Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Popravka Osciloskop BWD 539d
#41
Nema Macola nikakvog spinovanja oko nekakvog izolacionog trafoa.

Prvo sto se ne koristi vise, a za posebne potrebe se koriste dif sonde.

Ovaj skop pride i ima vec trafo u sebi, pa cemu jos izolacioni, ako je GND ulaznog BNC problem, otkaciti gnd, zabosti u produzni bez suko prikljucka i obratiti paznju na izolaciju i izdizanje napona.

u Krajnjoj liniji, izolacioni trafo se postavlja na uredjaj koji se meri, ne na mernu opremu.

Ni jedna laboratorija ne moze da dobije sertifikat ako oprema nije uzemljena, visokonaponski ili vf eksperimenti, pride mora da ima nezavisno uzemljenje, sto je recimo mnogo skuplji problem i od skopa i od sonde, odrzavati kriterijume.

Mozda smo sa godinama pogubili rezonovanja pocetnika, ali razlika izmedju pocetnika i dugogodisnjeg iskustva je zapravo neshvatljiva...


P.S.
Naravno da ne spominjem osciloskope sa izolovanim ulazima, oni su i u ovim vremenima jeftinih osciloskopa sa petocifrenim dolarskim cenama...
Reply
#42
(02-08-2022, 03:23 PM)Macola Wrote: Za početak prebaci na XY mod (stisni dugme TB/XY na unutra), potom na channel 2 (X) dovedi neki signal, na neku golu žičicu koju držiš u ruci gurneš u BNC, ili pipneš vrh sonde prstom.

Ukoliko je ispravan X pojačavač i sistem za osvetljaj, linija bi morala da se unekoliko raširi levo-desno.
Probaj to pa ćemo videti šta dalje.

Da rasire se linije. Mislim da se vide sa slike podešavanja.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#43
Drugar,
Dakle, X pojačavač je dobar, sistem osvetljaja je dobar. Pokušaj da podesiš fokus dok imaš tu liniju, da se i to proveri.

Izgleda da ti ne radi oscilator vremenske baze, ili neka od sekcija preklopnika TB/XY (S201) ne preklopi ispravno.

Sa isključenim osciloskopom, posle pet minuta, kad se isprazne njegovi elkos, molim te proveri pomoću ommetra svaki pojedinačni segment preklopnika TB/XY, u oba položaja.

Imam nekih prekih obaveza i tek ću kasnije popodne moći da se javim ponovo, pa ćemo nastaviti dalje, ukoliko je dobar taj preklopnik.
Reply
#44
I djuma89, stvarno bi mogao, za nasu dusu, da pomeris preklopnik vremenske baze sa 10mS, onako da se vidi neka razlika u reagovanju...
Reply
#45
Radi fokus menja se oštrina. Preklopnik s201 radi ok koliko sam mogao da izmerim.
Pregledacu sad Q253 Q255 bi- stabile triger, Q257 miler testerasti generator i Q256
Reply
#46
Da, to bi trebalo pogledati. Izvini, tek sad stigoh sa terena.
Reply
#47
(02-09-2022, 01:36 PM)djuma89 Wrote: Radi fokus menja se oštrina. Preklopnik s201 radi ok koliko sam mogao da izmerim.
Pregledacu sad  Q253 Q255 bi- stabile triger, Q257 miler testerasti generator i Q256

Update:
Transistori i mosfet su dobri. Obelezio sam na slici zelenom bojom


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#48
Q257 je Jfet. Nije mosfet. Proveri da li si ga merio kao takvog.
Sutra sam ceo dan na putu. Pomoći ću kad se vratim, ako sam ne rešiš.
Reply
#49
Da i ja malo reknem neku na ovoj zakuvanoj temi. Prvo da kazem da necu sudelovati u popravci
osciloskopa, jer je to preuzeo bolji od mene. Upravo sam pogledao semu osciloskopa, i mogu samo
da kazem da je to klasicna sprava koja je bila namenjena za servise tamo u trecoj cetvrtini proslog
veka. Sve je standardo za to doba, elementi uobicajeni, jedino je malo problematican ic 733, jer je
pitanje da li ih jos ima ako crkne. Mada, retko je crkavao.

djuma89, taj osciloskop nije bog zna sta, ali budi siguran da to sto ces da naucis dok ga budes sam
popravljao vredi mnogo vise od cene tog polovnjaka. Digitalci su mnogo bolji, ali ako te elektronika
stvarno interesuje uzeces ti uskoro i neki savremeni. Ovaj ces gurnuti negde u stranu.
Ali, budi siguran da ce ti i ovaj starac, kada proradi dosta pomoci u savladavanju elektronike, tako
da uopste ne razumem taj nipodastavajui stav uvazenog clana prema mahovini i kremenu. A ni to
da osciloskop radi samo do 1/5 opsega. Ja sam ispekao moje znanje na analognim osciloskopima
navise klase i stvarno sam ih maltretirao, tako da ih jako dobro poznajem.
Videce se odlicno sa njim i 20 Mhz sa njim, a ne samo 32 khz. Taj omalovazavajuci stav me nervira,
ili pomozite na pravi nacin, a ako necete nemojte da ....
Ustalom, ja nemam bas nikakav digitalac, jer mi osciloskop zatreba tri godisnje, maksimum, a to mi
sasvim dobro odradi analogni, mada je mnogo lepse to isto odraditi sa digitalnim.
Odvojni trafo je odlicna stvar, ko kaze da nije taj nema pojma. Sto strepeti od strujnog udara kada
se to moze preduprediti. Uostalom, sve operacione sale se napajaju preko izalocionih trafoa, pa sad
da li je prevazidjen odlucite sami. Ja ga nemam jer bog zna sta ni neradim, ali sam ga nekoliko puta
improvizovao od dva ista trafoa. Diferencialna sonda je koricni deo opreme, ali relativno skup za tih
nekolio puta kada ce zatrebati nekom. Zamolio bih visoko uvazenog kriticara da nam pomogne i da
isprojektuje forumsku diferencijalnu sondu koja bi mogla da da ide do 750V, 30 Mhz, i da kosta maks
30 evra.
A jako me je pogodilo sto neko kvalitetan strada zbog nekog drugog koji samodokazuje svoj id.
Reply
#50
@branko tod Slazem se sa vama, u ovu popravku sam se prvenstveno upustio jer volim elektroniku, i smatram da se kroz popravku i rad najbolje uci.
Rasprave sa dobrim argumentima podrzavam, svako od nas ce u skladu sa svojim mogucnostima i znanjem odluciti sta ce prihvatiti ili ne..
Da se vratimo na temu, nisam napomenuo sva merenja sam vrsio sa Sanwa DLC 1200R. Zamolio bih za komentar vezano za ove "referentne" napone( ne znam kako se kaze , koriste se 110V, 47V,  -48V)
110 izmereno 101V
47 izmereno 40V
-48 izmereno 42V
Da li je ovo velika razlika?


