Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
elektronska industrija u Srbiji
#1
zdravo narode,

nisam znao da u Srbiji ima toliko ljudi koji se bavi elektronikom, ja sam 2008. po drugi put napustio Srbiju pa me zanima nekoliko stvari.

  1. ima li uopste firmi koje proizvode bilo kakve elektronske uredjaje u Srbiji?
  2. koliko moze da ih ima?
  3. Sta proizvode i u kolikim kolicinama?

Bavim se embedded sistemima i znam 4-5 firmi, koje rade razvoj (FPGA, PC, embedded programiranje) kao uslugu, ali nijedna od njih nema svoje proizvode, jedna radi radarske sisteme u milimetarskom opsegu, ali ne znam da li su do sad pokrenuli proizvodnju ili idu na prodaju licenci i znanja. Velicine tih firmi su od 3otak do 150 ljudi.

par njih se vec nekoliko godina (vecina preko agencije za razvoj) pojavljuje na embedded world u Nirnbergu.

Pozdrav,
Aleksandar
Reply
#2
Ima ih u nekom broju, radim u jednoj od tih, samo sto cini mi na same elektronske uredjaje slabo ko obraca paznju i prica o njima ko nije iz struke, jer to je tu nesto sto postoji da bi se obezbedila nevidljiva funkcionalnost. I kad se veliki posao zavrsi, onaj sto dodje sa novinarima ce da se slika ispred nekog ekrana sa sarenom slikom, nece kraj ormara automatike Smile
Priozvodi najvise PLC i RTU sa odgovarajucim UI modulima, u nekoliko serija. Oko 200 zaposlenih. Nasim najvecim elektranama upravljanju ti uredjaji. Ima ih i u vodoprivredi, i u zeleznici, na putevima, i novom koridoru sto ide u KG. Svi oni displeji iznad i pored puta su isto domace proizvodnje, druga firma, iz Nisa. Elektronski uredjaji ovog "mog" preduzeca su na konkretnom projektu rasporedjeni u ormaricima pored puta Smile Ali to se nista ne vidi cak ni iz otvorenog autobusa. Ima jos manjih preduzeca koja imaju svoje uredjaje i hardverski, a ne samo softverski.
Reply
#3
zdravo enaB,

hvala na odgovoru. Vidim da ne ispisujes puna imena firmi, jel to zbog skrivene reklame?

Nislije sa diplejima sa tri slova poznajem, mislim da finansijski gledano najvise zaradjuju na onim totemima za pumpe - ceo totem (tu ide i poseban temelj) se krece oko 30.000 EUR, 4-5 displeja za cenu goriva plus eventualno sat i to skoro uvek dvostrano.

Isto disipleje radi i NOVA****** iz NS, madjarska firma koja proizvodi flip-dotove ih je navodila kao distributera za iste, u medjuvremenu verovatno rade samo LED, ako se ne varam fokus je na autobusima, a mislim da imaju i displeje za autobuske stanice. Bas sam skoro u KG video autobus na kojem jos nije bio ukljucen prikaz linije i stoji samo ime firme.

Onda na autobuskoj u KG stoje satovi firme FA** - na sajtu pise da se bave najvise PC softverom, ali mi se cini da su nekad davno pravili neke displeje i satove kao i prvonavedene Nislije. Dizajn mi lici na one na aerodromu u BG, ali ne bih mogao da se kladim.

Hmm na sajmu tehnike u BG-u pre jedno 20 godina je bila nasa frima koja je proizvodila PLC-ove, pretpostavljam da je to ta. To je fantazija ako ima 200 zaposlenih, a i PLC-ovi trebaju za skoro svaku proizvodnu granu industrije. Ali se ne secam imena - da nema neki "Euro" u imenu?

Na sajtu jedne nase firme iz BG, koja ima "institut" u imenu vidim sliku naplatne rampe na auto putu - pretpostavljam da su oni radili sistemsko resenje, same displeje prepostavljam niska firma sa 3 slova. Inace oni se kako izgleda ubijaju od posla i izvoze u ceo svet. Pre par godina im je fokus za izvoz bio na semaforima, ne znam da se nije sta promenilo.

Onda naravno verovatno svi znaju mikroEl******* iz BG - razvojni sitemi, kompajleri, shieldovi etc. Toliko su uspesni da Microchipovi boardovi podrzavaju njihov shield "standard".

Ostale firme koje znam se bave iskljucivo razvojem za druge iako ih ima sa puno zaposelnih.
Reply
#4
Pa kao da ne ispadne da pravim reklamu za firmu na cijem sam platnom spisku Big Grin A i za ostale, kao...ne znam koliko zapravo ima smisla sifrovanje Smile


Da, na te Nislije sa tri slova sam mislio, rasirili su se, a i neka.

