Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
moj Citroen meni skroz ok,tebi verovatno ne... Škoda na HR - šteta,pa ti vidi,u odnosu na ... ?
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
(10-28-2019, 08:32 PM)veselinovic Wrote: Malo sporije detonira od benzina i na 12 000 okretaja moze se desiti da gorenje nije zavrseno prije otvaranja izduvnog ventila.

Ta pojava nešto sporijeg sagorevanja mi je poznata i sa 5000 obrtaja. Naime, pošto je blago obogaćen gorivom, posle preticanja sa 5000 obrtaja i oduzimanja gasa, nakupi se malo gasa u zadnjem loncu, po narednom dodavanju gasa, kad mu stigne dosta vazduha, eksplozija u izduvnom loncu.

Još kad sam ga kupio, fino sam promenio lonac, koji je se pocepao unutra već kod prve žešće vožnje.
Potom sam ukapirao da ne treba da menjam zadnji lonac, jer mi se ne isplati i ostavio sam ga tako da bude šupalj i da galami malo više (navikne se na to :-).

Efekat je jako interesantan noću jer kad pretičem žešće pa moram da oduzmem gas, potom da ga dodam, iz auspuha bljune plamen od pola metra i bude mi simpatično kad onaj iza mene počne da se odmiče za svaki slučaj :-)

Misli čovek da je bolje da samo ja eksplodiram pa mi se više ne lepi za leđa :-)
Reply
(10-28-2019, 04:38 PM)Macola Wrote:
(10-28-2019, 04:03 PM)Аритон Wrote: imam audija sada u servisu kome su maaalo nagoreli usisni ventili...

O tome sam ti i pričao u postu #1148:

"Kad vidim "majstora" kako buši usisnu granu, tako da aluminijumski špon upadne unutra i ode pod ventile, čekićem bih ga po glavi!
To je PRVI i najčešći razlog progorevanja siceva ventila jer ostaci bušenja kad-tad završe pod ventilom.
Što se ne zapitate zašto vam UVEK kod TNG progori usisini a ne izduvni ventil? "

Upravo tako, kada sam jednog majstora pitao da li skida usisnu granu kada busi aliminijumsku usisnu rekao mi je bukvalno ovim recima: "Ma ko ce to skidati, to malo sto upadne motor sazvace pri prvom verglanju i ni ne oseti"... kada sam to cuo frapirao sam se... cemu onda filter na usisnoj grani ako su mu aluminijumski opiljci dodju kao poslastica... Smile Ne znam da li je to uzrok przenja ventila ili ne, ali to mi se nikako nije svidelo... a sto je najtuznije PUNO je takvihi...
Reply
(10-28-2019, 08:31 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: .
Nemoj iz uvoza - garant je lupano auto, vraćeni kilometri, sastavljeno od 5 drugih
.

Nemoj domaći, bio je na taksiju
Reply
Au bre ljudi... Smile

Kupi hibrid. Molim te! Big Grin
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
(10-28-2019, 09:00 PM)TDA Wrote: Au bre ljudi... Smile

Kupi hibrid. Molim te! Big Grin

Drugar imao Hondu CR-Z, prelep auto, mladalacki... ali sto se tice hibrida nista posebno... non stop radi na benzinu a kad mu treba snaga onda doda elektromotor... nisam bas bio odusevljen, mozda jer sam ocekivao da ima opciju da se vozi samo na struju... Smile Ali da je lep - jeste... Smile
Reply
Pola života provedoh kod brata i nekoliko prijatelja koji su odlični automehaničari i sa kojima se družim decenijama oko trka i ostalog i imao sam prilike da vidim kako izgleda upresovan aluminijumski špon na sedištu ventila, par dana po ugradnji TNG, srećom primećen pri proveri kompresije dok još sedište nije progorelo.

Ventil taj špon tako lepo prikuje za sedište ventila da se ne može ni šaberom skinuti, a taman otvori malecki zazor, kao stvoren za progorevanje. Ne progori odmah, već posle mesec, godinu...

Prvo, najbolje je skinuti usisnu granu, bušiti pa super pažljivo očistiti.
Ako se to ne može, onda se usisna grana buši ODOZDO, iz kanala, uz obaveznu upotrebu veoma snažnog usisivača tokom bušenja, vrlo oštrom burgijom i polako da pri izlazu ne odnese ni trunku unutra.

