Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tranzistorski mjerač hfe pojačanja za univerzalne primjene
#1
Pokrećem ovu temu o vrlo zanimljivom instrumentu koji je njemačka firma proizvela '80-tih godina a i dan danas je vrlo zanimljiv i praktičan kod uparivanja tranzistora u ulaznom djelu pojačala (LTP - Long Tail Pair) jer direktno on utječe na izlazni offset....Uparivali smo ih dosad svi amaterskim putem preko jeftinih kineskih multimetra koji na sebi imaju oznaku hfe što znači da moj stari MY68 za mjerenje hfe daje struju baze od 10uA i Vce=2,8V....što od "oka" je to bilo upareno kad smo na displeju pročitali 380 i 380 za oba tranzistora..i izlazni offset je bio oko 2-3mV. No pitanje je što je sa izlaznim tranzistorima u većem kućištu? Npr. 2SC5200/2SA1943 koji koriste pojačanje i po nekoliko ampera i rade na većem naponu (npr. +/-50VDC)...navedeni multimetar sa hfe nije prikladan i tu uskače ovaj instrument sa kojim se i pomoću osciloskopa može napraviti curve tracer pa vidimo dinamičku sliku tranzistora.
Ono najvažnije za što će ovaj instrument poslužiti je kada kupite na ebayu ili u lokalnoj radnji tranzistor a niste sigurni jeli "fake" ili original...uzmete DS pogledate njegov max Uce i fino mu pustite napon na kolektor od 80% njegovog maximalnog napona i izmjerite hfe i usporedite sa hfe iz DS navedenog tranzistora....ako je fake hfe će mu biti 0 i osjetit će se smrad plastike jer će ka napon spžit jer je kopija..time nas ovaj instrument spašava od novčanica u djepu a i nepotrebne havarije spaljenog pojačala zbog "uvaljenih fake" tranzistora.

U prilogu je shema koja je projektirana '80-tih godina pa je treba usavršiti sa lakše dostupnim djeloviam i ubaciti par dodanih finih rješenja...jer nema tu puno od teorije da se izmjeni pošto smo svi učili davno u školi da je hfe = Ic / Ib....tako da na ovoj teoriji tj forumuli radi instrument sa operacijskim pojačalaima koja to izmjere i onda preko display decodera se prikaže na dispelju.

[Image: attachment.php?aid=35418]

 Poboljšanja koja bih uveo:

- za napajanje LM78(79)05/78(79)12 bih ostavio kako jeste (oni će trebati na svoj posebni hladnjak, posebno mislim na 78(79)05 jer mu je ulazna razlika poveća pa time i disipacija) ili možda upotrijebiti LM317/337 sa elektrolitom na ADJ pinu da dobimo veći PSRR jer 78xx/79xx nemaju baš neko sjajno potiskivanje šuma iz PSU-a
- umjesto EI trafo bi se PCB ostavile priključnice za toroid koji se treba motati sa više sekundara i time bi dobili manji PCB a i toroid bi bio udaljen od PCB-a ili staviti toroid preko šarafa i poklopa na PCB od PSU-a

- dodao bih zaštitu od krivog spajanja pinova E C B tranzistora pa da nam ne pregori isntrument (opampi) ako neznamo testiranome tranzistoru raspored nožica
- zamjenio bih one ružne prekidače sa mosfet tipkalom, jer mosfet ne provodi struju kada je u stanju OFF...a i tipkalo ljepše će izgledati na kutiji nego ovi metalni prekidači. Mosfet tipkalo shema može se nači u temi soft start + tipkalo V1.0

- opampe bih zamjenio novijima i lakše nabavljivima te boljima, kao i serijekse tranzistore jer je većina obsolete.
- selektore bih stavio kakve smo stavljali u generator funkcija pa bi time trajali duže jer ovi selektori kakvi su na pcb nisu baš nekve kvalitete
- ICL7107 je nabavljiv lako i košta 4€ ali mi tu ima previše pinova...pa trebamo naći nekvi u DIL18-20 dekoder za ekran
- ekran za prikaz trebamo naći nekvi lako nabavljivi i da bude kao ugrađen u multimetre jer troše najmanje struje (što ovdje nije problem jer koristimo toroid i napajanje sa utičnice) i imaju nabolji brightes a i uzeli bi nekvi malo veći nego je u multimetrima pa da budu i brojke veće jer ima i starijih forumaša koji slabije vide pa da se ne muče iščitat hfe

Eto možemo sa idejama, diskusijama..kako zašto gdje i kako složiti shemu...nemora ova shema da bude..data je samo komplet sa service manuala uređaja kao ideja..a ako ima ko vremena volje i želje da napravimo svoj forumski hfe tester bilo bi savršeno...to sve spakovati u malu plastičnu kutiju sa povećim displayem i vanjskim napajanjem na utičnicu 230VAC mislim da će biti jako koristan instrument za ispitivanje ispravnosti tranzistora.