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#51
Posto su svi naponi manji od propisanih, provjeri kako je prikljucen mrezni trafo, stranica 12 manuala.-
pOz
Reply
#52
Povezan je za 220 do 265, kontakti 3 i 4 su spojeni.
Napon mreze 238V.
Reply
#53
Osciloskop je iz 1976 godine>45 godina, kada je nazivni napon bio 220V i vjerovatno referentna mjerenja izvrsena sa
kratko vezanim tackama 2 i 6. Ta odstupanja koja mjeriš (manje napone) nebi trebala da prave problem.
pOz
Reply
#54
Ja cu da ponovim zbog nekorektnih sumova i smatranja da je tehnika demokratija ili pogodba u kojoj cemo da proglasavamo sta nam drago.

chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/viewer.html?pdfurl=https%3A%2F%2Fdownload.tek.com%2Fdocument%2F3AW_19134_2_MR_Letter.pdf&clen=872031&chunk=true
Ili prosto guglanje
"tektronix osciloscope isolation transformer"
Ko nije citao, da prosiri znanje.

Moze se insistirati na izolacionom trafou, ali je to zastarelo, kao radionicki obicaj, a i prilicno nefer prema pocetnicima. Smatra se da je bezbednost korisnika a narocito onoga koji uci, pre svega. Sve drugo je pomalo surovo.

O tome kako kapacitet velike mase na izdignutom visokom naponu, mase moze da utice na merenja je izlisno govoriti posto vidim da nema osvrta na tu opciju.

Izolacioni trafo ne ide na mernu opremu, ako se bas vrse merenja na mreznim napajanjima, uredjaj se postavlja na izolacioni trafo, a ne oprema, ni u kakvoj opciji. I tu je preporuka za napone ispod 50V, a ne za mrezne, ali...prosto ne treba.
I ta prica o merenju tih kompleksnih pozicija, i odstupanje od standarda merenja zaista nije za pocetnika.

Hocemo li pocetnicima da se dokazujemo kao majstorcine koje rade i na visokom naponu?
Reply
#55
palamuditi

Ničim izazvano intelektualno izlaganje, koje dolazi niotkuda i ne vodi ničemu.Demonstracija akumuliranog znanja koje nema svrhu.Jedan od sinonima je i sviranje kurcu.

ref.izvor:
https://vukajlija.com/palamuditi
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#56
Ajte ljudi da usmerimo energiju da ovo cudo proradi kako treba.
Sta kazu ostali za ove napone?
Reply
#57
Tesko je bez jos jednog, ispravnog osciloskopa pregledati signale. Osim sto je tesko preskakati sujetne izlive nevaspitanih, sto je manje bitno.

Nije lak put ici komponentu po komponentu, ne videvsi oblik signala odredjenog sklopa. Pogotovo iskustveno, poneki tranzstor moze pokazati omski korektno stanje, ali u radu nemati funkciju.
Ozbiljno deluje i da neki preklopnici ne funkcionisu, pa bi i u tom smeru trebalo vrsiti proveru.
Kondenzatori promenjeni?
Reply
#58
Da promenio sam sve elektrolite osim dva na vremenskoj bazi na samom preklopniku se nalaze. Merio sam ih i deluju ok. Sutra cu jos jednom kontakt sprejom ocistiti preklopnik vremenske baze.

Slazem se da je ovako tesko bez osciloskopa proveravati, pogotovo na semi imaju definisane test tacke sa prikazanim signalom na osciloskopu kako treba da izgleda u toj tacki. Ja sam tranzistore skidao i merio u kineskom RLC testeru
Reply
#59
(02-10-2022, 12:02 AM)Macola Wrote: Q257 je Jfet. Nije mosfet. Proveri da li si ga merio kao takvog.
Sutra sam ceo dan na putu. Pomoći ću kad se vratim, ako sam ne rešiš.

Da ja sam pogresno napisao u žurbi. Sta bih mogao sledece da pogledam? Kako komentarises napone koje sam iznad naveo?

Danas sam naleteo na buvljaku na neku nemacku (west) sondu 1/10. Kupio sam nju i ove "smd" pipalice. Sve komplet 300 din. Jel ovo za kantu?😊


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#60
Odradio sam jos jedan test, prikačio sam sondu i prebacio na DC. Vidi se na slici da je "ispravno" prikazao 2.8V DC koliko i baterija zaista jeste prikazala na unimeru.
I dalje nemam horizontalnu liniju, čistio sam preklopnik vremenske baze...


Attached Files Thumbnail(s)

Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)