Na žalost, to će uraditi možda neko poput Zokija Rza ili par sličnih ljudi, koji imaju jaku odgovornost za ono što urade i osećaju sramotu ako nešto pođe po zlu...

--------------------------------------------------------

Menjao sponu kod jednog mehaničara u B.Bašti, posle dva sata vidim da mi je probušio crevo za vodu u blizini te spone, jer imam davač na ekspanzionom sudu koji vidi manjak od 200mL.
Nešto sam žurio pa se nisam vratio nazad da mu se naj* majaka, jer sam odmakao već preko 100km, a kad sam se vratio sa puta, bilo je besmisleno da se žalim jer je mogao reći da sam crevo u međuvremenu negde nabušio...

Posle par meseci menjam ulje i filter u Kragujevcu i to kod poznanika, sutra manjak tečnosti u ekspanzionoj jbt!
Pogledam, bocnuo nečim donje crevo na hladnjaku, pored filtra za ulje.

Opet sam odatle direktno otišao na put od 300km i usput morao da zamenim crevo pre nego što napravi štetu i nije imalo smisla da posle par dana odem kod tog majstora i da mu se naj* majaka.

Međutim, opet ću otići kod njega da uradim nešto oko trapova i reći ću mu da ako mi procuri tečnost u roku od 24h posle njegove intervencije, izbušiću i creva i gume na njegovom autu i to kao goblen, a možda i šoferšajbnu!

Jbt! Izgleda da im je postala fora da bockaju creva za vodu i to međugradska fora!

Srećom imam davač na ekspanzionom pa primetim koliko sutradan (jer naprave malu rupicu) pa ne mogu da mi ubiju motor.

Ko nema dojavu nivoa, naj*bao je, jer videće tek kad motor pregreje, a onda je već kasno i taj majstor ili neki drugi će raditi glavu zaptivače, karike...

Majku im božju, imperijalističku! - što bi rekao Jože bravar
Kao da su se međusobno dogovorili da buše male rupice na crevima za rashladnu tečnost! (a možda i jesu)

Posle posete automehaničaru, ma iz kog razloga ona bila, obavezno parkirajte na suvom i glatkom mestu i sutra pogledajte da li je nešto kapalo, a ako krenete na put onda ponesite balonče od 5L vode i proveravajte tečnost uz put...

Meni je već ukupno treći slučaj bušenja creva, za dve godine i to zbog zamene: pločica, spone i ulja.

Kad budem jednom poludeo, napraviću kod jednog od takvih takvo sr*nje da će me doživotno zapamtiti i lepiće dodatnom trakom oko novih creva! Kad me vidi na kapiji nosiće onu srebrnu traku za sanaciju creva, u znak dobrodošlice!

Majku im pokvarenu!!!

Počinjem da gajim sumnju da li uopšte zamene ulje kad im se kaže?
Moraću opet da počnem da radim sam svoj auto, jer su mi provereni momci već prestari da im se obratim...
Ovaj narod je otišao u 3 lepe PM! Ne zna se ko je pokvareniji od koga!

P.S.

U sva tri slučaja su izbušena nova creva i to malim tankim šrafcigerom, što se lepo vidi kad pažljivo pregledam crevo.
Pojava tih bušenja je alarmantna i zato je ovde pričam.
Moguće je da su mnogi olakšani za par stotina evropejaca zahvaljujući toj fori i potom dobili vrlo degradiran motor sa jako kraćim vekom...
Reply
Da recem i ja koju za ... dnevnik Tongue

Iako se trenutno vozim na dizel u ppredhodnom vremenu sam se slatko navozao na tng .
Vozio sam na tng Yugo 55 , Opel Askonu , Kalibru , Omegu A , pa onda BMW 520 e34 , Ladu Nivu i sad tek vozim dizelasa.
Yugo bio 1.3 al se vodio na 55 radio na plin bez problema iso ko zvrk i eno ga jos se vozi !!!
Askona imala motor 2.0 8v isla i na plin i na benzin sluzila me extra 2 godine , sad gde je , boga pitaj ???
Omega imala isti motor ko Askona , benzin kod mene nije  ni videla , sluzila me extra 4 godine i na kraju limarija prozukla Big Grin pa je ista samlevena Sad
Bmw 520 , motor m50 , sekvent tng , 4 godine bez problema , vozi se jos uvek u komsiluku.
Lada Niva 1.7 , kod mene jos uvek radi na oba goriva i pali na plin na -12 *c bez problema.