Attached Files Thumbnail(s)


Reply
#2
Ronovare, mislio sam da je uređaj ozbiljniji, ali je to ustvari jednostavna naprava.
Lepo i nabuđženo izgleda kao i uvek ELV, ali fali tu dosta stvari. Nema merenja
Vbe, što je baš važno za uparivanje. Sprava bi trebala da meri i fetove, a bilo vrlo
dobro da mogu da se upoređuju dva elementa
Bi bilo super kada bi sprava mogla da radi da uz osciloskop kao curve tracer.
Reply
#3
Naravno jednostavna je sprava jer 80' tih nisu znali za bolje Smile

Ako se ima service manual ili shema link bilo sta k ozbiljnijoj spravi slobodno postavi ovdje u temi...danasnji dmm nemaju vise hfe na sebi pa bi bilo dobro napraviti jedan ovako kvalitetan hfe meter.

Ova shema je jedino sto sam nasao a na ebayu ima komad koji se prodaje za oko 150 eura...za danasnje pojmove igracka
Reply
#4
(03-14-2021, 03:39 PM)branko tod Wrote: Ronovare, mislio sam da je uređaj ozbiljniji, ali je to ustvari jednostavna naprava.
Lepo i nabuđženo izgleda kao i uvek ELV, ali fali tu dosta stvari. Nema merenja
Vbe, što je baš važno za uparivanje. Sprava bi trebala da meri i fetove, a bilo vrlo
dobro da mogu da se upoređuju dva elementa
Bi bilo super kada bi sprava mogla da radi da uz osciloskop kao curve tracer.

https://sound-au.com/project31.htm

https://forum.yu3ma.net/thread-451.html?...uparivanje

https://www.diyaudio.rs/topic/5855-meren.../#comments

Ima ovde dosta od toga što si naveo Big Grin
Reply
#5
Ima ali trazi se ideje pa da se projektira po idejam vlastiti tester.

Sto se misli o ovom elektorovom rjesenju?


Attached Files
.pdf   from an idea by C.pdf (Size: 1,51 MB / Downloads: 22)
Reply
#6
Ja imam za ovakve stvari od Tesle BM529, može da testira hrpetinu raznih parametara i dijelova(bjt,mosfet,triak,tiristor,diode). Može da testira hfe u DC i nešto malo u AC uvjetima jedino fali testiranje Vbe. Limitiran je sa testnim napajanjem od oko 30V/100mA.

Evo i šeme. Hrpa prekidača,regulacija i sl...


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#7
Evo i PDF fajla sa izgledom plocica ELV testera iz prvog posta, ako neko zeli da ih pravi:


Attached Files
.pdf   PCB.pdf (Size: 1,79 MB / Downloads: 16)
I'm gonna live forever or die trying...
Reply
#8
@Branko Tod

Da bilo bi genijalno kada bi to moglo raditi uz osciloskop,ali to povlači sa sobom i još dodatne elektronike.


Ako se netko sjeća Prasimix je prije nešto više od godinu dana na brzinu skockao softver da onaj njegov "main frame" radi kao curve tracer,to bi po meni bila dobra startna točka za jedan stvarno ozbiljan projekt.Vjerujem da bi se iz softvera kojeg je Prasimix napisao mogli izvući podaci za mjerenje hfea,e sada da li se mogu izvući ostali podaci poput Vbe,Rbb i drugi ne bih znao. 

Drugi dio toga je hardver, to je Macola već skockao prije par godina za mene ali kada sam vidio koliki je to zalogaj stavio sam projekt na čekanje. Šema nije ispitana u stvarnosti već samo u LTspiceu. Radi se o limiteru dispacije iliti napajanju za DUT(step generator i ostali dio kontrolne elektronike nije napravljen). Taj projekt je zamišljen na sljedeći način. Ima četiri "radna" područja pa zbog toga ima i ukupno četiri limitera disipacije(20V/10A, 100V/2A,200V/0,5A i 1kV/0,2A). Macola je napravio šemu za onaj 1kV/0,2A ali u principu šema je ista za sve samo se promijeni broj mosfetova i njihov način spajanja jer su oni ti koji limitiraju disipaciju na DUT.

