Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NX-Amplifier 100W CFA Class AB
#1
Našao sam ovu zgodnu shemu na http://hifisonix.com/nx-amp-audio-amplifier/ i odmah mi se dopala kako je odrađen ulazni dio i VAS i DRIVERIMA, te izlazni odabir NJW3281/1302...shemu sam ubacio u TINA-TI simulator (modele sam uzeo iz TSC od Dragan100 sheme GAMMA-MINI, a izlazni su spice modeli sa ONSEMI)...pregledom u DataSheet pojačala:

http://hifisonix.com/wordpress/wp-conten...-V2.10.pdf

Vidi se da pojačalo na "papiru" ima visok SlewRate, BW (do čak 570kHz), te napajanje je +/-50V što je taman za dobiti 100W/8R.

No u simulatoru nemogu dobiti te podatke (posebno THD ni SlewRate)...simulaciju sam radio po Draganovim uputstvima sa teme:

https://forum.yu3ma.net/thread-249-post-...l#pid56264

I tu nedostaje (ili ja nemogu naći) tutorijal kako se mjeri SlewRate pojačala..pa sam na ulaz stavio Square Wave, 1Vrms amplitude i 1kHz frekvencije..i onda sam uzeo 90% i 10% od gornjeg i donjeg Vp.

Evo simulacije i sheme pa ako se može komentirati o shemi i posebno mi se dopada ulazni dio i napredni dio VBE praćenja temperature..na originalnom PCB nevidim da su stavili ta dva VBE na hladnjak nego su na PCB?

Ja sam samo zamjenio ove BC sa KSC i KSA jer su kod mousera lako nabavljivi pošto su BC550C/560C obsolete...tu će ići KSA992FBU i KSC1815FBU pošto sa oznakom E nemaju u mouseru.

Crtanje PCB i izrada ovisi o simulaciji i komentarima što poboljšati ili malo utrimovati jer mi se ova fazna margina kao i THD ne svidjaju...ali ima par zanimljivih rješenja...kao npr. Ulazni dio, VAS struja sa Klasom A sa 23mA mirne struje, VBE multi unaprijeđeni te umjesto drivera u TO220 koristi se driver za VAS koji otvara i zatvara izlazne tranzistore....


> PSU ............ +/-50VDC
> Frekventni opseg ............. 17Hz-667kHz (-3dB)
> Fazni pomak .................. 41,33°@20Hz / -2,03°@20k
> Clipping ..................... 46,55Vpeak
> P_Clipping ................... 135Wrms/8R0
> P_Max ........................ 108Wrms/8R0
> Ulazna Osetljivost ........... max 1,29Vpeak ili 0,91Vrms (počinje već klipping, izlaz je na cca 46,55Vpeak, klipping vrlo simetričan u obje poluperiode, P_Clipping cca 135Wrms)
> Ao ............. 31dB ili 36V/V
> Offset ......... 1uV (za Offset Pursite)
> Ulazni Naponski Šum ..........  4,94nV/sqrt(Hz)
> Odnos signal/šum .............  104dB @1KHz

THD+N:
> 1Wrms, @4Vpeak......... 0,0044%
> 80Wrms, @35,8Vpeak.. 0,047%
> 100Wrms, @40Vpeak... 0,054%

+/-50VDC IPS+VAS+DRI+OPS
> PSRR (positiv PS) ......... -49,1dB
> PSRR (negativ PS)........ -48,3dB

+/-55VDC IPS+VAS / +/-50VDC DRI+OPS
> PSRR (positiv PS) ......... -75dB
> PSRR (negativ PS)........ -91dB

Iz priloga se vidi da mu ni PSRR IPS+VAS nije baš sjajni...a kada se stavi odvojeni napajanje za IPS+VAS i OPS onda se to malo popravi na prihvatljivu razinu..tako da će trebati pomoćno napajanje za IPS+VAS..ovo gore su rezultati simulacije..a TSC možete skinut dolje iza sheme sa mog gdrive foldera....



https://drive.google.com/file/d/1eNNalml...sp=sharing
Reply
#2
https://forum.yu3ma.net/attachment.php?aid=24770
LP
Dragan
Reply
#3
Radio sam ovaj amp i slušao neko vreme. Zvučno sasvim korektan, čak i više od toga. Stabilan u radu. Imam par verzija PCB-a koje ću postaviti sutra, čisto kao ideja ako se hoće poboljšati dalje.
Reply
#4
(01-27-2021, 07:25 PM)Boban Wrote: Radio sam ovaj amp i slušao neko vreme. Zvučno sasvim korektan, čak i više od toga. Stabilan u radu. Imam par verzija PCB-a koje ću postaviti sutra, čisto kao ideja ako se hoće poboljšati dalje.

