Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
(05-05-2021, 06:41 PM)ddanijel Wrote: U pravu si, u ovoj prici oko dizelgejta jeste u pitanju NOx ali sam se osvrnuo sve ukupno na zadate ekoloske norme u kojima prvo sto je meni bar upalo u oko su nerealna ocekivanja ako nista drugo onda za co2. Napravis crossover/suv koji izgleda kao kontejner kome su ugradjena 4 tocka, aerodinamika nikakva, i ocekujes nerealne emisije gasova jer tako propisuje euro6 i sledeci standardi. To bi bilo moguce kada bi takvi automobili trosili 2-3litra na 100km, a ti automobili u stvarnosti trose 7-8litra/100 i kao takvi ne mogu da emituju ono sto neko tamo ocekuje, jednostavno nemoguca misija . Najgore u svemu tome sto pritiskaju auto industriju gde danasnji automobili nisu ni delic ukupnog aerozagadjenja jer avioni, kamioni, brodovi trose nepojmljive kolicine goriva i neuporedivo vise zagadjuju i nikom nista.
Oko nedela auto industrije ćemo se lako složiti - meni su SUV trn u oku otkad su se pojavili. Potpuno nepotreban tip automobila, koji je marketing stvorio ciljajući na neke nezadovoljene infantilne želje muške populacije.
Konsekventnim oporezivanjem visoke potrošnje goriva, problem tih automobila bi se bitno ublažio, ali se politika pod pritiskom auto-lobiranja ne usuđuje da to uradi. Poređenja radi, međugradski autobus vozi 50 putnika s motorom iste snage kao kod mnogih "džipova".
U jednoj diskusiji na TV Kragujevac negde 2008. godine osporio sam razvoj tih automobila, a čuveni stručnjak za motore koji je tada radio u jednoj elitnoj fabrici u Nemačkoj i koga izuzetno poštujem, rekao je da oni samo proizvode ono što tržište traži. Međutim, tržište se stvara marketingom, koji deluje putem stimulisanja podsvesti, kao što je još 1923. godine u svojoj knjizi "Propaganda" opisao Frojdov sestrić Edward Bernays.
Na taj način, sve što su inženjeri do sada postigli usavršavanjem motora, marketing je višestruko poništio.

Statistika globalne emisije CO2 u sektoru transporta pokazuje da je drumski transport odgovoran za 75% emisije, a udeo automobila, motocikala i autobusa je 45%. Ukupan aviosaobraćaj emituje manje od 12%, a brodovi manje od 11% (podaci iz 2018. godine, v. prilog). Pritom transport čini 24% globalne emisije CO2, a ostatak je sagorevanje u ložištima svih vrsta (grejanje, termoelektrane, industrija itd.). Međutim, emisije CO2 iz avionskih motora su višestruko štetnije od onih na zemlji jer deluju na visinama iznad 10km. Nasuprot tome, veliki brodovi koriste najefikasniji pogon (dvotaktne sporohodne Dizel motore), pa je i emisija CO2 po jedinici transportovane mase najniža.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by Braca - 05-06-2021, 09:47 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 52 Guest(s)