Evo i šeme.

.pdf   HVcurrsource_preliminar.pdf (Size: 39,98 KB / Downloads: 15)

Znam da je ovo dijagonalno suprotno od običnog testera gdje se vrijednosti očitaju na displayu ali budući da se za sada iznose samo ideje rekoh da napišem i svoje mišljenje.
Reply
#9
Ovakve brze stege bi mogle da se koriste za pričvršćenje snažnih tranzistora na fladnjak pri testiranju
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4...p&_sacat=0
Reply
#10
Ovo je iz uputstva za Fluke 8020A, koga imam više od 40 godina,
za samogradnju merača pojačanja, jer to mu nije bilo ugrađeno.

.pdf   transistor testerfluke.pdf (Size: 986,97 KB / Downloads: 20)

.pdf   transistor tester fluke.pdf (Size: 645,41 KB / Downloads: 18)
Reply
#11
Bilo bi dobro kad bi mogli forumaši koji rade sa MCU da se uključe u ovu temu, pa da se projektira firmware za MCU sa OLED displayem, i da se MCU upravlja za IB, UCe i da se mjeri hfe i Rbb i ostali parametri, a kao bonus sa MCU spojiti preko USB na PC i dobiti VI tracer za navedeni tranzistor..vidio sam rješenja gdje koriste pulsni napon sa kojim ciljaju na viši napon tkz PWM modulaciju pa se onda ne treba kupiti toroid koji daje 90VAC da bi se dobio 200VDC napon, koji nije baš jeftin.

Vjerujem da sa MCU bi to bilo zgodno i jednostavnije nego praviti sa kompletnim analognim front endom....što kažu ostali po tom pitanju?
Reply
#12
(03-16-2021, 09:33 AM)ronovar Wrote: Bilo bi dobro kad bi mogli forumaši koji rade sa MCU da se uključe u ovu temu, pa da se projektira firmware za MCU sa OLED displayem, i da se MCU upravlja za IB, UCe i da se mjeri hfe i Rbb i ostali parametri, a kao bonus sa MCU spojiti preko USB na PC i dobiti VI tracer za navedeni tranzistor..vidio sam rješenja gdje koriste pulsni napon sa kojim ciljaju na viši napon tkz PWM modulaciju pa se onda ne treba kupiti toroid koji daje 90VAC da bi se dobio 200VDC napon, koji nije baš jeftin.

Vjerujem da sa MCU bi to bilo zgodno i jednostavnije nego praviti sa kompletnim analognim front endom....što kažu ostali po tom pitanju?

Važi kao i za ostalo do sad. Samo uradite hardver a za MCU deo ne brinite. Dajte prvo naku šemu a onda biramo MCU.
Reply
#13
Gorane, možeš li da odradiš celu stvar da se priključi na računar umesto
na displej ili osciloskop. Pogledajte ovo:
https://groupdiy.com/index.php?topic=47559.0
Reply
#14
Treba nam još neko za softver za PC stranu. Ja mogu da odradim deo za MCU. Možda Miki, ako nije u gužvi.
Reply
#15
@branko tod
Na takvi tester sam mislio...softwer bi trebalo pisati za windows gui koji bi citao json format koji vraca MCU.Slike iz tog projekta fino izgledaju i dobije se mali VI Curve Tracer....a vjerujem da i ostale karakteristike se mogu izmjerit.

@gorankg
Predlozio bi PIC sa USB peripetijom u sebi..da ne kompliciramo stvar sa MCU serijskim portom na usb port adapter...dakle MCU da ima sljedece:

- dosta pinova za ulaze i izlaze
- usb port integriran u sebe
- podrsku za protokol za oled(HW komunikacija)
- visok MIPS da moze onda brze iscrtavati grafove na oledu
- po mogucnosti da bude DIL kuciste radi lakseg sastavljanja
- da bude lako nabavlhiv i cijenom pristupacan
- da ima brzi A/D konverter tipa 10-bita ili 12-bita da se dobije bolja rezolucija
- testiranje Rbb, IC, Vce,IB,hfe za bjt
- testiranje dioda
- testiranje jfet i fet te mosfeta

Mislim da bi ovime imali poprilican zalogaj ali bi dobili jako koristan instrument
Reply
#16
Imate cuveni lockyz na gitu:

https://github.com/locky-z/Curve-Tracer
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)