 Možeš li reći svoj dojam o ampu? Dali je u rangu OME TECHNO ili SYMASYM tj. uspoređivao si ga sa kojim ampom?

 Naletio sam na shemu koja mi se baš dopala...ali BC547C/BC557C i BC546B/BC556B su nemoguće za nabaviti a da su originali Fairchild ili On Semi ili Philips..odkuda si ih nabavljao?
Reply
#5
To je rađeno pre 4-5 godina. Precizan zvuk, uravnotežen, detaljan, nije naporan na duže slušanje. Nije skup za izradu, a zaista se dosta dobije. Konstruktor ga sada prodaje kao gotov uređaj za ne baš male novce - oko 3k eur ako se dobro sećam. Što se tiče tranzistora, tada je sve i svuda bilo dostupno. Nisam ga upoređivao ni sa jednim pomenutim ampom, a ni sa nekim drugim. Slušao par meseci i onda poželeo da se radi nešto drugo Smile.
U prilogu su PDF verzije pločica. Ja sam radio onu sa dva izlazna, sa Toshibama kao driverima. Slično je rađena i verzija sa Sankenima (čokoladicama) i ona i dan danas svira kod drugara. Druga je neproverena, igrao se i ubijao vreme s njom, ali verujem da bi i ona radila Smile. Jedan izlazni par u ovom slučaju. Danas bih verovatno nešto i menjao što se tiče layouta, a možda i ne. Čisto da imaš kao neku vodilju ako ćeš crtati, jer se ovaj pristup pokazao kao jako dobar što se tiče ovog dizajna pojačavača.
Ako je ideja da se radi neki amp, Dragan je izbacio na forumu neke vrhunske hibridne varijante, pa bih se ja danas pre svega odlučio za taj pristup Smile


Attached Files
.pdf   P-CAD EDA - [Screen2].pdf (Size: 61,55 KB / Downloads: 33)
.pdf   P-CAD EDA - [Screen1].pdf (Size: 84,27 KB / Downloads: 33)
Reply
#6
(01-28-2021, 08:17 AM)Boban Wrote: To je rađeno pre 4-5 godina. Precizan zvuk, uravnotežen, detaljan, nije naporan na duže slušanje. Nije skup za izradu, a zaista se dosta dobije. Konstruktor ga sada prodaje kao gotov uređaj za ne baš male novce - oko 3k eur ako se dobro sećam. Što se tiče tranzistora, tada je sve i svuda bilo dostupno. Nisam ga upoređivao ni sa jednim pomenutim ampom, a ni sa nekim drugim. Slušao par meseci i onda poželeo da se radi nešto drugo Smile.
U prilogu su PDF verzije pločica. Ja sam radio onu sa dva izlazna, sa Toshibama kao driverima. Slično je rađena i verzija sa Sankenima (čokoladicama) i ona i dan danas svira kod drugara. Druga je neproverena, igrao se i ubijao vreme s njom, ali verujem da bi i ona radila Smile. Jedan izlazni par u ovom slučaju. Danas bih verovatno nešto i menjao što se tiče layouta, a možda i ne. Čisto da imaš kao neku vodilju ako ćeš crtati, jer se ovaj pristup pokazao kao jako dobar što se tiče ovog dizajna pojačavača.
Ako je ideja da se radi neki amp, Dragan je izbacio na forumu neke vrhunske hibridne varijante, pa bih se ja danas pre svega odlučio za taj pristup Smile

Hvala Boban!
Link kojeg sam stavio par postova unazad, zapravo je sličan pristup topologijr Ronovar-ove sheme.
Ulazni current feedback dio zamjenio sam Bufferom visokog BW i brzog SR.
Može i BUF634A, LME49600
Da se nebi za**bavali traženjem adekvatnog R_nfb u current feedbacku NFBja, 
koji je uvijek problematičan i za dalnju kompenzaciju odziva (Overshoot. Ringing...),
stavio sam dodatan Buffer i izmedju izlaza sad ulaznih Buffera postavljen je R_BW
kojim kako mu je i ime, odredjujemo BW i SR pošto su korelativna.
Tako postavljen ulaz sad možemo posmatrati kao Voltage FB, a u suštini to uopšte nije, 
nego naši NFB otpornici sada mogu biti odabrani kao kod VoltageFB,
pošto imamo oba ulaza sada visokoimpedantna, 
dok je kod CurrentFB je INV ulaz niskoimpedantni pa zatreba Matching NFB Net!!!

