Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
Upravo je izašao završni izveštaj Predstavničkog doma u SAD o 737 MAX:
https://transportation.house.gov/imo/med...elease.pdf

Potresno štivo o kriminalnom ponašanju Boinga i isto tako kriminalnom nemaru i nesavesnosti FAA (državne agencije za avio-saobraćaj).
Ne morate da znate mnogo o tehnici aviona da biste shvatili težinu donje konstatacije:
"AOA Disagree Alert – Boeing concealed information from the FAA, its customers, and pilots that the AOA Disagree alerts were inoperable on most of the 737 MAX fleet, despite their operation being “mandatory” on all 737 MAX aircraft. To date, FAA has failed to hold Boeing accountable for these actions."
U prevodu, Boing je lagao o kritičnom tehničkom problemu, a FAA (država) ni do današnjeg dana ništa nije preuzela.
Na pitanje da li je Boing nešto naučio iz tog skandala, anketni komitet na jednom mestu piše:
"However, Boeing does not appear to have fully accepted the lessons from the MAX accidents or taken responsibility for design errors. Without that recognition it is hard to believe that Boeing will make the changes necessary to improve its safety culture."

Ma koliko da mi je ovo gore šokantno, nije mi novo. Imao sam u karijeri dva slična slučaja, ali s oprečnim ponašanjem firmi kod kojih se to desilo.
Prvi je bio 1997. godine, kada se u probnom radu Sulzer-ovog klipnog kompresora na pogonskom vratilu pojavila torziona prskotina. Kompresor je dobijao pogon od el. motora snage 1,5MW s promenljivom frekvencijom. Isporučilac motora je tvrdio da je njihovoj stranni sve u redu, a nas  je optužio da  smo u integraciji sistema napravili greške. Pri tom su znali da je problem kod njih i tokom šest meseci su nas bezočno lagali, sve dok intenzivnim teorijskim i eksperimentalnim radom nismo dokazali da su torzione oscilacije između rotora motora i zamajca kompresora dobijale pobudu iz pretvarača frekvencije.
Suprotan slučaj sam imao 2001. godine, neposredno pošto sam prešao u ABB Turbo Systems. Upravo je bila lansirana nova generacija turbo-punjača za velike Dizel motore, kod koje je došlo do torzionih lomova vratila između rotora turbine i kompresora. Firma je priznala grešku, obavestila kupce, podigla status problema na direktorski nivo i formirala radnu grupu za rešavanje problema. Akcija je uspela i ta generacija mašina je i danas u prodaji, a na toj platformi su nastale još dve generacije.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by Braca - 09-17-2020, 11:48 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 51 Guest(s)