Quote:Hmm na sajmu tehnike u BG-u pre jedno 20 godina je bila nasa frima koja je proizvodila PLC-ove, pretpostavljam da je to ta. To je fantazija ako ima 200 zaposlenih, a i PLC-ovi trebaju za skoro svaku proizvodnu granu industrije. Ali se ne secam imena - da nema neki "Euro" u imenu?
Ne, ne znam koji su to, mislio sam bas na te iz BG sto imaju Institut u osnovi naziva, a u nastavku - Automatika. Pod krovom Instituta ima i drugih firmi, pricam konkretno za Automatiku. Na sajtu ima vise slika koje se smenjuju, jedna je i naplatna rampa Vrcin. Koliko je meni poznatu, tu je radjena integracija i softverski sistem, ne znam sta bi moglo da ima od uredjaja koje sami proizvode, ali ih zato ima na drugim mestima, nabrajao sam neke primere. Ti uredjaji se uglavnom ne nude kao proizvodi krajnjem kupcu da ih kupi i koristi, prodaje se kompletno resenje sa sopstvenim uredjajima. Nesto vec ima, nesto se novo razvije, a nesto se kupi.
Semafore i specijalizovane zastitne uredjaje za zeleznicu radi ekipa Telekomunikacije, ne znam jel izvoze ili za domace potrebe. Ako si na te semafore mislio, sa obicnim putnim semaforima mislim da ne rade nista.
Reply
#5
(05-04-2024, 01:27 PM)enaB Wrote: Pa kao da ne ispadne da pravim reklamu za firmu na cijem sam platnom spisku Big Grin A i za ostale, kao...ne znam koliko zapravo ima smisla sifrovanje Smile


Da, na te Nislije sa tri slova sam mislio, rasirili su se, a i neka.

Quote:Hmm na sajmu tehnike u BG-u pre jedno 20 godina je bila nasa frima koja je proizvodila PLC-ove, pretpostavljam da je to ta. To je fantazija ako ima 200 zaposlenih, a i PLC-ovi trebaju za skoro svaku proizvodnu granu industrije. Ali se ne secam imena - da nema neki "Euro" u imenu?
Ne, ne znam koji su to, mislio sam bas na te iz BG sto imaju Institut u osnovi naziva, a u nastavku - Automatika. Pod krovom Instituta ima i drugih firmi, pricam konkretno za Automatiku. Na sajtu ima vise slika koje se smenjuju, jedna je i naplatna rampa Vrcin. Koliko je meni poznatu, tu je radjena integracija i softverski sistem, ne znam sta bi moglo da ima od uredjaja koje sami proizvode, ali ih zato ima na drugim mestima, nabrajao sam neke primere. Ti uredjaji se uglavnom ne nude kao proizvodi krajnjem kupcu da ih kupi i koristi, prodaje se kompletno resenje sa sopstvenim uredjajima. Nesto vec ima, nesto se novo razvije, a nesto se kupi.
Semafore i specijalizovane zastitne uredjaje za zeleznicu radi ekipa Telekomunikacije, ne znam jel izvoze ili za domace potrebe. Ako si na te semafore mislio, sa obicnim putnim semaforima mislim da ne rade nista.

Ok zbunio si me sa nenavodjenjem firme pa sam pomislio shvatio da je opsta politika foruma.

Onda da popisem one koje ja znam:

Proizvodne firme:
  • DMV
    NI
    sve moguce vrste displeja, totemi za pumpe, izvoze u ceo svet
  • Novatronic
    NS
    Displeji za javni prevoz, autobuse, saobracaj, moguce i autobuske stanice
  • FAZI
    NI?
    sat na autobuskoj KG, mislim da su imali pre neke satove i displeje
  • Inistut Mihailo Pupin
    BG
    PLC-ovi, semafori za zeleznicu, sistemska resenja
  • Mikroelektronika
    BG, (NI?)
    razvojni sistemi za mikrokontrolere, plocice za prosirenja (shield), kompajleri
  • Electronic Design
    BG
    industrijski PC

Sledece znam samo sa "embedded world", ali definitivno imaju svoje proizvode:
  • Digital Logic
    BG?
    citaci, moduli i razvojni sistemi za RFID
  • Meter&Control
    BG
    merni i upravljacki uredjaji za energetske sisteme 

Firme koje nude samo usluge (bar koliko ja znam):
  • Novelic
    BG, NI?
    outsorcing: elektronika, embedded software, masinstvo. Vlastiti razvoj na podrucju milimetarskog radara
  • RT-RK
    NS
    outsorcing: embedded sistemi, puno klijenata u automotive, poslednje vreme AI
  • HTEC
    BG
    outsorcing: razvoj elektronike, programiranje embedded sistema etc.
  • NAO
    BG?
    outsorcing?: Hardware, PCB, manufacturing support, industrial design
  • Elsys
    BG
    Outsorcing: FPGA, SoC
  • SYRMIA
    BG
    multimedia i grafika, automotive

Pored ovih ima gomila nemackih firmi, koje imaju deo razvoja samo za svoje potrebe u Srbiji:
- Bosch alati, Continental, ZF Lenksysteme, Bröse (nisam siguran da li imaju razvoj ili samo proizvodnju)

Da ne zna neko sta je sa Lolom? firma jos postoji, ali cime se bave, i proizvode li nesto ili rade samo razvoj?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)