VAS i Driver dio je takodjer specifičan, koji još ubrzava SR
Izlaz pojačala je brzi DiamondBuffer

@Ronovar
C6 u tvojoj shemi možeš polako snižavati, okom na odziv četvrtke.
Kad počinje tek malo vidan Overshoot bez Ringinga, tada si još stabilan ali imaš tako max BW i najviši SR
SR kao što si ga izmerio, tako se ga meri i na real oscilskopu. od 10% do 90% odziva izlazne amplitude (ponajviše 10KHz četvrtke)
SR se onda daje za Small signale, kod pojačala je to amplituda za 1Wrms/8R0 =4Vpeak
i za skoro max izlaznu snagu, iliti na 90% do naponskog klippinga pojačala

Time bazu možeš fokusirati/razvuči samo na vreme jedne fronte, recimo uzdižne-prve fronte!
LP
Dragan
Reply
#7
Smanjio sam C6 na 10pF (što je jakoo puuno manje od 68pF) i dobijam SR od 96V/us što nikako nije ni blizu 140V/us koliko piše u DataSheetu pojačala...pa mi sada nije ništa jasno..dali je author tu malo uveličao brojke ili ja nešto krivo radim?

Sljedeće što sam primjetio da sam 68pF pa do 10pF je kvadratni signal normalan, nema overshoota pa opet pitanje dali je 68pF stavljeno da uguši SR i ustabili pojačalo, jer ja vidim da mi je fazna margina sa 10pF na -90° što bi trebalo da je super stabilno.

Također i fazna margina je prevelika na 20Hz i sada je oko -41° što je katastrofa...

[Image: attachment.php?aid=35120]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#8
140V/usec sa biasem oko 1mA IPSa neče moči...
Ulazni dio Q1-Q2 sam biasirao sa cca 1,5mA a Q3-Q4 sa nešto iznad 2mA,
VAS, Driveri i izlaz podešen da imaju podjednak bias kao što si ga ti stavio.
Ulazni kond stavljen na 10uF, sad je Low-cut niži i fazna greška kod 20Hz je sada ranga +4°

Current FB pojačala su inače vrlo brza i Diamond ulaz vrlo stabilan,
odziv četvrtke 10KHz bit če "školski" i sa 5pF u NFBju.


Attached Files
.zip   nx-pop-Amplifier.zip (Size: 232,19 KB / Downloads: 10)
LP
Dragan
Reply
#9
Sada je to to...SR je po simulaciji 138V/us sa navedenim izmjenama tj. povećanja struje IPS-a i promjena ulaznog kondenzatora na 20Hz fazna margina je +5° što je odlično (naspram prije +41°).

Oko NFB C6 konda me i zanimalo zašto je amp tako stabilan sa tako malom vrijednošću pa sam stavio 10pF a i 5pF "drma" stabilno bez ikakvog overshoota...stavio sam da vidim kad će kvadrat da počinje da bude iskrivljen i to je vrijednost 1nF (ovo je bilo experimentalno čisto da se vidi dali uopće ima funkciju C6 pošto smanjivati sa 68pF na 10pF pa i na 5pF kvadrat je isti stabilan i pravilnog oblika pa me to bunilo..očekivao sam kao kod drugih topologija LTP i ostalih da će kvadrat da bude overhoot...ali kako se reklo u prošlom postu diamong buffer input stage topologija je stabilna ko daska...sad mi je jasno zašto je APEX A40 dizjanirao baš tu topologju).

http://hifisonix.com/wordpress/wp-conten...nt-End.pdf

Na ovoj stranici 4 ima opis topologije i koristi se verzija 4A topologije..vidim da ima i B i C varijanta...C varijanta da se za buffer koristi dioda mi se uopće ne svidja...a B varijanta je viđena kod APEX A40....ono što mi "bode" oči i što bi unaprijedio je sljedeće:

- naponsku zener referencu od 10V bih zamjenio sa CCS (Constant Current Source)...dva BJT i tri-četiri otpornika...pa da bude tiše i bolje od zenerice....

