Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
(11-25-2020, 05:13 PM)gimba Wrote:
(11-25-2020, 04:50 PM)BeliNinja Wrote: U F1 je bila zabranjena turbina Smile
Zadnjih nekoliko godina su opet aktuelni turbaci 1.6cm³ V6 sa preko 1000KS.

Nadovezao bih se na pricu oko motora za reli, i dodao bih samo jedno da su to preradjeni serijski motori. Kao i na kruznim trkama. Secam se kada sam pricao sa Andrejom Kulundzicem na Gocu kada je dobio novu Hondu Acord i rekao mi je da je tu motor od 2000cm³ atmosferac sa preko 300KS i da imaju ogranicenje na 8000 min‐¹.

U F1 su namenski motori, u dragracing (ono sto je Macola okacio) su takodje namenski specijalno pravljeni motori.
To u Grupi B nije imalo veze sa serijskim motorom. Osnovno pravilo Grupe B je bilo da mora da postoji 400 automobila da bi mogli da se voze na reliju. Zbog toga su firme razvijale prvo auto za reli, kao npr. Lancia Stratos ili Lancia 0-37. Tu niceg serijskog nije bilo, bukvalno niceg. 
Ferrari je napravio 288GTO namenjen za grupu B i ima ih samo 270 komada na celom svetu. Nikada nisu ucestvovali jer je Grupa B ugasena 1986 godine. Porsche je napravio 959 takodje za tu grupu, pa se kasnije taj auto pojavljivao na Dakar reliju. 
Tu od serijskog nije bilo ni S. 😁
Lancia 037 cak nije ni napravljeno 400 komada vec samo 200. Kad su dosli ljudi iz FIA da vide Lancie, pitali su zasto ima samo 200, a ne 400. Italijani im odgovorili da nije vise moglo da stane na parkin i da su ostalih 200 na drugom parkingu. Kada su krenuli da vide automobile na drugom parkingu, italijani ih svrate u kafanu da malo pojedu nesto i da popiju dok nisu prevezli svih 200 automobila na drugi parking. Ljudi iz FIA posle rucka odu na taj famozni drugi parking kad eto jos 200 Lancia. 🤣 Taliano dasa mafia shpageti. 
Ta ista Lancia 037 je pobedila nepobedivi Audi quatro, a imala je samo zadnju vucu i mnogo manje snage. Opet italijanske prevare ali osvojise titulu te god.

Takodje i taj Kulundzicev Accord od serijskog ima samo S. 😁 Mozda je blok serijski, sve ostalo je dalekoooo od serijskog. I to je ograniceno na tih preko 300 konja inace.....odose konji u nebesa.

Pa i napisao sam preradjen serijski motor Big Grin

Kad pominjem serijski, mislim na osnovne delove a to su blok i glava. I kad sam to pomenuo mislio sam na izdrzljivost ta dva vitalna dela jer posle tjuniranja taj blok i glava trpe znatno zesce rezime od seriskog automobila. Zamisli kolike su sile na lezajevima radilice i koliko trpe kucista lezajeva. Ili kolike su sile pritiska u komori za sagorevanje. Sve to moraju da podnesu upravo serijski blokovi i glave. Naravno da su izmenjeni pokretni delovi i prateci agregati u odnosu na serijske jer to je sustina tjuniranja, bregasta, ventili, opruge, klipovi, klipnjace, radilica, zamajac, ubrizgavanje, suvi karter sa spoljasnjom pumpom za ulje itd, itd... 

Za F1 kao i za dragstere  drugacije se konstruisu i glava i blok sa ogromnim kucistima lezajeva za radilicu i drugacijim kanalima za rashladnu tecnost u glavi. Primenjuju se i dodatni lezaj za aksijalne sile na radilici zbog ultrabrzog rada spojnice sa ogromnim udarima zbog veceg broja lamelica....

P.S.
Evo ga famozni motor iz Lancie 037 https://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_Twin_Cam_engine

"The engine was produced in a large number of displacements, ranging from 1.3 to 2.0 L (1,297 to 1,995 cc) and was used in Fiat, Lancia, Alfa Romeo, SEAT and Morgan cars. The Fiat Twin Cam engine has been widely used in motorsport and has been the most successful engine in the history of the World Rally Championship.....
The engine uses the block of the OHV 124-series unit first found in the Fiat 124 with some modifications to accept the belt drive for the camshafts.... "
Reply


Messages In This Thread
RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by BeliNinja - 11-25-2020, 05:45 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 58 Guest(s)