E jedino na Kalibri sam imao  problema ! motor C20XE  ali ne zato sto je radila na plin nego meni bilo malo 160ks pa sam trtio neko Lexmaul sportsko ubrizgavanje i neki tandrmoljak na kompjuter unutra .
I jeste isla je  ko nevreme al cim je nagazim hladnu ... ode glava ... za 3 godine koliko je bila kod mene zamenih 3 glave motora ...
Sad ja nisam nikakav strucnjak al ja bih opet kupio nesto brrrrzo na tng Tongue
Reply
:-) Dacko kralju! Evo ima ovde jedan tenkić od 260KS. Piše da je prvi vlasnik (vozila baba :-)

https://www.polovniautomobili.com/auto-o.../volvo-s60
Reply
khm, kada se stihometrijski odnos poremeti previse, toliko da racunar ne moze da ga izkoriguje, pre-premalo plina, ono kad se cuju detonacije klipova, to je onaj zvuk koji su nekada opisivali, cuju se ventili lose gorivo, to nije zvuk ventila vec klipa, suknjice, koji udara o zidove cilindra, stubline zbog samozapaljenja goriva sa premalo oktana. Siguran sam da je plin u audiju ocajan, da mu je natocen nekakav krs od plina + bolekurcija vlasnika koji tako teeeera...
zbog toga je otisla glava na audiju a ne zbog sspona u sicu ventila.
Sa bmw-om je jos zanimljivija situacija, stubline su promenile boju od pregrevanja a uljne pare su zelene boje iako je ulje u motoru zute boje.
slikacu vam sutra kada izcupaju klipove napolje.
jos se mislim zasto su uljne pare u kanalima ibera zelene boje...
Reply
(10-28-2019, 03:37 PM)Macola Wrote:
(10-28-2019, 03:22 PM)Аритон Wrote: taksisti su se nasmejali zato sto je jeftinije uraditi glavu za 100/150e na benzincu nego da repariraju plivajuci ili turbinu na dizelu a ne zato sto znaju odgovore.

Koju brate glavu na benzincu? Šta je to obraditi glavu? Kako uspeju da sprže motor kad se vuku kao umorna glista?
Da ga kidaju koliko može da ide pa i da razumem zašto glavu. Verujem da je pre problem što niti vide temperaturu, niti čuju kako radi motor...

Macola druze, svaka glava moze da se pregreje i pokrivi, spale gumice i nagore ventili ako se stihometrija dovoljno poremeti.

Ps
kad se motor vrti na vise rpm bolje se i hladi, jedino ako neki genije to ne radi u mestu...
Reply
(10-28-2019, 10:05 PM)Аритон Wrote: Sa bmw-om je jos zanimljivija situacija, stubline su promenile boju od pregrevanja a uljne pare su zelene boje iako je ulje u motoru zute boje.
slikacu vam sutra kada izcupaju klipove napolje.
jos se mislim zasto su uljne pare u kanalima ibera zelene boje...
Mozda ce zvucati glupo ali koje je boje antifriz? Smile
Okaci slike, bas bih voleo da vidim...
Reply
crveni antifriz g12
Reply
Zanimljivo... jedino mi je to palo na pamet kao logicno objasnjenje... ili da je nedavno menjao antifriz pa da je ostalo nesto isparenja... ako provalis sta je javi... interesantna situacija...
Reply
Aritone,

Zašto baš usisni a ne izduvni ventili?
Mislim da je ipak još od ugradnje započelo sa malo špona, a to može potrajati nekoliko godina ako je zauzor baš malecki. Teško se otkriva osim ako sipaš alkogol u skinutu glavu, a ko još skida glavu posle ugradnje TNG?
Sedne i tera srećan za pola para od benzina :-)

Ono što se čuje kod detonacija je zazor u maloj pesnici i na letećim ležajevima, svakako i suknjica i ostalo.
Normalno sagorevanje se prostire sa oko 20m/s, a detonaciono sa tipično 200m/s
To je otprilike kao kad čekićem zategneš po čelu klipa iz sve snage...