- u NFB imamo 5komada otpornika od 2k7 koji daju otpornik od 540R/1,25W (koristimo RN60D koji su 1/4W snage svaki)...i tu mi se dopada jakooo niska vrijednost NFB otpornika koji određuje pojačanje pojačala a i manja vrijednost bolje AC karakteristike pojačala. Dodajmo tome i 5pF silver mica u NFB koji je tu da smiri pojačalo u povratnoj spregi. Sada dali moramo da imamo toliki broj otpornika ili može jedan od 560R 1/4W (RN60D?)...zašto je tu stavljeno 5komada...dali zbog lakšeg dobivanja precizne vrijednosti otpornika koji je potreban za povrtanu spregu ili?

- VBE sklop ovakav još nisam vidio..na originalnom layoutu su oba tranzistora Q5 i Q6 na PCB...zar ne trebaju oba tranzistora ići u rupice na hladnjaku da po grijanju hladnjaka se i oni griju pa se po tome mjenja i njihov hfe i sprečavaju temp. runaway?

- zašto tako visoka struja VAS-a? Ono 23mA je visoka klasa A...viđao sam većinom tu teoriju ne ići ispod 10mA ni preko 15mA da smo u klasi A VAS-a. Pretpostavljam da je tu veća struja zato da se VAS stepen izbori sa kapacitivnom strujnim zalihama izlaznih drivera i tranzistora pa da ima strujne zalihe da ih potjera.

- Q9 i Q10 (driveri) sam navikao na shemama na TO220, a ovdje su u TO126...jest da su paramteri u TO126 puuno bolji od TO220...ali nisu li oni tu na granici svojih mogučnosti na punoj snazio kada pojačalo radi (100W/8R)? Tu se većinom stavljaju MJE15030/31...mada su po pitanju Cob-a i FT puuno lošiji od KSC3503/KSA1381

Evo ovo je što me zanima..a onda po završetku simulacije bih išao na crtanje svog PCB-a da se koriste SANKENI, RN60D, Silver Mica, Nichicon FG..ali otom potom Smile

Ovo pojačalo mi izgleda jako stabilno i jednostavno a daje puno toga..dakle kako još da se usavrši pojačalo da se dobije još manji THD (barem da ga pomaknemo za jednu 0 udesno i da bude to to)...mislio sam kaskadirati VAS...i staviti kompenzaciju na VAS B i C jer tu zna puno puta prooscilirati...mislim da bi to bilo onda to....dali može da se tako usavrši?
Reply
#10
(01-28-2021, 04:45 PM)ronovar Wrote: ... Nichicon FG..ali otom potom Smile
KZ i ES za bipolar ili Elna RFS umesto KZ
Reply
#11
Ovde https://forum.yu3ma.net/thread-1942-post...a#pid85775 je Dragan dao neka vrhunska rešenja po pitanju pojačavača. Možda je interesantnije no ovaj NX Amp?
Reply
#12
(01-28-2021, 06:13 PM)Boban Wrote: Ovde https://forum.yu3ma.net/thread-1942-post...a#pid85775 je Dragan dao neka vrhunska rešenja po pitanju pojačavača. Možda je interesantnije no ovaj NX Amp?

 Ne volim lampe Smile Inače ostalo je vrhunski...ako se ima za preporučiti drugi amp a tražim BJT amp sa karakteristikama visok SR (minimalno 140V/us na 100W/8R), širok BW, nizak šum i ultra stabilna fazna margina i fazni pomak...BW neka je od 500kHz+ tako da bude ravan ko daska. Ovaj NX amp mi je to što tražim..jednostavan i dosta brz...a dali ima još koja bolja shema neznam..tražio sam zadnjih par dana i nisam našao ništa bolje od ovoga....tako da ako se ima koji drugi amp slobodno postaviti dokumenataciju ili link da se pregleda....
Reply
#13
Nemoj bežati od lampi, pa i na ulazu Smile. Reimo da imam uvid u ovaj uređaj https://www.psaudio.com/bhk-signature-250-amplifier/ , ali Draganova rešenja su... Draganova Smile

