Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
(06-24-2021, 09:41 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: Hrvatska je odabrala opasnu letelicu:
.
https://youtu.be/CsVAO_U78Qg
.
pre desetak godina sam gledao i Eurofighter avion na avio susretu na Batajničkom aerodromu gde su prisustvovali i "Vrapci" iz Rusije. jesu Vrapci imali grupnu pokaznu vežbu,ali mi je Eurofighter na oko bio daleko brži,agilniji i upečatljiviji avion,zapravo i najjači po tom pitanju taj dan.
sad nakon 10ak godina (što i nije baš tako mnogo u avio industriji),nekako nemam utisak da su Rusi i blizu ovako upravljivim avionima,a pored toga ni nosivost čak i daleko većih SU aparata nije jednaka (manja je)  nego ovih "terijer" Francuza.  pored svega imaju bolje radare,pored veće nosivosti i dalji domet. ispada da sam bio baš žešći rusofil,pa shvatam da je Rusija po pitanju borbenih aviona ipak ne sam ispod Amerike (tu i tamo),nego još više ispod Evrope.

Za komšije je (bar po meni), po više parametara, bio bolji izbor Saab JAS 39 Gripen. Avion koji je savršeno "skrojen" za države "malih gabarita".
Oštar, dobro opremljen i predisponiran za manje države i vrlo kratke ili oštećene piste. Jako opasan avion za našu topografiju balkansku (kukuruzar).
https://www.youtube.com/watch?v=cs_LveWdSjE


Rafale i Eurofighter su stvarno sjajni avioni, ali teško da mogu biti dostojni protivnici avionu slične namene SU-35S.
Niti su brži, niti imaju veći dolet, niti su nevidljivi za radar (dometa 400km), niti van domašaja raketi R-77M (190+km), a o manevarskim sposobnostima tek nema svrhe raspravljati:
https://www.youtube.com/watch?v=w1FpQlAp2ak

Nemoj se zavaravati demonstracijom agilnosti pri većim brzinama jer je to za Rafale i Eurofigter maksimum koji mogu demonstrirati te to i demonstriraju.

SU-35 je supermanevarski avion i naravno da će tu osobinu demonstrirati, i to pri nižim brzinama jer se to tada i radi.
Ne bih potcenjivao njegovu agilnost pri većim brzinama, obzirom na odnos potisak/težina od 1.13 sa pola rezervoara (jer se na šorku ne stiže sa punim rezervoarom, osim ako te ne "nagaze" baš na poletno-sletnoj pisti :-).
Na raznim predstavama svako demonstrira svoj poseban adut, te otud predstave supermanevra a ne agilnosti u izvođenju valjaka i slično...

Nema nikakve veze sa rusofilijom ili rusofobijom, ali mislim da nisi najbolje obavešten o ruskim 4++ avionima i o SU57 koji je 5. generacije.
Čak je modernizovani MIG-31 iz 1981. postao preopasan protivnik za najveću većinu najmodernijih aviona (4 komada drže "front" širine 800km i 200km daljine).

Avion se bira prema konfiguraciji i gabaritima države i tek onda ima maksimalnu efikasnost.

Danas je dogfajt potisnut na račun "nevidljivosti",dometa radara i raketa, ali to sve važi samo u uslovima pojedinačnih čarki, ratovanja protiv znatno slabijeg protivnika i slično (mogu ja da izlupam Tajsona, pod uslovom da mu vežu ruke i noge :-).

U slučaju masovne šorke, u opštoj gužvi, najveći deo planiranja, podrške i organizacije pada u vodu (poznato ti je od pre tri decenije) i ako se spotkače države sličnih snaga, onda pobeđuje robusniji sistem naoružanja i ljudstva, bolji individualci kao vođe, bolje elektronsko ometanje, više (realnih) resursa i mnogo, mnogo sreće...

P.S,

I da, ameri će ratovati protiv rusa do poslednjeg živog evropljanina...
Reply


Messages In This Thread
RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by Macola - 06-25-2021, 02:31 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 54 Guest(s)