Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spajanje agregata na UPS
#6
Kod mene na autu sa start stop sistemom je AGM Varta aku, napon punjenja 14.8v , kada ga napuni predje na 13.6v napon odrzavanja . Kada krenem da kocim nezavisno i ako je aku pun krene opet napon 14.8v (prebacuje energiju kocenja u aku) . Zastita od previsokog napona na autu ne postoji , ako ode regler ode mas' u propast ! Drugaru na autu ode regler , previsok napon, nista ne crkne od elektronike medjutim crknu grejaci koji se posto rade i nakon paljenja izvesno vreme zatopili, otpadne deo grejaca u cilindar, udari u klip, ode prema ventilu... Epilog skidanje glave, zamena 2 ventila, ravnjanje, nov regler, novi grejaci.

(10-13-2021, 03:21 PM)ddanijel Wrote: Sistemi koji su predvidjeni za koriscenje olovnih aku sa tecnim elektrolitom moraju da predvide ili periodicno namerno prepunjavanje gde bi stvaranjem mehurica doprinelo mesanju elektrolita...

Namerno sam citirao sebe, posto sam napomenuo da moze i na taj nacin kao sto je i Millan ukazao ali na UPS-evima je to nemoguce iz prostog razloga sto su svi fabrikati predvidjeni za rad sa gel aku i naponska granica punjenja je dosta niska. Konkretno kod APC 1500 napon punjenja na 20c je oko 13.8v tj 27.6v na 2aku na red i napon nikad ne ide preko toga.
Da ne ulazim dalje u problematiku kako trebaju olovni aku da se pune (da ne sirim previse) ono sto je bitno da akumulatori koji su vezani na upsevima nikad ne idu u ekvilizaciju, nema stvaranja mehurica na taj nacin i nema mesanja elektrolita tako da stoji da auto aku i svi klasicni aku sa tecnim elektrolitom nisu za primenu na njima sem kratkorocno, dugorocno NIKAKO ! Iskustvo koje imam je nekih 15godina i zbog pomenutog problema auto aku ne prezivi duze od 4godine, a kada otkaze cesto se desi da explodira jer u toku rada celija koja je kodirala se otkaci, krene nagla elektroliza i nakon toga bude katabum, gornji poklopac bude izbacen, kiselina svuda po podu. Vise puta potvrdjen scenario dok se nije preslo iskljucivo na GEL aku. Poslednje nabavka za nekih par upseva koje odrzavam smo nabavili "XP12V1800 AGM Exide Sprinter 12V 56,4Ah", sa tecnim elektrolitom ali predvidjene za stacionarnu upotrebu, pa cemo videti za 4-5godina situaciju.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply


Messages In This Thread
Spajanje agregata na UPS - by ognjan - 10-13-2021, 01:37 PM
RE: Spajanje agregata na UPS - by ddanijel - 10-13-2021, 01:55 PM
RE: Spajanje agregata na UPS - by Želja - 10-13-2021, 02:34 PM
RE: Spajanje agregata na UPS - by ddanijel - 10-13-2021, 03:21 PM
RE: Spajanje agregata na UPS - by ddanijel - 10-14-2021, 01:49 PM
RE: Spajanje agregata na UPS - by ognjan - 10-15-2021, 02:02 PM
RE: Spajanje agregata na UPS - by Millan - 10-14-2021, 11:00 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)