Ako je NX to što tražiš, nećeš pogrešiti. Jednostavan, a jako dobar, odličan amp. Takođe se mogu upotrebiti oni NJW iz grupne kupovine, kao i driveri (slobodno stavi Toshibe TO220). Po pitanju PSRR, eventualno za VAS i LTP staviti neki CM ili izregulisati napon (doubler napona sa osnovnog napajanja recimo, pa neki serijski regulator, mosfet, bjt...).
Imaš i ovako nešto, ali sa lateralcima: https://www.diyaudio.com/forums/group-bu...4h-gb.html
Isto je CF. U početku je bilo nekih problema, ali se ispeglalo vremenom i amp je stabilan. Takođe jednostavan pristup. Možda mala prednost NX zbog nedostatka kondova. Znam par ljudi koji su ga radili i jako su zadovoljni rezultatom. Ja ga uskoro (~mesec dana) završavam, pa ću preneti utiske. Uzgred, možeš za NX PCB baciti pogled kako je rešen layout ovog ampa (lepe dimenzije da se može nabaciti i na niže hladnjake).

Inače, komercijlani NX Amp je na linku: https://www.ovationhifidelity.com/product/model-1701/
Reply
#14
(01-28-2021, 04:45 PM)ronovar Wrote: Sada je to to...SR je po simulaciji 138V/us sa navedenim izmjenama tj. povećanja struje IPS-a i promjena ulaznog kondenzatora na 20Hz fazna margina je +5° što je odlično (naspram prije +41°).

Da, onaj 1uF na ulazu sa malom ulaznom impedancijom dajao je i visok Low-cut, iznad 20Hz
I to nije fazna margina, koja je razlika izmedju faze i 180° gdj voli svaki sklop prooscilovati, 
jer se mu tada (oko te freq) invertira djelovanje.
Fazno pomeranj ili fazna greška.

(01-28-2021, 04:45 PM)ronovar Wrote: Oko NFB C6 konda me i zanimalo zašto je amp tako stabilan sa tako malom vrijednošću pa sam stavio 10pF a i 5pF "drma" stabilno bez ikakvog overshoota...stavio sam da vidim kad će kvadrat da počinje da bude iskrivljen i to je vrijednost 1nF (ovo je bilo experimentalno čisto da se vidi dali uopće ima funkciju C6 pošto smanjivati sa 68pF na 10pF pa i na 5pF kvadrat je isti stabilan i pravilnog oblika pa me to bunilo..očekivao sam kao kod drugih topologija LTP i ostalih da će kvadrat da bude overhoot...ali kako se reklo u prošlom postu diamong buffer input stage topologija je stabilna ko daska...sad mi je jasno zašto je APEX A40 dizjanirao baš tu topologju).

Sa 1nF si ga obilato nadkompenzovao, BW i SR si time limitirao, pa se ti tako pokazuje odziv na četvrtku 10KHz.
Diamond buffer ima visok SR i vrlo umiren odziv četvrtke bez Overshoot-a.
SR mu ide i do par 1000V/usec, drivuju Video kablove i slično...

(01-28-2021, 04:45 PM)ronovar Wrote: http://hifisonix.com/wordpress/wp-conten...nt-End.pdf

Poznajem taj dokument, vredi ga pročitati....

(01-28-2021, 04:45 PM)ronovar Wrote: Na ovoj stranici 4 ima opis topologije i koristi se verzija 4A topologije..vidim da ima i B i C varijanta...C varijanta da se za buffer koristi dioda mi se uopće ne svidja...a B varijanta je viđena kod APEX A40....ono što mi "bode" oči i što bi unaprijedio je sljedeće:

Sve tri verzije rade na vrlo sličan način, one diodice na ulazu uopšte ne menjaju funkciju rada.

(01-28-2021, 04:45 PM)ronovar Wrote: - naponsku zener referencu od 10V bih zamjenio sa CCS (Constant Current Source)...dva BJT i tri-četiri otpornika...pa da bude tiše i bolje od zenerice....

Zenerka i onda otpornik je najednostavan CCS pa i podosta šuman.
Naravno da se sa naprednim CCSom postiže vrlo visoka impedancija na tom delu, i bolje performanse PSRR...