Kod TNG nikad nije problem oktanska vrednost jer je uvek preko onog što ima najbolji benzin (tipično od 100-110 za TNG).

Siromašna smeša (CO < 0.6) je pravi problem i posledično sagorevanje sa mnogo visokim temperaturama koje prže ulje i razaraju sve materijale (otud bledo plavičasti izduv kod siromašne smeše).
Temperatura može toliko porasti da izbuši rupe po čelu klipa i to sa sva tri goriva koja koristimo (nije TNG rezervisan za lošu sterhiometriju).

Viđao sam dizelaše koji imaju rupe po klipovima da prst provučeš, benzince takođe...

Recimo, policijski stojadin od nekad (1.3 specijal sa tupom bregastom, 74KS) imao je problem bušenja rupa po čelu klipa zbog malog otvora na dizni šikljača na drugom grlu. Mogao je lepih 180km/h da ide i kad se deset-petnaest minuta vozi tako, pregreje i počne da koči od ribanja klipova po cilindru. Ili izbuši klipove ili zariba na drugom cilindru kod pregrade.

Kada su razbušili šikljač za dve desete, problem je nestao (Zoki Rz je napravio to rešenje).
Samo je manjak goriva bio u pitanju.

Kod TNG je prvi problem vlasnik vozila koji ne menja filter za TNG i membranu na isparivaču. Onda ne čuje da mu to sve lošije ide i sve lošije radi i kad postane urgentno onda kod majstora. Do tog momenta je godinu-dve imao višak kiseonika u smeši i zna se rezultat.

Naravno onda vidiš i zeleno ulje i svakakva sr*nja po motoru zbog 2500+*C koji su pravili žurku po motoru...
Na takvim temperaturama bi i Volfram pozeleneo :-)
Reply
I jasno, svaka glava može da se pokrivi zbog osiromašenog goriva.

Međutim, osiromašeno gorivo ima niz manifestacija koje se: čuju, vide, greju, počev od lera pa na dalje...
Jedino opasno stanje gde se ne može primetiti je autoput sa dosta RPM i ako se dogodi za vreme takve vožnje.
Onda ne možeš da primetiš pre nego što postane kasno, ali to isto važi i ako ti pukne crevo za vodu baš tad.
Ako ne vidiš maglu u retrovizoru, adio motor, a možda i tad bude kasno ako je već bio dosta naforsiran.
Reply
ovo imam u tel. sada


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Ko zna šta se sve tu hemijski izreagovalo pri visokim temperaturama?
I meni liči na prethodni antifriz koji je možda bio zelen, mada zvuči besmisleno...
Reply
@Dackotronik,

Ne bi ti ta Kalibra išla tako dobro da nije imala menjač Saab F25 :-)
A ni ona dva druga Opela sa isto Saab menjačem.
Zekim se malo. Kako ti se sviđa tenkić sa oglasa? Juče ga nađoh na oglasu.
Deluje mi pristojno na prvi luk.
Reply
uvek je bio crveni g12, znam auto od 2000god.

Macola sa vecinom se slazem ali ima dosta toga sto u praksi ne fercera bas tako.
Usisni gore zbog dostupnosti vece kolicine kiseonika ako si na to ciljao, ili mozda mislis na pogresan momenat sagorevanja usijano celo naslaga na celu klipa i naslaga na vent..
recimo aditivi u e-benzinu na bazi kinina koji su delimicno zamena olova iz nekadasnjeg benzina koje je imalo ozbiljan posao bas na dihtovanju sica i hladjenju pecurke ventila.
nisam mnogo goriva potrosio u raznim egzibicijama sa benz. motorima, mozda omanju cisternu.

poceo sam da pisem odgovor ili sta vec @veselinovicu ali sam shvatio da nema potrebe, ocigledno da objasnjenja koja se kace macku o rep ne zasluzuju bilo kakav trud ili reakciju.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 50 Guest(s)