
ali opet sa Srbskim delom. Oni ni nemaju avione, dok mi imamo Mig29, valjda 14
komada, glanc novih, samo 30 godina su stari. U direktnom sukobu Mig ne bi
prosao bog zna kako, ali imamo nove raketne kineske sisteme HQ-22.* Nisu bas
S300, ali su tu negde. Domet im je 100km, a maksimalna visina pogodka 27 km.
Te rakete mogu da skinu Hrvatske nove avione prilicno lako. Predpostavljam da bi
sa  Eurofighterima iz evroskih drzava prica bila drugacija, a evo zasto.
Da bi pilot bio pilot mora da ima 200-250 sati aktivnog naleta na tipu aviona u toku
godine. Plus simulatori, plus prve dve godine inteziniji nalet. Znaci da bi pobedili
Mig u borbi oko 500 sati naleta. Tu nastaje problem jer sat letenja ovog aviona
kosta oko 40.000 evra. Za 500 sati to iznosi 20 miliona evra. Ako morate da imate
25-30 pilota, koji bi trebali da imaju po 2500 naleta u toku deset godina, pa sami
racunajte koliko kosta puvanje najboljim avionom u regionu. A imaju iza ledja Nato.

*Ako jos rade jer vole da se prevrcu po putevima.
Da bi civilni avionski saobracaj mogao da leti preko odredjene zemlje, ta zemlja mora da ima svoju zastitu vazdusnog prostora ili da angazuje neku drugu avijaciju. Tako da mislim da nabavka aviona nije za borbu vec za ekonomski pogled
Reply


Messages In This Thread
RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by Jevrem - 06-28-2021, 09:01 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 55 Guest(s)