(01-28-2021, 04:45 PM)ronovar Wrote: - u NFB imamo 5komada otpornika od 2k7 koji daju otpornik od 540R/1,25W (koristimo RN60D koji su 1/4W snage svaki)...i tu mi se dopada jakooo niska vrijednost NFB otpornika koji određuje pojačanje pojačala a i manja vrijednost bolje AC karakteristike pojačala. Dodajmo tome i 5pF silver mica u NFB koji je tu da smiri pojačalo u povratnoj spregi. Sada dali moramo da imamo toliki broj otpornika ili može jedan od 560R 1/4W (RN60D?)...zašto je tu stavljeno 5komada...dali zbog lakšeg dobivanja precizne vrijednosti otpornika koji je potreban za povrtanu spregu ili?

Izlaz ide skoro do RAILova, odokativno uzet čemo da izlaz ide do +/- 50Vpeak
NFB je upotrebljena vrlo niskih vrednosti
-ima se vrlo nizak šum upotrebljenim R_bottom (Johnson noise)
-i zbog traženja "Sweet spot" prave vrednosti R_nfb koja je diktirana ulaznim delom

540R/1,25W nam na 50Vpeak ima peakove struj do skoro 100mA i otpornik/otpornici onda disipiraju do 4,6Wpeak
naravno to je trenutačna disipacija,
ali aproksimativno bi se na konstantnoj izlaznoj punoj snazi
(pogotovo ako bi imali i mali klipping prisutan konstantno-neka žurka recimo)
ti otpornici grijali sa cca 2,3W
Pa se stave nekoliko komada da si podijele term. disipaciju ili u paraleli ili serija otpornika,
pa je onda laže po PCBju preskakati

(01-28-2021, 04:45 PM)ronovar Wrote: - VBE sklop ovakav još nisam vidio..na originalnom layoutu su oba tranzistora Q5 i Q6 na PCB...zar ne trebaju oba tranzistora ići u rupice na hladnjaku da po grijanju hladnjaka se i oni griju pa se po tome mjenja i njihov hfe i sprečavaju temp. runaway?

VBE Temp Tracking sklop inače radi na nekom elementu sa znanim temp. koeficientom.
PN spoj ga ima nekih klacičnih -2mV/°C, pa se ga zato stavlja da prati temp hladnjaka
i proporcionalno snizuje VBE napon i time i bias izlaznih. Stavljaju se i nizevi pa se ima veča promena po /°C
zavisi šta čemo od VBEja
Ako nema ništa od elemenata na hladnjaku, onda je čisti spreder, no, ...prati svakako temp u kutiji :-)

(01-28-2021, 04:45 PM)ronovar Wrote: - zašto tako visoka struja VAS-a? Ono 23mA je visoka klasa A...viđao sam većinom tu teoriju ne ići ispod 10mA ni preko 15mA da smo u klasi A VAS-a. Pretpostavljam da je tu veća struja zato da se VAS stepen izbori sa kapacitivnom strujnim zalihama izlaznih drivera i tranzistora pa da ima strujne zalihe da ih potjera.

VAS strua se bori sa C_dom u samom VASu koja ponajviše odredjuje SR
male kapacitivnosti, viši bias = visok SR
Recimo caskoda VASa bi poboljšala sliku...itd
U zavisnosti hfe_min izlaznih i drivera može se ocijeniti na max strujnim potrebama izlaza pojačala, koliko zatreba min bias VASa.
Treba pogledati zašto je u originalu tako, i koji su driveri i izlazni upotrebljeni (njihovi DS i kako stoje njihovi hfe/freq/temp...
Ako predvidjimo da izlaz tera i niskoimpedantne zvučnike 2R0, što je blizu kratkog spoja...
zatrebamo i velike izlazne struje, pa može VAS brzo u ovim primerima da izlazi iz Aclasse, time i enormno poskoči THD!!!

(01-28-2021, 04:45 PM)ronovar Wrote: - Q9 i Q10 (driveri) sam navikao na shemama na TO220, a ovdje su u TO126...jest da su paramteri u TO126 puuno bolji od TO220...ali nisu li oni tu na granici svojih mogučnosti na punoj snazio kada pojačalo radi (100W/8R)? Tu se većinom stavljaju MJE15030/31...mada su po pitanju Cob-a i FT puuno lošiji od KSC3503/KSA1381

Treba vidjeti njihovu SOA po DS dali odgovaraju primjeni i željenoj max izlaznoj struji
Cob za drivere neka je takodjer mali, ali netreba biti extremno nizak kao za VAS,
10x Cob veči kao kod VASa bit če OK

(01-28-2021, 04:45 PM)ronovar Wrote: Evo ovo je što me zanima..a onda po završetku simulacije bih išao na crtanje svog PCB-a da se koriste SANKENI, RN60D, Silver Mica, Nichicon FG..ali otom potom Smile

Ovo pojačalo mi izgleda jako stabilno i jednostavno a daje puno toga..dakle kako još da se usavrši pojačalo da se dobije još manji THD (barem da ga pomaknemo za jednu 0 udesno i da bude to to)...mislio sam kaskadirati VAS...i staviti kompenzaciju na VAS B i C jer tu zna puno puta prooscilirati...mislim da bi to bilo onda to....dali može da se tako usavrši?

Veseli me, da imaš podosta pitanja, vidi se da si zainteresiran u tematiku,
experimentisanja u simulatoru, gdje zadobiješ podosta informacija, promenom neke vrednosti (biasa, kompenzacija...itd)
zapažaš promene...Pohvalno, nema šta!
:-)

Ponovo ti dajem link ka razvijanju jednog takvog naprednijeg projekta CFA topologije,
gdje sam iz diskretne ulazne skalamerije dviju Diamond buffera
ostao onda sa dva Buffera, koji imaju vrhunske karakteristike, netrebaš tražiti nenabavljive BJTje,
ovi su več upareni i skockani! ...itd beneficija tome!
Jeste koštaju malo više ali i daju puno toga više!
Buffere se zapravo mijenja i u neke druge ili postavi i neki opamp u ulozi buffera na to mijesto.
Onda je tu napredni I-to-V konverter (VAS) sa driverima koji su dodatno drivani iz VASa
Izlaz još dodatni Diamond
:-)
Diamond buffer preamp
https://forum.yu3ma.net/thread-1336-post...l#pid62695
CFA amp
https://forum.yu3ma.net/thread-1689-post...l#pid76308
CFA Preamp
https://forum.yu3ma.net/thread-1689-post...l#pid77448
CFA Pojačalo za slušalice u Aclassi
https://forum.yu3ma.net/thread-1689-post...l#pid87650

Takvu CFA topologiju vredjelo bi odraditi projekat,
a ovako napravljenu sa ulaznim opampovima/bufferima nisam još vidjeo,
a ako ima, zahvalan bi bio za link ili shemu!
LP
Dragan
Reply
#15
Nakon pregleda teme o CFA pojačalima..vidim da imamo "unikatne" nebrušene dijamante projekata...i odlučio sam se raditi preamp (nx amp sada odustajem)....pa me zanima ovaj preamp...

https://forum.yu3ma.net/thread-1689-post...l#pid87650

Pošto doma imam dva komada toroida 30VA/4x24VAC sa slepim navojem...mislim da bi to bilo savršeno za AKlasu preampa....zanima me samo koji hladnjak se ima u vidu za izlazne tranzistore? Jer mi dužina hladnjaka će definirati PCB...htio bi oba izlaza u TO220 staviti na hladnjak kako što sam napravio na PCB-u apex a class psua....te nije mi jasno oko GND shieldinga....ako sam dobro shvatio top layer je pwgnd, a botton layer su sve veze sa sheme i onda se samo kroz TH rupe povezuje donja strana sa gornjom samo GND veze? Slično kao što sam napravio kod Bracinog FG PCB?

Te naravno trebat ću pomoć kako će napredovati PCB layout...pošto SMD sam dosad izbjegavao da crtam pa kako ću napredovati postavljat ću layoute i korekcije.

Zahvaljujem.

P.S. Gledam mouser HN4C51F nemaju uopće u ponudi...dali se zna gdje ih imaju? Malo da vidim dali je sve nabavljivo da ne crtam a onda da nebude nabavljivo pa bude problema sa drugim zamjenama i pinoutom.

Našao sam ovaj hladnjak i imaju ga u conradu:

https://www.conrad.hr/p/fischer-elektron...-mm-188514

3.3 K/W mu je otpornost...u sredini bi stavio BD139 za praćenje temperature...a sa lijeve i desne strane buffere u TO220-5 kućištu.
Reply
#16
(01-28-2021, 04:45 PM)ronovar Wrote: - VBE sklop ovakav još nisam vidio..na originalnom layoutu su oba tranzistora Q5 i Q6 na PCB...zar ne trebaju oba tranzistora ići u rupice na hladnjaku da po grijanju hladnjaka se i oni griju pa se po tome mjenja i njihov hfe i sprečavaju temp. runaway?

 BJT za VBE_multy je najbolje montirati na sama ledja izlaznih BJT-a jer tako najbrze prate temperaturu i najmanji je temp.otpor izmedju izlaznih tranzistora i VBE tranzistora. 
Davno sam citao dokument o NX pojacalu ali se secam da je gosn.Bonsai (projektant ovog pojacala) radio ispitivanje i da je na osnovu tog ispitivanja dosao do zakljucka da VBE tranzistore stavi na PCB uz same nozice izlaznih BJT-a i da je pracenje temperature bilo odlicno. Zato su koliko se secam tranzistori za VBE multi u SOT23 pakovanju jer su mali i mogu se namontirati uz samu nozicu izlaznog BJT-a. Na taj nacin je postigao odlican prenos temperature izmedju izlaznog BJT-a i VBE_multy BJT-a. 
Kod montiranja VBE_multy BJT-a na hladnjak dolazi do malog kasnjenja u prenosu temperature i tada pojacalo moze da ulazi u Cross over distorziju. 

Kod grejanja BJT-a dolazi do pada VBE napona i tranzistor se sve vise otvara. Kada se VBE_multy BJT sve vise otvaraju onda priblizavaju baze drajverskih BJT-a i automatski zatvaraju drajverske BJT-. Kada se drajverski zatvaraju oni automatski zatvaraju i izlazne BJT-e i na taj nacin ne moze doci do Term.runaway-a. To je cela logika, uproscena.
Reply
#17
Nakon nekoliko godina malo se promenila slika dobavljivosti TH pa i SMD elemenata.
Pogledat ču šta je Activno, da ne idemo sa projektom dalje, kojem nečemo nači za neko vreme sve elemente.
Ako se ide izlaz u Aclassi, onda zatreba adekvatna pakunga,
preamp če zatrebati minimum 25...50mA izlaznih strujnih resoursa
to odmah stavi u pitanje kako ohladiti 17V*50mA= skoro 1W term.disipacije izlaznog Buffera

TH Buffera visokog SR i niskog ulaznog šuma skoro da nema, slično ni Power opampova sa visokim SR TH takodjer nema za odabrati,

Ne preostaje nam drugo, nego da si ogledamo izlaz diskretno pravljen:
https://forum.yu3ma.net/thread-1689-post...l#pid77387

[Image: attachment.php?aid=24770]
Tu je inače AMP, ali lagano pretvorimo u adekvatan preamp ili pojačalo za slušalice:
-caskodirati ulazne buffere zbog višeg napona sad ne trebamo, odpada tako Cap.Multi
-ulazni bufferi ne rade strujno, imaju vrlo mali izlazni swing ( na opterečenju R_BW)
-I-to-V konverter radi sa manjim swingom pa možemo sa SMDjem, caskoda VASa možda odpade.
-izlaz Mosfet ili BJT, VBE na izlazni hladnjak
-izlazni hladnjak ranga ispod 5°C/W sa umirenim biasem izlaznih
-lako nabavljivi elementi (Digikey, Mouser, Farnell, TME...itd)

Popravim/preradim shemu u preamp, +/-15...17VDC napajanjem, cca do 250mA za dva kanala
LP
Dragan
Reply
#18
Ovo isto jako dobro izgleda...dijelovi su lako nabavljivi pa ću za taj amp da radim pcb..lako poslije nacrtamo preamp po ovom ampu...šteta za onaj preamp..baš je konstruiran moćno.Tako da se ne muči sa preradom u preamp za početak idemo na gornji amp.
Reply
#19
Da ne otvaram novu temu.

Pustio u TinaTI sim CFA ampa sa linka: https://www.diyaudio.com/community/threa...gb.317151/

Sve OK, samo četvrtku neće da odradi. Menjah neke parametre sima, ali i dalje neće...

Ako neko može da pogleda i proveri...


Attached Files
.tsc   PeeCeeBee_V2.TSC (Size: 420,09 KB / Downloads: 2)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)